Co to jest OLED TV? Co lepsze: OLED czy QLED?

Zastanawiając się jaki telewizor wybrać, coraz częściej bierzemy pod uwagę telewizory OLED. Powstają jednak pytania, dlaczego telewizory z matrycami OLED kosztują znacznie więcej niż LCD i co jest w nich tak wyjątkowego, że wielu użytkowników marzy o tym, by one właśnie pojawiły się w ich salonach? Jak technologia OLED wpływa na jakość obrazu i czy ma wyłącznie same plusy?

Nadszedł czas, by odpowiedzieć na te pytania. Podpowiadamy też przy okazji, jaki telewizor OLED wybrać, gdy ma się do dyspozycji 6, 10 lub 15 tysięcy złotych, a który będzie najlepszy, jeśli szukamy telewizora do gier.

W tym artykule znajdziesz:

  • Co to jest OLED?
  • Co to jest QLED?
  • OLED czy QLED – co lepsze?
  • Ranking telewizorów OLED

Co to jest OLED?

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli: OLED – co to jest? Otóż jest to klasa wyświetlaczy, w których wykorzystywane są diody LED wytworzone ze związków organicznych – stąd „O” przed „LED” w ich nazwie.

Podstawowa różnica pomiędzy panelem OLED i LED jest taka, że ten pierwszy nie wymaga dodatkowego podświetlenia – światło jest wydzielane samodzielnie. Właśnie ta cecha sprawia, że każdy piksel działa odrębnie, dzięki czemu wyświetlacz OLED TV jest w stanie zaoferować praktycznie nieskończony kontrast – co przekłada się też na żywe i wierne kolory, oraz bardzo głęboką czerń.

Ciekawostka: brak konieczności stosowania dodatkowego podświetlenia pozwala też tworzyć niezwykle smukłe konstrukcje, a w przyszłości prawdopodobnie także półprzezroczyste i elastyczne wyświetlacze.

Kolejne zalety wyświetlaczy OLED to:

  • bardzo krótki czas reakcji – co docenią przede wszystkim gracze
  • brak degradacji kolorów w przypadku patrzenia na ekran pod kątem
  • niewystępowanie różnego rodzaju problemów zniekształcających obraz, z których znane są panele LCD.

Nie należy jednak przez to rozumieć, że panele OLED są pozbawione wad, bo tak nie jest. Cechują się między innymi niższą jasnością w trybie HDR. Dodatkowo osoby zainteresowane zakupem takiego telewizora muszą zdawać sobie sprawę z określonego wyboru przekątnych – tylko ekrany o wielkości 55, 65 i 75 cali – oraz w niektórych przypadkach nawet kilkakrotnie wyższej ceny.

Kontrowersyjnym tematem jest także żywotność paneli OLED. Występuje bowiem problem wypalania się ekranu. Wprawdzie z każdą kolejną generacją wyświetlacze są bardziej trwałe, ale mimo to istnieje prawdopodobieństwo, że telewizor OLED prędzej odmówi posłuszeństwa niż LCD lub LED.

Co to jest QLED?

A co to jest QLED? Od niedawna można spotkać się z takim określeniem. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, bliżej takiemu panelowi do typowego LCD niż do OLED-a. Literka „Q” w nazwie pochodzi od technologii Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych – nanokryształów instalowanych między podświetleniem a filtrami kolorów, które pozwalają osiągać lepsze kolory na ekranie telewizora.

QLED wykorzystuje technologię Quantum Dot, czyli kropek kwantowych. To znacznie bardziej zaawansowana technologia niż klasyczne ekrany LCD.

QLED TV to zatem telewizor LCD wyższej klasy. Oferuje bardziej naturalne kolory i wyższy współczynnik kontrastu niż typowe LCD, a do tego może pochwalić się wyższą jasnością – także w trybie HDR. W przeciwieństwie do OLED-ów nie występuje tu efekt wypalania. Równocześnie nie można liczyć na nieskończony kontrast i „prawdziwą” czerń, jaką gwarantują tylko panele z diodami organicznymi.

co to jest oled

OLED czy QLED – co lepsze?

Za i przeciw obu rozwiązań:

  • Telewizor OLED – będzie lepszy od telewizora QLED pod kilkoma względami: zaoferuje głębszą czerń, bardziej jednolitą biel, wyższy kontrast, nieco wierniejsze odwzorowanie kolorów, szersze kąty widzenia i bardziej płynny obraz. Będzie również bardziej energooszczędny.
  • QLED TV – będzie mógł pochwalić się wyższym poziomem jasności, co doceni się podczas oglądania materiałów HDR i korzystania z urządzenia w jasnym (niezaciemnionym) pomieszczeniu. Technologia ta zapewnia też szerszy wybór przekątnych i dłuższą żywotność.

Ogólnie jednak obraz oferowany zarówno przez telewizor OLED, jak i QLED pozwoli użytkownikowi „nacieszyć oczy”.

Jaki telewizor OLED kupić?

Oto jaki OLED TV z poszczególnych kategorii będzie dziś najlepszym wyborem. Braliśmy pod uwagę zarówno cenę danego telewizora jak i jego rozmiar. Dzięki temu każdy będzie mógł znaleźć model odpowiadający jego preferencjom i potrzebom.

5 190,00
5 990,00
7 990,00

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.