Najlepsze darmowe programy do testowania komputera i diagnostyki

Jaki jest sposób na szybkie sprawdzenie wydajności i sprawności komputera? To aplikacje do testowania, bezpłatne i praktyczne. Jest ich całkiem sporo, zatem z jakich warto korzystać? Przygotowaliśmy zestawienie 13 programów do monitorowania i diagnostyki procesora, karty graficznej, pamięci RAM, dysku twardego wewnątrz lub podłączonego przewodem USB. Zaczynajmy!

Spis treści


Komputery PC w sklepie


Test komputera – dlaczego warto sprawdzić podzespoły komputera?

Czy warto zawracać sobie głowę i instalować program do testowania komputera? Tak! Co więcej, najlepiej prześwietlać swoje urządzenie regularnie. Oto garść powodów:

  • Dzięki testom możesz na przykład szybko zidentyfikować podzespoły w swoim komputerze – choćby po to, by dobrać odpowiednie sterowniki, lub sprawdzić właśnie kupiony komputer, aby zweryfikować zgodność zamówienia
  • Program do testowania komputera, to prosty sposób, by przekonać się, czy poszczególne komponenty – jak procesor, karta graficzna, dysk twardy czy pamięć RAM – działają prawidłowo, stabilnie i nie przegrzewają się
  • Test pozwoli Ci wykryć potencjalny problem z podzespołem i w porę go wyeliminować (zanim dojdzie do poważniejszej awarii)
  • Możesz skorzystać z takiego narzędzia nie tylko prewencyjnie, ale też gdy zauważysz, że coś jest nie tak (np.: komputer działa głośniej lub system startuje znacząco wolniej)

Z narzędzi do testowania stabilności podzespołów korzystają również overclockerzy (użytkownicy zajmujący się podkręcaniem), jak również gracze. Porównując wynik, szybko sprawdzą, jak dobrze sprawuje się ich sprzęt.

Testowanie komputera - dlaczego warto?

Test wydajności komputera online – jak to zrobić?

Do wyboru jest wiele różnych aplikacji diagnostycznych, ale na nich świat się nie kończy. Jednym z szybkich sposobów wydaje się skorzystanie z narzędzi uruchamianych z poziomu przeglądarki internetowej. Choć uwaga, niekoniecznie są one miarodajne i wiarygodne. Co więcej, często i tak wymagane jest pobranie dodatkowego oprogramowania. W takim przypadku zdecydowanie lepiej jest postawić na którąś z aplikacji, jakie znajdziesz w kolejnym rozdziale.

W ostateczności, jeśli zależy Ci na czasie albo nie masz możliwości instalowania programów na komputerze, wypróbuj:

13 najlepszych programów do diagnostyki i testowania komputera

Poniżej przedstawiamy 13 programów do testowania i diagnostyki komputera – sprawdzonych, bezpiecznych i całkowicie darmowych. Sprawdź, jaki jest najlepszy program przeznaczony do testowania stabilności działania i pomiaru wydajności procesora, kart graficznych czy nośników pamięci.

CPU-Z – program do identyfikacji podzespołów

CPU-Z możesz pobrać ze strony producenta

CPU-Z to mały i intuicyjny programik, który w jedną chwilę potrafi zidentyfikować wszystko, co znajduje się wewnątrz obudowy twojego komputera. Wykrywa procesor, płytę główną, kartę graficzną czy kości pamięci RAM. Oprócz nazwy podzespołu otrzymasz również komplet szczegółowych informacji na ich temat.

Dzięki CPU-Z dowiesz się m.in., jaki dokładnie model procesora masz zainstalowany, jaka jest jego aktualna częstotliwość taktowania (w MHz), z jaką szybkością działa RAM, jaki chipset używa płyta główna, ile wbudowanej pamięci graficznej ma karta graficzna czy, jaka jest wersja BIOS.

Cinebench – aplikacja do testowania procesora

Cinebench możesz pobrać z oficjalnej strony Maxon

Jeśli chcesz sprawdzić, jak wydajny jest twój procesor i czy wykorzystuje swój potencjał, skorzystaj z narzędzia Cinebench. Generując trójwymiarowe sceny, program testuje cały procesor (maksymalnie 64 wątki) lub jego pojedynczy wątek – w zależności od tego, co wybierzesz. CPU, to nie wszystko – Cinebench sprawdzi Ci również kartę graficzną.

Aplikacja testuje wydajność CPU, zlecając mu renderowanie skomplikowanej sceny 3D (scena ta zawiera różnorodne elementy, które wymagają dużej mocy obliczeniowej), a potem wydaje miarodajny wynik ujęty w punktach – im więcej, tym lepiej. Np. jeśli procesor osiąga wynik CB20 = 3000, oznacza to, że renderowanie w Cinebench 20 jest 30 razy szybsze niż w referencyjnym systemie opartym na jednordzeniowym procesorze.

Dodatkowym atutem tego oprogramowania, bazującego na silniku Maxon CINEMA 4D, jest to, że możesz go używać w domu i w firmie.

GPU-Z – narzędzie do diagnostyki karty graficznej

GPU-Z możesz pobrać ze strony producenta

GPU-Z to niewielkie narzędzie stworzone do zbierania i prezentowania szczegółowych informacji na temat karty graficznej zainstalowanej w PC. Obsługuje układy z rodzin Nvidia GeForce i AMD Radeon, dostarczając na ich temat kluczowych informacji, takich jak dokładna nazwa modelu i jej producenta, rodzaj wykorzystywanej technologii, typ interfejsu, częstotliwość taktowania, temperaturę, prędkość wentylatorów, obsługiwana wersja bibliotek DirectX oraz rozmiar i typ pamięci.

Masz mało czasu? Wykonaj „szybki test” do sprawdzenia, czy karta działa poprawnie. Co ciekawe, aplikacja nie wymaga instalacji, wystarczy ją pobrać i uruchomić.

 3DMark – program do testowania karty graficznej

3DMark możesz pobrać ze Steam (klikając „Pobierz demo”)

3DMark to już bardzo konkretne narzędzie do testowania wydajności karty graficznej oraz wydajności procesora w zadaniach obliczeniowych. Cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród graczy, ale też grafików i montażystów. Umożliwia sprawdzenie, jak dobrze karta graficzna radzi sobie z generowaniem trójwymiarowej grafiki w czasie rzeczywistym, jak i przy użyciu zaawansowanych technologii takich jak ray tracing.

To nie wszystko – możesz też wykonać testy dla systemów przygotowanych do obsługi rzeczywistości wirtualnej i sprawdzić, czy Twój pecet jest zdolny do płynnego renderowania w środowisku VR. W 3DMark masz do wyboru kilka testów, dających jednoznaczną odpowiedź na pytanie o możliwości komputera pod tym względem. Jak to w benchmarku, wynik podawany jest w punktach –   im więcej, tym lepiej.

MemTest86 – program do testowania pamięci RAM

MemTest86 możesz pobrać ze strony producenta (pobierz wersje Free)

Jaki program do testowania komputera i diagnostyki?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, ale nie daj się odstraszyć – olbrzymim atutem MemTest86 jest skuteczność tego programu. Potrafi szybko i dokładnie przetestować pamięć RAM w komputerze i wyszukać problemy z jego działaniem.

„Skomplikowanie” polega na tym, że program należy umieścić na bootowalnym pendrivie, a następnie zresetować komputer i zamiast zainstalowanego systemu uruchomić właśnie rozruch z tego nośnika. Po chwili działanie rozpocznie kilkanaście algorytmów, by dokładnie zbadać kości RAM – aplikacja oferuje 12 różnych testów, z których każdy bada różne aspekty działania pamięci. Uruchomienie programu jest też możliwe z poziomu BIOS/UEFI.

Co ważne, MemTest86 jest uważany za jedno z najdokładniejszych narzędzi do testowania pamięci RAM na rynku.

Prime95 – test procesora i pamięci RAM

Prime95 pobierzesz ze strony producenta

Popularna aplikacja do testowania stabilności i wydajności procesora (CPU). Cenią ją przede wszystkim overclockerzy oraz profesjonalni diagnostycy. Prime95 potrafi obciążyć procesor do granic jego możliwości, co pozwala na wykrycie problemów ze stabilnością systemu (błędy obliczeniowe, przegrzewanie się CPU czy niestabilne ustawienia napięcia).

Aplikacji można użyć do oceny wydajności procesora poprzez przeprowadzanie intensywnych obliczeń matematycznych. Dzięki temu użytkownik porównuje wydajność różnych procesorów lub konfiguracji sprzętowych. Prime95 działa na zasadach open source.

HD Tune – program do testowania i diagnostyki dysku

HD Tune możesz pobrać ze strony producenta

HD Tune służy do diagnostyki dysków twardych i innych magazynów pamięci. Korzystając z niego, możesz przetestować wewnętrzne i zewnętrzne dyski HDD, SSD, pamięci USB oraz karty SD. Dzięki HD Tune:

  • Sprawdzisz odczyty danych SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) monitorujących stan dysków i zdolność do wykrywania potencjalnych problemów
  • Przetestujesz prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego oraz losowego
  • Będzie mógł monitorować stan zdrowia dysku
  • Poznasz szczegółowe informacje o nośnikach
  • Wyświetlisz bieżącą temperaturę dysku twardego
  • Użyjesz narzędzi do wymazywania danych

Program wyświetla także podstawowe informacje na temat zainstalowanych w komputerze dysków twardych, jak pojemność, interfejs, bufor czy numer seryjny.

VR Mark – darmowy program do testowania komputera pod VR

VR Mark możesz pobrać ze Steam (klikając „Pobierz demo”)

Gry w rzeczywistości wirtualnej zapewniają niezrównany poziom immersji, ale też stanowią olbrzymie wyzwanie dla komputerów. A że gogle kosztują niemało, to dobrze jest najpierw upewnić się, czy pecet poradzi sobie z ich obsługą. Właśnie to pozwala sprawdzić VR Mark.

Narzędzie zawiera cztery rozwiązania do testowania wydajności grafiki, procesora, śledzenia (w tym pomiaru opóźnienia między ruchami użytkownika a reakcją wirtualnego świata) oraz inny elementów (m.in. komfortu użytkownika zestawu słuchawkowego VR). Dzięki testom wykonanym przez VR można szybko zorientować się w temacie i podjąć odpowiednią decyzję. To nie wszystko. Dodatkową korzyścią jest dostęp do bazy danych z wynikami testów innych użytkowników – możesz szybko i łatwo porównać własną konfigurację.

PCMark 10 – program do testowania wydajności ogólnej

PCMark 10 możesz pobrać ze Steam (klikając „Pobierz demo”)

Chcesz całościowo przetestować wydajność swojego komputera? W tym zadaniu najlepiej sprawdzi się PCMark 10, przede wszystkim ze względu na wiarygodne rezultaty. Zamiast próbować nierealnie obciążyć system, program ocenia wydajność komputera w kontekście codziennych zadań biurowych: generuje realistyczne scenariusze, takie jak praca z dokumentami, edycja zdjęć, filmów i grafiki 2D, prowadzenie wideokonferencji czy przeglądanie stron WWW. Aplikacja ma kilka głównych modułów testowych, w tym essentials, productivity oraz digital content creation.

PCMark 10 daje konkretną odpowiedź na pytanie, czy badane urządzenie działa tak, jak tego oczekujesz.

OCCT – program do sprawdzania stabilności pracy komputera

OCCT możesz pobrać ze strony producenta

Najlepszy program do testowania komputera i diagnostyki

Jeżeli jesteś overclockerem, to powinieneś sięgnąć po ten program badający granice możliwości podzespołów w swoim komputerze. Dzięki OCCT sprawdzisz stabilność i osiągane temperatury przy maksymalnym obciążeniu pamięci RAM, karty graficznej, procesora i zasilacza (wykonując tzw. stress test) – upewnisz się, czy system działa stabilnie przy podwyższonych ustawieniach.

Aplikacja generuje kilka bogatych w szczegóły wykresów, na których można dokładnie prześledzić, jak zmieniały się temperatury, taktowania i napięcia w czasie.

SpeedFan – program do sprawdzania temperatury i kontroli wentylatorów

SpeedFan możesz pobrać ze strony producenta

SpeedFan umożliwia podgląd w czasie rzeczywistym temperatury płyty głównej, procesora, karty graficznej i dysku twardego – o ile ich producenci zainstalowali na nich czujniki do pomiaru. To aplikacja przeznaczona dla komputerów z Windows. Jako użytkownik możesz zobaczyć temperatury w czasie rzeczywistym, szybko wykryć problemy związane z przegrzewaniem się podzespołów i zareagować, zanim dojdzie do awarii.

W oknie programu wyświetlają się również informacje na temat prędkości obrotowej wszystkich wentylatorów wewnątrz obudowy. Kluczowa funkcja polega jednak na możliwości wygodnej regulacji tychże prędkości. Możliwe jest dokładne ustalenie, kiedy mają one wzrastać, a kiedy maleć. Później wszystko już odbywa się automatycznie.

CrystalDiskMark – test dysku twardego i SSD

CrystalDiskMark pobierzesz ze strony producenta

Jaki program do testowania komputera i diagnostyki?

Proste w obsłudze i dokładne narzędzie do testowania wydajności różnego rodzaju pamięci masowych (dysków twardych HDD, dysków SSD i kart pamięci). Możesz wykonać testy sekwencyjne i losowe oraz zmieniać według potrzeb ustawienia (np. rozmiaru bloku, ile razy ma być przeprowadzone badanie i jak długo będzie trwało – to ciekawa opcja dla bardziej doświadczonych użytkowników). Wyniki testów są wyświetlane w formie MB/s (megabitów na sekundę) i IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę).

Dzięki CrystalDiskMark porównasz wydajność różnych dysków, wykryjesz potencjalne problemy oraz zoptymalizujesz system operacyjny.

HWiNFO – diagnoza całego komputera

HWiNFO pobierzesz na stronie producenta

Potężne narzędzie, które wykracza poza standardowe możliwości monitorowania systemowego, posłuży Ci do wykonania pogłębionej analizy komponentów peceta i ich pracy w czasie rzeczywistym. Przy użyciu HWiNFO zgromadzisz informacje o procesorze, płycie głównej, GPU i dyskach. To nie wszystko. Dostaniesz też dostęp do wielu danych z czujników, obejmujących temperaturę, napięcie, prędkość wentylatorów i zużycie energii dla każdego komponentu. Warto zauważyć, że HWiNFO to aplikacja, która jest regularnie aktualizowana.

Konfigurator PC – złóż samodzielnie nowy komputer

Jeśli twój komputer nie daje rady albo chcesz złożyć nowego peceta i mieć pewność, że wszystkie podzespoły będą ze sobą dobrze współpracować, możesz skorzystać z Konfiguratora PC w sklepie Komputronik. Masz dwie opcje: zbudowanie komputera od podstaw, albo wybranie któregoś z gotowych zestawów. Możesz również zmodyfikować go pod kątem swoich konkretnych potrzeb i budżetu.

Konfigurator przeprowadzi cię przez kolejne etapy, na każdym kroku podpowiadając jedynie takie podzespoły, które są kompatybilne z pozostałymi. Dzięki temu unikniesz umieszczania w koszyku niewłaściwych elementów, które mogą ze sobą nie współpracować.

Najlepiej zdecydować się też na usługę montażu przez ekipę ekspertów Komputronik. Po pierwsze profesjonalnie zamontują poszczególne komponenty, ale też gruntownie przetestują zestaw po złożeniu. W ten sposób mamy pewność, że wszystkie są sprawne i PC działa jak należy. A jeśli pojawi się jakiś problem, zaproponują jego rozwiązanie.


Może Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 (6 głosów)

Czytaj więcej