Jaki smartfon z dobrą baterią? Wybieramy smartfon z najlepszą baterią

Niemal każdego dnia na sklepowych półkach lądują nowe smartfony. Producenci starają się, aby wyglądały one coraz lepiej, były jak najbardziej smukłe, a jednocześnie oferowały jak najwyższą wydajność i szereg nowoczesnych funkcji, ale niekoniecznie ma to przełożenie na długi czas pracy na baterii.

Dla wielu osób odpowiedź na pytanie Jaki smartfon wybrać? brzmi – smartfon z dobrą baterią. Co to jednak w praktyce oznacza? Czy kierować się przy wyborze telefonu, aby jak najdłużej działał na jednym ładowaniu?

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a także prostych zabiegach, które pomogą wydłużyć żywotność baterii i rzadziej sięgać po ładowarkę.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co zużywa baterię w smartfonie?
 • Jaka pojemność baterii będzie odpowiednia?
 • Jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonie?
 • Jakie akcesoria przedłużą żywotność baterii?
 • Jaki smartfon z dobrą baterią kupić?

Co zużywa baterię w smartfonie?

Panuje powszechne przekonanie, że im większy ekran tym szybciej wyczerpuje się bateria. W pewnym stopniu to prawda, ale ważne jest też to, o jakiej rozdzielczości mowa. Jeśli nie będzie ona przesadnie wysoka – maksymalnie FullHD+, nawet w smartfonie z dużym wyświetlaczem można mieć do czynienia z długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Tym bardziej, że modele takie oferują zazwyczaj baterie o sporej pojemności.

Oczywiście również w przypadku wyświetlaczy o wyższej rozdzielczości można liczyć na dobre osiągi baterii, wiele zależy jednak wtedy od jej pojemności, a także od innych podzespołów i optymalizacji oprogramowania.

Najlepsze przykłady to Xiaomi Redmi Note 8T (6,3 cala) czy Samsung Galaxy A71 (6,7 cala). Mimo dużych wyświetlaczy zapewniają one długi czas rozmów czy przeglądania Internetu, co potwierdza większość testów. Zwłaszcza, jeśli zadbamy o odpowiednio ustawioną jasność wyświetlacza.

smartfon z dobrą baterią

Ważna kwestia związana jest z wydajnością. Procesory o lepszych osiągach – zwłaszcza nieco starsze, wykonane w starszych procesach technologicznych, potrafią bardziej drenować baterię. Szczególnie, jeśli często pracować będą pod maksymalnym obciążeniem. Na przykład podczas zabawy z wymagającymi grami czy nagrywania materiałów wideo 4K.

Inne elementy mogące w znacznym stopniu zużywać baterię to uruchomiony GPS, moduły łączności bezprzewodowej czy działające aplikacje w tle. Znaczenie ma nawet optymalizacja systemu operacyjnego, ale na to wpływu już nie mamy. Liczyć należy na producentów.

Podsumowując – baterię w smartfonie zużywa:

 • wysoka rozdzielczość ekranu
 • wymagające gry
 • nagrywanie materiałów w 4K
 • uruchomiony GPS
 • moduły łączności bezprzewodowej
 • niepotrzebnie działające aplikacje w tle

Jaka pojemność baterii będzie odpowiednia?

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, nie sposób na to pytanie odpowiedzieć wprost. Trzeba bowiem odnosić pojemność baterii do innych podzespołów, a także tego, do czego urządzenie będzie w głównej mierze służyło.

Przyjmuje się, że dobra bateria ma pojemność przynajmniej 4000 mAh.

W takich przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że z ładowarki nie trzeba będzie korzystać częściej niż co dwa dni. Jednocześnie im mniej wydajny smartfon tym lepsze osiągi baterii.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, nie sposób na to pytanie odpowiedzieć wprost. Trzeba bowiem odnosić pojemność baterii do innych podzespołów, a także tego, do czego urządzenie będzie w głównej mierze służyło.

Jak oszczędzić baterię w smartfonie? 5 najskuteczniejszych sposobów

Podobne pytanie zadawać może sobie wiele osób. Wbrew pozorom sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie jest naprawdę sporo. Co najważniejsze, nie wymagają one większej wiedzy, a jedynie pamiętania o kilku aspektach.

 • Kontroluj jasność ekranu

Zdecydowanie najprostszym krokiem jest kontrola jasności ekranu. Większość nowych urządzeń posiada czujnik oświetlenia, dzięki czemu są one w stanie automatycznie dostosowywać jasność ekranu do poziomu oświetlenia w pomieszczeniu lub słońca na dworze. Niekiedy jednak lepiej skorzystać z ręcznych ustawień (jeśli omawianej opcji brakuje jest to nawet konieczne) i obniżyć jasność ekranu do poziomu przynajmniej 60%-70% (w zależności o urządzenia może być to jeszcze niższa wartość). Nie zmniejszy to komfortu obsługi, a pozwoli nieco odetchnąć baterii.

