
Nowy rok to czas analiz, podsumowań i planowania. Koniec roku i wejście w kolejny wiąże się nie tylko z ogromną motywacją, ale także chęcią zmian na lepsze. Zwykle najpopularniejsze postanowienia noworoczne dotyczą przede wszystkim zmian, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie.
Nowy rok to doskonały czas na stawianie sobie nowych celów i wyzwań. Realizacja postanowień noworocznych będzie łatwiejsza, gdy postawisz przed sobą cele mierzalne i osiągalne. Dzięki temu do realizacji noworocznych postanowień nie będziesz musiał poświęcać zbyt wiele swoich przyzwyczajeń oraz nie będziesz musiał stosować zbyt wielu wyrzeczeń. Jakie postanowienia noworoczne powinny znaleźć się na Twojej liście?
Przygotowaliśmy TOP 10 najpopularniejszych noworocznych postanowień, które warto wziąć pod uwagę:
- Więcej sportu
- Rodzina jest najważniejsza
- Zdrowe odżywianie
- Dbanie o zdrowie
- Praktykowanie wdzięczności
- Lista książek do przeczytania
- Nowe hobby lub przebranżowienie
- Więcej czasu dla siebie
- Nauka języka obcego
- Podróże – nowe kierunki
1. Więcej sportu, czyli regularna aktywność fizyczna
Motywacji do uprawiania sportu jest wiele. Chęć zadbania o linię, czyli popularne „w tym roku schudnę”, zainteresowanie zdrowym trybem życia, poszukiwanie sposobów na zyskanie więcej energii czy poprawę samopoczucia. Każdy będzie miał inną motywację, jednak należy pamiętać o tym, żeby przy realizacji noworocznych postanowień skupić się na realnych celach, jak np. 3 treningi w tygodniu, przebiegnięcie 10 km za pół roku, schudnięcie 10 kg. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dotrzymać noworocznych postanowień.
Dbanie o regularną aktywność fizyczną niesie ze sobą szereg korzyści, z których najważniejszą zdecydowanie jest zdrowie i sprawność. Aktywny tryb życia zmniejsza poczucie zmęczenia i stresu, poprawiasz jakość snu, masz lepsze samopoczucie, budujesz odporność i wiele innych.
Co roku łapiesz się na tym, że szukasz wymówek? Siłownia Cię nie przekonuje? Na zewnątrz jest zimno? Możesz postawić na domowy sprzęt do ćwiczeń: dużych lub małych gabarytów. Sprawdź jaki sprzęt do ćwiczeń do domu wybrać?
A może potrzebujesz motywacji? Nie musisz od razu zapisywać się do kółek biegowych czy na siłownię – efekty swoich działań możesz śledzić dzięki osobistemu trenerowi w postaci np. zegarka sportowego.
Zobacz: Jaki zegarek sportowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? oraz Jaki zegarek sportowy na rower? Ranking
2. Poświęcę więcej czasu rodzinie w nowy rok
Temat postanowień noworocznych to nie tylko sport i niższa waga. Pomyśl o czasie spędzonym z rodziną lub przyjaciółmi. Żyjemy w ciągłym pędzie, wiecznie nie mamy czasu – nowy rok to doskonała okazja do tego, by nieco zwolnić i przewartościować swoje życie. Pamiętaj, że wcale nie musisz jechać do Disneylandu, żeby spędzić wartościowy czas z rodziną.
Na Was czekają wycieczki rowerowe, pikniki, wspólne gotowanie, geocaching, piesze wycieczki po okolicy lub gry planszowe. A może postanowicie wziąć udział w rodzinnych warsztatach? Większość miast także organizuje darmowe festyny, na których jest pełno atrakcji dla większych i mniejszych dzieci. Przede wszystkim jednak odpowiedz sobie na pytanie: co lubi moja rodzina? Jak chcemy wspólnie spędzać czas? Nie zaszkodzi także ich zapytać, żeby mieć pewność, że każdemu odpowiada wybrana aktywność. Dzięki temu nie tylko łatwiej Ci będzie dotrzymać postanowień noworocznych, ale także zrobisz to z przyjemnością i korzyścią dla całej rodziny.
