Jak wybrać przenośną lodówkę turystyczną na wakacje?

31.05.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Lodówki turystyczne z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej sięgamy po nie podczas wakacyjnych wycieczek i podróży. Lodówki przenośne utrzymują bardzo niską temperaturę przechowywanej żywności i napojów. Zanim podejmiesz decyzję jaka lodówka turystyczna sprawdzi się najlepiej dla Ciebie, przeczytaj poniższe zestawienie funkcji, które powinna posiadać nowoczesna lodówka turystyczna.

Polecane lodówki turystyczne w Komputronik.pl

Czym cechuje się dobra lodówka turystyczna?

Decydując, jaka lodówka turystyczna będzie najlepsza na letnie wycieczki zwróć uwagę na następujące cechy:

  • zasilanie elektryczne
  • cyfrowa regulacja temperatury
  • chłodzenie amoniakiem
  • zasilanie 12 V oraz 24 V
  • dodatkowe opcje.

Zasilanie elektryczne

Coś, co jest standardem w przypadku większości urządzeń AGD, w przypadku lodówek turystycznych jest dużym atutem. Trzeba bowiem wiedzieć, że tanie lodówki turystyczne w ogóle nie posiadają zasilania. Są to po prostu skrzynki, w których umieszcza się wkład chłodzący.

Niską temperaturę uzyskują dzięki odpowiedniej izolacji wnętrza za pomocą styropianu lub pianki poliuretanowej. Nie są one jednak zbyt efektywne, szczególnie w upalne dni. Lodówki elektryczne są najczęściej zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej i często wykorzystują technologię termoelektryczną.

Cyfrowa regulacja temperatury

Lodówki turystyczne bardzo różnią się od siebie w zależności od efektywności chłodzenia. Niektóre modele schładzają żywność tylko do poziomu około 7 stopni Celsjusza. Inne potrafią ją schładzać do temperatur poniżej zera – nawet do minus pięciu stopni. Te bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone w termostat, umożliwiający płynną regulację temperatury. To przydatna opcja, bo nie wszystkie produkty musimy maksymalnie chłodzić, a niektórych wręcz nie wolno zbytnio schładzać. Oczywiście regulację temperatury posiadają wyłącznie lodówki przenośne mające zasilanie.

Chłodzenie amoniakiem

Jeśli zależy nam na najwyższej możliwej efektywności w przypadku lodówek elektrycznych, to kupmy urządzenie chłodzone amoniakiem. Są one dość rzadko spotykane, ale warto ich poszukać. Amoniak ogrzewany jest specjalnym płomieniem, co z kolei zapewnia chłód wewnątrz komory lodówki. W przypadku części urządzeń płomień uruchamia się automatycznie więc nie ma wtedy potrzeby używania zapałek ani zapalniczki.

Zasilanie 12 V oraz 24 V

Jeśli jeździsz różnymi pojazdami, a lodówka często towarzyszy Ci w podróży, warto kupić model, który posiada przełącznik pozwalający na zasilanie zarówno 12 V, jak i 24 V. To pierwsze napięcie stosowane jest w zapalniczkach samochodów osobowych, podczas gdy napięcie 24 V występuje w ciężarówkach oraz autokarach.

Przydatnym rozwiązaniem jest też zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora. Lodówka turystyczna potrafi pobierać sporo energii. Takie zabezpieczenie nie dopuści do unieruchomienia samochodu, gdyż nowoczesna lodówka turystyczna w odpowiednim momencie odłączy zasilanie.

Lodówka turystyczna z opcją termosu

Nowoczesna lodówka turystyczna wykorzystywana jako termos? Tak, to nie żart. Wiele modeli lodówek turystycznych potrafi również utrzymywać wysoką temperaturę przewożonej żywności. Oczywiście chłodzenie i grzanie nawzajem się wykluczają. W utrzymywaniu wysokiej temperatury pomaga ta sama technologia, co w przypadku chłodzenia. Naszą lodówkę turystyczną możemy więc z powodzeniem wykorzystywać również w wyprawach na narty i trzymać w niej choćby gorącą herbatę.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 - (6 głosów)

Czytaj więcej