Jak wybrać przenośną lodówkę turystyczną na wakacje?

Lodówki turystyczne

Lodówki turystyczne z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej sięgamy po nie podczas wakacyjnych wycieczek i podróży. Lodówki przenośne utrzymują bardzo niską temperaturę przechowywanej żywności i napojów. Zanim podejmiesz decyzję jaka lodówka turystyczna sprawdzi się najlepiej dla Ciebie, przeczytaj poniższe zestawienie funkcji, które powinna posiadać nowoczesna lodówka turystyczna.


Tanie lodówki turystyczne


Najlepsza lodówka turystyczna – ranking 2023

Jaka lodówka na wakacje? Wybór turystycznych modeli nie jest wcale łatwy. Wielu producentów proponuje wersje turystyczne lodówek, które różnią się nie tylko parametrami, ale i wielkością oraz konstrukcją. Przedstawiamy nasze TOP 5 przenośnych lodówek turystycznych.


jaka lodówka turystyczna

Czym cechuje się dobra lodówka turystyczna?

Decydując, jaka lodówka turystyczna będzie najlepsza na letnie wycieczki zwróć uwagę na następujące cechy:

 • lodówka turystyczna na wkłady
 • zasilanie elektryczne
 • cyfrowa regulacja temperatury
 • chłodzenie amoniakiem
 • zasilanie 12 V oraz 24 V
 • dodatkowe opcje.

Lodówka turystyczna na wkłady

Lodówka turystyczna, cenny kompan letnich wakacji, to sprzęt, który powinien znaleźć się w bagażniku każdego miłośnika podróży. To właśnie dzięki niej można cieszyć się zawsze świeżymi produktami, niezależnie od miejsca, w które się udajemy. Ale jaka lodówka na wkłady jest najlepsza, jak działa, jak często wymieniać wkłady i jak ją obsługiwać?

Lodówka turystyczna na wkłady jest urządzeniem, które zyskało na popularności ze względu na swoją praktyczność i efektywność. Wkłady chłodzące to elementy, które wcześniej schładzamy w domowej lodówce lub zamrażarce, a następnie wkładamy do turystycznej lodówki. Działają one na zasadzie akumulowania zimna i stopniowego oddawania go do wnętrza lodówki, utrzymując w ten sposób niską temperaturę.

Częstotliwość wymiany wkładów zależy od kilku czynników, takich jak temperatura otoczenia, ilość przechowywanej żywności czy rodzaj wkładów. W praktyce wkłady utrzymują niską temperaturę przez około 6-12 godzin, po czym wymagają ponownego zamrożenia. Taki model to idealna lodówka na działkę, a dla wielu użytkowników – najlepsza lodówka turystyczna.

Zasilanie elektryczne

Coś, co jest standardemjeśli chodzi o sprzęt AGD, w przypadku lodówek turystycznych jest dużym atutem. Trzeba bowiem wiedzieć, że tanie lodówki turystyczne w ogóle nie posiadają zasilania. Są to po prostu skrzynki, w których umieszcza się wkład chłodzący.

Niską temperaturę uzyskują dzięki odpowiedniej izolacji wnętrza za pomocą styropianu lub pianki poliuretanowej. Nie są one jednak zbyt efektywne, szczególnie w upalne dni. Lodówki elektryczne są najczęściej zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej i często wykorzystują technologię termoelektryczną.

Cyfrowa regulacja temperatury

Lodówki turystyczne bardzo różnią się od siebie w zależności od efektywności chłodzenia. Niektóre modele schładzają żywność tylko do poziomu około 7 stopni Celsjusza. Inne potrafią ją schładzać do temperatur poniżej zera – nawet do minus pięciu stopni. Te bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone w termostat, umożliwiający płynną regulację temperatury. To przydatna opcja, bo nie wszystkie produkty musimy maksymalnie chłodzić, a niektórych wręcz nie wolno zbytnio schładzać. Oczywiście regulację temperatury posiadają wyłącznie lodówki przenośne mające zasilanie.

Chłodzenie amoniakiem

Jeśli zależy nam na najwyższej możliwej efektywności w przypadku lodówek elektrycznych, to kupmy urządzenie chłodzone amoniakiem. Są one dość rzadko spotykane, ale warto ich poszukać. Amoniak ogrzewany jest specjalnym płomieniem, co z kolei zapewnia chłód wewnątrz komory lodówki. W przypadku części urządzeń płomień uruchamia się automatycznie więc nie ma wtedy potrzeby używania zapałek ani zapalniczki.

Zasilanie 12 V oraz 24 V

Jeśli jeździsz różnymi pojazdami, a lodówka często towarzyszy Ci w podróży, warto kupić model, który posiada przełącznik pozwalający na zasilanie zarówno 12 V, jak i 24 V. To pierwsze napięcie stosowane jest w zapalniczkach samochodów osobowych, podczas gdy napięcie 24 V występuje w ciężarówkach oraz autokarach.

Przydatnym rozwiązaniem jest też zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora. Lodówka turystyczna potrafi pobierać sporo energii. Takie zabezpieczenie nie dopuści do unieruchomienia samochodu, gdyż nowoczesna lodówka turystyczna w odpowiednim momencie odłączy zasilanie.

Lodówka turystyczna z opcją termosu

Nowoczesna lodówka turystyczna wykorzystywana jako termos? Tak, to nie żart. Wiele modeli lodówek turystycznych potrafi również utrzymywać wysoką temperaturę przewożonej żywności. Oczywiście chłodzenie i grzanie nawzajem się wykluczają. W utrzymywaniu wysokiej temperatury pomaga ta sama technologia, co w przypadku chłodzenia. Naszą lodówkę turystyczną możemy więc z powodzeniem wykorzystywać również w wyprawach na narty i trzymać w niej choćby gorącą herbatę.

Jak używać lodówki turystycznej?

Gdy w końcu wybierzemy odpowiedni dla nas model, pojawia się pytanie: jak właściwie korzystać z lodówki turystycznej? Oto krótki przewodnik:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce – lodówki turystyczne, podobnie, jak ich domowe odpowiedniki, najlepiej działają w odpowiednio wentylowanych miejscach. Podczas korzystania z nich na zewnątrz upewnij się, że nie są wystawione na bezpośrednie światło słoneczne.
 2. Ustal odpowiednią temperaturę – temperatura, na jaką należy ustawić lodówkę, zależy od rodzaju przechowywanych produktów. Dla większości z nich temperatura pomiędzy 2 a 4 stopnie Celsjusza jest optymalna.
 3. Zapakuj mądrze – przy pakowaniu lodówki warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze nie należy jej przeładowywać. Po drugie zimne powietrze opada, dlatego produkty wymagające najniższych temperatur, takie jak mięso, powinny być umieszczone na dole. Po trzecie wszelkie otwarte produkty powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach, aby zapobiec przenikaniu zapachów.
 4. Regularne czyszczenie i konserwacja – podobnie jak standardowe lodówki, modele turystyczne wymagają regularnego czyszczenia, aby działać optymalnie. Pamiętaj o wysuszeniu lodówki przed ponownym jej użyciem.
 5. Przechowywanie lodówki poza sezonem – jeśli nie używasz lodówki przez dłuższy okres, nie przechowuj jej w zamkniętym, ciemnym miejscu. Otwórz drzwi lodówki, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci i pleśni.

Lodówka turystyczna to bardzo przydatne urządzenie dla miłośników podróży, kempingów czy długich wypadów w plener. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze urządzenia wymagają odpowiedniego traktowania, aby mogły służyć przez wiele lat.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (6 głosów)

Czytaj więcej