Pierwsze uruchomienie komputera. Co zrobić zanim włączymy nowy komputer?

polecane zestawy komputerowe

Przed pierwszym uruchomieniem komputera warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów odnośnie przygotowania stanowiska i funkcjonowania zestawu. Dlaczego jest to ważne? Komputery stacjonarne mogą nam służyć przez lata, jeśli odpowiednio będziemy o nie dbać – już od pierwszego uruchomienia. Utworzyliśmy więc krótki poradnik, który wyjaśni jak sprawdzić PC, a także pomoże zidentyfikować ewentualne usterki i pozwoli uniknąć problemów w trakcie jego użytkowania. Oto jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie komputera stacjonarnego. Zobacz również nasz artykuł Jak dbać o komputer? O czym pamiętać?, w którym doradzamy jak prawidłowo dbać o PC, by posłużył jak najdłużej.


Polecane komputery PC w sklepie


Co warto zrobić przed pierwszym uruchomieniem komputera?

Co zrobić po wypakowaniu komputera?

Na początku przede wszystkim powinniśmy dokładnie obejrzeć nowy komputer stacjonarny. Jeżeli zauważymy cokolwiek niepokojącego, w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się ze sprzedawcą lub serwisem. W razie wątpliwości nie włączamy i nie sprawdzamy sami urządzenia. Nie otwieramy też obudowy – mogą na niej znajdować się plomby, których zerwanie wiąże się z utratą gwarancji.

Kontakt z fachowcami pozwoli zweryfikować nasze obawy, a w razie ewentualnych kłopotów od razu zostaniemy pokierowani, jakie jest najlepsze rozwiązanie problemu.

Co zrobić po złożeniu komputera?

Co po złożeniu komputera samodzielnie warto sprawdzić przed pierwszym uruchomieniem? Przede wszystkim należy ocenić stan wszystkich komponentów i poprawność montażu:

  • Upewnij się, że wszystkie podzespoły – płyta główna, karta graficzna, procesor, moduły pamięci RAM oraz dyski twarde – są prawidłowo zamontowane w obudowie. Sprawdź, czy nie ma luźnych elementów, które mogłyby zakłócić pierwsze uruchomienie komputera.
  • Wszystkie kable zasilające powinny być bezpiecznie i poprawnie podłączone do odpowiednich złączy.
  • Sprawdź system chłodzenia – upewnij się, że wentylatory są sprawne i prawidłowo zamontowane, by zapewnić optymalny przepływ powietrza w obudowie.

Pamiętaj też, aby skonfigurować system BIOS – przytrzymaj jeden z klawiszy funkcyjnych w trakcie uruchamiania komputera. Najważniejsze będzie ustawienie kolejności dysków rozruchowych. Sprawdź też przy okazji, czy pamięć RAM działa z odpowiednią szybkością.

Wybór miejsca pod komputer

Pierwsze uruchomienie komputera powinno odbywać się w odpowiednim miejscu. Warto wcześniej przygotować stanowisko, gdzie będziemy używać PC. Musi ono zapewniać stabilną podstawę i odpowiednią wentylację podzespołów. Warto dostosować ją do obudowy komputera, gdzie otwory wentylacyjne mogą się znajdować nie tylko z tyłu czy przodu, ale i z dołu obudowy. Wykładzina lub dywan powoduje szybsze osiadanie kurzu na komponentach komputera, co może później wpływać na pogorszenie chłodzenia, głośniejszą pracę lub problemy z przegrzewaniem zestawu.

Więcej o przegrzewaniu się komputera dowiesz się w poradniku: Co robić, gdy komputer się przegrzewa?

Podłączenie przewodów wideo i audio

Ustawiliśmy już w odpowiednim miejscu nowy komputer, co zrobić dalej? Warto zwrócić uwagę, czy wszystkie przewody znajdują się na swoim miejscu. Kabel z monitora lub telewizora powinien być podłączony pod dedykowaną kartę graficzną (jeżeli taka jest). Błędne połączenie do zintegrowanej grafiki może spowodować brak wyświetlania obrazu na ekranie.

O tym jak podłączyć komputer do telewizora dowiesz się w poradniku: Jak podłączyć telewizor do komputera?

Podobnie wygląda kwestia głośników, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych zestawów w systemie 5.1 lub 7.1. Każda wtyczka musi być podłączona do swojego gniazda, inaczej część kanałów może nie grać lub w ogóle nie usłyszymy dźwięku. Złe podłączenie przewodów może prowadzić do błędnej oceny stanu sprzętu.

Odpowiednia organizacja przewodów

Gdy pierwsze uruchomienie komputera jeszcze przed nami, należy pamiętać, aby podczas podłączania przewodów zadbać o ich odpowiednią organizację na stanowisku pracy. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy zaczepimy o nie nogą i w konsekwencji wyrwiemy je z komputera. Nie można instalować komputera w za ciasnej zatoce biurkowej, bowiem wygięcie przewodów może doprowadzić do wyłamania portów.

Warto tutaj zainwestować w specjalne organizery kabli, które pomogą je utrzymać w uporządkowanym i bezpiecznym stanie. Dzięki temu przewody będą mniej narażone na uszkodzenia i  nie będą stanowić zagrożenia podczas codziennego użytkowania.

Ponadto sam komputer nie może się znajdować w zasięgu nóg. Energiczne ruchy obudową komputera mogą uszkodzić komponenty (szczególnie narażony jest na to dysk talerzowy – HDD).

Zobacz kable i adaptery w sklepie

Co sprawdzić przed uruchomieniem komputera?

Ostatnim krokiem jest kontrola zasilania. Dobrze sprawdzić główny kabel zasilający – czy jest poprawnie osadzony w zasilaczu oraz gniazdku elektrycznym. Dodatkowo warto upewnić się, że zasilacz komputerowy jest włączony (przełącznik powinien znajdować się na pozycji I). Mógł on zostać wyłączony przed wysyłką komputera (ustawiony na pozycji 0). Kontrola pomoże wykluczyć problemy z zasilaniem sprzętu.

Zerknijmy też w instrukcji, jak włączyć komputer stacjonarny, który właśnie kupiliśmy. Jeśli PC był składany samodzielnie, konieczne będzie też zainstalowanie systemu operacyjnego.

Opisane wskazówki zalecane są przed pierwszym uruchomieniem nowego komputera, niezależnie czy jest to gotowy zestaw, czy konfiguracja złożona z części. Kontrola sprzętu nie należy do specjalnie skomplikowanych zadań, nawet dla mniej doświadczonych użytkowników, ale pomoże rozwiązać ewentualne problemy jeszcze przed uruchomieniem systemu. Ponadto taka kontrola pozwoli uniknąć usterek już w trakcie użytkowania komputera, a nawet przedłużyć jego poprawne funkcjonowanie.


Najlepsze komputery do domu


Najczęściej wybierane komputery do firmy


Najpopularniejsze komputery do gier


Mogą Cię zainteresować:

 

zdjęcie autora
Autor
Patrycja Ulatowska
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3/5 (10 głosów)

Czytaj więcej