 • Ustaw krótszy czas wygaszacza ekranu

Dodatkowo warto pokusić się o ustawienie krótszego czasu, jaki upłynąć musi do wygaszenia się ekranu podczas bezczynności (zazwyczaj są to przedziały od kliku do kilkudziesięciu sekund).

 • Wyłącz moduł GPS lub Bluetooth, Wi-Fi, NFC czy 4G LTE

Zapewne nie każdy korzysta, przynajmniej bez przerwy, z modułu GPS. Obecnie implementowany jest on już w zdecydowanej większości smartfonów, lokalizację użytkownika ustala coraz więcej aplikacji, nawet tych, po których nie należałoby się tego spodziewać. Wyłączenie GPS przedłuży czas pomiędzy kolejnymi ładowniami smartfona.

To samo powiedzieć można o modułach łączności Bluetooth, Wi-Fi, NFC czy 4G LTE. Jeśli nie są aktualnie potrzebne, warto je wyłączyć. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to samo dotyczy funkcji wibracji.

 • Aktualizuj aplikacje mobilne regularnie

Producenci oprogramowania zasypują nas mnogością aplikacji mobilnych, nic dziwnego, że instalowane są w coraz większych ilościach. Dobrym nawykiem jest ich aktualizowanie, ponieważ twórcy często implementują poprawki dotyczące między innymi zapotrzebowania na energię. Jeśli nie jest to koniecznie, nie należy też zezwalać wszystkim programom na wyświetlanie powiadomień.

 • Zrezygnuj z jasnych animowanych tapet

Wbrew pozorom wydłużyć żywotność baterii może nawet tapeta na ekranie głównym. Należy unikać jasnych, różnokolorowych, a szczególnie animowanych. Najmniej energii pochłaniać będzie statyczne, ciemne tło.

smartfon z dobrą baterią

Jakie akcesoria przedłużą żywotność baterii?

Stosując się do powyższych rad można w znaczący sposób wydłużyć czas pracy smartfona na baterii, ale w pewnych sytuacjach niezbędne mogą okazać się akcesoria GSM, które umożliwią naładowanie telefonu np. w podróży lub w trakcie intensywnego użytkowania smartfona w ciągu dnia.

 • Powerbank

Ciekawym i cieszącym się coraz większą popularnością rozwiązaniem są powerbanki. Najprościej rzecz ujmując, są to zewnętrzne baterie, które powalają na ładowanie baterii w smartfonie za pomocą złącza USB. Pojemności tego typu gadżetów są różne, ale zazwyczaj mieszczą się w przedziale od około 3000 mAh do około 10 000 mAh. Możliwe jest zatem dwu- lub trzykrotne zasilenie ogniwa w telefonie.

Więcej informacji znajdziesz w artykule  Jak wybrać powerbank?

 • Dodatkowa bateria

Niektórzy decydują się także na zakup dodatkowej baterii. W takim przypadku trzeba pamiętać, że nie każdy smartfon daje możliwość jej łatwej wymiany. Właściwie, tego typu modeli jest coraz mniej, chociażby ze względu na fakt podnoszenia atrakcyjności stylistyki czy implementację wodoszczelnych obudów.

Jaki smartfon z dobrą baterią kupić

Na podstawie powyższych informacji zdecydowanie łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jaki smartfon z najlepszą baterią wybrać? Oto kilka propozycji z różnych przedziałów cenowych, które prócz dobrych baterii mogą pochwalić się innymi atutami.

Warto zwracać również uwagę na to, czy dany model wspiera funkcję szybkiego ładowania baterii, która wpływa na komfort korzystania z takiego urządzenia. Początkowo była to funkcja goszcząca jedynie w przedstawicielach najwyższego segmentu. Obecnie jest coraz częściej spotykana również w średnim segmencie.

smartfon z dobrą baterią

Dodatkowo dla wielu osób zaletą może być obsługa bezprzewodowego ładowania. W takiej sytuacji wystarczy położyć smartfona na odpowiedniej ładowarce wspierającej taki standard. W tym przypadku mowa jednak o rozwiązaniu zarezerwowanym dla najdroższych modeli.

To samo powiedzieć można o opcji bezprzewodowego ładowania zwrotnego innych urządzeń. Można znaleźć ją np. w Samsung Galaxy S10+, Samsung Glaxy S10, czy Samsung Galaxy Note 10+ .

Ranking smartfonów dobrą baterią

Smartfony z długim czasem pracy na baterii, które polecamy w naszym sklepie:

 • Tani smartfon z dużą baterią: Xiaomi Redmi Note 8T
 • Fotograficzny smartfon z mocną baterią: Xiaomi Mi Note 10
 • Smartfon z wytrzymałą baterią: Samsung Galaxy A51
 • iPhone z najlepszą baterią: Apple iPhone 11
 • Najlepszy smartfon z dobrą baterią: Samsung Galaxy S10+

Tani smartfon z dużą baterią: Xiaomi Redmi Note 8T

Xiaomi Redmi Note 8T to jeden z najciekawszych smartfonów w swoim przedziale cenowym. Chociaż nie kosztuje wiele, oferuje dobrą specyfikację, w tym baterię o pojemności 4000 mAh pozwalającą na pełne dwa dni pracy. Producent zastosował tutaj 6,3-calowy ekran FullHD+, a także procesor Snapdragon 665.

Zapewnia on płynną pracę systemu Android 9.0, ale również dodatkowych aplikacji i sporej części gier. Bezpośrednich konkurentów Xiaomi Redmi Note 8T pokonuje też w kwestii możliwości fotograficznych. Dysponuje poczwórnym aparatem głównym z opcją rejestrowania wideo 4K.


Fotograficzny smartfon z mocną baterią: Xiaomi Mi Note 10

Bateria o pojemności aż 5260mAh, wspierająca szybkie ładowanie ładowanie 30W, to jeden z licznych atutów Xiaomi Mi Note 10. Smartfon zapewnia długą, ale i bardzo komfortową pracę, ponieważ dysponuje procesorem Snapdragon 730G i 6GB pamięci RAM. To ciekawy model dla sympatyków mobilnej fotografii.

Wyróżnia się aparatem głównym z aż pięcioma obiektywami, w tym głównym o rozdzielczości 108Mpix i szerokokątnym 20Mpix o polu widzenia 117 stopni. Xiaomi Mi Note 10 cechuje się też szczegółowym ekranem AMOLED FullHD+ i funkcją dual SIM pozwalającą na jednoczesne korzystanie z dwóch numerów telefonicznych.


Samsung Galaxy A51: smartfon z wytrzymałą baterią

Samsung Galaxy A51 to nowoczesny smartfon ze średniej półki. Wyróżnia się przede wszystkim 6,5-calowym wyświetlaczem Super AMOLED Infinity-O ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych. Mamy tutaj 4 aparaty tylne: głowny 48 MP,  ultraszerokokątny 12MP, makro 5 MP oraz aparat glębi ostrości 5 MP. Przedni aparat 32 MP zdecydowanie podkreśli atrakcyjne selfie. Dobrą wydajność zapewnia ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 9611 współpracujący z 4GB RAM i 512GB pamięci wewnętrznej. Wszystko przy systemie Android 10. To także smartfon z dużą baterią – ma ona  pojemność 4000 mAh. Co ważne, producent postarał się o szybkie ładowanie (15W).


iPhone z najlepszą baterią: Apple iPhone 11

Apple iPhone 11 to smartfon z najlepszym akumulatorem spośród modeli firmy Apple. Chociaż jej pojemność nie jest tutaj rekordowa, dzięki odpowiedniemu doborowi podzespołów i świetnej optymalizacji, smartfon dobrze radzi sobie z zarządzaniem energią i nie trzeba często sięgać po ładowarkę.

To jedna z najnowszych propozycji tego producenta. Można więc liczyć na wysoką wydajność zapewnianą przez procesor Apple A13 Bionic. Ma bardzo dobre aparaty oraz komplet modułów łączności bezprzewodowej, w tym nowoczesne Wi-Fi w standardzie ax oraz NFC do płatności zbliżeniowych.


Najlepszy smartfon z dobrą baterią: Samsung Galaxy S10+

Osobom nie uznającym kompromisów polecamy zwrócić uwagę na Samsung Galaxy S10+. Na ten moment to najbardziej zaawansowany smartfon na rynku. Posiada perfekcyjny wyświetlacz Dynamic AMOLED o rozdzielczości 3040×1440 pikseli i niezwykle smukłych ramkach,  doskonale zgrywający się ze szklaną obudową. Mimo tak dopracowanej stylistyki obudowa smartfona jest wodoszczelna (IP68). Skrywa ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 9820, aż 8GB RAM, a także potrójny aparat główny i podwójny aparat frontowy. Ma komplet modułów łączności bezprzewodowej oraz baterię 4100mAh z funkcjami szybkiego ładowania (15W) i bezprzewodowego ładowania (15W).


Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele