Standard USB, to coś, co zna właściwie każda osoba, mająca jakąkolwiek styczność z komputerem, czy urządzeniami mobilnymi. W starszych komputerach królują pełnowymiarowe łącza USB typu A, natomiast w naszych smartfonach czy tabletach znajdziemy zapewne porty micro USB. Jednak to, co jest wystarczające dziś, za kilka lat może być już przeżytkiem. Dlatego też od jakiegoś czasu na rynku dostępny jest nowy standard – USB typu C. Z jego udogodnień korzystają także monitory. Dowiedz się, jakie korzyści daje monitor z USB typu C i czym charakteryzuje się to złącze. Warto przeczytać także Przegląd USB – typy, rodzaje i zastosowanie złączy.
Spis treści:
Zobacz monitory z USB-C
USB typu C, czyli jakie?
Zanim jednak przejdziemy do korzyści, jakie oferuje nowy standard, dowiedzmy się nieco o budowie nowoczesnego złącza USB typu C. Po pierwsze, dzięki smukłemu profilowi (ma zaledwie 2,4 mm grubości), nadaje się ono do podłączenia zarówno standardowych laptopów, jak i mniejszych urządzeń mobilnych, typu tablet czy nawet smartfon. Szybko zastępuje tu swojego poprzednika, czyli micro USB. Nasz monitor z USB typu C może się więc błyskawicznie połączyć choćby z tabletem.
Złącze to jest również symetryczne – w przeciwieństwie do standardowych portów USB, góra i dół wtyku niczym się nie różnią, a więc nie ma możliwości nieprawidłowego wpięcia. To nie tylko zwiększa komfort, ale też zmniejsza ryzyko uszkodzenia złącza lub przewodu.
Co daje wejście USB typu C w monitorze?
Teraz nieco o zaletach omawianego złącza. Warto wiedzieć, że USB-C jest zgodne ze specyfikacją USB 3.1 gen 2.
Zalety monitora z USB C:
- szybkość przesyłania danych do 10 Gb/s
- podłączanie/odłączanie urządzeń przy wyłączanym zasilaniu
- jednoczesne przesyłanie sygnału wideo i zasilanie
- wąski kabel i mało widoczne złącze
Monitor z wejściem USB C jest w stanie przesyłać dane z szybkością sięgającą 10 Gb/s – to 20 razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku USB 2.0. Jak te dane przekładają się na realne zastosowania? Dość powiedzieć, że przesłanie filmu w rozdzielczości 4K Ultra HD zajmie mniej niż 1 minutę. Monitor z USB C oferuje więc naprawdę błyskawiczny przesył danych.
Kolejna zaleta to możliwość podłączania lub odłączania urządzeń przy włączonym zasilaniu. USB typu C jest w stanie zasilać urządzenia o poborze energii do 100 W.
Ucieszy nas też zapewne informacja, że USB typu C umożliwia równoczesne przesyłanie sygnału wideo i ładowanie – w jedną stronę przesyłana jest energia, a w drugą dźwięk i obraz. Możliwe jest więc podłączenie wszystkich urządzeń peryferyjnych do monitora, po czym połączenie ich z komputerem. Jeśli nasz monitor posiada gniazdo Ethernet i podłączenie do firmowej sieci, to złącze USB typu C pozwoli na przesyłanie danych w obie strony szybciej niż przez Wi-Fi.
Warto też zwrócić uwagę na walory czysto estetyczne, czyli jak prezentuje się nasz monitor z USB-C. Złącze jest tak małe, że bardzo łatwo je ukryć. Podobnie z kwestią kabla – ma on wąski przekrój i nie jest tak widoczny, jak gruby kabel HDMI.
Dla kogo monitor z USB C?
Nowe złącze ma tak wiele zalet, że bez większej przesady można powiedzieć, że właściwie każdy skorzysta na jego zakupie. W przypadku domowych zastosowań z pewnością będziemy zadowoleni z olbrzymiej prędkości przesyłu danych. W zastosowaniach biznesowych ten parametr jest również ważny, a dodatkowo istotna jest też choćby kwestia ilości urządzeń zewnętrznych, które podłączymy szybko i bez kłopotów. Niezależnie więc na jaki monitor z USB C się zdecydujemy, z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu.
Mogą Cię zainteresować:
- Jaki monitor do MacBooka? Jak wybrać monitor z USB C?
- Jak wybrać monitor? Jaki monitor będzie najlepszy?
- Telewizor jako monitor – o czym pamiętać?
- Jaki monitor do gier do 1000 złotych kupić? Ranking
- Jaki monitor do 500 złotych wybrać?
- Jaki monitor dla grafika? 5 cech dobrego monitora
- Co to jest USB typu C? Najważniejsze cechy