Ranking oczyszczaczy powietrza. Wybieramy najlepsze modele

Smog i zanieczyszczenie powietrza to temat, który w okresie zimowym regularnie pojawia się w prasie i telewizji. Niestety, nie dzieje się tak bez powodu. Zanieczyszczone powietrze to nie tylko problemy z oddychaniem. To w dłuższej perspektywie również bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego też warto zadbać o jego jakość w naszym domu i zaopatrzyć się w dobrej jakości oczyszczacz powietrza.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Odpowiadamy i przedstawiamy ranking, a w nim najlepsze oczyszczacze powietrza.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest oczyszczacz powietrza?
 • Jakie są najważniejsze cechy i funkcje oczyszczacza powietrza
 • Poznasz ranking oczyszczaczy powietrza

Popularne oczyszczacze powietrza w Komputronik.pl

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza do domu, to niezbyt duże, mobilne urządzenie, które możemy ustawić w dowolnym miejscu. Jak działa oczyszczacz powietrza? Działając w trybie standardowym:

Oczyszczacz wciąga powietrze do swego wnętrza z pomocą wentylatora. Powietrze to jest przepuszczane przez odpowiedni filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia.

Niektóre modele są dodatkowo wyposażone także w jonizatory lub lampy UV do zabijania drobnoustrojów. Wysokiej klasy oczyszczacze mogą wyłapywać nawet wirusy lub cząsteczki dymu papierosowego.

Najważniejsze cechy i funkcje oczyszczacza powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza do domu najlepiej kupić? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, od których będzie zależeć jego efektywność i wygoda użytkowania.

 • Filtr HEPA – jeśli oczyszczacz powietrza ma być skuteczny, to powinien posiadać filtr klasy HEPA. Filtr ten jest zrobiony głównie z kompozytu poliestrowo-szklanego. W nim znajdują się niewielkie pory, przez które przepływa powietrze. Pory te mają średnicę 0,3µm. Filtry zbudowane są z trzech warstw. Filtr HEPA H13 zatrzymuje 99,95% cząstek o wielkości powyżej 0,3µm. Więcej o filtrach HEPA przeczytasz w poradniku: Co to jest filtr HEPA?
 • System kontroli jakości powietrza – bardziej zaawansowane oczyszczacze powietrza potrafią samodzielnie monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu. To bardzo praktyczne, bo minimalizuje konieczność naszego udziału. Czujniki wykrywają ilość kurzu w powietrzu, a nawet nieprzyjemne zapachy. Przy przekroczeniu norm urządzenie zwiększa szybkość pracy.
 • Jonizacja powietrza – oczyszczacz powietrza z jonizatorem potrafi skutecznie zabijać wirusy i zarodniki grzybów. Jego zasięg może sięgać nawet dalej niż wnętrze urządzenia. Powietrze poddane działaniu jonizatora oddziałuje również na powierzchnię mebli, czy na ściany.
 • Filtr węglowy – doskonale radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych związków chemicznych. Filtr węglowy przyciąga je do swojej powierzchni. Zatrzymuje m.in. pył zawieszony PM 2,5, czyli cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5µm. Dobrze radzi sobie też z dymem papierosowym.
 • Nocny tryb pracy – jeśli oczyszczacz ma stać w naszej sypialni, to warto kupić model posiadający tak zwany nocny tryb pracy. Po jego uruchomieniu urządzenie ogranicza wszystkie procesy generujące hałas. Przede wszystkim zwalnia prędkość wentylatora. Oczyszczacz będzie pracować bardzo cicho.
 • Nawilżanie powietrza – modele z wyższej półki oprócz oczyszczania powietrza mogą je także nawilżać. Jest to szczególnie przydatne w sezonie grzewczym.

Nowoczesne nawilżacze mogą być również wyposażone w WiFi – jak np.: oczyszczacz powietrza Bluair 205 Classic – zapewniając wygodną kontrolę przez smartfon. Aplikacja automatycznie powiadamia również użytkownika o konieczności wymiany filtra.

Ranking oczyszczaczy powietrza 2019

Poniżej zamieszczamy więc kilka modeli rekomendowanych przez ekspertów:

 • Oczyszczacz powietrza do domu: Xiaomi Mi Air Purifier 2H
 • Oczyszczacz powietrza do 500 zł: Eldom PO200
 • Oczyszczacz powietrza do małego mieszkania: Blueair Blue Pure 411
 • Oczyszczacz powietrza z jonizatorem: Tefal PU4015 Intense Pure Air
 • Bardzo cichy oczyszczacz powietrza: Blueair 203 Classic
 • Oczyszczacz powietrza z trybem antyalergenowym: Philips AC1217/10
 • Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem: Sharp KCF32EUW

Oczyszczacz powietrza do domu: Xiaomi Mi Air Purifier 2H

jaki oczyszczacz powietrza

To najtańszy oczyszczacz powietrza Xiaomi dostępny aktualnie na rynku, co czyni go jednym z najpopularniejszych modeli. Świetnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach. Jego wydajność to 31 metrów kwadratowych. Wyposażony jest w filtr HEPA będący w stanie wyłapać nawet 99,7 procent cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona. Oznacza to, że poradzi sobie z kurzem, zarazkami, pyłkami roślinnymi oraz sierścią domowych zwierzaków.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi jest łatwy w obsłudze, można kontrolować jego pracę za pomocą aplikacji Mi Home – ustawić harmonogram pracy, czy siłę pracy wentylatora. W aplikacji otrzymamy także powiadomienie o konieczności wymiany filtra.

