Co to jest notebook? Czym różni się od laptopa?

09.11.2022 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Komputery przenośne doprowadziły do rewolucji na rynku. Laptopy i notebooki są znacznie lżejsze i mniejsze, a przez to bardziej mobilne od swoich stacjonarnych braci, czyli komputerów PC. Równocześnie coraz częściej potrafią dorównać im wydajnością sprawiając, że nie tylko przeglądaniem sieci, ale też korzystaniem z zaawansowanego oprogramowania lub swoimi ulubionymi grami możemy cieszyć się niezależnie od miejsca i czasu.

Spis treści:

Wiele osób zdecydowanych na zakup przenośnego komputera zastanawia się jednak co wybrać – laptopa czy notebooka? Tymczasem prawda jest taka, że…

Notebook i laptop oznacza to samo urządzenie

Już na wstępie postawmy sprawę jasno: Laptop i notebook to tylko dwie różne nazwy określające dokładnie to samo urządzenie – przenośny komputer osobisty o takich gabarytach, by można go było położyć na kolanach (przy czym warto zaznaczyć, że starsze laptopy, które tak właśnie były postrzegane, potrafiły ważyć 5, a nawet więcej kilogramów).

Nieważne – bardziej czy mniej smukły, ciężki czy lekki, 11-, 13-, 14-, 15- czy 17-calowy, do gier czy do pracy – to zawsze laptop i zawsze notebook. Choć dzisiaj słów tych można używać naprzemiennie, to nie zawsze tak było.

Przeczytaj również artykuł w którym omawiamy budowę laptopa.

Dlaczego są dwa różne pojęcia i co oznaczają?

Laptop to nazwa dla ogółu komputerów przenośnych – dosłownie oznacza coś, co można położyć na kolanach. Natomiast słowo „notebook” (ang. notatnik) powstało , by wyróżnić grupę jeszcze lżejszych, mniejszych (domyślnie: formatu A4) i bardziej mobilnych pecetów – przenośnych niczym „notatnik”. O tej mobilności świadczyła też obecność akumulatora, czyli możliwość pracy bezprzewodowej, która dzisiaj rozumiana jest jako standard.

Rzecz w tym, że nie było poza tym żadnych konkretnych cech (na przykład sprzętowych), które odróżniałyby te dwa urządzenia. Różnice szybko więc zdążyły się zatrzeć i praktycznie każdy laptop stał się na tyle przenośny, by móc nazwać go notebookiem. Dlatego też dziś oba te słowa oznaczają dokładnie taki sam sprzęt.

To jednak wyjaśnia dlaczego BYŁY dwa pojęcia. A dlaczego nadal SĄ? Obecnie to już kwestia preferencji i przyzwyczajeń. Jednemu człowiekowi bardziej odpowiada jedna nazwa, drugiemu – druga.

Notebooki częściej kupują użytkownicy biznesowi, dla których słowo to brzmi bardziej profesjonalnie. Na laptopa zaś decyduje się „Kowalski”, który woli proste do wypowiedzenia i łatwe do napisania nazwy. Łatwo można to dziś porównać do samochodów i aut czy chłodziarko-zamrażarek i lodówek.

Laptop a notebook - jaka jest różnica?

Notebook a netbook, laptop a ultrabook…

Choć laptop i notebook to dokładnie to samo, istnieją również nazwy przypisane konkretnym grupom takich przenośnych komputerów. Wymieńmy sobie kilka najpopularniejszych:

  • Netbook to maleństwo (najczęściej 10-calowe), które niezbyt nadaje się do pracy, ale dobrze sprawdza się podczas przeglądania stron internetowych i korzystania z portali, typu Facebook. Obecnie praktycznie nieobecne już na rynku i wyparte przez tablety, szczególnie modele z klawiaturą.
  • Ultrabook stoi po drugiej stronie – to lekki i smukły laptop o bardzo dużej wydajności i długim czasie pracy na baterii. Stworzony został z myślą o użytkownikach biznesowych. Więcej przeczytasz o nich w artykule Ultrabook – co to jest? Najważniejsze cechy.
  • Notebook 2 w 1 to komputer przenośny, który może też pełnić funkcję tabletu: albo za sprawą zawiasu 360 stopni (konwertowalny) albo też dzięki odłączanemu ekranowi (hybrydowy). O tym, czym cechuje się ten model i na co zwrócić uwagę przed zakupem przeczytasz w poradniku Jak wybrać notebook 2 w 1? Czym się kierować?
  • Laptop do gier – wyposażony w mocne podzespoły, szczególnie procesor i kartę graficzną, które pozwalają na płynną obsługę gier i innych wymagających aplikacji. Wszystko o laptopach gamingowych znajdziesz w poradniku Jak laptop do gier?

Wszystkie laptopy w naszym sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej