
Już od dłuższego czasu na rynku można zaobserwować smartfony ze składanymi ekranami. Gdy w listopadzie 2018 roku zadebiutował pierwszy składany telefon Royole FlexPai, producenci najpopularniejszych flagowców wzięli się ostro do roboty, by wyprzedzić konkurencję. W ciągu 4 lat topowe marki wypuściły na rynek kilkaset propozycji, które zdobyły zarówno swoich oddanych wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników.
Składane telefony zyskały na popularności w ostatnich latach, oferując zalety dużego ekranu, bez znacznego powiększenia obudowy urządzenia, dzięki czemu bez problemu mieszczą się w kieszeni. Tego typu sprzęt to wciąż niewielki segment rynku, jednak patrząc na rosnące nim zainteresowanie producentów smartfonów, można spoglądać optymistycznie w przyszłość. Nie wiesz, który składany telefon wybrać? Jaką technologię wykorzystuje? Jakie są najlepsze składane telefony i czy dorównują popularnością klasycznym flagowcom topowych marek? A może interesują Cię nadchodzące nowości? Sprawdź nasze propozycje!
Jeśli szukasz ogólnych porad, sprawdź nasz artykuł Jaki smartfon wybrać? 10 praktycznych porad.
Spis treści:
- Składany telefon – hybryda tabletu i smartfona
- Składany ekran telefonu – użyteczny gadżet czy chwilowy trend?
- Jak wybrać składany telefon?
- Najlepsze składane telefony – ranking
- Zapowiedzi składanych smartfonów
Składany telefon – tablet i smartfon w jednym?
Składane telefony wyróżniają się klasycznymi wymiarami, które po rozłożeniu przypominają miniaturowe tablety. Cechuje je maksymalnie duży ekran, wyświetlający więcej danych, niż klasyczny smartfon. Po złożeniu mają wymiary standardowego telefonu lub nawet mniejsze, w zależności od wybranego modelu.
Dla największych pasjonatów nowych rozwiązań składane smartfony już od pierwszej chwili wydały się czymś więcej, niż jedynie ciekawostką. Przy odpowiednio dobrej technologii i dopracowaniu poszczególnych elementów, w kolejnych latach tego typu konstrukcje na dobre zadomowiły się na rynku, zdobywając coraz większe rzesze oddanych użytkowników.
Ciekawa stylistyka składanych telefonów nie jest tu jedyną zaletą. Przede wszystkim mówimy tu o bardzo funkcjonalnym urządzeniu, które pozwali pracować w dwóch trybach – smartfona oraz tabletu. Dzięki temu po wykonaniu połączenia czy konwersacji tekstowej można szybko przejść chociażby do pracy z dokumentem tekstowym czy oglądania materiału wideo na większym ekranie. Również korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie nie jest tak wymagające, jak na klasycznych smartfonach.
Składane telefony – użyteczny gadżet czy chwilowy trend?
W przypadku kilkuletniej już obecności składanych ekranów na rynku ciężko mówić o chwilowym trendzie. Fakt jednak, iż składane telefony nie podbiły serc użytkowników tak szybko, jak mogliby spodziewać się tego producenci. Wciąż istnieje obawa o wytrzymałość ekranu, liczby złożeń zanim telefon się zepsuje oraz parametrów i – przede wszystkim – wytrzymałości baterii. Producentom nie pomagał fakt, że mieli oni bardzo dużo problemów z zadbaniem o wytrzymałość. Składany ekran nie mógł zostać pokryty zwykłym szkłem, przez co nie był tak twardy, jak klasyczny smartfon. Internet zalały pierwsze testy składanych telefonów, które – mówiąc łagodnie – nie stawiały najpopularniejszych marek w dobrym świetle. Zwłaszcza patrząc na cenę składanych smartfonów.
Na szczęście to już przeszłość: funkcjonalność prezentowanych nowości też robi coraz lepsze wrażenie. Przestają one ustępować klasycznym smartfonom, a w niektórych kwestiach zaczynają je nawet przewyższać. Ceny również się zatrzymały i nie widać już takiego dysonansu cenowego pomiędzy składanym smartfonem a flagowcem np. Apple.
Jak wybrać składany telefon? Na co zwrócić uwagę?
Decydując się na zakup składanego telefonu warto wiedzieć, że oprócz kilku dodatkowych elementów, wybór składanego smartfona nie różni się od wyboru klasycznego telefonu. Przede wszystkim zwróć uwagę na RAM, dostępną pamięć, jakość wyświetlacza, wytrzymałość baterii, waga, wielkość oraz aparat. Dodatkowe elementy musisz dopasować bezpośrednio do siebie i swoich indywidualnych potrzeb.
Na co zwrócić uwagę, wybierając składany telefon?
- Wydajna specyfikacja – mocny procesor jest niezbędny do płynnego i szybkiego działania, zwłaszcza jeśli planujesz używać składanego smartfona do grania lub innych zadań wymagających dużej ilości zasobów. Poszukaj urządzenia z wysokiej klasy procesorem i dużą ilością pamięci RAM.
- Dobry wyświetlacz – składany smartfon powinien mieć wysoką rozdzielczość, dobre odwzorowanie kolorów i wysoką częstotliwość odświeżania.
- System składania ekranu – zawias umożliwia składanie i rozkładanie urządzenia, dlatego ważne jest, aby wybrać urządzenie, w którym jest on mocny i trwały. Warto również zwrócić uwagę na to, jak mocno widoczne jest zgięcie ekranu i jak szczelnie składa się konstrukcja (jeśli pozostaje szpara, łatwo jest o zarysowanie ekranu). Dodatkowo składany telefon może występować w dwóch opcjach – składać się w poziomie lub pionie.
- Bateria – oczywiście im większa tym lepsza – składany ekran ma to do siebie, że zużywa więcej energii, dlatego też dobrze, jeśli wybrany telefon składany obsługuje szybkie ładowanie.
- Oprogramowanie – dobre oprogramowanie może poprawić wrażenia użytkownika, czyniąc telefon łatwym w użyciu, stabilnym i responsywnym. Jest to szczególnie ważne w przypadku telefonów składanych, ponieważ mają one unikatowe rozmiary i funkcje.
- Testy w internecie – sprawdź opinie o producencie, ale tylko przez pryzmat składanych telefonów. Nie każda marka, wypuszczająca dobre flagowce, poradziła sobie z wyzwaniem, jakie postawiły przed nimi składane telefony.
Najlepsze składane smartfony – ranking 2023
- Samsung Galaxy Z Fold 4 – składany smartfon o eleganckim designie
- Samsung Galaxy Z Flip 4 – funkcjonalny smartfon rozkładany
- Motorola Razr 2022 – smartfon rozkładany z klapką
- Huawei P50 Pocket – innowacyjny smartfon składany na pół

Smartfon smartfon o eleganckim designie: Samsung Galaxy Z Fold 4
Czym charakteryzuje się ten telefon Samsung? Składanym ekranem (6,2 cala, po rozłożeniu – 7,6 cala), obsługą sieci 5G, wewnętrzną pamięcią 256 GB oraz imponującym wyświetlaczem – jednak to tylko niektóre z jego zalet. Po rozłożeniu przypomina tablet, dzięki czemu idealnie sprawdza się do oglądania filmów czy przeglądania stron. Wyświetlacz AMOLED 2X zapewnia płynną grafiką oraz intensywne kolory. Dodatkowo smartfon oferuje wzmocniony zewnętrzny ekran – powłoka Corning Gorilla Glass Victus+ chroni go przed zarysowaniami i upadkami.Funkcjonalny smartfon rozkładany: Samsung Galaxy Z Flip 4
Samsung Galaxy Z Flip 4 ma elegancki design i dwa wyświetlacze – główny Dynamic AMOLED 2X (6,7 cala) oraz dodatkowy Super AMOLED (1.9 cala), którego można używać do odbierania połączeń, sterowania muzyką czy włączania latarki. Ten Samsung składany oferuje mocny procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, wodoszczelną obudowę (IP68), 8 GB pamięci RAM i pamięć wewnętrzną 128 GB. Warto zwrócić też uwagę na jakość zdjęć i filmów, rejestrowanych w rozdzielczości 4K przy 60 fps, a także optyczną stabilizację ekranu.

Smartfon rozkładany z klapką: Motorola Razr 2022
Motorola Razr 2022 oferuje główny ekran OLED o przekątnej 6,7 cala i zewnętrzny 2,7 cala, a do tego wytrzymały zawias i dobry aparat fotograficzny (50 + 13 Mpx). Co ważne, częstotliwość odświeżania jest dostosowywana automatycznie, w zakresie od 120 do 60 Hz. W środku znajdziesz procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, szybką pamięć UFS 3.1 oraz RAM LPDDR5. Warto zwrócić uwagę również na minimalistyczny design z klapką oraz funkcje dostępne przy zamkniętym telefonie – pozwala on między innymi na wysyłanie wiadomości czy pobieranie wskazówek dojazdu.Innowacyjny smartfon składany na pół: Huawei P50 Pocket
Potrójny aparat fotograficzny, ciekawy design oraz składany ekran OLED 6.90” 120 Hz sprawiają, że Huawei P50 Pocket jest dobrym wyborem dla osób, które szukają rozkładanego smartfona. Telefon charakteryzuje się żywotną baterią (4000 mAh) oraz obsługą szybkiego ładowania 40 W. Dodatkowo, dzięki mocnemu procesorowi Snapdragon 888 i pamięci RAM 8 GB zapewnia świetną wydajność. Minusem jest na pewno brak obsługi usług Google, jednak Huawei stara się, by było to jak najmniej odczuwalne.
Zapowiedzi składanych smartfonów
W 2023 roku, co nie powinno nikogo dziwić, pojawią się nowe składane smartfony. Aktualnie na światowym rynku dominuje Samsung, który planuje w 2025 roku dostarczanie na rynek więcej rozkładanych telefonów niż flagowców. Warto jednak obserwować też innych wielkich graczy, w tym Apple czy chińskie marki, takie jak Oppo lub Xiaomi. Plotki głoszą również, że nad swoim modelem pracuje także Google.
Apple – składany iPhone
Początkowo zakładano, iż składany iPhone pojawi się już w 2023 roku, jednak ostatnie informacje wskazują jednak bardziej na premierę w 2024 r. Zgodnie z plotkami, składany smartfon Apple będzie mieć 8-calowy lub 9-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości QHD+, a także otrzyma wsparcie dla Apple Pencil. Co więcej, firma opatentowała też autorski system zawiasów, który być może zostanie wykorzystany w rozkładanych iPhone’ach.
Składany smartfon Xiaomi: Mix Fold 3
Chociaż flagowy składany model Xiaomi, czyli Mix Fold 2, jest dostępny tylko na ograniczonych rynkach, wielu uważa go za jeden z lepszych rozkładanych smartfonów. Pojawiły się już pierwsze informacje na temat Xiaomi Mix Fold 3, którego premiera spodziewana jest na lipiec/sierpień 2023. Zgodnie z przeciekami będzie oferował 16 GB RAM, pamięć UFS 4.0 oraz procesor Snapdragon 8 Gen 2.
Składane smartfony Oppo pojawią się w przyszłym roku
W pierwszym kwartale 2023 roku do sprzedaży w Europie trafi OPPO Find N2 Flip, czyli pierwszy składany telefon firmy, który zostanie wydany poza Chinami. Wyglądem przypomina Motorolę Razr 2022. Smartfon zaoferuje zewnętrzny ekran o przekątnej 3,26 cala, baterię 4300 mAh oraz procesor MediaTek Dimensity 9000+. Co więcej, Flip będzie posiadał zawias drugiej generacji, oferujący praktycznie niewidoczne załamanie.
Warto również wspomnieć, iż na rynku pojawi się także model Find N2, z zewnętrznym wyświetlaczem o przekątnej 5.54 cala i ekranem AMOLED, odświeżanym w 120 Hz. Smartfon działa na Androidzie 13 oraz ma Snapdragona 8+ Gen 1 z GPU Adreno 730, 16 GB RAM. Niestety, nie będzie on dostępny w sprzedaży w Europie.
Google Pixel Fold – odpowiedź Google na smartfony Samsunga
Na podstawie krążących po internecie plotek, można spodziewać się, że Google Pixel Fold zostanie zaprezentowany podczas konferencji I/O, w maju 2023 roku i będzie charakteryzował się przekątną ekranu 7,69 cala. Drugi wyświetlacz z kolei będzie mierzyć 5,79 cala. Co więcej, urządzenie będzie dość szerokie i wysokie, jednak cieńsze niż w przypadku Samsunga Galaxy Z Fold 4.
Mogą Cię też zainteresować:
- Ranking smartfonów 2023 – najlepsze telefony bez względu na cenę
- Jaki smartfon do 1500 zł? Ranking
- Polecane telefony z 5G – ranking najlepszych modeli
- Smartfony z dobrym aparatem. Ranking telefonów do zdjęć
- Smartfon z dobrą baterią. Co zużywa baterią i jak ją oszczędzać?
- Co to jest notch? Zalety i wady wycięcia w ekranie
- Jaki smartfon bez ramek? Najlepsze telefony bezramkowe

Najnowsze

Jaki prezent dla dziecka do 50 zł wybrać?

Jaki iPad wybrać? Który tablet Apple kupić?

Jaki telewizor 4K wybrać? Ranking telewizorów

Jaki tablet na Komunię wybrać? Ranking modeli

Jaki smartwatch z NFC? Zegarki, którymi można płacić w Polsce

Jakie słuchawki bezprzewodowe nauszne wybrać? Ranking

Monitor dla ucznia i studenta – jaki monitor do nauki wybrać?

Jaki smartfon do 2500 złotych? Ranking 2023
