Notebook i laptop, czyli dwa pojęcia – jedno zastosowanie

Komputery przenośne doprowadziły do rewolucji na rynku. Laptopy i notebooki są znacznie lżejsze i mniejsze, a przez to bardziej mobilne od swoich stacjonarnych braci, czyli komputerów PC. Równocześnie coraz częściej potrafią dorównać im wydajnością sprawiając, że nie tylko przeglądaniem sieci, ale też korzystaniem z zaawansowanego oprogramowania lub swoimi ulubionymi grami możemy cieszyć się niezależnie od miejsca i czasu.

Poniżej podstawowe kategorie laptopów (rozróżniane ze względu na zastosowanie) dostępne w naszym sklepie.

Laptopy biznesowe Laptopy gamingowe Laptopy w 2 w 1
NBHPV1A83EA-1 NBMSIGT80S6QD007PL-1 LTI12DEL92501634PKTR-1

Wiele osób zdecydowanych na zakup przenośnego komputera zastanawia się jednak co wybrać – laptopa czy notebooka? Tymczasem prawda jest taka, że…

Notebook i laptop = to samo

Już na wstępie postawmy sprawę jasno:

Laptop i notebook to tylko dwie różne nazwy określające dokładnie to samo urządzenie – przenośny komputer osobisty o takich gabarytach, by można go było położyć na kolanach (przy czym warto zaznaczyć, że starsze laptopy, które tak właśnie były postrzegane, potrafiły ważyć 5, a nawet więcej kilogramów).

Nieważne, gruby czy smukły, ciężki czy lekki, 10-, 13-, 14-, 15- czy 17-calowy, do gier czy do pracy – to zawsze laptop i zawsze notebook. Jednak choć dzisiaj słów tych można używać naprzemiennie, to kiedyś było inaczej.

Dlaczego są dwa różne pojęcia i co oznaczają?

Laptop to nazwa dla ogółu komputerów przenośnych – dosłownie oznacza coś, co można położyć na kolanach. O tym jak wybrać laptop dowiesz się z artykułu Jak wybrać laptop? Poradnik zakupowy.

Słowo „notebook” (ang. notatnik) powstało zaś, by wyróżnić grupę jeszcze lżejszych, mniejszych (domyślnie: formatu A4) i bardziej mobilnych pecetów – przenośnych niczym „notatnik”. O tej mobilności świadczyła też obecność akumulatora, czyli możliwość pracy bezprzewodowej, która dzisiaj rozumiana jest jako standard.

Rzecz w tym, że nie było poza tym żadnych konkretnych cech (na przykład sprzętowych), które odróżniałyby te dwa urządzenia. Różnice szybko więc zdążyły się zatrzeć i praktycznie każdy laptop stał się na tyle przenośny, by móc nazwać go notebookiem. Dlatego też dziś oba te słowa oznaczają dokładnie taki sam sprzęt.
Poniżej notebook XPS 13 2 w 1, który doskonale oddaje cechy mobilnego notebooka.

To jednak wyjaśnia dlaczego BYŁY dwa pojęcia. A dlaczego nadal SĄ?
Ponieważ jednemu człowiekowi bardziej odpowiada jedna nazwa, drugiemu – druga. Notebooki częściej kupują użytkownicy biznesowi, dla których słowo to brzmi bardziej profesjonalnie. Na laptopa zaś decyduje się „Kowalski”, który woli proste do wypowiedzenia i łatwe do napisania nazwy. Łatwo można to dziś porównać do samochodów i aut czy chłodziarko-zamrażarek i lodówek.

Notebook a netbook, laptop a ultrabook…

Choć laptop i notebook to dokładnie to samo, istnieją również nazwy przypisane konkretnym grupom takich przenośnych komputerów. Wymieńmy sobie kilka najpopularniejszych:

Netbook to maleństwo (najczęściej 10-calowe), które niezbyt nadaje się do pracy, ale świetnie sprawdza się podczas przeglądania stron internetowych i korzystania z portali, typu Facebook.
Zobacz notebooki w naszym sklepie.

Ultrabook stoi po drugiej stronie – to lekki i smukły laptop o bardzo dużej wydajności i długim czasie pracy na akumulatorze. Stworzony został z myślą o użytkownikach biznesowych.

Notebook 2 w 1 to komputer przenośny, który może też pełnić funkcję tabletu: albo za sprawą zawiasu 360 stopni (konwertowalny), albo też dzięki odłączanemu ekranowi (hybrydowy). O tym, czym się cechuje ten model i na co zwrócić uwagę przed zakupem przeczytasz w poradnikach Jak wybrać notebook 2 w 1? Czym się kierować?  oraz Jak wybrać notebook do gier? Jakie cechy są ważne i dlaczego?
Możesz również zobaczyć wszystkie notebooki 2 w 1 w naszym sklepie.

Źródło: Lenovo, Dell

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Notebook i laptop, czyli dwa pojęcia – jedno zastosowanie
4 (80%) 1 głosów