Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie? Poradnik

Obecnie operatorzy komórkowi oferują coraz większe pakiety danych internetowych do wykorzystania, ale rzeczywistość pokazuje, że nawet największy z nich może okazać się niewystarczający.

Oto kilka sposobów na to jak oszczędzać pakiet danych w telefonie, tak aby wystarczył na dłużej, co może być szczególnie istotne np. w trakcie wyjazdu za granicę.

Polecamy też naszą specjalną sekcję poradników Akademia Wiedzy, w której odpowiadamy na najpopularniejsze pytania i proponujemy rozwiązania najczęstszych problemów z laptopami, komputerami, czy smartfonami.

Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie – wideoporadnik

Poradnik przygotowaliśmy w dwóch formach. Pierwsza to krótki film. Wykorzystaliśmy w tym celu smartfona Samsung Galaxy S9, ale warto podkreślić, że procedura jest niemal dokładnie taka sama, na każdym smartfonie z systemem operacyjnym Android.

KROK 1 – Korzystanie z WiFi

Najprostszą radą jest jak najczęstsze korzystanie z WiFi, które najczęściej wyłączamy po wyjściu z domu, aby zmniejszyć zużycie baterii. Oczywiście mowa tylko o zaufanych sieciach np. w domu, w pracy lub u znajomych, gdyż otwarte sieci są potencjalnym źródłem zagrożenia dla naszego smartfona.

Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie

KROK 2 – Aktualizacja tylko przez WiFi

Na smartfonie mamy często zainstalowanych kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt aplikacji, które są regularnie aktualizowane, co może poważnie nadszarpnąć nasz pakiet danych. Można tego uniknąć ustawiając aktualizację przez WiFi.

W tym celu otwieramy aplikację Google Play i wchodzimy w ustawienia, a następnie w zakładce Aktualizuj aplikacje automatycznie, wybieramy opcję tylko WiFi.

Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie

Oczywiście możemy dokonać aktualizacji ręcznie, po zaakceptowaniu pobierania z wykorzystaniem pakietu danych.

KROK 3 – Ograniczenie danych w tle

Spora część aplikacji korzysta z dostępu do internetu nawet w momencie, kiedy ich nie używamy. Aby zapobiec znikaniu megabajtów można ograniczyć uprawnienia poszczególnych aplikacji.

Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie

W tym celu otwieramy ustawienia i wchodzimy w zakładkę Połączenia. Kolejny krok to wybranie opcji Licznik danych i Wykorzystanie danych komórkowych. Z listy aplikacji wybieramy te, które zużywają najwięcej danych, klikamy w ich nazwę i odznaczamy opcję „Zezwój na użycie danych w tle”.

KROK 4 – Ustawienie limitu danych

Jeśli mamy stosunkowo niewielki pakiet danych do wykorzystania, warto ustawić w telefonie ostrzeżenie o jego wykorzystaniu. W ten sposób łatwiej będzie nam kontrolować jego stan.

Dodatkowo można także limit danych, którego osiągnięcie automatycznie wyłączy transmisję danych i ochroni nas przed niechcianymi kosztami.

Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie

Aby skonfigurować te ustawienia, wchodzimy w Licznik danych, a następnie w Cykl rozliczeniowy. Tutaj możemy ustawić początek cyklu rozliczeniowego, alert o zużyciu danych i limit danych.

KROK 5 – Oszczędzanie danych w przeglądarce

Spora część transferu danych wykorzystywana jest w przeglądarce internetowej, dlatego warto używać takiej, która potrafi kompresować dane. Funkcja taka jest dostępna np. w Google Chrome.

Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie

Aby ją uruchomić należy wejść w Ustawienia, a następnie odszukanie opcji Oszczędzanie danych. Ilość zaoszczędzonych danych będzie widoczna na ekranie statystyk.

KROK 6 – Korzystanie z aplikacji w wersji offline

Jeśli często oglądamy na telefonie filmy, czy słuchamy muzyki w drodze do pracy, możemy ograniczyć zużycie danych pobierając wcześniej pliki na smartfona. Opcję tę posiadają zarówno Spotify, Netflix jak i Showmax.

Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie

Jeśli często podróżujemy, to polecam także pobranie Map Offline, co pozwoli na korzystanie z nawigacji, bez konieczności połączenia z internetem.

Jak oszczędzać pakiet danych w telefonie