Jaki laptop do nauki w domu? Co jest niezbędne w czasie edukacji zdalnej?

Zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa zapoczątkowało wśród dzieci naukę zdalną. I choć uczniowie wrócili już do tradycyjnej nauki w szkołach, to w ostatnim czasie na popularności zyskują także nowe modele szkolnictwa, tzw. szkoły w chmurze, a ponadto nawet tradycyjne szkoły coraz częściej wykorzystują elektroniczne metody nauczania. Ostatnie lata przyniosły więc ogromne zmiany w edukacji, jeśli chodzi o potrzeby związane ze sprzętem elektronicznym. Przy nauce zdalnej urządzenia, takie jak: laptop, słuchawki, klawiatura i mysz do komputera, a nawet drukarka, są wręcz niezbędne.

Jaki laptop wybrać do nauki w domu? Czy lepiej sprawdzi się komputer stacjonarny? Jakie jeszcze sprzęty i akcesoria będą przydatne? Przygotowaliśmy poradnik dla rodzica, w którym prezentujemy kilka możliwości na przygotowanie stanowiska do nauki zdalnej dla dziecka. Na końcu doradzamy także, w jakie sprzęty warto zainwestować, aby zapewnić rozrywkę dla całej rodziny.

W tym poradniku znajdziesz:

Laptop czy komputer do nauki zdalnej?

Nauka zdalna – co jest niezbędne?

Spis rozdziału:

Laptop dla ucznia odpowiadający na potrzeby dziecka

Wielu rodziców zamiast komputera PC do szkoły w chmurze wybiera laptopa. Rozwiązanie to ma wiele zalet — dzięki niemu dziecko może uczyć się w dowolnym miejscu. Aby zyskać dostęp do szerokiej gamy edukacyjnych materiałów oraz interaktywnych narzędzi i aplikacji, wystarczy jedynie Internet.

Laptop umożliwia komunikowanie się z nauczycielami, kolegami z klasy i innymi uczniami, a po szkole może służyć rozrywce. Minusem tego rozwiązania są pokusy w rodzaju gier komputerowych czy też mediów społecznościowych, które mogą rozpraszać dziecko. Jeśli jednak rodzice nauczą pociechę rozsądnego korzystania ze sprzętu, nie powinno to wpłynąć negatywnie na wyniki w nauce.

Jaki laptop do nauki w domu wybrać? Jeśli sprzęt ma służyć tylko i wyłącznie nauce oraz odrabianiu zadań domowych, nie są konieczne bardziej zaawansowane urządzenia. Natomiast gdy laptop do szkoły w chmurze ma być wykorzystywany także do gier lub poszerzania zainteresowań (np. obróbka zdjęć czy montowanie filmów), wtedy musi posiadać znacznie lepsze parametry.

Minimum, jeśli chodzi o parametry techniczne laptopa do nauki, gier, obróbki zdjęć i montowania filmów to:

 • 8 GB pamięci RAM
 • Dysk twardy o pojemności 256 GB
 • Wydajny procesor Intel Core i5 lub Intel Core i7
 • Zaawansowana karta graficzna Nvidia Geforce lub AMD Radeon

Jaki laptop do nauki w domu wybrać?

Najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, wybierając laptopa do nauki oraz polecane modele, znajdziesz w poradniku: Jaki laptop dla ucznia wybrać?

Najczęściej kupowane laptopy w Komputronik.pl

Komputer stacjonarny dla dziecka

Jeśli rodzice obawiają się, że dziecko uzależni się od Internetu czy też będzie spędzało czas przy laptopie w mało produktywny sposób, bezpieczniejszym rozwiązaniem może się okazać komputer PC do szkoły w chmurze. Modele stacjonarne umieszcza się w jednym określonym miejscu, nie są one mobilne jak laptopy, co może być pomocne w kontrolowaniu czasu, jaki dziecko spędza przed ekranem.

Komputery stacjonarne są łatwiejsze w rozbudowie i modernizacji niż laptop do szkoły w chmurze, oferują one także lepszą wydajność graficzną i płynniejsze doświadczenie w grach i aplikacjach. Niestety  komputer do nauki dla dziecka wymaga większej inwestycji niż laptop. Sam PC może być nawet w tej samej cenie co jego mobilny odpowiednik. Jednak do obsługi komputera potrzebny jest dodatkowy sprzęt, który zwiększa koszt zakupów: monitor, klawiatura oraz myszka.

Komputer stacjonarny dla ucznia

Jaki komputer do nauki zdalnej wybrać, jeśli preferujemy sprzęt stacjonarny? Gdy PC ma służyć tylko i wyłącznie nauce oraz odrabianiu zadań domowych, nie musi mieć mocnych parametrów. Natomiast jeśli zależy nam na płynnym działaniu i obsłudze zaawansowanych aplikacji oraz gier, wskazane jest, aby w środku znalazło się przynajmniej:

 • 16 GB pamięci RAM
 • Szybki i pojemny dysk (najlepiej SSD, minimum 500 GB)
 • Wydajny procesor Intel Core i5 lub Intel Core i7
 • Zaawansowana karta graficzna Nvidia Geforce lub AMD Radeon

Wybór komputera do nauki zależny jest od potrzeb edukacyjnych dziecka. W poradniku: Jaki komputer stacjonarny dla dziecka? doradzamy jak wybrać pierwszy komputer dla najmłodszych, komputer dla ucznia szkoły średniej oraz bardziej zaawansowany sprzęt – komputer do gier dla dziecka.

Komputer All in One dla dziecka

Komputery All in One mieszczą wszystkie podzespoły w tylnej części obudowy monitora. Otrzymujemy zatem komputer i monitor w jednym, co pozawala na oszczędność miejsca na biurku. W odróżnieniu od zwykłego PC’ta przy tym rozwiązaniu nie musimy dokupować monitora. Często klawiatura i myszka są w komplecie z komputerem AiO.

Inne zalety komputerów typu All in One to także:

 • Elegancki i nierzadko futurystyczny design
 • Niewielka ilość kabli
 • Większa mobilność niż w przypadku komputerów stacjonarnych
 • Znacznie skrócony czas uruchamiania

Natomiast wśród wad należy wymienić:

 • Ograniczone opcje modernizacji oraz naprawy poszczególnych elementów sprzętu
 • Wydajność, która jest wystarczająca do prostych zadań, ale może okazać się zbyt niska dla nowszych gier czy bardziej zaawansowanych aplikacji
 • Wysoką cenę w porównaniu ze standardowymi urządzeniami

Jaki komputer AiO?

Jaki komputer do nauki zdalnej wybrać? Do podstawowych zadań wystarczy w zupełności sprzęt wyposażony w szybki dysk SSD, wydajny procesor Intel Core i5 oraz przynajmniej 8 GB pamięci RAM.

Komputery All in One nie są szczególnie polecane do grania w bardzo wymagające gry, jeśli jednak zależy nam na takim zastosowaniu, warto zadbać o to, aby w środku znalazła się dedykowana (niezintegrowana) karta graficzna Nvidia Geforce lub AMD Radeon. Po więcej informacji odnośnie zakupu komputera All in One zapraszamy do lektury naszego poradnika: Jaki komputer All in One wybrać? Poradnik i ranking komputerów AIO.


Komputery All-in-One w naszym sklepie


Oprogramowanie do komputera

Co kupić do komputera? Poza urządzeniami peryferyjnymi takimi jak: mysz, klawiatura, słuchawki, głośniki czy też drukarka, bardzo ważne jest odpowiednie oprogramowanie. Podstawą jest oryginalny system operacyjny Windows 11 lub macOS (w przypadku komputerów marki Apple). Podstawową wersję Windows 11 Home można kupić już w cenie około 600 złotych, natomiast licencja Windows 11 Pro jest droższa i kosztuje od 700 do nawet 1 100 złotych. Tymczasem system operacyjny macOS jest darmowy, najnowszą wersję można pobrać z oficjalnej strony internetowej Apple.

