Nowoczesna kamera do monitoringu – co powinna mieć?

Każdy chce się czuć w domu bezpiecznie. Warto więc zadbać o to, by sobie tę pewność zagwarantować. W tym celu należy pomyśleć o kamerze do monitoringu domowego, która daje poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w mieszkaniu czy też poza nim.

Sprawdź również poradnik Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Dostępne dziś na rynku urządzenia oferują pod tym względem bardzo duże możliwości. Co powinna mieć nowoczesna kamera do monitoringu domowego?

Popularne kamery IP do monitoringu w Komputronik.pl

Wysoka rozdzielczość i nagrywanie w kolorze

Jak w przypadku każdej kamery, pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę, jest rozdzielczość, w jakiej nagrywa ona materiały wideo. Nowoczesna kamera do monitoringu domowego jest w stanie rejestrować obraz w HD Ready (1280 x 720 pikseli), a modele z najwyższej półki – nawet w Full HD (1920 x 1080 pikseli). Im większa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy jest obraz, a to oznacza możliwość dostrzeżenia detali, takich jak napisy na koszulce, znamię na twarzy włamywacza czy też jego biżuteria.

Nowoczesna kamera do monitoringu domowego nagrywa wideo w kolorze. Dzięki temu na nagraniu zarejestrowane zostaną tak istotne szczegóły jak kolor włosów czy też ubrań włamywacza. Przydatna może okazać się także funkcja zoom.

Szeroki obiektyw

Równie ważne jest to, by kamera była wyposażona w szeroki obiektyw. Już około 100-stopniowe pole widzenia obejmuje większość pokoju, a topowe urządzenia oferują nawet kąt widzenia równy 180 stopni. Większe pole to oczywiście więcej obiektów i szczegółów, które mogą być zarejestrowane przez kamerę.

Nowoczesna kamera do monitoringu z trybem nocnym

Kamery często potrzebują dobrych warunków oświetleniowych, by móc zapewnić wysokiej jakości nagrania. Trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której pozostawiamy na cały dzień oświecone światła, a poza tym to właśnie noc jest najchętniej wybieraną porą przez włamywaczy. Dlatego też nowoczesne kamery do monitoringu są wyposażone w tryb nocny.

Tryb nocny to rozwiązanie polegające na tym, że wbudowane diody emitują światło podczerwone. Jest ono niewidzialne dla ludzkiego oka, ale kamera rejestruje dzięki temu jasne wideo i wyraźny obraz nawet w całkowitej (na pozór) ciemności.

Wykrywanie ruchu i dźwięku

Nowoczesna kamera do monitoringu domowego nie tylko cały czas nagrywa – ona cały czas czuwa. Urządzenia z wyższej półki są wyposażone w szereg czujników, który wykrywają dźwięk i ruch przed obiektywem. Wystarczy więc, że włamywacz lekko zaszeleści lub przejdzie (nawet skradając się) przez pokój, a domownicy od razu wiedzą, że coś jest nie tak. To rozwiązanie zdecydowanie poprawia nasze bezpieczeństwo.

Nagrywanie lokalne i łączność bezprzewodowa

W przypadku wykrycia niepokojącego ruchu lub dźwięku nowoczesna kamera automatycznie wysyła powiadomienie na smartfona użytkownika. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi.

Bezprzewodowa łączność z Internetem to też inne korzyści. Przede wszystkim – możliwość włączenia podglądu z kamery niezależnie od tego, gdzie się w danej chwili znajdujemy, a więc praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do sieci. Połączenie z Wi-Fi to także możliwość zapisywania plików w chmurze, dzięki czemu możemy być pewni, że nie zabraknie nam miejsca, a pliki są bezpiecznie przechowywane.

Niemniej jednak kamera powinna również nagrywać lokalnie. Nowoczesne urządzenia obsługują karty pamięci SD o pojemności co najmniej 16 GB. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na format plików – topowe kamery wykorzystują format H.264, który z powodzeniem pozwala oszczędzać miejsce.


Kamery IP do monitoringu, które polecamy w naszym sklepie:

D-Link DCS-P6000LH SOMFY ONE Ezviz C3S (WIFI)
jaka kamera ip jaka kamera ip jaka kamera ip

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Nowoczesna kamera do monitoringu – co powinna mieć?
4.3 (86.67%) 3 głosów