Najlepsze dyski SSD do gier Samsung – ranking

Mocny procesor, potężna karta graficzna z wysokiej półki i sporo RAM to podstawa, ale nie można też zapomnieć o dobrym dysku. Ze względu na liczne atuty, gracze coraz częściej wybierają SSD, a jednym z producentów oferujących wydajne i niezawodne komponenty tego typu jest Samsung. W tym poradniku prezentujemy najlepsze dyski SSD Samsung z różnych półek cenowych. Odpowiadamy również na kluczowe pytania: czy dysk SSD jest potrzebny do gier, do jakich gier i dlaczego mimo to warto w niego zainwestować.

Dysk SSD do gier – czy warto?

Dysk SSD czy HDD do gier? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ale odpowiedź jest prosta: lepiej wybrać ten pierwszy. Jedynym atutem HDD jest tak naprawdę atrakcyjna cena w stosunku do pojemności, a co daje dysk SSD w grach? Przede wszystkim zapewnia ich szybsze instalowanie i uruchamianie oraz ekspresowe doczytywanie kolejnych poziomów/etapów. Nie jest wymogiem posiadanie dysku półprzewodnikowego (to właśnie oznacza SSD), by komfortowo grać, ale zdecydowanie warto na niego postawić, po poprawia wydajność całego systemu.

Dyski SSD dla graczy, profesjonalistów, jak i zwykłych użytkowników mają również wiele innych zalet poza wydajnością – rozumianą jako szybki zapis i krótki czas dostępu do danych. Dzięki temu, że nie ma w nich części ruchomych, nie wibrują, więc pracują całkowicie bezgłośnie, a do tego cechują się znacznie większą wytrzymałością niż HDD.

SSD może przyspieszyć uruchamianie komputera i poszczególnych aplikacji. Może także wydłużyć czas pracy notebooka między ładowaniami, ponieważ jest bardziej energooszczędny. Laptop z SSD zapewnia też wyższy poziom komfortu, ponieważ pracuje ciszej i mniej się nagrzewa.

Aktualnie wyróżnia się trzy podstawowe typy takich dysków:

  • SSD SATA III – najbardziej rozpowszechniony standard. Dysk podłączamy do płyty głównej dwoma przewodami (w laptopie do odpowiedniego złącza) – transfer i zasilanie (jak klasyczny HDD). Oferuje prędkości maksymalnie do 600MB/s,
  • SSD mSATA – zminiaturyzowane, wpinane w jedno specjalne złącze SATA na płycie głównej. Również oferuje szybkość maksymalnie do 600MB/s. Nie wymaga dodatkowego okablowania.
  • SSD M.2 – nowy standard, mogący wykorzystywać szynę SATA lub PCIe. Również wpinany bezpośrednio w specjalne złącze na płycie głównej (nie wymaga dodatkowego okablowania), ale może oferować bardzo wysokie prędkości, nawet do 4000MB/s (przy PCIe 3.0 x4). Aby uzyskać takie prędkości potrzebna jest do tego odpowiednio nowoczesna płyta główna.

Polecane dyski SSD do gier Samsung

W tym rankingu znajdziesz:

  • Samsung 860 Evo (mSATA, 250 GB)
  • Samsung 860 Pro (SATA III, 256 GB)
  • Samsung 970 Evo (M.2, 500 GB)
  • Samsung 860 Evo (SATA III, 1000 GB)
  • Samsung 970 Pro (M.2, 1000 GB)

Dysk SSD do gier do 300 zł: Samsung 860 Evo (mSATA, 250 GB)

dyski ssd do gier samsungSamsung 860 Evo to dowód na to, że da się kupić dobry dysk SSD do gier za nieduże pieniądze. Ten konkretny model wykorzystuje interfejs mSATA, cechuje się pojemnością 250GB i przyzwoitymi szybkościami: 520MB/s w przypadku zapisu i 550MB/s podczas odczytu. Dzięki udoskonalonemu algorytmowi ECC i zwiększonemu buforowi TurboWrite, przetwarzanie plików jest wyjątkowo sprawne, nawet gdy obciążenie jest duże – na przykład podczas rozgrywki. Technologia V-NAND gwarantuje wieloletnią niezawodność.


Dysk SSD do gier do 500 zł: Samsung 860 Pro (SATA III, 256 GB)

dyski ssd do gier samsungBardzo duża wydajność i trwałość to najważniejsze atuty nośnika Samsung 860 Pro wykorzystującego interfejs SATA III. Dopisek „Pro” nie znalazł się tutaj przypadkiem – model ten reprezentuje bowiem wyższą półkę i jest kierowany do bardziej wymagających graczy. Korzysta z pamięci MLC V-NAND i 8-kanałowego kontrolera MJX oraz ma 512MB pamięci podręcznej LPDDR4. Oferuje zapis danych z szybkością do 530MB/s i odczyt na poziomie 560Mb/s, a także wytrzymałość sięgającą 2 milionów godzin.


Dysk SSD do gier do 600 zł: Samsung 970 Evo (M.2, 500 GB)

dyski ssd do gier samsungSeria Samsung 970 Evo cechuje się bardzo atrakcyjnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Reprezentujące ją dyski SSD osiągają ponadprzeciętną wydajność – prędkości sięgają 2300 MB/s (zapis) i 3400 MB/s (odczyt). Tak wysoka szybkość jest osiągana dzięki kościom TLC V-NAND i 8-kanałowemu kontrolerowi Samsung Phoenix z 5-rdzeniowym procesorem ARM.
Polecamy konkretnie model o interfejsie M.2 (PCIe 3.0 x4) i pojemności 500GB – najbardziej uniwersalnej i optymalnej dla większości użytkowników.


Dysk SSD do gier do 800 zł: Samsung 860 Evo (SATA III, 1000 GB)

dyski ssd do gier samsung1000GB za mniej niż 1000 zł – to wygląda nieźle, a tak właśnie prezentuje się Samsung 860 Evo z interfejsem Serial ATA III. Model ten skutecznie poszerza magazyn danych komputera stacjonarnego lub laptopa, a do tego gwarantuje solidne przyspieszenie, między innymi dzięki technologii Intelligent TurboWrite. Seria ta cechuje się wysokim poziomem niezawodności i wysoką kulturą pracy. To sprawia, że można polegać na dyskach SSD i są one godne polecenia każdemu graczowi.


Najlepszy dysk SSD do gier: Samsung 970 Pro (M.2, 1000 GB)

dyski ssd do gier samsungJeśli zaliczasz się do grupy najbardziej wymagających miłośników elektronicznej rozrywki, to ta propozycja jest dla ciebie. Samsung 970 Pro to aktualnie po prostu najlepsze SSD do grania. Producentowi udało się wycisnąć maksimum z interfejsu PCIe 3.0 x4 – konkretnie szybkości zapisu i odczytu wynoszą odpowiednio 2700 i 3500 MB/s. Pomimo tej wydajności dysk praktycznie się nie nagrzewa i zapewnia niezawodność, dzięki odpowiednio dobranym komponentom i nienagannej jakości wykonania.


Zdjęcie główne: Samsung

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.