
Oczyszczacze powietrza kojarzone są głównie z okresem zimowym i walką ze smogiem. Warto jednak pamiętać, że ich zadaniem może być również flitowanie powietrza w celu usunięcia wirusów, drobnoustrojów chorobotwórczych czy alergenów.
Dlatego urządzenie to może okazać się niezwykle użyteczne, gdy jesteś alergikiem lub posiadasz zwierzęta. Oczyszczacze powietrza w każdym przypadku znacznie podnoszą jakoś powietrza w mieszkaniach czy biurach. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Odpowiadamy i przedstawiamy ranking, a w nim najlepsze oczyszczacze powietrza.
Spis treści
- Co to jest oczyszczacz powietrza?
- Systemy filtrowania w oczyszczaczach
- Najważniejsze cechy i funkcje oczyszczacza powietrza
- Ranking – najlepsze oczyszczacze powietrza
Co to jest oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza do domu, to niezbyt duże, mobilne urządzenie, które możemy ustawić w dowolnym miejscu. Jak działa oczyszczacz powietrza? Działając w trybie standardowym: oczyszczacz wciąga powietrze do swego wnętrza z pomocą wentylatora.
Powietrze to jest przepuszczane przez odpowiedni filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia.
Niektóre modele są dodatkowo wyposażone także w jonizatory lub lampy UV do zabijania drobnoustrojów. Wysokiej klasy oczyszczacze mogą wyłapywać nawet wirusy lub cząsteczki dymu papierosowego.
Popularne oczyszczacze powietrza w Komputronik.pl
Systemy filtrowania w oczyszczaczach powietrza
W oczyszczaczach powietrza znajduje się kilka filtrów, które etapowo oczyszczają powietrze. Przykładowo na cztery etapy usuwania zanieczyszczeń mogą się składać: filtr wstępny, HEPA, filtr węglowy, jonizator.
Filtr HEPA
Filtr HEPA składa się głównie z kompozytu poliestrowo-szklanego z niewielkimi porami, przez które przepływa powietrze. Pory te mają średnicę 0,3µm. Filtry zbudowane są z trzech warstw. Filtr HEPA H13 zatrzymuje 99,95% cząstek o wielkości powyżej 0,3µm.
Jonizator
Jonizacja powietrza pozwala skutecznie zabijać wirusy i zarodniki grzybów. Jego zasięg może sięgać nawet dalej niż wnętrze urządzenia. Powietrze poddane działaniu jonizatora oddziałuje również na powierzchnię mebli, czy na ściany.
Filtr węglowy
Filtr węglowy doskonale radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych związków chemicznych. Filtr węglowy przyciąga je do swojej powierzchni. Zatrzymuje m.in. pył zawieszony PM 2,5, czyli cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5µm. Dobrze radzi sobie też z dymem papierosowym.
Najważniejsze cechy oczyszczaczy powietrza
Jaki oczyszczacz powietrza do domu najlepiej kupić? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, od których będzie zależeć jego efektywność i wygoda użytkowania.
- Nawilżanie powietrza – modele z wyższej półki oprócz oczyszczania powietrza mogą je także nawilżać. Jest to szczególnie przydatne w sezonie grzewczym.
- System kontroli jakości powietrza – bardziej zaawansowane oczyszczacze powietrza potrafią samodzielnie monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu. To bardzo praktyczne, bo minimalizuje konieczność naszego udziału. Czujniki wykrywają ilość kurzu w powietrzu, a nawet nieprzyjemne zapachy. Przy przekroczeniu norm urządzenie zwiększa szybkość pracy.
- Nocny tryb pracy – jeśli oczyszczacz ma stać w naszej sypialni, to warto kupić model posiadający tak zwany nocny tryb pracy. Po jego uruchomieniu urządzenie ogranicza wszystkie procesy generujące hałas. Przede wszystkim zwalnia prędkość wentylatora. Oczyszczacz będzie pracować bardzo cicho.
- Aplikacja – zapewnia wygodną kontrolę jakości powietrza z poziomu smartfona. Dodatkowo między innymi automatycznie powiadomi o konieczności wymiany filtra.
Ranking oczyszczaczy powietrza 2020
Poniżej zamieszczamy więc kilka modeli rekomendowanych przez ekspertów:
- Tani oczyszczacz powietrza: Beurer LR 200
- Oczyszczacz powietrza dla alergików: Philips AC1217/50
- Oczyszczacz powietrza z jonizatorem: TCL TKJ835F
- Nawilżacz i oczyszczacz powietrza: Sharp KC-G40EUH
- Najlepszy oczyszczacz powietrza: Sharp KC-D60EUW

Tani oczyszczacz powietrza: Beurer LR 200
Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA przeważnie dużo kosztują. Jeżeli szukasz oszczędności, a równocześnie nie godzisz się na kompromisy pod względem jakości, to postaw na Beurer LR 200. To urządzenie przeznaczone do mniejszych pomieszczeń – do 15m2. Działa cicho, a zarazem skutecznie. Potrójny filtr – wstępny, z aktywnym węglem i HEPA – eliminuje wirusy, bakterie, pyłki, kurz i szkodliwe gazy, jak również nieprzyjemne zapachy. Do oczyszczania powietrza korzysta także z funkcji jonowej.
Praktycznym bonusem, szczególnie dla tych, którzy lubią mieć wszystko zaplanowane, jest funkcja timera.

Oczyszczacz powietrza dla alergików: Philips AC1217/50
Domowy oczyszczacz powietrza Philips AC1217/50 jest doskonały dla alergików. Ma specjalny tryb antyalergenowy i zaawansowany filtr NanoProtect. Skutecznie pozbywają się alergenów i zwiększają przepływ powietrza po wykryciu większej ilości pyłków, np. podczas odkurzania. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach do 29m2. Na bieżąco monitoruje stan powietrza i automatycznie reaguje gdy jest taka konieczność. Filtr nanoprotect HEPA usuwa cząsteczki o wielkości od 0,003 mikrona, oraz organiczne i nieprzyjemne zapachy. Dzięki cichemu trybowi nocnemu z powodzeniem może też oczyszczać powietrze w sypialni, kiedy ty smacznie śpisz.
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem: TCL TKJ835F
Tylko nieliczne oczyszczacze powietrza do domu mogą pochwalić się mocą 95W i przystosowaniem do pracy w pomieszczeniach o powierzchni nawet do 100m2. To właśnie charakteryzuje model TCL TKJ835F. Dobrze sprawdzi się nawet w dużym mieszkaniu. Samodzielnie monitoruje poziom zanieczyszczeń, po czym dobiera odpowiednią prędkość i wysyła powietrze do systemu filtrującego. Zestaw trójstopniowej filtracji tworzą podwójne filtry wstępne, filtry HEPA i filtry węglowe. Cechuje je filtracja bakterii i wirusów na poziomie 99,9%. W trybie nocnym oczyszczacz działa relatywnie cicho – zaledwie 30dB. Dopełnieniem całości jest funkcja jonizatora, stanowiąca gwarancję tego, że powietrze będzie idealne dla zdrowia, nawet gdy w pomieszczeniu działają komputery lub telewizor.
Nawilżacz i oczyszczacz powietrza: Sharp KC-G40EUH
Kolejna propozycja w naszym zestawieniu to nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym. Sharp KC-G40EUH oferuje też funkcję jonizatora (technologia Plasmacluster), więc ma dosłownie wszystko, czego potrzeba, by zapewnić zdrowe i przyjemne powietrze. Zalecany jest do pomieszczenia o wielkości do 28m2. Urządzenie zadba nie tylko o twoje zdrowie i samopoczucie, ale też o komfort. Ma do dyspozycji tryb inteligentny, w którym samodzielnie dostosowuje parametry działania. Niskie zużycie energii, bardzo cicha praca w trybie nocnym (14dB), oraz żywotność filtrów do 10 lat, to duże atuty tego modelu.

Najlepszy oczyszczacz powietrza: Sharp KC-D60EUW
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW z funkcją inteligentnego nawilżania, to urządzenie zdecydowanie godne polecenia. Na jego systemie filtrującym z technologią Plasmacluster Ion HD, nie robią żadnego wrażenia wirusy, drobnoustroje chorobotwórcze, alergeny, czy przykre zapachy. Skutecznie je eliminuje, przy okazji jonizując powietrze, a także je nawilżając. W lecie natomiast może służyć jako klimatyzer ewaporacyjny. To sprawia, że można widzieć w nim nie tylko oczyszczacz, ale też odświeżacz powietrza.
Do działania potrzebuje niewiele energii (tylko 26W), a do tego pracuje cicho (25dB). Jeśli chcesz, to programy czyszczenia zrobią wszystko w pełni automatycznie.

Najnowsze

Jaki laptop do gier do 3000 zł? Ranking laptopów dla graczy

Jaki laptop do 3000 zł? Polecane laptopy

Jaki smartfon do zdjęć? Wybieramy telefon z dobrym aparatem

Jaki telefon do 3000 złotych? Ranking smartfonów do 3000 zł

Jaki iPhone wybrać? Najlepsze telefony Apple w 2021

Jaki smartfon do 2000 zł? Sprawdź polecane modele

Jaki telefon do 500 zł kupić? Polecane tanie smartfony

Jaki smartfon do 1500 zł kupić? Ranking telefonów do 1500 zł
