Najlepszy oczyszczacz powietrza – ranking TOP 7

24.11.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Oczyszczacze powietrza kojarzone są głównie z okresem zimowym i walką ze smogiem. Warto jednak pamiętać, że ich zadaniem może być również flitowanie powietrza w celu usunięcia wirusów, drobnoustrojów chorobotwórczych czy alergenów.

Dlatego urządzenie to może okazać się niezwykle użyteczne, gdy jesteś alergikiem lub posiadasz zwierzęta. Oczyszczacze powietrza w każdym przypadku znacznie podnoszą jakoś powietrza w mieszkaniach czy biurach. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Odpowiadamy i przedstawiamy ranking, a w nim najlepsze oczyszczacze powietrza.

Spis treści

Ranking oczyszczaczy powietrza 2022

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza do domu, to niezbyt duże, mobilne urządzenie, które możemy ustawić w dowolnym miejscu. Jak działa oczyszczacz powietrza? Działając w trybie standardowym: oczyszczacz wciąga powietrze do swego wnętrza z pomocą wentylatora.

Powietrze to jest przepuszczane przez odpowiedni filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia.

Niektóre modele są dodatkowo wyposażone także w jonizatory lub lampy UV do zabijania drobnoustrojów. Wysokiej klasy oczyszczacze mogą wyłapywać nawet wirusy lub cząsteczki dymu papierosowego.

Systemy filtrowania w oczyszczaczach powietrza

W oczyszczaczach powietrza znajduje się kilka filtrów, które etapowo oczyszczają powietrze. Przykładowo na cztery etapy usuwania zanieczyszczeń mogą się składać: filtr wstępny, HEPA, filtr węglowy, jonizator.

Filtr HEPA

Filtr HEPA składa się głównie z kompozytu poliestrowo-szklanego z niewielkimi porami, przez które przepływa powietrze. Pory te mają średnicę 0,3µm. Filtry zbudowane są z trzech warstw. Filtr HEPA H13 zatrzymuje 99,95% cząstek o wielkości powyżej 0,3µm.

Jonizator

Jonizacja powietrza pozwala skutecznie zabijać wirusy i zarodniki grzybów. Jego zasięg może sięgać nawet dalej niż wnętrze urządzenia. Powietrze poddane działaniu jonizatora oddziałuje również na powierzchnię mebli, czy na ściany.

Filtr węglowy

Filtr węglowy doskonale radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych związków chemicznych. Filtr węglowy przyciąga je do swojej powierzchni. Zatrzymuje m.in. pył zawieszony PM 2,5, czyli cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5µm. Dobrze radzi sobie też z dymem papierosowym.

Najważniejsze cechy oczyszczaczy powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza do domu najlepiej kupić? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, od których będzie zależeć jego efektywność i wygoda użytkowania.

  • Nawilżanie powietrza – modele z wyższej półki oprócz oczyszczania powietrza mogą je także nawilżać. Jest to szczególnie przydatne w sezonie grzewczym.
  • System kontroli jakości powietrza – bardziej zaawansowane oczyszczacze powietrza potrafią samodzielnie monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu. To bardzo praktyczne, bo minimalizuje konieczność naszego udziału. Czujniki wykrywają ilość kurzu w powietrzu, a nawet nieprzyjemne zapachy. Przy przekroczeniu norm urządzenie zwiększa szybkość pracy.
  • Nocny tryb pracy – jeśli oczyszczacz ma stać w naszej sypialni, to warto kupić model posiadający tak zwany nocny tryb pracy. Po jego uruchomieniu urządzenie ogranicza wszystkie procesy generujące hałas. Przede wszystkim zwalnia prędkość wentylatora. Oczyszczacz będzie pracować bardzo cicho.
  • Aplikacja – zapewnia wygodną kontrolę jakości powietrza z poziomu smartfona. Dodatkowo między innymi automatycznie powiadomi o konieczności wymiany filtra.

Ranking oczyszczaczy powietrza 2022

Poniżej zamieszczamy więc kilka modeli rekomendowanych przez ekspertów:
Inne oczyszczacze z funkcją nawilżania

Popularne oczyszczacze powietrza w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej