Ranking kart graficznych – najlepsze karty graficzne do gier

Składasz komputer do grania i zastanawiasz się jaka karta graficzna do gier do gier będzie najlepszym wyborem? Podjęcie dobrej decyzji nie zawsze jest takie proste. Ostatnio na rynku pojawiło się sporo nowych modeli NVIDIA GeForce i AMD Radeon, więc jeszcze bardziej trzeba zorientować się w obecnej ofercie sklepu.

Przygotowaliśmy ranking kart graficznych 2019, który pomoże mniej doświadczonym klientom w wyborze odpowiedniego akceleratora. W naszym zestawieniu ujęliśmy zarówno tańsze modele dla okazjonalnych graczy, jak i wydajniejsze konstrukcje dla entuzjastów.

Jaka karta graficzna do gier?

Jak wybrać kartę graficzną do gier? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na modele GeForce GTX i GeForce RTX oraz Radeon RX. To nowe serie projektowane typowo z myślą o graczach, które cechują się też dobrą wydajnością.

W każdym modelu wyszczególniono specyfikację techniczną – najistotniejsze parametry to:

  • model procesora graficznego – to właśnie on w głównej mierze decyduje o wydajności akceleratora
  • pojemność i typ pamięci wideo VRAM – pojemność i szybkość pamięci mają wpływ na wydajność karty, zwłaszcza przy rozgrywce w większych rozdzielczościach
  • częstotliwość pracy procesora graficznego i pamięci – spora część sprzedawanych kart jest fabrycznie podkręcona, dzięki czemu oferuje lepszą wydajność,
  • zastosowane chłodzenie – w przypadku niereferencyjnych wersji
  • dostępne złącza wideo
  • nowe technologie wspierane przez kartę graficzną (np. Ray-Tracing)

Więcej informacji o wyborze karty graficznej do gier znajdziecie w naszym poradniku: Jaka karta graficzna do gier? Co wybrać? Nvidia czy AMD?

Ranking kart graficznych TOP 10


Tania karta graficzna do gier: ASUS GeForce GTX 1050 Ti 4GB

ranking kart graficznych

GeForce GTX 1050Ti to tania i dobra karta graficzna, ale należy do starszej generacji Pascal. Procesor graficzny ma 768 jednostek strumieniowych, a karta dysponuje 4GB pamięci GDDR5 128bit. Taka specyfikacja może nie oznacza najlepszych osiągów, ale pozwoli na komfortową rozrywkę w rozdzielczości FullHD przy średnich lub niskich ustawieniach graficznych.

Dodatkowym atutem jest niski pobór mocy – około 75W, więc karta nie wymaga mocnego zasilacza i podłączenia dodatkowego zasilania. Model firmy ASUS wykorzystuje autorskie chłodzenie z pojedynczym wentylatorem i oferuje trzy wyjścia wideo: Display Port, HDMI i DVI-D.


Karta graficzna do gier do 1000 zł: MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC

ranking kart graficznych

Radeon RX 570 to dobra karta graficzna do gier. W sam raz do budowy niedrogiego komputera do grania w rozdzielczości FullHD. Konstrukcja bazuje na układzie graficznym AMD Polaris, a w sprzedaży występują warianty z 4 i 8GB pamięci wideo, z szyną danych 256bit. Model MSI ARMOR 8G OC został wyposażony w zmodyfikowane chłodzenie z dwoma wentylatorami.

Dzięki temu utrzymuje niskie temperatury i cechuje się przyzwoitą kulturą pracy. Dodatkowym atutem są fabrycznie podniesione taktowania i lepsza wydajność.


Najbardziej opłacalna karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER 6GB OC

ranking kart graficznych

GeForce GTX 1660 SUPER z 6GB 192bit, to ulepszona wersja zwykłego modelu GeForce GTX 1660. Oferuje znacznie lepsze osiągi, więc w zupełności wystarczy do grania w najnowsze gry w jakości FullHD. Dla niektórych może być to również najbardziej opłacalna karta graficzna.

Gigabyte zastosował w swojej wersji autorskie chłodzenie WindForce 2X, które wyróżnia się dobrą wydajnością i wysoką kulturą pracy. Taktowanie rdzenia zostało fabrycznie podkręcone do 1830MHz, dzięki czemu karta uzyskuje lepszą wydajność.


Karta graficzna do gier do 1500 zł: MSI GeForce GTX 1660 Ti ARMOR 6GB OC

ranking kart graficznych

GeForce GTX 1660 z dopiskiem Ti kosztuje trochę więcej pieniędzy, ale oferuje lepszą wydajność od GeForce GTX 1660 SUPER. Ma więcej jednostek cieniujących (1536 vs 1408) i teksturujących (96 vs 88). Oznacza to, że możemy liczyć na odpowiednie parametry do komfortowego grania w najnowsze tytuły w 1080p.

Wersja MSI ARMOR OC cechuje się fabrycznie podkręconym układem graficznym (1860MHz), co też przekłada się na lepsze osiągi. Głównym atutem jest jednak dopracowane chłodzenie Armor. Ma półpasywny tryb pracy w spoczynku i przy niskim obciążeniu pozostaje ono prawie niesłyszalne.


Najlepsza karta graficzna do gier: MSI GeForce RTX 2060 VENTUS OC 6G

ranking kart graficznych

GeForce RTX 2060 6GB 192bit, to propozycja ze średnio-wysokiej półki. Sprawdzi się w rozdzielczościach 1080p lub nawet 1440p. W odróżnieniu od modeli z serii GeForce GTX, karta zapewnia sprzętowe wsparcie dla technologii Ray-Tracing, dzięki czemu może uzyskać jeszcze bardziej realistyczną grafikę.

Model MSI to jedna z tańszych wersji GeForce RTX 2060. Zastosowano tutaj nieduże chłodzenie z dwoma wentylatorami oraz cztery nowoczesne wyjścia wideo: jeden HDMI i trzy porty Display Port. Nie bez znaczenia są także podniesione zegary GPU do 1710MHz.


Najlepsza karta graficzna AMD Radeon: ASUS Radeon RX 5700 DUAL 8G OC EVO

ranking kart graficznych

Radeon RX 5700 reprezentuje najnowszą generację kart AMD i stanowi poważną konkurencję dla wcześniej wspomnianego GeForce RTX 2060. Model ten bez problemu poradzi sobie z najnowszymi grami w jakości 1440p. Nie bez znaczenia jest większa pojemność pamięci wideo 8GB i szyna danych pamięci 256bit.

W wersji ASUS DUAL EVO zwiększono zegary do 1750MHz, oraz zastosowano potężne chłodzenie z dwoma wentylatorami, z półpasywnym trybem działania. Nie trzeba obawiać się o ich kulturę pracy. Całość uzupełnia subtelne podświetlenie RGB LED.


Karta graficzna do gier do 2000 zł: Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER WINDFORCE 8GB OC

ranking kart graficznych

GeForce RTX 2060 SUPER to właściwie GeForce RTX 2060 w usprawnionej wersji. W praktyce możemy liczyć na jeszcze lepszą wydajność oraz więcej pamięci wideo – 8GB z szyną danych 256bit. Szczególnie polecamy wersję Gigabyte WINDFORCE OC, która pracuje z fabrycznie podniesionymi taktowaniami – do 1680MHz.

Do chłodzenia karty wykorzystano autorski cooler WindForce 2X z dwoma 100-milimetrowymi wentylatorami – oferują one półpasywny tryb pracy. GeForce RTX 2060 SUPER to najlepsza karta graficzna do gier do 2000zł.


Karta graficzna do gier za 2000 zł: MSI Radeon RX 5700 XT EVOKE OC 8G

ranking kart graficznych

Radeon RX 5700 XT to najlepsza propozycja marki AMD, jeżeli dysponujesz budżetem około 2000zł (i możesz odrobinę przekroczyć tę kwotę). Wersja od MSI oferuje nieco lepszą wydajność, a na dodatek została wyposażona w dopracowane chłodzenie. Zastosowano tutaj masywny radiator i dwa duże wentylatory, z półpasywnym trybem pracy.

Na uwagę zasługuje też efektowna, złota obudowa. Radeon RX 5700 XT idealnie sprawdzi się w wydajnych komputerach do grania w rozdzielczości 1440p, nawet przy większej częstotliwości odświeżania, np.: 120Hz


Karta graficzna do gier do 3000 zł: Palit GeForce RTX 2070 SUPER JetStream 8GB

ranking kart graficznych

GeForce RTX 2070 SUPER oferuje znacznie lepsze osiągi od zwykłego GeForce RTX 2070. Karta pozwoli więc na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 1440p, nawet na monitorach z odświeżaniem 120 lub 144Hz. Palit zastosował w swoim modelu rozbudowane chłodzenie z podświetleniem RGB.

Co ważne, cooler cechuje się dobrą wydajnością i wysoką kulturą pracy. GeForce RTX 2070 w wersji SUPER to najlepsza karta graficzna do gier do 3000zł, a wersja firmy Palit kosztuje znacznie poniżej tej granicy.


Wydajna karta graficzna do gier: Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER GAMING 8GB OC

ranking kart graficznych

Najwydajniejsza karta graficzna do gier w naszym zestawieniu. Ranking kart graficznych w grach jasno pokazuje, że GeForce RTX 2080 SUPER oferuje dużo lepszą wydajność od zwykłego GeForce RTX 2080. Jest przy tym znacznie tańszy od GeForce RTX 2080Ti.

Model Gigabyte Gaming OC został fabrycznie przyspieszony do 1845MHz i wykorzystuje potężne chłodzenie WindForce 3X z trzema wentylatorami. Nie bez znaczenia jest też efektowne podświetlenie RGB Fusion 2.0. Polecamy do grania w 1440p lub 4K.