Co to jest OLED TV? Co lepsze: OLED czy QLED?

Zastanawiając się jaki telewizor wybrać, coraz częściej bierzemy pod uwagę telewizory OLED. Uwagę użytkowników zwracają także telewizory QLED, które charakteryzują się zwykle większą przekątną ekranu, niż te wykonane w technologii OLED. Powstaje pytanie czym różni się OLED od QLED i jak technologia OLED wpływa na jakość obrazu i czy ma wyłącznie same plusy? Czy telewizory OLED są lepszy od QLED?

W tym artykule podpowiemy też jaki telewizor OLED wybrać, gdy ma się do dyspozycji 6, 10 lub 15 tysięcy złotych, a który będzie najlepszy, jeśli szukamy telewizora do gier. Pokażemy także różnice między OLED a QLED. Jeśli jednak chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Jaki telewizor wybrać, w którym znajdziesz najważniejsze informacje, które powinieneś poznać zanim kupisz telewizor.


Telewizory OLED w sklepie


Spis treści:

Co to jest OLED?

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli: co to jest OLED? Jest to technologia, wykorzystywana od lat w telewizorach – wyświetlacze nie wymagają podświetlenia, a źródło światła stanowi dioda LED. Mówiąc prościej: telewizory z OLED mają wyświetlacze, w których wykorzystywane są diody LED, wytworzone ze związków organicznych – stąd „O” przed „LED” w ich nazwie.

Podstawowa różnica pomiędzy panelem OLED i LED jest taka, że ten pierwszy nie wymaga dodatkowego podświetlenia – światło jest wydzielane samodzielnie. Właśnie ta cecha sprawia, że każdy piksel działa odrębnie, dzięki czemu wyświetlacz OLED TV jest w stanie zaoferować praktycznie nieskończony kontrast – co przekłada się też na żywe i wierne kolory oraz bardzo głęboką czerń.

Ciekawostka: brak konieczności stosowania dodatkowego podświetlenia pozwala też tworzyć niezwykle smukłe konstrukcje, a w przyszłości prawdopodobnie także półprzezroczyste i elastyczne wyświetlacze.

Zalety wyświetlaczy OLED:

 • nieskończony kontrast,
 • bardzo krótki czas reakcji – co docenią przede wszystkim gracze
 • brak degradacji kolorów w przypadku patrzenia na ekran pod kątem
 • niewystępowanie różnego rodzaju problemów zniekształcających obraz, z których znane są panele LCD.

Nie należy jednak przez to rozumieć, że panele OLED są pozbawione wad, bo tak nie jest. Cechują się między innymi niższą jasnością w trybie HDR. Dodatkowo osoby zainteresowane zakupem takiego telewizora muszą zdawać sobie sprawę z określonego wyboru przekątnych – kupisz tylko ekrany o wielkości 55, 65 i 75 cali. Dodatkowo w przypadku telewizorów OLED będą to także nawet kilkukrotnie wyższe ceny.

Kontrowersyjnym tematem jest także żywotność paneli OLED. Występuje bowiem problem wypalania się ekranu. Wprawdzie z każdą kolejną generacją wyświetlacze są bardziej trwałe, ale mimo to istnieje prawdopodobieństwo, że telewizor OLED prędzej odmówi posłuszeństwa niż LCD lub LED.

co to jest oled

Co to jest QLED?

A co to jest QLED? Od jakiegoś czasu można spotkać się z takim określeniem. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, bliżej takiemu panelowi do typowego LCD niż do OLED-a. Literka „Q” w nazwie pochodzi od technologii Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych – nanokryształów instalowanych między podświetleniem a filtrami kolorów, które pozwalają osiągać lepsze kolory na ekranie telewizora.

QLED wykorzystuje technologię Quantum Dot, czyli kropek kwantowych. To znacznie bardziej zaawansowana technologia niż klasyczne ekrany LCD.

QLED TV to zatem telewizor LCD, ale wyższej klasy. Oferuje bardziej naturalne kolory i wyższy współczynnik kontrastu niż typowe LCD, a do tego może pochwalić się wyższą jasnością – także w trybie HDR. W przeciwieństwie do OLED-ów nie występuje tu efekt wypalania. Równocześnie nie można jednak liczyć na nieskończony kontrast i „prawdziwą” czerń, jaką gwarantują tylko panele z diodami organicznymi.

OLED czy QLED – co lepsze?

Za i przeciw obu rozwiązań:

 • Telewizor OLED – będzie lepszy od telewizora QLED pod kilkoma względami: zaoferuje głębszą czerń, bardziej jednolitą biel, wyższy kontrast, nieco wierniejsze odwzorowanie kolorów, szersze kąty widzenia i bardziej płynny obraz. Będzie również bardziej energooszczędny.
 • QLED TV – będzie mógł pochwalić się wyższym poziomem jasności, co doceni się podczas oglądania materiałów HDR i korzystania z urządzenia w jasnym (niezaciemnionym) pomieszczeniu. Technologia ta zapewnia też szerszy wybór przekątnych i dłuższą żywotność.

Ogólnie jednak obraz oferowany zarówno przez telewizor OLED, jak i QLED pozwoli użytkownikowi „nacieszyć oczy”.

Jaki telewizor OLED kupić? Ranking 2023

Oto jaki OLED TV z poszczególnych kategorii będzie dziś najlepszym wyborem. Braliśmy pod uwagę zarówno cenę danego telewizora jak i jego rozmiar. Dzięki temu każdy będzie mógł znaleźć model odpowiadający jego preferencjom i potrzebom.

 1. Telewizor OLED 65 cali: Philips 65OLED707/12LG OLED48A23LA
 2. Telewizor 4K Ultra HD: LG OLED42C31LA
 3. Tani telewizor Samsung 55 cali OLED: Samsung QE65S95B
 4. Telewizory OLED do 5000 zł
 5. Telewizory OLED do 10000 zł




Telewizory OLED do 5000 zł

Czy można kupić tani telewizor OLED do 5000 zł? Oczywiście że tak! I to z funkcją Smart TV. Dodatkowo w tym przedziale cenowym można liczyć na różne klasy energetyczne (F/G), a także współpracę z takimi systemami, jak Google Home czy Apple HomeKit lub AirPlay 2. W budżecie ok 5000 zł możesz także wymagać 48-55 cali oraz rozdzielczości 4K Ultra HD.


Telewizory OLED do 10000 zł

Jeśli chodzi o telewizory do 10000 zł, to możesz tutaj wymagać naprawdę sporo. W tym zakresie cenowym dostaniesz od 55 do 77 cali, technologię Smart TV, współpracę z różnymi systemami, jak Google Home czy APple HomeKit oraz klasę energetyczną G/F. Nie zgadzaj się na rozdzielczość mniejszą niż 4K Ultra HD oraz brak wbudowanego asystenta głosowego. TV OLED do 10000 zł są na tyle zaawansowane, że powinny mieć Amazon Alexa oraz system dźwięku co najmniej Dolby ATMOS. Powinny mieć także funkcje sieciowe Bluetooth oraz WiFi, a także co najmniej 3 złącza HDMI oraz 3 USB.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (57 głosów)

Czytaj więcej