Nowoczesny ekspres do kawy – co powinien mieć?

07.03.2023 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kawa to jeden z najbezpieczniejszych i najprzyjemniejszych nałogów. Wiele osób nie potrafi już sobie wyobrazić poranka bez filiżanki ciemnego, aromatycznego napoju. W pracy również pierwsze kroki kierujemy do pomieszczenia, w którym można dostać ten upragniony napój. Mimo iż coraz większą popularność zyskują kawiarki czy dripy, to wciąż niezmiennie ekspresy do kawy królują w domowym zaciszu. Nowoczesny ekspres do kawy zaparzy ją w zaledwie kilka sekund – i to nie tylko czarną, a taką, którą sobie zamarzymy. Espresso, lungo, latte – wysoka, niska pianka… Nic wiec dziwnego, że dla coraz większego grona osób, ekspres do kawy staje się najważniejszym urządzeniem w kuchni.

Zanim jednak zaczniemy przeglądać Internet w odpowiedzi na pytanie jaki ekspres do kawy wybrać, przyjrzyjmy się innowacyjnym rozwiązaniom, które w ostatnich latach pojawiły się wśród funkcji ekspresów do kawy.

Spis treści

Młynek żarnowy

Nowoczesny ekspres do kawy wyposażony w zintegrowany młynek to doskonałe rozwiązanie. Świeżo zmielona kawa smakuje o wiele lepiej niż kawa rozpuszczalna. Według wielu smakoszy kawy, najlepszym rodzajem młynka w ekspresie jest młynek żarnowy. Warto więc sprawdzić, który rodzaj młynka jest w ekspresie, który chcemy zakupić. Większość nowoczesnych ekspresów będzie miała dwa rodzaje: udarowy lub właśnie żarnowy. Jaka jest między nimi różnica?

  • Młynki udarowe, stosowane w wielu modelach ekspresów podczas mielenia ziaren wytwarzają bardzo wysoką temperaturę. W efekcie zmienia się naturalny aromat tego naparu.
  • Młynek żarnowy mieli kawę, nie wytwarzając wysokiej temperatury. Dzięki temu zachowuje jej naturalny aromat i smak.

Jeśli już zdecydujesz się na ekspres z młynkiem żarnowym, musisz zdecydować, czy wolisz żarna stalowe czy ceramiczne. Żarna stalowe są ostrzejsze, dlatego są bardziej precyzyjne – a co za tym idzie, taki młynek dużo lepiej mieli kawę. Nagrzewają się jednak przy wysokich obrotach (w biurze to niepożądana cecha), co również wpływa na smak ziaren. Ceramiczne młynki z kolei pracują dużo ciszej, dlatego jeśli zależy Ci na cichej pracy urządzenia – wybierz żarna ceramiczne.

Profile użytkowników

Ekspresy do kawy z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane. Nie tylko każdy z nas może skomponować swoją ulubioną kawę, ale i mieć zapisane ustawienia w urządzeniu, dzięki którym nie musi wszystkiego ustawiać od początku. Jeśli z ekspresu korzysta wiele osób, ustawianie parametrów ulubionego napoju może być męczące – dlatego dobrze przy większej liczbie kawoszy wybrać nowoczesny ekspres do kawy, który ma profile użytkowników. Wtedy wystarczy tylko jeden przycisk i gotowe: możesz cieszyć się taką kawą, na jaką masz ochotę, bez konieczności ustawiania wszystkiego od początku.

nowoczesny ekspres do kawy

Nowoczesny ekspres do kawy ze zintegrowaną lodówką

Nowoczesny ekspres do kawy z instalacją doprowadzającą mleko to bardzo wygodne rozwiązanie. Kto nie lubi delikatnego cappuccino czy efektownej kawy latte? Niestety jednak to, co wygodne, nie zawsze jest praktyczne.

Zbiorniki z mlekiem, w które wyposażone są ekspresy, wymagają dużej ilości pracy, żeby utrzymać je w odpowiedniej czystości. Mleko ma to do siebie, że szybko się psuje, wystarczy więc na dłuższy czas zapomnieć o opróżnieniu zbiornika i kłopot gotowy. Dostrzegli to producenci ekspresów i wpadli na doskonały w swej prostocie pomysł – wyposażyli ekspresy w mini lodówki, w których znajduje się końcówka przewodu, doprowadzającego mleko.

W takiej lodówce umieszczamy zwykły karton z mlekiem, wkładamy do niego rurkę doprowadzającą mleko i gotowe! Żadnego czyszczenia zbiornika – gdy zrobimy kawę, możemy pozostawić karton z mlekiem w ekspresie przez pewien czas. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku regularnego czyszczenia ekspresu.

Przygotowywanie dwóch kaw

Ta funkcja jest zależna bardziej od wielkości ekspresu, niż jego stopnia zaawansowania, jednak jest to element niezbędny dla osób, nielubiących picia kawy w pojedynkę. Nowoczesny ekspres do kawy pozwoli przygotować dwie takie same kawy – to idealna opcja dla osób, które nie lubią czekać na swoją kolej, a także zależy im na tym, by pić ulubiony napój w dobrym towarzystwie.

Programy czyszczenia i odkamieniania

Na koniec funkcje, które nie wpływają może na smak robionej kawy, ale mimo wszystko są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania ekspresu. Zaawansowane programy czyszczenia przewodów w ekspresie oraz ich odkamieniania są wręcz niezbędne, aby nasz ekspres popracował kilka lat bez większych problemów.

Najczęściej przed ich uruchomieniem musimy wlać do ekspresu odpowiedni środek czyszczący. Dalej już nasz ekspres sam się obsłuży, uruchamiając po kolei odpowiednie programy. Całość trwa zaledwie kilka minut!

Programowanie ustawień

Jesteś indywidualistą i najlepiej smakuje Ci kawa według własnego przepisu? Powinieneś kupić nowoczesny ekspres do kawy, wyposażony w funkcję programowania ustawień napojów. Dzięki temu możesz samodzielnie zaprogramować ilość kawy, mleka i wody, a także temperaturę napoju. Funkcja ta niestety ma różne nazwy u różnych producentów. Musimy przeczytać dokładnie opis urządzenia w jej poszukiwaniu.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj więcej