Sprawdź:
- Kreatywność dziecka – jak pobudzać i rozwijać pasje dziecka?
- Jak wybrać telewizor do gier? Najlepsze telewizory dla graczy
- Jakie klocki LEGO dla dziecka wybrać?
3. Dobre nawyki żywieniowe a postanowienia noworoczne
Żyjemy w czasach, w których nie da się uniknąć pędu i szybkiego stylu życia. Takie tempo życia bardzo często wpływa na złe nawyki żywieniowe. To, że jesteśmy ich świadomi, to już pierwszy krok do sukcesu. Nic więc dziwnego, że na liście postanowień noworocznych często pojawia się punkt „zdrowie odżywianie”.
Jak wytrwać w tym postanowieniu noworocznym i nie porzucić diety już w lutym? Przede wszystkim myśl o tej zmianie nie jak o diecie, a o modelu odżywiania. Stosuj metodę małych kroków – zacznij od wprowadzania ulubionych warzyw i owoców do posiłków. Możesz także stopniowo zmniejszać ilość dodawanego oleju czy oliwy do smażenia.
Zdrowe odżywianie powinno być jednym z najważniejszych noworocznych celów. To właśnie niezdrowy tryb życia w konsekwencji wpływa na uczucie zmęczenia, problemy ze stresem czy koncentracją. Dodatkowo chcąc poprawić swoją kondycję fizyczną, powinniśmy wspierać się odpowiednią dietą.
Wiele sprzętów i akcesoriów kuchennych znacznie ułatwia przygotowywanie zdrowych posiłków. Dzięki nim wprowadzenie owoców czy warzyw do swojej diety będzie zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze. A w kolejny rok wejdziesz nie tylko z mniejszą listą postanowień, ale i z lepszym zdrowiem!
Co warto kupić do kuchni? Sprawdź w poradniku:
- Zdrowe odżywanie – jakie urządzenia kuchenne warto kupić?
- Jaki saturator do wody? Najlepsze urządzenia do gazowanej wody
- Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać? Ranking
4. Zdrowe postanowienia noworoczne
Znasz to powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć? Zaniedbania, których dopuszczamy się w młodości, odbiją się na naszym zdrowiu za kilka, kilkanaście lat. Dlatego lepiej jest już teraz zadbać o swoje zdrowie i to nie tylko w kontekście zdrowego odżywiania czy sportu. Ta realizacja noworocznych celów pozwoli Ci na realne zadbanie o siebie samego – i to za darmo, w ramach NFZ.
Wykorzystaj noworoczną motywację i zapisz się na kontrolne badania diagnostyczne. Darmowe badania krwi (podstawowa morfologia) przysługują Ci raz w roku, skierowanie uzyskasz u lekarza pierwszego kontaktu. Porozmawiaj szczerze z lekarzem – może ostatnio przytyłeś, mimo że nie zmieniałeś diety? A może niepokoją Cię zawroty głowy, nudności poranne lub bóle kolan? Poproś o skierowania do specjalistów, zrób podstawowe badania (krew, mocz, cytologia, USG piersi, wizyta u urologa) – pamiętaj, że im wcześniej wykryjecie z lekarzem nieprawidłowości, tym szybciej będzie można zdiagnozować problem!
Nie zapominaj o smogu – sprawdzaj jakość powietrza przed spacerami oraz aktywnością na zewnątrz w dedykowanych aplikacjach. Dbaj o jakość powietrza i jego nawilżenie w domu. Wśród postanowień noworocznych znajduje się więc nie tylko sport i jedzenie, ale także dbanie o zdrowie – w tym o powietrze, którym oddychamy. To niezwykle ważne i nie bagatelizuj tego!
Sprawdź też:
- Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę?
- Jak nawilżyć powietrze w domu? Sposoby na suche powietrze
5. Praktykowanie wdzięczności do końca roku
Znasz to powiedzenie: nowy rok, nowy ja? Może wydawać się oklepane, ale fakt jest taki, że początek roku sprzyja zmianom na lepsze. To dobry czas, żeby zastanowić się nad wartościami w swoim życiu. Może jest coś, co Ci doskwiera lub zabiera mnóstwo czasu i nie pozwala cieszyć się tym, co masz? Może możesz z tego zrezygnować? To zdecydowanie jedno z najważniejszych postanowień w tym zestawieniu.
Może nie masz czasu na cieszenie się małymi rzeczami, bo gdzieś w pracowym pędzie zatraciłeś dziecięcą ciekawość świata? A może po prostu zapomniałeś już doceniać małe rzeczy? Postaraj się praktykować wdzięczność, np. codziennie przed snem dziękuj za 2-3 małe rzeczy, które wydają Ci się oczywiste (stabilna praca, dach nad głową, kochająca rodzina, ukochany zwierzak, mieszkanie przy lesie). Docenianie małych elementów życia pozwoli Ci na zdystansowanie się od problemów, a także na zmianę myślenia na pozytywne.
6. Jak czytać więcej książek w nowym roku?
Czytanie książek niesie ze sobą wiele korzyści – odpoczynek od komputera, relaks, rozwój wyobraźni oraz poszerzanie słownictwa. Nierzadko jest tak, że lubimy czytać, jednak nie zawsze mamy ulubioną książkę pod ręką lub kupno upatrzonej pozycji odkładamy na później. Czasem odstraszają nas ceny dostawy lub czekamy na promocje. Kończy się to tak, że ostatecznie czytamy mniej, niż rzeczywiście chcemy.
Jak czytać więcej książek w nowym roku? Świetnym rozwiązaniem jest czytnik e-booków. Doskonale sprawdzi się u osób, które nie mają w domu miejsca na książki, nie chcą ich pożyczać lub po prostu nie lubią nosić przy sobie papierowej wersji. Czytniki e-booków posiadają specjalny ekran, który nie męczy oczu, są wygodne w obsłudze i przede wszystkim: pozwalają zgromadzić tysiące książek w małym, lekkim urządzeniu!
To, jak wyglądają postanowienia noworoczne w kwestii książek u innych, nie powinno wpływać na Ciebie i Twoje cele. Wybierz taką liczbę książek, która pozwoli Ci na to, by łatwo osiągnąć cel. Pamiętaj, żeby nie porównywać się do osób, które mają dużo więcej czasu od Ciebie!
To przeczytaj!
- Jaki czytnik e-booków? Doradzamy, jak wybrać
- Czytnik czy tablet? Co wybrać do czytania e-booków
- Polecane czytniki Amazon Kindle
- Co zamiast Kindle? Który czytnik wybrać – inkBOOK, PocketBook, Onyx?
7. Nowe hobby lub przebranżowienie
Rozpoczęcie nowego roku to doskonały czas na nowe hobby. Jesteś osobą, która robi sporą ilość zdjęć wykorzystując głównie smartfona? Uwieczniasz chwile, które są dla Ciebie ważne i chętnie powracasz do tych zdjęć? Zastanów się, czy nie warto podejść do tematu bardziej profesjonalnie. Nie musisz kupować od razu najdroższego sprzętu. Czytaj blogi, książki, szukaj porad i opinii u innych osób, które zajmują się tym zawodowo, a gdy złapiesz bakcyla: rozejrzyj się za budżetowym aparatem!
To Ci się przyda!
A może myślisz o zmianie branży lub przekwalifikowaniu na inny zawód? Masz naprawdę mnóstwo możliwości – i nie musisz od razu rzucać wszystkiego. Pomyśl, co Cię interesuje, zapisz się na kurs, zacznij rozwijać się na własną rękę po godzinach pracy. Po prostu spróbuj! Szczególną popularnością cieszy się programowanie oraz grafika.
