Wybieramy serwer NAS – co warto wiedzieć?

Liczba funkcji, jakie mogą spełniać serwery plików NAS w domu lub w firmie jest niezwykle duża. Nowoczesne urządzenie tego typu musi być przygotowane na wszystkie z nich, a do tego zapewniać naszym plikom bezpieczeństwo.

Jaki serwer NAS wybrać? Co konkretnie powinien mieć nowoczesny serwer NAS?

W tym artykule znajdziesz:

 • Co to jest serwer NAS?
 • Czym cechuje się serwer NAS?
 • Serwer Nas do backupu i udostępniania plików
 • System operacyjny serwerów NAS – funkcjonalność i szybkość
 • Wysokiej klasy podzespoły i szybki interfejs sieciowy
 • Wysoka kultura pracy w każdych warunkach

Co to jest serwer NAS?

Zacznijmy od tego czym są serwery plików NAS. Serwer NAS to urządzenie, będące małym komputerem, który służy do magazynowania i udostępniania plików. Najczęściej jest wykorzystywany do wykonywania i przechowywania kopii zapasowych (i odpowiedniego zabezpieczania ich), ale może też służyć jako serwer plików (zarówno w firmie, jak i w domu) czy nawet odtwarzacz multimedialny. Serwer Nas nie jest sprzętem niezbędnym, ale bez wątpienia bardzo praktycznym.

Zobacz więcej urządzeń do tworzenia sieci i komunikacji >

Czym cechuje się serwer NAS?

Jaki serwer NAS może być nazwany nowoczesnym? Taki, którego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do backupu. Od sprzętu do firmy należy wymagać niezawodności, szybkiej pracy i mnogości funkcji. Z kolei serwer NAS do domu powinien przede wszystkim mieć potencjał multimedialny.

Nowoczesny serwer NAS – najważniejsze cechy:

 • Dużo miejsca, które może być dobrze wykorzystane,
 • Backup i udostępnianie plików pod kontrolą,
 • Funkcjonalny i szybki system operacyjny,
 • Wysokiej klasy podzespoły i szybki interfejs sieciowy,
 • Wysoka kultura pracy w każdych warunkach.

O tym jak wybrać serwer NAS, czyli na jakie konkretne cechy zwracać uwagę przy zakupie, przeczytasz w poradniku Jaki serwer NAS wybrać?

Serwer NAS – dużo miejsca do wykorzystania

Nowoczesny serwer NAS ma przeważnie więcej niż jedną kieszeń na dyski twarde do NAS. W domu i w małej firmie wystarczą dwa dyski. Większe przedsiębiorstwa mogą pomyśleć o bardziej pojemnych modelach. Dzięki wielodyskowej konstrukcji można zacząć z jednym HDD, a gdy będzie taka potrzeba – zainstalować kolejny. Umożliwia ona także wprowadzenie konfiguracji RAID 1 (lustrzana kopia danych na 2 dyskach), co zapewnia większe bezpieczeństwo plików. Lista obsługiwanych opcji RAID może być dużo dłuższa.

Serwery NAS mogą obsługiwać dyski np. 2TB, 4TB, 6TB, 8TB, 10TB –  oczywiście im większa pojemność, tym więcej zmieści się plików  Miłym dodatkiem jest obsługa hot swap – czyli możliwość instalacji i wymiany dysków bez konieczności odłączania zasilania.

Zobacz wszystkie dyski twarde do serwerów NAS >

Serwer Nas do backupu i udostępniania plików

Serwer NAS do backupu musi mieć dużą pojemność, ale też powinien cechować się obsługą najważniejszych mechanizmów kopii zapasowych. Wartym uwagi rozwiązaniem jest na przykład system operaty na migawkach, który zapewnia dużą szybkość tworzenia backupu i przywracania danych.

Takie urządzenie w równie dużym stopniu służy do udostępniania plików – jeden „magazyn danych”, z którym łączy się kilka komputerów to bardzo dobre rozwiązanie w firmie, jak i w domu. Nie każdy użytkownik może mieć jednak dostęp do wszystkiego, dlatego też dobry serwer pozwala na ustalenie konkretnych zasad dostępu, czyli tworzenie kont użytkowników i przypisywanie im uprawnień do wybranych folderów – tak, by mogli otwierać tylko to, co powinni.

System operacyjny serwerów NAS – funkcjonalność i szybkość

Serwery najpopularniejszych producentów (np.: serwery QNAP, serwery Asustor czy serwery Synology) wykorzystują swoje autorskie systemy operacyjne. Zapewniają one komfortowe środowisko pracy i oddają dostęp do licznych aplikacji.

Dowiedz się więcej i zobacz interaktywne demo interfejsów w serwerach NAS w poradniku Jaki serwer NAS?

Najważniejsze programy NASów to:

 • zaawansowana wyszukiwarka plików,
 • menedżer poczty i kontaktów,
 • platforma monitoring,
 • narzędzie wirtualizacyjne, pozwalające na tworzenie wolumenów dyskowych dla innego systemu operacyjnego w maszynie wirtualnej.

W urządzeniu jakim jest serwer NAS, złącze HDMI to bardzo przydatny port. Nowoczesne urządzenie pozwala go wykorzystać dzięki aplikacjom, takim jak odtwarzacze wideo i audio. NAS może więc pełnić funkcję domowego centrum multimediów i służyć np. do wyświetlania filmów na dużym ekranie telewizora.

Wysokiej klasy podzespoły i szybki interfejs sieciowy

Od serwera NAS wymaga się dziś wiele, dlatego też nowoczesne urządzenie tego typu jest wyposażone w podzespoły, które są w stanie zagwarantować wysoką wydajność. Sercem sprzętu jest procesor (od  1GHz do 2GHz, w przypadku modeli dla bardziej wymagających), który do pomocy ma przynajmniej 1GB pamięci operacyjnej.

Nowoczesny NAS obsługuje ponadto gigabitowy interfejs sieciowy (1000 Mb/s). Jest to gwarancja wysokich prędkości transferu plików między komputerem a serwerem. Rozwiązania dla firm oferują też czasem dwa interfejsy sieciowe – to pozwala na zwiększenie stabilności i niezawodności systemu.

Dobrą opcją jest serwer NAS z WiFi, który sam działa jak router. NAS wyższej klasy pozwala też dzięki temu stworzyć prywatną chmurę.

Wysoka kultura pracy w każdych warunkach

Serwer NAS jest stworzony do tego, by zapewniać stały dostęp do plików. To zaś oznacza, że jest cały czas uruchomiony. Nie może więc generować zbyt wiele hałasu i dlatego producenci obniżają ten poziom do granic możliwości – w nowoczesnym urządzeniu nie przekracza on 25 dB (w specyfikacji jest to punkt „głośność pracy”).

Wysokiej klasy serwer NAS do firmy ma ponadto redundantne zasilanie, pozwalające na korzystanie z urządzenia nawet w przypadku awarii podstawowego zasilania. To istotne zabezpieczenie dla przedsiębiorstw, wymagających stałego połączenia.

Produkty, które polecamy w sklepie:

 Sieci i komunikacja  Nas – serwery plików  Dyski do serwerów NAS
sieci i komunikacja serwery plików NAS dyski do NAS

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Wybieramy serwer NAS – co warto wiedzieć?
5 (100%) 2 głosów