Jak działa żelazko bez regulacji temperatury?

Żelazka posiadają wiele przydatnych funkcji jednak producenci coraz częściej udoskonalają swoje urządzenia. Jedną z nowoczesnych funkcji, jakie można spotkać między innymi w żelazkach firmy Philips, jest brak regulacji temperatury.

Czy ma to sens, czy to zwykły chwyt marketingowy, mający jedynie zachęcić niezdecydowanego klienta do zakupu żelazka? A może w tym szaleństwie jest metoda? Na czym polega prasowanie bez regulacji temperatury? Jakie żelazko z regulacją temperatury będzie najlepsze i czy warto w nie zainwestować.

Jak działa żelazko bez regulacji temperatury?

Żelazka tego typu nie posiadają pokręteł odpowiedzialnych za zmianę temperatury. Jak zatem działa takie żelazko? W jaki sposób dobiera temperaturę do prasowanego materiału? Odpowiedź jest prosta – nie dobiera

W żelazkach z automatycznym doborem temperatury temperatura jest zawsze jednakowa i jednocześnie optymalna dla dowolnego rodzaju tkaniny.

Jak to możliwe, że stosując jednakową temperaturę, jeans dobrze się prasuje, a jedwab nie przypala?

Ponieważ żelazka tego typu są w istocie żelazkami parowymi, które swoje działanie opierają o wyrzucaną parę wodną, a nie o rozgrzaną do wysokich temperatur stopę jak żelazka tradycyjne, w których para jest jedynie dodatkiem. Para wyrzucana jest ze znacznie większą siłą niż w typowych żelazkach i skutecznie przenika materiał, powodując rozluźnienie włókien i umożliwiając jego dokładne wyprasowanie.

Żelazko z automatycznym doborem temperatury – warto kupić?

Żelazka z automatycznym doborem temperatury to przede wszystkim znacznie większy komfort prasowania oraz bezpieczeństwo. Żelazka tego typu pozwalają na oszczędzenie mnóstwa czasu. Prasując tradycyjnym żelazkiem istnieje konieczność segregacji ubrań ze względu na materiał – jeans prasuje się w innej temperaturze niż jedwab czy kaszmir.

Prasowanie bez podziału na tkaninę

Po włączeniu zwykłego żelazka trzeba poczekać na jego nagrzanie do odpowiedniej temperatury, a następnie można wyprasować jedną grupę ubrań, po czym trzeba ponownie dostosować temperaturę, poczekać na jej zmianę i dopiero prasować kolejną grupę. Automatyczny dobór temperatury prasowania całkowicie eliminuje ten problem – wszystkie tkaniny prasuje się w jednakowej temperaturze.

Bezpieczne prasowanie

Prasowanie żelazkiem z automatycznym doborem temperatury jest również bezpieczne. Stopa żelazka nagrzewa się tylko w niewielkim stopniu, bo większość pracy wykonuje wyrzucana przez żelazko para. Dzięki temu żelazko można zostawić włączone na tkaninie bez obaw jej przypalenia. Unikniemy również poparzeń. Philips chcąc pokazać, że system rzeczywiście działa, wykorzystuje w prezentacji napompowany balon – balon nie pęka po przyłożeniu do stopy włączonego żelazka.

Szybsze prasowanie, czyli oszczędność czasu

Żelazka z automatycznym doborem temperatury mają jeszcze jedną ciekawą zaletę – prasowanie parą może w niektórych przypadkach być szybsze niż prasowanie tradycyjnym żelazkiem. Wynika to z faktu, iż para wyrzucana pod wysokim ciśnieniem jest w stanie przebić się przez materiał, przez co często wystarczy prasowanie ubrania tylko z jednej strony by uzyskać zadowalający efekt.

Jak widać, żelazko bez regulacji temperatury ma istotne zalety, ale i jedną poważną wadę – cenę. Jeśli zależy nam na większym komforcie prasowania, oszczędności czasu i większym bezpieczeństwie, zakup może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Pozostałe funkcje nowoczesnych żelazek:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (8 głosów)

Czytaj więcej