Komputer do nauki zdalnej powinien mieć również zainstalowane oprogramowanie służące do nauki — minimum to pakiet biurowy, na który składają się: edytor tekstu oraz arkusz kalkulacyjny, np. Microsoft Office.

Inne aplikacje, które także mogą się przydać to:

 • Aplikacje-notatniki, takie jak np. OneNote lub Evernote
 • Oprogramowanie do nauki programowania, np. Scratch
 • Platformy do nauki zdalnej, np. Microsoft Teams
 • Programy do obróbki grafiki i multimediów: np. GIMP lub Canva
 • Programy do tworzenia prezentacji, np. Microsoft PowerPoint lub Prezi
 • Przeglądarki dokumentów zapisanych w formacie PDF, np. Adobe Reader

Słuchawki z mikrofonem – większe skupienie podczas nauki

Skoro wiemy już, jaki laptop do nauki zdalnej się sprawdzi, a także, czym się różnią komputery stacjonarne od komputerów All In One, warto powiedzieć co nieco o tym, co kupić do komputera, jeśli chodzi o dodatkowe urządzenia. Zarówno w laptopie, jak i komputerach stacjonarnych dostępne są głośniki, jednak słuchawki znacznie lepiej pozwalają skupić uwagę dziecka. W tym przypadku sprawdzą się zarówno słuchawki douszne, jak i nauszne. Do częstych rozmów wideo polecamy słuchawki nauszne z mikrofonem.

Nauka zdalna - jaki sprzęt wybrać?

 


Popularne modele słuchawek


Komfort zdalnej nauki, czyli stanowisko ucznia

Spis rozdziału:

Dodatkowy monitor do laptopa lub szeroki monitor do komputera

Monitor do laptopa lub dodatkowy monitor do komputera pozwalają na uzyskanie większej przestrzeni roboczej. W praktyce na jednym monitorze uczeń będzie mógł wyświetlać materiały do nauki, a na drugim wygodnie robić notatki. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie większego skupienia podczas edukacji. Przeskakiwanie między kartami w przeglądarce jest nie tylko rozpraszające, ale również męczące. Oczywiście przy jednym monitorze można bez problemu podzielić ekran np. na dwie strefy robocze. Jednak (w zależności od wielkości monitora) przestrzenie te są dość małe.

Sprzęt do nauki zdalnej

W celu uzyskania dużej przestrzeni wygodnej do nauki warto wybrać:


Często wybierane monitory


Głośniki do komputera

Zarówno do komputera stacjonarnego, jak i laptopa do nauki zdalnej warto dokupić głośniki. Dzięki temu po nauce można wykorzystywać sprzęt także w celach rozrywkowych. Rozbudowanie komputera o głośniki pozwala znacznie poprawić jakość dźwięku, co nie pozostaje bez wpływu na odczucia podczas słuchania muzyki, oglądania filmów czy też grania w gry komputerowe. O tym, czym się kierować podczas zakupu sprzętu grającego, podpowiadamy w poradniku: Jakie głośniki wybrać? Rodzaje głośników i popularne modele.

Wygodny fotel dla ucznia – prawidłowa postawa podczas nauki zdalnej

Dzieci często mają nawyki siadania przy biurku w zaskakujący sposób, który z niewyjaśnionych przyczyn jest dla nich wygodny. Warto jednak dopilnować, aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę. Tutaj niezbędne jest biurko lub stolik oraz wygodne krzesło.

Wyposażenie do nauki zdalnej

Wybierając fotel do nauki przy komputerze do wyboru mamy dwa rodzaje: fotele biurowe lub fotele gamingowe. Każdy z nich pozwala na wygodne utrzymanie prostej postawy dziecka. Różnice pojawiają się przy opcjach regulacji, materiałach wykonania czy dodatkowych elementów zwiększających komfort siedziska. Najwięcej udogodnień posiadają fotele gamingowe. Więcej na temat siedzisk dla graczy znajdziesz w poradniku: Na co zwrócić uwagę wybierając fotel dla gracza?


