Niemal każdego dnia na sklepowych półkach lądują nowe smartfony. Producenci starają się, aby wyglądały one coraz lepiej, były jak najbardziej smukłe, a jednocześnie oferowały jak najwyższą wydajność i szereg nowoczesnych funkcji. Niekoniecznie jednak ma to przełożenie na długi czas pracy na baterii. Są jednak takie telefony, które oferują więcej niż przyzwoitą baterię. To właśnie te telefony przedstawimy Ci w tym rankingu.
Dla wielu osób odpowiedź na pytanie Jaki smartfon wybrać? brzmi po prostu – smartfon z dobrą baterią. Co to jednak w praktyce oznacza – w takie szczegóły mało kto wchodzi. Czym więc kierować się przy wyborze telefonu, aby jak najdłużej działał na jednym ładowaniu? Jaki jest smartfon z najlepszą baterią w 2023 roku? Czy smartfony z najlepszą baterią muszą kosztować kilka tysięcy złotych? Czym charakteryzuje się telefon z dobrą baterią?
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a także prostych zabiegach, które pomogą wydłużyć żywotność baterii i rzadziej sięgać po ładowarkę. Zobacz, o które triki nam chodzi oraz sprawdź ranking telefonów z dobrą baterią.
Spis treści:
- Smartfony z dobrą baterią – ranking 2023
- Co zużywa baterię w smartfonie?
- Jaka pojemność baterii będzie odpowiednia?
- Rodzaje technologii ładowania
- Jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonie?
- Jakie akcesoria przedłużą żywotność baterii?
- Jaki telefon z dobrą baterią kupić?
Popularne telefony z dobrą baterią
Jaki smartfon z dobrą baterią kupić? Ranking 2023
Oto kilka propozycji smartfonów z różnych przedziałów cenowych, które oprócz dobrych baterii mogą pochwalić się innymi atutami.
- Tani smartfon z dobrą baterią: Xiaomi Redmi 9C
- Niedrogi smartfon z dużą baterią: Motorola Moto G22
- Tani telefon z dobrą baterią: Samsung Galaxy A54
- Smartfon z dużą baterią: Samsung Galaxy S23 Ultra 5G
- Tani smartfon z dobrą baterią: realme C51 4
- Solidny telefon z wytrzymałą baterią: myPhone Hammer Blade 4
- Telefon Apple z najlepszą baterią: Apple iPhone 14 Plus
Tani smartfon z dobrą baterią: Xiaomi Redmi 9C
Jeden z dwóch najtańszych smartfonów w naszym zestawieniu. Za niecałe 700 złotych otrzymujemy telefon z dużym ekranem o rozdzielczości HD+, którego przekątna ma długość 6,53 cala. Redmi 9C posiada także ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G35, 2 GB pamięci RAM oraz 64GB pamięci masowej. Jest też aparat z trzema obiektywami, obsługa dwóch kart SIM i moduł NFC, czyli możliwość realizowania płatności zbliżeniowych. Co ważne, pojemność baterii tego smartfona to 5000 mAh, a dodatkowo obsługuje ona funkcję szybkiego ładowania.
Do atutów można też zaliczyć potrójny aparat fotograficzny 108Mpix i przedni aparat selfie 32Mpix.
Niedrogi smartfon z dużą baterią: Motorola Moto G22
Kolejna propozycja telefonu w cenie poniżej 1000 złotych. Moto G22 posiada aparat z czterema obiektywami, a główna soczewka charakteryzuje się rozdzielczością 50 megapikseli. Aparat pozwala między innymi na wykonywanie portretów z rozmytym tłem oraz ujęć szerokokątnych. Za dobrą wydajność odpowiada procesor MediaTek Helio G37 oraz 4 GB pamięci RAM. Jak na współczesny smartfon z dobrą baterią przystało, akumulator w tym telefonie ma pojemność 5000 mAh. Producent deklaruje, że czas pracy na jednym ładowaniu to aż nieco ponad 37 godzin.
Tani telefon z dobrą baterią: Samsung Galaxy A54
Ten smartfon z wytrzymałą baterią oferuje wysokiej klasy aparaty, bardzo dobry wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 120 Hz i technologii Amoled Inifinity-O oraz baterię o pojemności 5000 mAh z opcją szybkiego ładowania 25 W. Konfiguracja 4 aparatów (trzy z tyłu i jeden z przodu) pozwala na wykonywanie doskonałej jakości zdjęć, a 8 GB pamięci RAM i procesor Samsung Exynos 1380 zapewniają płynne i szybkie działanie telefonu. Na użytkowników czekają także dodatkowe funkcje, takie jak akcelerometr, czujnik geomagnetyczny, czujnik Halla, czujnik światła, czytnik linii papilarnych, obsługa Galileo, żyroskop i wiele innych.
Smartfon z dużą baterią: Samsung Galaxy S23 Ultra 5G
Samsung Galaxy S23 Ultra to jeden z najnowszych telefonów, dostępnych w naszym zestawieniu. Oferuje potężne podzespoły, a przy tym jest to telefon z mocną baterią, której nie są w stanie zajechać nawet 1TB pamięci Flash, 12 GB pamięci RAM czy ekran o rozdzielczości 3088 x 1440 piksele wykonany w technologii Dynamic Amoled 2X. Przy takich parametrach mogłoby się zdawać, że bateria będzie wymagała naładowania już po połowie dnia. Jednak Samsung Galaxy S23 Ultra pozytywnie zaskakuje – pojemność baterii 5000 mAh w zupełności wystarcza do obsługi telefonu przez cały dzień.
Tani smartfon z dobrą baterią: realme C51 4
Jaki telefon z dobrą baterią kupić, a jednocześnie nie wydać dużo pieniędzy? Postaw na realme C51 4 z Androidem 13 i przekątną ekranu 7,64 cale. Ma wytrzymałą baterię o pojemności 5000 mAh oraz został wyposażony w technologię szybkiego ładowania o mocy 33 W. Dzięki temu w ok. 28 minut można go naładować do 50% od zera. Co więcej, realme C51 4 obsługuje Bluetooth 5.0 oraz NFC, a także ma miejsce na dwie karty SIM. Będzie to bardzo dobry wybór, jeśli interesują Cię przede wszystkim smartfony z dużą baterią w dobrej cenie.
Solidny telefon z wytrzymałą baterią: myPhone Hammer Blade 4
Interesuje Cię telefon z mocną baterią? Najlepszy wyborem będzie myPhone Hammer Blade 4, wyjątkowo pancerny smartfon odporny na wodę, pyły oraz upadki. To, co oferuje to najlepsza bateria w telefonie – 6150 mAh oraz funkcja szybkiego ładowania. Do tego warto dołożyć też wysoką wydajność (8-rdzeniowy procesor MediaTek Helio P90) i nowoczesny system chłodzenia cieczą. To ostatnie rozwiązanie pozytywnie wpływa między innymi na żywotność baterii. Ten smartfon z dobrą baterią ma także inne możliwości – np. wbudowany termometr.
Telefon Apple z najlepszą baterią: Apple iPhone 14 Plus
Jeden z czterech najnowszych modeli smartfonów marki Apple. Smartfon iPhone 14 Plus wyposażony został w duży wyświetlacz Super Retina XDR, którego przekątna ma długość 6,7 cala, dwa bardzo wysokiej jakości tylne obiektywy oraz niezwykle wydajny procesor Apple A15 Bionic. Zastosowana w nim bateria ma pojemność 4323 mAh, ale dzięki optymalizacji pozwala na bardzo długi czas pracy. Producent sugeruje, że pozwala ona na 26 godzin odtwarzania wideo i aż 100 godzin odtwarzania dźwięku. Smartfon wspiera szybkie ładowanie przewodowe z mocą do 20 W oraz ładowanie bezprzewodowe MagSafe mocą do 15 W.
Co zużywa baterię w smartfonie?
Panuje powszechne przekonanie, że im większy ekran, tym szybciej wyczerpuje się bateria. W pewnym stopniu to prawda, ale ważne jest też to, o jakiej rozdzielczości mowa. Jeśli nie będzie ona przesadnie wysoka (maksymalnie Full HD+), to nawet w smartfonie z dużym wyświetlaczem można mieć do czynienia z długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Tym bardziej, że modele takie oferują zazwyczaj baterie o sporej pojemności. Telefon z dobrą baterią powinien oferować pojemność akumulatora od 5000 mAh.
Zdecydowanie istotniejsza jest częstotliwość odświeżenia ekranu, producenci coraz częściej odchodzą od standardowych 60 Hz na rzecz 90 Hz czy nawet 120 Hz. Znacznie poprawia to płynność np. przy przewijaniu treści i graniu, ale równocześnie obciąża baterie. Przydatne są więc technologie adaptacyjne, dzięki którym nie trzeba korygować tego parametru ręcznie. Nawet najlepszy telefon z największą baterią nie da rady, jeżeli producent nie zastosował odpowiednich technologii, mających upłynnić eksploatację akumulatora.
Ważna kwestia związana jest też z wydajnością. Procesory o lepszych osiągach, zwłaszcza nieco starsze, wykonane w starszych procesach technologicznych, potrafią bardziej drenować baterię. Szczególnie jeśli często będą pracować pod maksymalnym obciążeniem. Na przykład podczas zabawy z wymagającymi grami czy nagrywania materiałów wideo 4K.
Inne elementy mogące w znacznym stopniu zużywać baterię to uruchomiony GPS, moduły łączności bezprzewodowej, animowane tapety czy działające aplikacje w tle. Znaczenie ma nawet optymalizacja systemu operacyjnego, ale na to wpływu już nie mamy. Liczyć należy na producentów.
Podsumowując – baterię w smartfonie zużywa:
- Wysoka rozdzielczość ekranu
- Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu (90 Hz i więcej)
- Granie w wymagające gry
- Nagrywanie materiałów wideo w 4K
- Uruchomiony GPS
- Aktywne moduły łączności bezprzewodowej
- Niepotrzebnie działające aplikacje w tle
Jaka pojemność baterii będzie odpowiednia?
Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, nie sposób na to pytanie odpowiedzieć wprost. Trzeba bowiem odnosić pojemność baterii do innych podzespołów, a także tego, do czego urządzenie będzie w głównej mierze służyło.
Przyjmuje się, że dobra bateria w 2023 roku ma pojemność przynajmniej 5000 mAh.
W takich przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że z ładowarki nie trzeba będzie korzystać częściej niż co dwa dni. Jednocześnie im mniej wydajny smartfon, tym lepsze osiągi baterii.
Sprawdź obsługiwane technologie ładowania
Przy zakupie smartfona warto również zweryfikować obsługiwane technologie ładowania. Ostatnio producenci częściej oferują ładowarki o większej mocy w przystępnych cenowo propozycjach. W smartfonach Xiaomi i Redmi są to zazwyczaj 33W, ale można liczyć także na więcej mocy. Dla przykładu firma Realme kusi ładowarkami o mocach ponad 60W, co pozwala naładować baterię nawet w 30 minut.
Dodatkowo dla wielu osób zaletą może być obsługa bezprzewodowego ładowania. W takiej sytuacji wystarczy położyć smartfona na odpowiedniej ładowarce wspierającej taki standard. Tu wciąż mowa jednak o rozwiązaniu zarezerwowanym dla najdroższych modeli.
Niekiedy pojawia się też opcja bezprzewodowego ładowania zwrotnego innych urządzeń. Oferuje ją np. Samsung Galaxy S22 czy Samsung Glaxy S22 Ultra.
Jak oszczędzić baterię w smartfonie? 8 najskuteczniejszych sposobów
Podobne pytanie zadawać może sobie wiele osób. Wbrew pozorom sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie jest naprawdę sporo. Co najważniejsze, nie wymagają one większej wiedzy, a jedynie pamiętania o kilku aspektach. Dzięki temu nie tylko telefony z najlepszą baterią będą mogły Ci zaoferować optymalny czas działania, ale także te z nieco mniejszą pojemnością.
- Kontroluj jasność ekranu
- Skróć czas wygaszacza ekranu
- Wyłącz moduł GPS i/lub Bluetooth, Wi-Fi, NFC czy 4G LTE
- Regularnie aktualizuj aplikacje
- Zrezygnuj z animowanych tapet
- Wyłącz aplikacje działające w tle
- Ustaw częstotliwość odświeżania ekranu na 60Hz (jeśli masz wyższe)
- Ogranicz nagrywanie wideo do Full HD (jeśli masz 4K)
Kontroluj jasność ekranu
Zdecydowanie najprostszym krokiem jest kontrola jasności ekranu. Większość nowych urządzeń posiada czujnik oświetlenia, dzięki czemu są one w stanie automatycznie dostosowywać jasność ekranu do poziomu oświetlenia w pomieszczeniu lub słońca na dworze. Niekiedy jednak lepiej skorzystać z ręcznych ustawień (jeśli omawianej opcji brakuje jest to nawet konieczne) i obniżyć jasność ekranu do poziomu przynajmniej 60-70% (w zależności o urządzenia może być to jeszcze niższa wartość). Nie zmniejszy to komfortu obsługi, a pozwoli nieco odetchnąć baterii.
Ustaw krótszy czas wygaszacza ekranu
Dodatkowo warto pokusić się o ustawienie krótszego czasu, jaki upłynąć musi do wygaszenia się ekranu podczas bezczynności (zazwyczaj są to przedziały od kliku do kilkudziesięciu sekund). Im dłużej Twój telefon pozostaje w trybie stand by, tym więcej baterii zużywa wyświetlacz.
Wyłącz moduł GPS lub Bluetooth, Wi-Fi, NFC czy 5G
Zapewne nie każdy korzysta, przynajmniej bez przerwy, z modułu GPS. Obecnie implementowany jest on już w zdecydowanej większości smartfonów, lokalizację użytkownika ustala coraz więcej aplikacji, nawet tych, po których nie należałoby się tego spodziewać. Wyłączenie GPS przedłuży czas pomiędzy kolejnymi ładowniami smartfona.
To samo powiedzieć można o modułach łączności Bluetooth, Wi-Fi, NFC czy 5G. Jeśli nie są aktualnie potrzebne, warto je wyłączyć. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to samo dotyczy funkcji wibracji, np. podczas korzystania z klawiatury. Nie ma również potrzeby, byś miał włączone wifi, jeżeli z niego nie korzystasz (np. jesteś pół dnia poza domem). To samo tyczy się NFC, chociaż wiadomo, że w tym przypadku wygoda wygrywa z rozsądkiem – dlatego jeśli nie chcesz wyłączać tej opcji, zadbaj o to, by mieć wyłączone pozostałe, z których nie będziesz korzystał w przeciągu następnych kilku godzin.
Aktualizuj aplikacje mobilne regularnie
Producenci oprogramowania zasypują nas mnogością aplikacji mobilnych, nic dziwnego, że instalowane są w coraz większych ilościach. Dobrym nawykiem jest ich aktualizowanie, ponieważ twórcy często implementują poprawki, dotyczące między innymi zapotrzebowania na energię. Jeśli nie jest to koniecznie, nie należy też zezwalać wszystkim programom na wyświetlanie powiadomień. Koniecznie też zadbaj o to, by niepotrzebne aplikacje nie działały w tle – to prawdziwy pożeracz baterii!
Zrezygnuj z jasnych, animowanych tapet
Wbrew pozorom wydłużyć żywotność baterii może nawet tapeta na ekranie głównym. Należy unikać jasnych, różnokolorowych, a szczególnie animowanych. Najmniej energii pochłaniać będzie statyczne, ciemne tło.
Jakie akcesoria przedłużą żywotność baterii?
Stosując się do powyższych rad można w znaczący sposób wydłużyć czas pracy smartfona na baterii, ale w pewnych sytuacjach niezbędne mogą okazać się akcesoria GSM, które umożliwią naładowanie telefonu np. w podróży lub w trakcie intensywnego użytkowania smartfona w ciągu dnia.
Powerbank
Ciekawym i cieszącym się coraz większą popularnością rozwiązaniem są powerbanki. Najprościej rzecz ujmując, są to zewnętrzne baterie, które powalają na ładowanie baterii w smartfonie za pomocą złącza USB. Pojemności tego typu gadżetów są różne, ale zazwyczaj mieszczą się w przedziale od około 3000 mAh do około 10 000 mAh. Możliwe jest zatem dwu- lub trzykrotne zasilenie ogniwa w telefonie.
Jaki telefon z dobrą baterią kupić?
Wiesz już jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonie: przede wszystkim warto kontrolować jasność wyświetlacza, ustawić krótszy czas wygaszacza ekranu i regularnie aktualizować mobilne aplikacje. Najlepiej wybierać smartfony z ekranami typu AMOLED, które zużywają mniej energii w takich trybach. Dobrą praktyką jest także rezygnacja z animowanych tapet oraz wyłączanie modułów GPS, Bluetooth, Wi-Fi, czy NFC.
W artykule podpowiedzieliśmy, jaki smartfon z mocną baterią będzie najbardziej odpowiedni, biorąc pod uwagę aktualne standardy jakościowe. Ranking telefonów opracowaliśmy natomiast, bazując nie tylko na akumulatorach konkretnych urządzeń, ale także na parametrach umożliwiających komfortowe użytkowanie sprzętu przez długi czas.
Polecane telefony z dobrą baterią
Mogą Cię zainteresować: