29.07.2022 |
autor: Joanna Skornowicz |
Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa zapoczątkowało wśród dzieci naukę z domu. Sytuacja ta dość dużo zmieniła w potrzebach związanych ze sprzętem elektronicznym. O ile przy klasycznym systemie edukacji można skutecznie minimalizować ilość urządzeń, do których dziecko ma dostęp, tak przy edukacji zdalnej oraz obowiązkowej kwarantannie okazuje się, że laptop, słuchawki czy gadżety umilające czas są wręcz niezbędne.
Przygotowaliśmy poradnik dla rodzica, w którym prezentujemy kilka możliwości na przygotowanie stanowiska do nauki zdalnej dla dziecka oraz doradzamy, w jakie sprzęty warto zainwestować, aby zapewnić rozrywkę dla całej rodziny.
Laptop dla ucznia odpowiadający na potrzeby dziecka
Laptop do nauki dla dziecka (w zależności od wybranego modelu) może okazać się najtańszym rozwiązaniem, ponieważ zadania dla dzieci nie wymagają sprzętu o najbardziej zaawansowanych parametrach. Co innego, jeśli ma równocześnie być sprzętem do gier lub poszerzania zainteresowań (np. obróbka zdjęć czy montowanie filmów), wtedy musi posiadać znacznie lepsze parametry.
Najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, wybierając laptopa do nauki oraz polecane modele, znajdziesz w poradniku: Jaki laptop dla ucznia wybrać?
Wygodę obsługi laptopa zdecydowanie zwiększa mysz komputerowa. W tym wypadku sprawdzą się klasyczne myszki z niższej półki cenowej. Najistotniejsza przy wyborze myszki dla dziecka będzie jej wielkość, która powinna być dopasowana do rozmiaru dłoni dziecka. Jeśli będzie to myszka dla fana gier komputerowych, warto zainwestować w sprzęt z wyższej półki cenowej. Nie tylko umili rozrywkę, ale będzie również bardziej solidna. W przypadku taniej myszki komputerowej wykorzystywanej do gier będzie trzeba się liczyć z szybszą potrzebą jej wymiany.
Komputer do nauki dla dziecka wymaga większej inwestycji niż laptop. Sam PC może być nawet w tej samej cenie co jego mobilny odpowiednik. Jednak do obsługi komputera potrzebny jest dodatkowy sprzęt, który zwiększa koszt zakupów: monitor, klawiatura oraz myszka.
Wybór komputera do nauki zależy jest od potrzeb edukacyjnych dziecka. W poradniku: Jaki komputer stacjonarny dla dziecka? Doradzamy jak wybrać pierwszy komputer dla dziecka, komputer dla ucznia szkoły średniej oraz bardziej zaawansowany sprzęt – komputer do gier dla dziecka.
Komputer All in One dla dziecka
Komputery All in One mieszczą wszystkie podzespoły w tylnej części obudowy monitora. Otrzymujemy zatem komputer i monitor w jednym, co pozawala na oszczędność miejsca na biurku. W odróżnieniu od zwykłego PC’ta przy tym rozwiązaniu nie musimy dokupować monitora. Często klawiatura i myszka są w komplecie z komputerem AiO.
Słuchawki z mikrofonem – większe skupienie podczas nauki
Zarówno w laptopie, jak i komputerach stacjonarnych dostępne są głośniki, jednak słuchawki znacznie lepiej pozwalają skupić uwagę dziecka. W tym wypadku sprawdzą się zarówno słuchawki douszne, jak i nauszne. W wypadku częstych rozmów wideo polecamy słuchawki nauszne z mikrofonem.
Dodatkowy monitor do laptopa lub szeroki monitor do komputera
Monitor do laptopa lub dodatkowy monitor do komputera pozwalają na uzyskanie większej przestrzeni roboczej. W praktyce na jednym monitorze uczeń będzie mógł wyświetlać materiały do nauki, a na drugim wygodnie robić notatki. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie większego skupienia podczas edukacji. Przeskakiwanie między kartami w przeglądarce jest nie tylko rozpraszające, ale również męczące. Oczywiście przy jednym monitorze można bez problemu podzielić ekran np. na dwie strefy robocze. Jednak (w zależności od wielkości monitora) przestrzenie te są dość małe.
W celu uzyskania dużej przestrzeni wygodnej do nauki warto wybrać:
Wygodny fotel dla ucznia – prawidłowa postawa podczas nauki zdalnej
Dzieci często mają nawyki siadania przy biurku w zaskakujący sposób, który z niewyjaśnionych przyczyn jest dla nich wygodny. Warto jednak dopilnować, aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę. Tutaj niezbędne jest biurko lub stolik oraz wygodne krzesło.
Wybierając fotel do nauki przy komputerze do wyboru mamy dwa rodzaje: fotele biurowe lub dla graczy. Każdy z nich pozwala na wygodne utrzymanie prostej postawy dziecka. Różnice pojawiają się przy opcjach regulacji, materiałach wykonania czy dodatkowych elementów zwiększających komfort siedziska. Najwięcej udogodnień posiadają fotele gamingowe. Więcej na temat siedzisk dla graczy znajdziesz w poradniku: Na co zwrócić uwagę wybierając fotel dla gracza?
Klawiatura i mysz to obowiązkowe peryferia przy komputerach stacjonarnych. Przy laptopach nie są niezbędne, ale zdecydowanie zwiększają wygodę użytkowania (szczególnie myszka komputerowa).
Tablet lub smartfon dla dziecka – gry i kontakt ze znajomymi
Tablet oraz smartfon to wygodne urządzenia mobilne, które są zawsze pod ręką, ułatwiając zapisywanie notatek, dając szybki dostęp do Internetu oraz do gier, które pozwolą dziecku oderwać się od domowej rutyny. Umożliwiają one również kontakt ze znajomymi, zarówno telefoniczny, jak i w poprzez rozmowy na wszelkiego rodzaju komunikatorach.
Czytniki e-booków są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Urządzenie to doskonale sprawdzi się dla każdego członka rodziny, więc zdecydowanie warto zastanowić się nad inwestycją w taki gadżet. Czytanie elektronicznych wersji książek na specjalnie dostosowanym do tego ekranie jest nie tylko wygodna, ale daje także dostęp do nieograniczonej biblioteki książek.
Dbanie o ruch szczególnie w okresie kwarantanny jest szczególnie trudne. Możliwości są dość mocno ograniczone, a domowe ćwiczenia nie przynoszą dziecku aż tyle radości co sporty grupowe na świeżym powietrzu. W tym wypadku motywacją do ruchu mogą być funkcje pomiarowe w inteligentnych zegarkach dla dzieci np.mierzenie ilości kroków. Wystarczy ustawić na zegarku cel do realizacji (np. 8000 kroków dziennie), który będzie doskonałą motywacją, żeby chociażby przejść się po domu.
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?