Porównanie odkurzaczy workowych i bezworkowych. Który lepszy?

Odkurzacz workowy, czy bezworkowy?

Odkurzacze to jedne z najpopularniejszych urządzeń AGD wykorzystywanych do codziennych porządków. Odkurzacze gromadzące odpady w specjalnym worku wewnątrz urządzenia znamy wszyscy. Praktycznie od kilkudziesięciu lat tego typu odkurzacze można kupić w polskich sklepach. Jednak od wielu lat sprzedawcy oferują nam również modele bezworkowe, stawiając nas przed nie lada dylematem – jaki odkurzacz wybrać? Który rodzaj sprawdzi się lepiej? Jakie plusy i minusy mają takie odkurzacze? Przedstawiamy porównanie odkurzaczy workowych i bezworkowych.

Spis treści:

  • Jak działa odkurzacz workowy i bezworkowy?
  • Koszty dodatkowe – odkurzacz workowy vs bezworkowy
  • Który odkurzacz dla alergika?
  • Który odkurzacz pracuje ciszej?
  • Efektywność – odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Jak działa odkurzacz workowy?

Porównanie odkurzaczy workowych i bezworkowych zaczniemy od poznania mechaniki działania obydwu rodzajów odkurzaczy. W przypadku odkurzaczy workowych zabrudzone powietrze ze szczotki, poprzez wąż trafia do wnętrza odkurzacza. Następnie przepływa przez worek wykonany z materiału, który przepuszcza powietrze, jednak zatrzymuje zanieczyszczenia. Po kilku sprzątaniach wystarczy wymienić worek na nowy.

Najczęściej kupowane odkurzacze workowe

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy ma nieco bardziej skomplikowany mechanizm działania. Wykorzystuje on tak zwany proces separacji cyklonowej.  Proces ten zachodzi przy udziale szybkiego przepływu powietrza, grawitacji i siły odśrodkowej. Wirujące z dużą prędkością powietrze szybko porusza się w stożkowym pojemniku formując cyklon. Pęd powietrza zaczyna się na górze pojemnika i kierowany jest w dół. Następnie powietrze wylatuje z powrotem do góry przez środek wiru. Jednak zanieczyszczenia spadają na dół cylindra. W takim procesie brudne powietrze jest oczyszczane.

Odkurzacze bezworkowe w sklepie Komputronik.pl

Koszty dodatkowe – odkurzacz workowy vs bezworkowy

Skoro znamy już mechanikę działania obu typów odkurzaczy, przejdźmy do praktyki i sprawdźmy, jak na co dzień wygląda korzystanie z nich.

Odkurzacze bezworkowe praktycznie nie generują dodatkowych kosztów eksploatacji – poza kosztem energii elektrycznej i obowiązkową wymianą filtrów raz na kilka miesięcy. Po napełnieniu się pojemnika z odpadami po prostu musimy go opróżnić, wyrzucając jego zawartość do kosza.

Z kolei w odkurzaczach klasycznych, oprócz kosztu filtrów dochodzi nam jeszcze koszt worków. Jeśli używamy worków papierowych, koszt ten nie jest bardzo wysoki. Jeśli jednak zależy nam na dobrej kondycji naszego odkurzacza i używamy zalecanych przez producentów worków z materiału, koszt ten jest już znacznie wyższy. Komplet czterech worków w zależności od ich wielkości może kosztować od dziesięciu, do nawet dwudziestu złotych.

Który odkurzacz dla alergika?

Kolejna kwestia to zakup odkurzacza przez osobę mającą skłonności do alergii wziewnych lub też mającą taką osobę w najbliższej rodzinie. Na pierwszy rzut oka zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe oferują podobną czystość wydmuchiwanego powietrza, ponieważ dysponują one filtrami podobnych klas.
Jednak producenci odkurzaczy bezworkowych nie wspominają nic o samym procesie opróżniania pojemnika w takim odkurzaczu.

A w praktyce wygląda to tak, że po otworzeniu korpusu odkurzacza nic nie dzieli nas od kurzu i brudu zgromadzonego w odkurzaczu. Dla osób mających problemy z układem oddechowym nie jest to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy po kilku nieostrożnych ruchach, część kurzu ze środka wzbija się w powietrze w naszym pokoju. Jednak sama kwestia uczulenia na kurz nie powinna zniechęcać alergików czy astmatyków. Aby wyeliminować wzbijanie się kurzu – zanieczyszczeń można pozbyć się poprzez przełożenie ich do osobnej torby czy kosza na śmieci.

Problemu wzbijania kurzu z oczywistych przyczyn nie ma w odkurzaczach workowych. Tu po prostu wyjmujemy stary worek, a na jego miejsce wstawiamy nowy. Dodatkowo odkurzacze workowe posiadają najczęściej specjalną zaślepkę, która zamyka otwór wlotowy worka w momencie wyciągnięcia rury z odkurzacza, a więc i naszego worka. Taki system praktycznie eliminuje rozprzestrzenianie się kurzu.

Odkurzacze workowe mają jeszcze jedną zaletę dla osób z alergiami. Jeśli będziemy używać porządnego worka z materiału, to materiał ten będzie pełnił rolę dodatkowego filtra dla wylatującego powietrza. Będzie ono wtedy po prostu czystsze. Więcej o odkurzaczach dla alergików przeczytasz w poradniku: Jak wybrać odkurzacz dla alergika?

Który odkurzacz pracuje ciszej?

A co z hałasem generowanym przez odkurzacz workowy i bezworkowy? W każdym z przypadków hałas należy porównywać na podstawie etykiet, która określa głośność odkurzacz e desybelach (dB). Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, którego rodzaju odkurzacz jest bardziej lub mniej głośny.

Stosunkowo cichą pracą charakteryzują się odkurzacze bezworkowe. Wynika to głównie z faktu, że w odkurzaczach bezworkowych przepływ powietrza nie jest praktycznie niczym ograniczony. Oczywiście mowa jest tu o pewnej średniej głośności pracy dla obu rodzajów odkurzaczy, bo w praktyce spotkać możemy zarówno głośno pracujące odkurzacze workowe, jak i cicho pracujące odkurzacze bezworkowe.

Szukasz cichego odkurzacza? Zobacz ranking: Jaki cichy odkurzacz kupić? TOP5

Efektywność – odkurzacz workowy czy bezworkowy?

A co z efektywnością odkurzania obu rodzajów urządzeń? Efektywność ta w dużym stopniu uzależniona jest od siły ssania. W odkurzaczach workowych siła ta jest zależna od stopnia zapełnienia worka. Jeśli nasz worek jest wypełniony w dużym stopniu – odkurzacz słabiej ciągnie. W bezworkowcach nie ma tego problemu, gdyż powietrze nie napotyka na żadną przeszkodę.

Aby decyzja o zakupie odpowiedniego rodzaju odkurzacza była decyzją najlepszą warto zwrócić uwagę na etykietę energetyczną znajdującą się na odkurzaczu. Etykieta energetyczna oprócz standardowej klasy energetycznej informuje również o skuteczności odkurzania na dywanie czy twardej podłodze a także o reemisji kurzu czy poziomie generowanego hałasu.

 Zdjęcie: Philips, etykieta energetyczna dla odkurzaczy

Więcej o etykiecie energetycznej w odkurzaczach przeczytasz w poradniku: Nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy – wszystko, co musisz wiedzieć.

Odkurzacze bezworkowe są też bardziej praktyczne, gdy przypadkiem wciągniemy odkurzaczem jakąś cenną drobnostkę. Może to być biżuteria, lub nawet zabawka, której brak wywoła absolutną rozpacz naszego dziecka. W odkurzaczu bezworkowym wystarczy otworzyć pojemnik i wyjąć zgubę. W przypadku odkurzacza workowego musimy rozpruć worek.

Przy zakupie odkurzaczy workowych warto również zwrócić uwagę na dedykowane im worki i zaopatrzyć się w ich zapas. Niektóre z modeli worków posiadać mogą specjalny, dopasowany do wnętrze odkurzacz kształt – warto o tym pamiętać.

Jeśli jednak nadal mamy wątpliwości, to możemy skorzystać z pewnej alternatywy – a mianowicie kupić odkurzacz, który pracuje w trybie zarówno workowym, jak i bezworkowym. Na co dzień możemy odkurzać, posługując się workiem. Jeśli jednak pewnego dnia zabraknie nam worków lub akurat nie będziemy chcieli wydawać na nie pieniędzy, to nie ma problemu – wystarczy przełączyć go na tryb bezworkowy. Rozwiązanie takie jest bardzo praktyczne i wygodne.

A może odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacze z filtrem wodnym posiadają specjalny zbiornik z wodą, przez który przepuszczane jest wciągane powietrze? Woda przechwytuje wszystkie nieczystości a po zakończeniu odkurzania pozostaje nam jedynie wylać brudną wodę. Jest to bardzo tanie i proste rozwiązanie, również jeśli szukamy odpowiedniego odkurzacza dla alergika

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybierasz?

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.3/5 (14 głosów)

Czytaj więcej