Nie bez znaczenia jest także jego atrakcyjny, minimalistyczny wygląd, który pasować będzie do nowoczesnych wnętrz.

Oczyszczacz powietrza do 500 zł: Eldom PO200

ranking oczyszczaczy powietrza

Jeśli zamierzasz kupić oczyszczacz powietrza do 500 zł, to w tym przypadku warto dołożyć odrobinę więcej i kupić model Eldom PO200. Ma on aż pięciostopniowy system filtracji. W jego skład wchodzi m.in. filtr HEPA-11, jonizator, oraz lampa UV zabijająca chorobotwórcze drobnoustroje.

Nowoczesny filtr skutecznie wyłapuje też kurz, pyłki traw i drzew. Oczyszczacz posiada czujnik jakości powietrza oraz możliwość regulacji prędkości pracy. Czytelny panel kontrolny informuje o najważniejszych parametrach pracy urządzenia.


Oczyszczacz powietrza do małego mieszkania: Blueair Blue Pure 411

ranking oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz powietrza, który bardzo dobrze sprawdzi się w średnich i mniejszych mieszkaniach. Skutecznie oczyszcza pomieszczenia od 15m do 25m². Wlot 360 stopni sprawia, że zbiera on powietrze nie tylko z jednego kierunku, ale ze wszystkich stron. Jest wyposażony zarówno w klasyczny filtr cząstek, jak i filtr węglowy wyłapujący zanieczyszczenia chemiczne.

Urządzenie zużywa mało energii i posiada certyfikat Energy Star. Oczyszczacz pracuje cicho i dyskretnie. Zarówno codzienna obsługa, jak i wymiana filtra są niezwykle proste.


Oczyszczacz powietrza z jonizatorem: Tefal PU4015 Intense Pure Air

ranking oczyszczaczy powietrza

Nowoczesny oczyszczacz, który idealnie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Wyróżnia się przede wszystkim czterostopniowym systemem filtracji powietrza, w skład którego wchodzą m.in. filtr HEPA oraz jonizator. Urządzenie na bieżąco analizuje poziom zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i dostosowuje do niego intensywność pracy.

Czytelny panel pozwala na wygodną i intuicyjną obsługę, a system powiadomień poinformuje o konieczności wymiany filtrów. Istotną zaletą Tefal PU4014 jest cicha praca oraz tryb nocny, dzięki któremu urządzenie może pracować przez całą dobę, dbając o jakość powietrza.


Bardzo cichy oczyszczacz powietrza: Blueair 203 Classic

ranking oczyszczaczy powietrza

Innowacyjny oczyszczacz powietrza na dym papierosowy oraz inne trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Wykorzystuje unikalną technologię HEPASilent, która pozwala zlikwidować nawet 99,97% szkodliwych cząsteczek takich jak pyłki czy kurz. Skutecznie oczyszcza pomieszczenia o powierzchni od 22m² do 37m².

Model ten jest energooszczędny. Posiada certyfikat Energy Star. Urządzenie jest niewielkie i bardzo lekkie. Bez trudu przeniesiesz je z pomieszczenia do pomieszczenia. Poziom hałasu podczas pracy to zaledwie 32dB.


Oczyszczacz powietrza z trybem antyalergenowym: Philips AC1217/10

ranking oczyszczaczy powietrza

Ten oczyszczacz powietrza do 1500 zł to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Jest niezwykle wydajny. Znajdujący się na wyposażeniu filtr NanoProtect umożliwia oczyszczenie nawet 260m³ powietrza na godzinę. Oczyszczacz powietrza Philips ma dwa dedykowane tryby pracy.

Tryb antyalergenowy usuwa z powietrza substancje drażniące i nasilające objawy alergii. Z kolei w trybie nocnym urządzenie pracuje dyskretnie i cicho. Doskonały oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA jest certyfikowany przez organizacje ECARF i Airmid.


Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem: Sharp KCF32EUW

ranking oczyszczaczy powietrza

Wielofunkcyjny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Kompleksowo dba o jakość powietrza w domu. Wykorzystuje do tego innowacyjne czujniki monitorujące stan zanieczyszczenia oraz wilgotność powietrza. Do oczyszczania wykorzystuje wysokiej klasy filtry oraz technologię Plasmacluster. Usuwa nie tylko kurz i pył, ale również grzyby czy alergeny.

Oczyszczacz powietrza Sharp usuwa również wirusy oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Model ten posiada też wskaźnik konieczności czyszczenia i wymiany filtrów. Bardzo przydatną funkcjonalnością jest system nawilżania, działający w oparciu o czujniki wilgotności i temperatury, który dobiera odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.

Jest to doskonały oczyszczacz powietrza do 1500 zł.

Ranking oczyszczaczy powietrza. Wybieramy najlepsze modele
5 (100%) 2 głosów