Nowoczesne pralki – co warto wiedzieć? Jakie mają funkcje?

Pralkę znaleźć dziś można praktycznie w każdym domu. Te urządzenia diametralnie zmieniły sposób, w jaki ludzie zaczęli dbać o swoje domy. Przede wszystkim pierwsze pralki pozwoliły na odejście od prania ręcznego, które było nie tylko czasochłonne, ale i bardzo wymagające pod względem fizycznym. Wraz z rozwojem ludzkości pralki zyskiwały nowy wygląd oraz funkcje. Z każdym rokiem producenci pralek prześcigali się w nowoczesnych rozwiązaniach, dostosowując się do potrzeb rynku. Jaka pralka w 2023 roku będzie więc najlepszym wyborem?

Pamiętaj, że teraz w nowoczesnej pralce wypierzesz nie tylko bawełniane koszulki, ale jeansy, kurtki czy pościel. Maglowanie czy pralnie chemiczne powoli odchodzą w zapomnienie. Co więcej – nowoczesne pralki mają dodatkowe funkcje, których zadaniem jest wyręczenie domowników w czyszczeniu ubrań oraz… ich suszeniu. Postęp technologiczny dotyczy każdej dziedziny naszego życia. Nic więc dziwnego, że dotknął również pralek, których funkcjonalność nie musi się dzisiaj ograniczać jedynie do prania czy wirowania, jak myślano jeszcze kilkanaście lat temu. Sprawdź też, jak wyczyścić pralkę, żeby posłużyła Ci dłużej.

Jaka najlepsza pralka będzie stworzona właśnie dla Ciebie? Na jakie funkcje nowoczesnej pralki warto zwrócić uwagę i dlaczego?

Spis treści


To może Cię zainteresować:

Nowoczesna pralka – jakie ma funkcje?

Współczesne, nowoczesne pralki mają ogrom funkcji, dzięki którym nie tylko piorą, ale i chronią odzież oraz pościel przed zniszczeniem. Dzięki nim Twoje ubrania nie będą narażone na utratę koloru czy elastyczności tkaniny (jeśli dodatkowo zadbasz o odpowiednie detergenty do prania). Funkcje, jakie oferuje nowoczesna pralka, to m.in. program prania ręcznego, pranie wstępne, program do prania wełny, program sportowy (ubrania sportowe są szczególnie narażone na utratę elastyczności – podobnie jak bielizna), program Eco, bawełna, materiały syntetyczne, koszule, zmiękczanie parowe oraz przeróżne funkcje informowania o przedozowaniu środków piorących czy zbyt wysokiej temperaturze.


Polecane pralki Samsung


Co więcej – nowoczesne pralki, jeżeli tylko postępuje się zgodnie z instrukcją, same dobierają moc i ilość wody, dostosowaną do wagi konkretnego prania. W zależności od modelu może się to różnić, jednak zwykle najpierw trzeba włączyć pralkę, a dopiero potem załadować do bębna pranie. Część pralek pozwala także na ustawienie parametrów tak, by doprać nawet bardzo zabrudzone rzeczy. Niektóre z nich wyposażono także w sprytną funkcję samoczyszczenia.

Najpopularniejsze funkcje nowoczesnych pralek:

 • pranie parowe,
 • tryb „pupil” (usuwanie sierści),
 • odświeżanie ubrań,
 • odplamianie,
 • suszenie (tylko w pralko-suszarkach),
 • pranie delikatne/ręczne/wełny,
 • tryb Eco,
 • samoczyszczenie,
 • opóźnienie startu,
 • szybkie pranie,
 • możliwość dodania odzieży w trakcie prania.

Interesujące są nie tylko tryby prania, ale również funkcje dodatkowe, jak np. Steam Refresh. Pozwala ona na odświeżenie ubrania czy szybkiego wybrania naprawdę lekkich zabrudzeń. Para wodna wnika w strukturę tkaniny i odświeża ją. W ten sposób ubrania stają się miększe i – co ważniejsze – znikają wszelkie zagniecenia.

jaka pralka

Ciekawe funkcje nowoczesnych pralek

Jaka pralka będzie dla Ciebie najlepsza w 2023 roku i jakie funkcje powinna mieć, żebyś mógł zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze na wodzie oraz energii elektrycznej? Przede wszystkim przed zakupem zwróć uwagę na to, czy pralka spełnia Twoje oczekiwania pod kątem pojemności bębna oraz klasy energetycznej. Potem sprawdź, jakie ma dodatkowe funkcje – najlepiej takie, których brakuje Ci w obecnym modelu. Może to funkcja pupil lub Steam Refresh?

Funkcja dla alergików, czyli pranie parowe

Pranie parowe nie tylko zmniejsza energię i ilość wody pobieranej przez pralkę. Nowoczesna pralka z funkcją pary pozwala na skuteczne odkażenie ubrań, eliminując szkodliwe drobnoustroje czy grzyby. Jest to zatem funkcja, której powinni szukać przede wszystkim alergicy – para może w pralce osiągać znacznie większe temperatury niż woda, co umożliwia usunięcie wszelkich alergenów. Dodatkowo, para wygładza materiał, dzięki czemu ubrania nie będą tak wygniecione, jak w przypadku prania w zwykłej pralce.