Popularne fotele biurowe oraz gamingowe


Klawiatura i mysz do komputera

Klawiatura i mysz to obowiązkowe peryferia przy komputerach stacjonarnych. Przy laptopach nie są niezbędne, ale zdecydowanie zwiększają wygodę użytkowania (szczególnie myszka komputerowa). Jaka mysz do nauki się sprawdzi? Tak naprawdę nie musi to być sprzęt z wyższej półki cenowej.

Akcesoria dla uczniów do nauki zdalnej

Najistotniejsza przy wyborze myszki dla dziecka będzie jej wielkość, która powinna być dopasowana do rozmiaru dłoni dziecka. Dopiero gdy zależy nam na zakupie myszki dla fana gier komputerowych, warto zainwestować w sprzęt z wyższej półki cenowej. Nie tylko umili rozrywkę, ale będzie również bardziej solidna. W przypadku taniej myszki komputerowej wykorzystywanej do gier będzie trzeba się liczyć z szybszą potrzebą jej wymiany.


Myszki i klawiatury komputerowe w naszym sklepie


Drukarka

Ostatnim urządzeniem peryferyjnym, którego zakup warto rozważyć, jeśli dziecko uczy się zdalnie, jest drukarka. Dzięki drukarce w domu można szybko i łatwo wydrukować dokumenty, zdjęcia czy inne materiały, bez konieczności udawania się do punktu ksero czy drukarni. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić dużo czasu, a także i pieniędzy, ponieważ drukowanie we własnym zakresie jest o wiele tańsze. 

Jaka drukarka do domu będzie najlepsza? Sprawdź nasz ranking drukarek domowych 2023, by się tego dowiedzieć.

Czas wolny dziecka – jakie sprzęty nie pozwolą na nudę?

Spis rozdziału:

Tablet lub smartfon dla dziecka – gry i kontakt ze znajomymi

Skoro wiemy już, jaki komputer do nauki zdalnej się sprawdzi oraz co kupić do komputera, na koniec kilka słów o innych elektronicznych gadżetach, które mogą się okazać przydatne. Tablet oraz smartfon to wygodne urządzenia mobilne, które są zawsze pod ręką, ułatwiając zapisywanie notatek, dając szybki dostęp do Internetu oraz do gier, które pozwolą dziecku oderwać się od domowej rutyny. Umożliwiają one również kontakt ze znajomymi, zarówno telefoniczny, jak i w poprzez rozmowy na wszelkiego rodzaju komunikatorach.

Jaki sprzęt dla dziecka wybrać?


Popularne smartfony w sklepie


Czytnik e-booków – wirtualny dostęp do biblioteki

Czytniki e-booków są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Urządzenie to doskonale sprawdzi się dla każdego członka rodziny, więc zdecydowanie warto zastanowić się nad inwestycją w taki gadżet. Czytanie elektronicznych wersji książek na specjalnie dostosowanym do tego ekranie jest nie tylko wygodne, ale daje także dostęp do nieograniczonej biblioteki książek.

Czytnik e-booków dla dziecka


Czytniki e-booków w naszym sklepie


Smartwatch i motywacja do ruchu

Motywowanie dzieci do aktywności fizycznej jest dzisiaj wyjątkowo trudne, ze względu na wiele pokus, które czekają na nich w domowym zaciszu – smartfony, gry komputerowe, szeroki dostęp do filmów i bajek online. To wszystko sprawia, że najmłodsze pokolenie rusza się coraz mniej. W tej sytuacji, doskonałym motywatorem do spędzania czasu na powietrzu i w ruchu może być inteligentny zegarek. Na dzieci mogą zadziałać zwłaszcza funkcje pomiarowe, np. mierzenie ilości kroków. Wystarczy ustawić na zegarku cel do realizacji (np. 8000 kroków dziennie), który będzie doskonałą motywacją, by się poruszać. Smartwatche to o wiele więcej możliwości. Przeczytaj, jak wybrać smartwatch dla dziecka i dlaczego warto w niego zainwestować?

 

Smartwatch dla dziecka - jaki wybrać?


Popularne smartwatche dla dzieci


Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej