Najlepszy oczyszczacz powietrza – ranking TOP 7

Oczyszczacze powietrza kojarzone są głównie z okresem zimowym i walką ze smogiem. Warto jednak pamiętać, że ich zadaniem może być również flitowanie powietrza w celu usunięcia wirusów, drobnoustrojów chorobotwórczych czy alergenów. Dlatego urządzenie to może okazać się niezwykle użyteczne, gdy jesteś alergikiem lub posiadasz zwierzęta. Oczyszczacze powietrza w każdym przypadku znacznie podnoszą jakoś powietrza w mieszkaniach czy biurach. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Odpowiadamy i przedstawiamy ranking, a w nim najlepsze oczyszczacze powietrza.

Spis treści

 • Co to jest oczyszczacz powietrza?
 • Jakie są najważniejsze cechy i funkcje oczyszczacza powietrza
 • Poznasz ranking oczyszczaczy powietrza

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza do domu, to niezbyt duże, mobilne urządzenie, które możemy ustawić w dowolnym miejscu. Jak działa oczyszczacz powietrza? Działając w trybie standardowym: oczyszczacz wciąga powietrze do swego wnętrza z pomocą wentylatora. Powietrze to jest przepuszczane przez odpowiedni filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia.

Niektóre modele są dodatkowo wyposażone także w jonizatory lub lampy UV do zabijania drobnoustrojów. Wysokiej klasy oczyszczacze mogą wyłapywać nawet wirusy lub cząsteczki dymu papierosowego.

Popularne oczyszczacze powietrza w Komputronik.pl

Systemy filtrowania w oczyszczaczach powietrza

W oczyszczaczach powietrza znajduje się kilka filtrów, które etapowo oczyszczają powietrze. Przykładowo na cztery etapy usuwania zanieczyszczeń mogą się składać: filtr wstępny, HEPA, filtr węglowy, jonizator.

Filtr HEPA

Filtr HEPA składa się głównie z kompozytu poliestrowo-szklanego z niewielkimi porami, przez które przepływa powietrze. Pory te mają średnicę 0,3µm. Filtry zbudowane są z trzech warstw. Filtr HEPA H13 zatrzymuje 99,95% cząstek o wielkości powyżej 0,3µm.

Jonizator

Jonizacja powietrza pozwala skutecznie zabijać wirusy i zarodniki grzybów. Jego zasięg może sięgać nawet dalej niż wnętrze urządzenia. Powietrze poddane działaniu jonizatora oddziałuje również na powierzchnię mebli, czy na ściany.

Filtr węglowy

Filtr węglowy doskonale radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych związków chemicznych. Filtr węglowy przyciąga je do swojej powierzchni. Zatrzymuje m.in. pył zawieszony PM 2,5, czyli cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5µm. Dobrze radzi sobie też z dymem papierosowym.

Najważniejsze cechy oczyszczaczy powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza do domu najlepiej kupić? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, od których będzie zależeć jego efektywność i wygoda użytkowania.

 • Nawilżanie powietrza – modele z wyższej półki oprócz oczyszczania powietrza mogą je także nawilżać. Jest to szczególnie przydatne w sezonie grzewczym.
 • System kontroli jakości powietrza – bardziej zaawansowane oczyszczacze powietrza potrafią samodzielnie monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu. To bardzo praktyczne, bo minimalizuje konieczność naszego udziału. Czujniki wykrywają ilość kurzu w powietrzu, a nawet nieprzyjemne zapachy. Przy przekroczeniu norm urządzenie zwiększa szybkość pracy.
 • Nocny tryb pracy – jeśli oczyszczacz ma stać w naszej sypialni, to warto kupić model posiadający tak zwany nocny tryb pracy. Po jego uruchomieniu urządzenie ogranicza wszystkie procesy generujące hałas. Przede wszystkim zwalnia prędkość wentylatora. Oczyszczacz będzie pracować bardzo cicho.
 • Aplikacja – zapewnia wygodną kontrolę jakości powietrza z poziomu smartfona. Dodatkowo między innymi automatycznie powiadomi o konieczności wymiany filtra.

Ranking oczyszczaczy powietrza 2019

Poniżej zamieszczamy więc kilka modeli rekomendowanych przez ekspertów:

 • Tani oczyszczacz powietrza do domu: Xiaomi Mi Air Purifier 2H
 • Cichy oczyszczacz powietrza: TCL TKJ220F
 • Przenośny oczyszczacz powietrza do 700 zł: Sharp UJ-GC20EN
 • Oczyszczacz powietrza do 700 zł: Tefal PT3030 Pure Air
 • Bardzo cichy oczyszczacz powietrza: Blueair 203 Classic
 • Oczyszczacz powietrza z trybem antyalergenowym: Philips AC1217/10
 • Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem: Sharp KCF32EUW

Tani oczyszczacz powietrza do domu: Xiaomi Mi Air Purifier 2H

jaki oczyszczacz powietrzaTo najtańszy oczyszczacz powietrza Xiaomi dostępny aktualnie na rynku, co czyni go jednym z najpopularniejszych modeli. Świetnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach. Jego wydajność to 31 metrów kwadratowych. Wyposażony jest w filtr HEPA będący w stanie wyłapać nawet 99,7 procent cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona. Oznacza to, że poradzi sobie z kurzem, zarazkami, pyłkami roślinnymi oraz sierścią domowych zwierzaków. Oczyszczacz powietrza Xiaomi jest łatwy w obsłudze, a jego pracę można kontrolować za pomocą aplikacji Mi Home – ustawić harmonogram pracy, czy siłę pracy wentylatora. W aplikacji otrzymamy także powiadomienie o konieczności wymiany filtra. Nie bez znaczenia jest także jego atrakcyjny, minimalistyczny wygląd, który pasować będzie do nowoczesnych wnętrz.


Cichy oczyszczacz powietrza: TCL TKJ220F

Jeśli zamierzasz kupić oczyszczacz powietrza do 500 zł, to warto rozważyć model w odrobinie wyższej cenie TCL TKJ220F. Ma on cztero-etapowy system filtracji (filtr wstępny, HEPA, filtr węglowy, jonizator), który zapewnia skuteczność filtracji bakterii i wirusów w aż 99,9%. Doskonale radzi sobie również z zanieczyszczaniem powietrza związanym ze smogiem (99,5%). Zasięg pracy oczyszczacza TCL TKJ220F obejmuje duże pomieszczania do 28m². Wygodną kontrolę jakości powietrza umożliwia cyfrowy wskaźnik oraz dioda określająca kolorem przedział, w jakim mieści się zanieczyszczenie (np. niebieski – doskonałe powietrze, czerwony – zła jakość powietrza). Jego praca na co dzień jest cicha, a tryb nocny zapewnia wyjątkowy spokój.


Przenośny oczyszczacz powietrza do 700 zł: Sharp UJ-GC20EN

Wśród oczyszczaczy powietrza znajdziemy również modele przenośne, których możemy używać nawet w samochodzie. Należy do nich Sharp UJ-GC20EN. Ten niewielki oczyszczacz powietrza ma funkcję jonizacji, która skutecznie eliminuje wirusy grypy, drobnoustroje chorobotwórcze czy alergeny. Ma możliwość wyboru trzech trybów mocy oraz regulację kąta nachylenia wywiewu, co sprawdza się np. przy odświeżaniu szafy. Urządzenie sprawdza się w mieszkaniach czy biurach, skutecznie oczyszczając powietrze w zasięgu 3m2.


Oczyszczacz powietrza do 700 zł: Tefal PT3030 Pure Air

Ten model doskonale sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach czy biurach. Wyróżnia go wydajność na poziomie 270 /h, która przekłada się na szybkie oczyszczenie np. powierzchni 20m²w 15 minut, a 12m² w 6 minut. Zastosowano tutaj 3-etapowy system filtracji powietrza, który zapewnia skuteczność na poziomie 99,99% w usuwaniu alergenów oraz małych cząsteczek. Urządzenie dzięki systemowi smart na bieżąco analizuje poziom zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i dostosowuje do niego jeden z 5 poziomów intensywności pracy. Tefal PT3030 Pure Air posiada również wskaźnik wymiany filtra, timer oraz blokadę rodzicielską.


Bardzo cichy oczyszczacz powietrza: Blueair 203 Classic

ranking oczyszczaczy powietrzaInnowacyjny oczyszczacz powietrza na dym papierosowy oraz inne trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Wykorzystuje unikalną technologię HEPASilent, która pozwala zlikwidować nawet 99,97% szkodliwych cząsteczek takich jak pyłki czy kurz. Skutecznie oczyszcza pomieszczenia o powierzchni od 22m² do 37m². Model ten jest energooszczędny. Posiada certyfikat Energy Star. Urządzenie jest niewielkie i bardzo lekkie. Bez trudu przeniesiesz je z pomieszczenia do pomieszczenia. Poziom hałasu podczas pracy to zaledwie 32dB.


Oczyszczacz powietrza dla alergika: Philips AC1217/10

ranking oczyszczaczy powietrzaTen oczyszczacz powietrza do 1100 zł to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Jest niezwykle wydajny. Znajdujący się na wyposażeniu filtr NanoProtect umożliwia oczyszczenie nawet 260m³ powietrza na godzinę. Oczyszczacz powietrza Philips ma dwa dedykowane tryby pracy. Tryb antyalergenowy usuwa z powietrza substancje drażniące i nasilające objawy alergii. Z kolei w trybie nocnym urządzenie pracuje dyskretnie i cicho. Doskonały oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA jest certyfikowany przez organizacje ECARF i Airmid.


Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem: Sharp KCF32EUW

ranking oczyszczaczy powietrzaWielofunkcyjny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Kompleksowo dba o jakość powietrza w domu. Wykorzystuje do tego innowacyjne czujniki monitorujące stan zanieczyszczenia oraz wilgotność powietrza. Do oczyszczania wykorzystuje wysokiej klasy filtry oraz technologię Plasmacluster. Usuwa nie tylko kurz i pył, ale również grzyby, alergeny, wirusy oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Model ten posiada też wskaźnik konieczności czyszczenia i wymiany filtrów. Bardzo przydatną funkcjonalnością jest system nawilżania, działający w oparciu o czujniki wilgotności i temperatury, który dobiera odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Jest to doskonały oczyszczacz powietrza do 1200 zł.