Sprawdź, jakie wymagania powinien spełnić sprzęt dla profesjonalistów:
- Jaki laptop do programowania? TOP 5 laptopów dla programisty
- Jaki laptop do obróbki i montażu filmów? Ranking
- Jaki laptop dla grafika? Ranking
8. Czas dla siebie – rozwój osobisty
Żyjemy w ciągłym biegu. Jak znaleźć więcej czasu dla siebie? Tworząc listę postanowień na nowy rok koniecznie zastanów się, co zajmuje Ci najwięcej czasu oraz jak możesz go zaoszczędzić. Skup się na sobie i swoich potrzebach. Wygospodaruj trochę czasu dla siebie samego. Może jesteś miłośnikiem górskich wycieczek, ale ciężko Ci znaleźć na nie czas? A może tracisz mnóstwo czasu na sprzątanie, zamiast na rozwijanie swoich pasji? Zrób listę rzeczy, które pochłaniają najwięcej Twojego czasu i pomyśl, jak je zoptymalizować. Nie bój się prosić domowników o pomoc!
Sprawdź:
- Wyprawa w góry – jak się przygotować? Co zabrać?
- Jakiego robota sprzątającego wybrać? Ranking robotów sprzątających
9. Nauka języka obcego w nowy rok
Nigdy nie jest za późno na szlifowanie języka lub naukę nowego. Jeśli miałeś takie obawy, to już teraz wpisz na swoją noworoczną listę ten punkt, bo może on wiele zmienić w Twoim życiu. Wskakując o poziom wyżej w języku obcym, równocześnie podwyższasz swoje kwalifikacje zawodowe. Poczujesz też większą pewność siebie podczas rozmów z obcokrajowcami. W Polsce podstawą jest język angielski. Jesteśmy otoczeni nim praktycznie z każdej strony: w telewizji, na produktach w sklepach, a szczególnie w Internecie. Obecność tego języka staje się częścią naszej rzeczywistości, zatem warto go szlifować.
Czas, który poświęcasz na transport, przykładowo codzienna podróż do pracy autobusem lub tramwajem, lub dłuższe podróże pociągiem możesz poświęcić na naukę języka. Pamiętaj o słuchawkach – dadzą Ci większy komfort w miejscach publicznych, a także wytłumią dźwięki z otoczenia, które mogą Cię rozpraszać.
W wyborze dobrych słuchawek pomoże Ci poradnik: Jak wybrać słuchawki? Doradzamy
10. Noworoczne postanowienia podróżników
Podróże nie tylko pozwalają nam wypocząć: największą korzyścią jaką dają, jest fakt, że uczą. Dzięki nim odkrywamy nowe miejsca, tradycje, zwyczaje, poznajemy ciekawych ludzi, którzy potrafią bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Ale to nie koniec! Poznajemy też siebie, dlatego tak bardzo ich potrzebujemy. Początek nowego roku to dobry moment, by zaplanować większe podróże, ale również małe, niskobudżetowe wycieczki. Wypisz na kartce miasta i państwa, które chciałbyś odwiedzić. Może się okazać, że wiele z nich jest na wyciągnięcie ręki. Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem, postaw na zwiedzanie lokalne.
Ostatnie lata nie sprzyjały podróżowaniu i odwiedzaniu nowych miejsc, dlatego możesz to nadrobić i w nowym roku zmienić liczbę odwiedzonych krajów!
Co zabrać na wycieczkę lub wakacje?

Najnowsze

Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele

Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych

Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać

Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?

Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Jaka listwa antyprzepięciowa? Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą?

Jak wybrać kamerę 360 stopni? Jaka kamera sferyczna?