Funkcja pupil dla posiadaczy zwierząt

Jaka pralka sprawdzi się najlepiej w domu, w którym mieszkają zwierzęta? Pralka z funkcją pupil (lub pralka z odkłaczaniem) to urządzenie dedykowane właśnie posiadaczom zwierząt, zostawiającym wszędzie swoją sierść. Tradycyjne pralki mogą mieć problem ze zwierzęcą sierścią – w przeciwieństwie do pralki wyposażonej w omawianą funkcję. Funkcja pupil pozwala na skuteczne usunięcie sierści psa czy kota z ubrań, pościeli, czy narzuty. Dzięki wielokrotnemu wirowaniu i płukaniu, struktura materiału rozluźnia się, uwalniając sierść.

Więcej o funkcji pupil przeczytasz w Pralka z funkcją pupil – co oferuje?

Funkcja dodawania odzieży

Zdarza się, że po uruchomieniu pralki, znajdujemy zagubioną skarpetkę, albo inną część garderoby, która również wymaga wyprania. W przypadku posiadania zwykłej pralki, dodatkowe ubrania będą musiały poczekać do następnego prania. Naprzeciw temu problemowi wychodzi nowoczesna pralka z funkcją dodawania odzieży, która pozwala na dodawanie ubrań w trakcie pracy urządzenia. Dodać ubrania można w dowolnym momencie trwania programu, zatem przykładowo – odzież wyprana wcześniej ręcznie może zostać dodana do samego odwirowania.

Funkcja odświeżania

Nowoczesna pralka z funkcją odświeżania pozwala na odświeżenie ubrań przesiąkniętych zapachem grilla, papierosów czy smogu. Proces jest szybki i najczęściej odbywa się bez użycia wody i detergentów – wykorzystywany jest aktywny tlen i zimna para wodna. To idealne rozwiązanie, jeśli ubrania są względnie czyste, ale pełne niepożądanego zapachu. Funkcja skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy i większość drobnoustrojów, nadając ubraniom niespotykaną świeżość. Odświeżanie można stosować jako samodzielną funkcję, lub połączyć z praniem.

Funkcja odplamiania

Ostatnią z ważnych cech nowoczesnej pralki jest obecność funkcji odplamiania. Tradycyjne pralki mogą sprawić, że ubrania będą względnie czyste i świeże, ale niektóre plamy mogą się dla nich okazać zbyt dużym wyzwaniem. Nowoczesna pralka z funkcją odplamiania zajmuje się tym właśnie problemem – dzięki dłuższemu kontaktowi tkaniny z detergentem skutecznie pozbywa się nawet najbardziej uciążliwych plam, w tym po winie, błocie czy kosmetykach.


Polecane pralki Bosch


Jaka najlepsza pralka do domu z dziećmi?

O ile w przypadku na pytanie jaka pralka będzie najlepsza do domu ze zwierzętami łatwo odpowiedzieć (wystarczy wybrać model z opcją odsierściania ubrań), tak w przypadku dzieci jest ciężej. Nie ukrywajmy: maluchy brudzą, szczególnie przez pierwsze lata. W wielodzietnych rodzinach pralki chodzą praktycznie non stop, co wiąże się z wysokimi kosztami energii oraz zużycia wody.

Dlatego najlepszą opcją będzie zakup nowoczesnej pralki z funkcją Eco. Dzięki niemu pralka dostosowuje parametry prania do zawartości bębna – redukuje także zużytą wodę, a także pobieraną energię. Problemem jest jednak czas, potrzebny do wykonania takiego prania: funkcje eco zwykle piorą w maksymalnie 60 stopniach, co wydłuża czas prania do nawet 3 godzin.

Kolejną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze pralki do domu z dziećmi jest Fresh Care. Dzięki tej funkcji pranie może leżeć bez szkód dla ubrań nawet do 6 godzin po zakończeniu cyklu prania. W przypadku zapracowanych rodziców funkcja ta może okazać się nieoceniona. Bęben przez kolejne godziny delikatnie się rusza, a pralka używa lekkiego trybu parowego, który pozwala zachować odpowiednią wilgotność i świeżość ubrań.

Pralki z aplikacją

To coś, na co czekał każdy miłośnik technologii. Nowoczesne pralki z możliwością sterowania bezpośrednio z aplikacji to prawdziwy gamechanger. Pralki sterowane smartfonem pozwalają nie tylko na zdalne uruchomienie pralki, ale także na skrócenie czasu prania. Każdy producent ma swoją własną aplikację, która jest kompatybilna z jego produktami. Takie pralki można uruchomić zdalnie i sterować nimi z dowolnego miejsca na świecie – nie tylko z domu. Co ciekawe: niektóre aplikacje pozwalają na bieżącą kontrolę nad stanem technicznym pralki oraz prowadzą statystyki dotyczące cyklów prania. Dodatkowo niektóre apki śledzą zużycie wody i sygnalizują Ci, jeśli pojawiło się ponadprzeciętne zużycie (np. przez wyciek).


Pralki, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego kota i dwa psy. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 (8 głosów)

Czytaj więcej