Nauka w domu – co jest niezbędne dla dziecka?

11.02.2021 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa zapoczątkowało wśród dzieci naukę z domu. Sytuacja ta dość dużo zmieniła w potrzebach związanych ze sprzętem elektronicznym. O ile przy klasycznym systemie edukacji można skutecznie minimalizować ilość urządzeń, do których dziecko ma dostęp, tak przy edukacji zdalnej oraz obowiązkowej kwarantannie okazuje się, że laptop, słuchawki czy gadżety umilające czas są wręcz niezbędne.

Przygotowaliśmy poradnik dla rodzica, w którym prezentujemy kilka możliwości na przygotowanie stanowiska do nauki zdalnej dla dziecka oraz doradzamy, w jakie sprzęty warto zainwestować, aby zapewnić rozrywkę dla całej rodziny.

W tym poradniku znajdziesz:

Nauka zdalna – co jest niezbędne?

Komfort zdalnej nauki, czyli stanowisko ucznia

Czas wolny dziecka – jakie sprzęty nie pozwolą na nudę?

Laptop dla ucznia odpowiadający na potrzeby dziecka

Laptop do nauki dla dziecka (w zależności od wybranego modelu) może okazać się najtańszym rozwiązaniem, ponieważ zadania dla dzieci nie wymagają sprzętu o najbardziej zaawansowanych parametrach. Co innego, jeśli ma równocześnie być sprzętem do gier lub poszerzania zainteresowań (np. obróbka zdjęć czy montowanie filmów), wtedy musi posiadać znacznie lepsze parametry.

Najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, wybierając laptopa do nauki oraz polecane modele, znajdziesz w poradniku: Jaki laptop dla ucznia wybrać?

Najczęściej kupowane laptopy w Komputronik.pl

Wygodna mysz komputerowa do laptopa

Wygodę obsługi laptopa zdecydowanie zwiększa mysz komputerowa. W tym wypadku sprawdzą się klasyczne myszki z niższej półki cenowej. Najistotniejsza przy wyborze myszki dla dziecka będzie jej wielkość, która powinna być dopasowana do rozmiaru dłoni dziecka. Jeśli będzie to myszka dla fana gier komputerowych, warto zainwestować w sprzęt z wyższej półki cenowej. Nie tylko umili rozrywkę, ale będzie również bardziej solidna. W przypadku taniej myszki komputerowej wykorzystywanej do gier będzie trzeba się liczyć z szybszą potrzebą jej wymiany.

Komputer stacjonarny dla dziecka

Komputer do nauki dla dziecka wymaga większej inwestycji niż laptop. Sam PC może być nawet w tej samej cenie co jego mobilny odpowiednik. Jednak do obsługi komputera potrzebny jest dodatkowy sprzęt, który zwiększa koszt zakupów: monitor, klawiatura oraz myszka.

Wybór komputera do nauki zależy jest od potrzeb edukacyjnych dziecka. W poradniku: Jaki komputer stacjonarny dla dziecka? Doradzamy jak wybrać pierwszy komputer dla dziecka, komputer dla ucznia szkoły średniej oraz bardziej zaawansowany sprzęt – komputer do gier dla dziecka.

Komputer All in One dla dziecka

Komputery All in One mieszczą wszystkie podzespoły w tylnej części obudowy monitora. Otrzymujemy zatem komputer i monitor w jednym, co pozawala na oszczędność miejsca na biurku. W odróżnieniu od zwykłego PC’ta przy tym rozwiązaniu nie musimy dokupować monitora. Często klawiatura i myszka są w komplecie z komputerem AiO.

Słuchawki z mikrofonem – większe skupienie podczas nauki

Zarówno w laptopie, jak i komputerach stacjonarnych dostępne są głośniki, jednak słuchawki znacznie lepiej pozwalają skupić uwagę dziecka. W tym wypadku sprawdzą się zarówno słuchawki douszne, jak i nauszne. W wypadku częstych rozmów wideo polecamy słuchawki nauszne z mikrofonem.

Dodatkowy monitor do laptopa lub szeroki monitor do komputera

Monitor do laptopa lub dodatkowy monitor do komputera pozwalają na uzyskanie większej przestrzeni roboczej. W praktyce na jednym monitorze uczeń będzie mógł wyświetlać materiały do nauki, a na drugim wygodnie robić notatki. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie większego skupienia podczas edukacji. Przeskakiwanie między kartami w przeglądarce jest nie tylko rozpraszające, ale również męczące. Oczywiście przy jednym monitorze można bez problemu podzielić ekran np. na dwie strefy robocze. Jednak (w zależności od wielkości monitora) przestrzenie te są dość małe.

W celu uzyskania dużej przestrzeni wygodnej do nauki warto wybrać:

Wygodny fotel dla ucznia – prawidłowa postawa podczas nauki zdalnej

Dzieci często mają nawyki siadania przy biurku w zaskakujący sposób, który z niewyjaśnionych przyczyn jest dla nich wygodny. Warto jednak dopilnować, aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę. Tutaj niezbędne jest biurko lub stolik oraz wygodne krzesło.

Wybierając fotel do nauki przy komputerze do wyboru mamy dwa rodzaje: fotele biurowe lub dla graczy. Każdy z nich pozwala na wygodne utrzymanie prostej postawy dziecka. Różnice pojawiają się przy opcjach regulacji, materiałach wykonania czy dodatkowych elementów zwiększających komfort siedziska. Najwięcej udogodnień posiadają fotele gamingowe. Więcej na temat siedzisk dla graczy znajdziesz w poradniku: Na co zwrócić uwagę wybierając fotel dla gracza?

Popularne fotele biurowe oraz gamingowe

Klawiatura i mysz do komputera

Klawiatura i mysz to obowiązkowe peryferia przy komputerach stacjonarnych. Przy laptopach nie są niezbędne, ale zdecydowanie zwiększają wygodę użytkowania (szczególnie myszka komputerowa).

Tablet lub smartfon dla dziecka – gry i kontakt ze znajomymi

Tablet oraz smartfon to wygodne urządzenia mobilne, które są zawsze pod ręką, ułatwiając zapisywanie notatek, dając szybki dostęp do Internetu oraz do gier, które pozwolą dziecku oderwać się od domowej rutyny. Umożliwiają one również kontakt ze znajomymi, zarówno telefoniczny, jak i w poprzez rozmowy na wszelkiego rodzaju komunikatorach.

Popularne smartfony w sklepie

Czytnik e-booków – wirtualny dostęp do biblioteki

Czytniki e-booków są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Urządzenie to doskonale sprawdzi się dla każdego członka rodziny, więc zdecydowanie warto zastanowić się nad inwestycją w taki gadżet. Czytanie elektronicznych wersji książek na specjalnie dostosowanym do tego ekranie jest nie tylko wygodna, ale daje także dostęp do nieograniczonej biblioteki książek.

Smartwatch i motywacja do ruchu

Dbanie o ruch szczególnie w okresie kwarantanny jest szczególnie trudne. Możliwości są dość mocno ograniczone, a domowe ćwiczenia nie przynoszą dziecku aż tyle radości co sporty grupowe na świeżym powietrzu. W tym wypadku motywacją do ruchu mogą być funkcje pomiarowe w inteligentnych zegarkach dla dzieci np.mierzenie ilości kroków. Wystarczy ustawić na zegarku cel do realizacji (np. 8000 kroków dziennie), który będzie doskonałą motywacją, żeby chociażby przejść się po domu.

Promocje na sprzęt do nauki zdalnej

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 67,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 54,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł