
Przed pierwszym uruchomieniem komputera warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów odnośnie przygotowania stanowiska i funkcjonowania zestawu. Dlaczego jest to ważne? Komputery stacjonarne mogą nam służyć przez lata, jeśli odpowiednio będziemy o nie dbać – już od pierwszego uruchomienia. Utworzyliśmy więc krótki poradnik, który wyjaśni jak sprawdzić komputer, a także pomoże zidentyfikować ewentualne usterki i pozwoli uniknąć problemów w trakcie jego użytkowania.
Zobacz również: Jak dbać o komputer? O czym pamiętać?
Co warto zrobić przed pierwszym uruchomieniem komputera?
- Ocenić stan komputera
- Przygotować stanowisko do pracy lub gier
- Odpowiednio podłączyć przewody
- Zorganizować przewody na biurku
- Sprawdzić zasilanie
Co zrobić po wypakowaniu komputera?
Na początku przede wszystkim powinniśmy dokładnie obejrzeć nowy komputer stacjonarny. Jeżeli zauważymy cokolwiek niepokojącego, w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się ze sprzedawcą lub serwisem. W razie wątpliwości nie włączamy i nie sprawdzamy sami urządzenia. Nie otwieramy też obudowy – mogą na niej znajdować się plomby, których zerwanie wiąże się z utratą gwarancji.
Kontakt z fachowcami pozwoli zweryfikować nasze obawy, a w razie ewentualnych kłopotów od razu zostaniemy pokierowani jakie jest najlepsze rozwiązanie problemu.
Wybór miejsca pod komputer
Następnie warto przygotować stanowisko, gdzie będziemy używać komputera. Musi ono zapewniać stabilną podstawę i odpowiednią wentylację podzespołów. Warto dostosować ją do obudowy komputera, gdzie otwory wentylacyjne mogą się znajdować nie tylko z tyłu czy przodu, ale i z dołu obudowy. Wykładzina lub dywan powoduje szybsze osiadanie kurzu na komponentach komputera, co może później wpływać na pogorszenie chłodzenia, głośniejszą pracę lub problemy z przegrzewaniem zestawu.
Więcej o przegrzewaniu się komputera dowiesz się w poradniku: Co robić, gdy komputer się przegrzewa?
Podłączenie przewodów wideo i audio
Warto również zwrócić uwagę, czy wszystkie przewody znajdują się na swoim miejscu. Kabel z monitora lub telewizora powinien być podłączony pod dedykowaną kartę graficzną (jeżeli taka jest). Błędne połączenie do zintegrowanej grafiki może spowodować brak wyświetlania obrazu na ekranie.
O tym jak podłączyć komputer do telewizora dowiesz się w poradniku: Jak podłączyć telewizor do komputera?
Podobnie wygląda kwestia głośników, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych zestawów w systemie 5.1 lub 7.1. Każda wtyczka musi być podłączona do swojego gniazda, inaczej część kanałów może nie grać lub w ogóle nie usłyszymy dźwięku. Złe podłączenie przewodów może prowadzić do błędnej oceny stanu sprzętu.
Odpowiednia organizacja przewodów
Podczas podłączania przewodów warto również zadbać o ich odpowiednią organizację na stanowisku pracy. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy zaczepimy o nie nogą i w konsekwencji wyrwiemy je z komputera. Nie można instalować komputera w za ciasnej zatoce biurkowej, bowiem wygięcie przewodów może doprowadzić do wyłamania portów. Ponadto sam komputer nie może się znajdować w zasięgu nóg. Energiczne ruchy obudową komputera mogą uszkodzić komponenty (szczególnie narażony jest na to dysk talerzowy – HDD).
Zobacz kable i adaptery w sklepie >
Co sprawdzić przed uruchomieniem komputera?
Ostatnim krokiem jest kontrola zasilania. Dobrze sprawdzić główny kabel zasilający – czy jest poprawnie osadzony w zasilaczu oraz gniazdku elektrycznym. Dodatkowo warto upewnić się, że zasilacz komputerowy jest włączony (przełącznik powinien znajdować się na pozycji I). Mógł on zostać wyłączony przed wysyłką komputera (ustawiony na pozycji 0). Kontrola pomoże wykluczyć problemy z zasilaniem sprzętu.
Opisane wskazówki zalecane są przed pierwszym uruchomieniem nowego komputera, niezależnie czy jest to gotowy zestaw czy konfiguracja złożona z części. Kontrola sprzętu nie należy do specjalnie skomplikowanych zadań, nawet dla mniej doświadczonych użytkowników, ale pomoże rozwiązać ewentualne problemy jeszcze przed uruchomieniem systemu. Ponadto taka kontrola pozwoli uniknąć usterek już w trakcie użytkowania komputera, a nawet przedłużyć jego poprawne funkcjonowanie.
Najlepsze komputery do domu
Najczęściej wybierane komputery do firmy
Najpopularniejsze komputery do gier
Mogą Cię zainteresować:


Najnowsze


Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele


Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych


Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać


Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?


Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?


Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?


Jaka listwa antyprzepięciowa? Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą?


Jak wybrać kamerę 360 stopni? Jaka kamera sferyczna?

