
Programy do testowania komputera pozwalają szybko przekonać się o tym, jak jest wydajny i czy wszystko z nim w porządku. To praktyczne narzędzia, z których warto korzystać regularnie. Ale z jakiego programu do testowania naprawdę warto skorzystać?
Przygotowaliśmy zestawienie 10 aplikacji do monitorowania i diagnostyki procesora, karty graficznej, pamięci RAM, dysku twardego wewnątrz lub podłączanego przewodem USB.
Spis treści
- Dlaczego warto sprawdzać podzespoły komputera?
- Testowanie komputera online – jak to zrobić?
- 10 najlepszych programów do diagnostyki i testowania komputera
- Konfigurator komputera PC
Test komputera – dlaczego warto sprawdzić podzespoły komputera?
Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto korzystać z narzędzi diagnostycznych i testowych. Dzięki nim możesz na przykład szybko zidentyfikować podzespoły w swoim komputerze – choćby po to, by dobrać odpowiednie sterowniki, lub sprawdzić właśnie kupiony komputer, aby zweryfikować zgodność zamówienia.
To też prosty sposób by przekonać się, czy poszczególne komponenty – jak procesor, karta graficzna, dysk twardy czy pamięć RAM – działają prawidłowo, stabilnie i nie przegrzewają się.
Pozwala na identyfikację potencjalnego problemu i wyeliminowanie go zanim dojdzie do poważniejszej awarii. Oczywiście możesz skorzystać z takiego narzędzia nie tylko prewencyjnie, ale też gdy zauważysz, że coś jest nie tak (np: komputer działa głośniej lub system startuje znacząco wolniej).
Z narzędzi do testowania stabilności podzespołów korzystają również overclockerzy (użytkownicy zajmujący się podkręcaniem), jak również gracze. Porównanie wyników pozwala im określić, jak dobrze sprawuje się ich sprzęt.
Test wydajności komputera online – czy to ma sens?
Do wyboru jest wiele różnych aplikacji diagnostycznych, ale wydajność komputera można również sprawdzić, korzystając z narzędzi uruchamianych z poziomu przeglądarki internetowej.
To może wydawać się wygodnym rozwiązaniem, ale niekoniecznie jest miarodajnym i wiarygodnym. Co więcej, często i tak wymagane jest pobranie dodatkowego oprogramowania. W takim przypadku zdecydowanie lepiej jest postawić na którąś z aplikacji, jakie znajdziesz w kolejnym rozdziale.
W ostateczności, jeśli zależy Tobie na czasie albo nie masz możliwości instalowania programów na komputerze, wypróbuj Base Mark 3.0.
- Base Mark 3.0 jest dostępny na stronie: https://web.basemark.com
10 najlepszych programów do diagnostyki i testowania komputera
Poniżej przedstawiamy 10 programów do testowania i diagnostyki komputera, które są dostępne za darmo. Sprawdź, jaki jest najlepszy program przeznaczony do testowania stabilności działania i pomiaru wydajności procesora, kart graficznych czy nośników pamięci.
CPU-Z – program do identyfikacji podzespołów
- CPU-Z możesz pobrać ze strony producenta: https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
CPU-Z to mały i intuicyjny programik, który w jedną chwilę potrafi zidentyfikować wszystko, co znajduje się wewnątrz obudowy twojego komputera. Wykrywa procesor, płytę główną, kartę graficzną czy kości pamięci RAM, podając nie tylko ich nazwy, ale też komplet szczegółowych informacji na ich temat.
Czego możesz się dowiedzieć? Na przykład z jaką szybkością działa RAM, ile wbudowanej pamięci graficznej ma karta graficzna, jaka jest wersja BIOS, a nawet jakie napięcie i taktowanie ma CPU.
Cinebench – aplikacja do testowania procesora
- Cinebench możesz pobrać z oficjalnej strony Maxon: https://www.maxon.net/en/downloads/cinebench-r23-downloads
Jeśli chcesz sprawdzić, jak wydajny jest twój procesor i czy wykorzystuje swój potencjał, skorzystaj z narzędzia Cinebench. Generując trójwymiarowe sceny program testuje cały procesor (maksymalnie 64 wątki) lub jego pojedynczy wątek – w zależności od tego, co wybierzesz.
Efektem jego działania jest miarodajny wynik podany w punktach (oczywiście im więcej, tym lepiej). Dodatkowym atutem tego konkretnego oprogramowania jest fakt, że jest bezpłatne zarówno w zastosowaniach domowych, jak i komercyjnych.
GPU-Z – narzędzie do diagnostyki karty graficznej
- GPU-Z możesz pobrać ze strony producenta: https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z
GPU-Z to niewielkie narzędzie służące do sprawdzania i diagnozowania karty graficznej w komputerze. Obsługuje układy z rodzin Nvidia GeForce i AMD Radeon, dostarczając na ich temat kluczowych informacji, takich jak dokładna nazwa modelu, rodzaj wykorzystywanej technologii, typ interfejsu, częstotliwość taktowania, obsługiwana wersja bibliotek DirectX oraz rozmiar i typ pamięci.
Dostępny jest również „szybki test” do sprawdzenia, czy karta działa poprawnie. Co ciekawe, aplikacja nie wymaga instalacji, wystarczy ją pobrać i uruchomić.
3DMark – program do testowania karty graficznej
- 3DMark możesz pobrać ze Steam (klikając „Pobierz demo”): https://store.steampowered.com/app/223850/3DMark
3DMark to już bardzo konkretne narzędzie do testowania wydajności karty graficznej. Cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród graczy, ale też grafików i montażystów. Umożliwia sprawdzenie, jak dobrze karta graficzna radzi sobie z generowaniem trójwymiarowej grafiki i różnego rodzaju efektami opartymi na fizyce.
Do wyboru jest kilka testów, dających jednoznaczną odpowiedź na pytanie o możliwości komputera pod tym względem. Jak to w benchmarku, wynik podawany jest w punktach – im więcej, tym lepiej.
MemTest86 – program do testowania pamięci RAM
- MemTest86 możesz pobrać ze strony producenta (pobierz wersje Free): https://www.memtest86.com/download.htm
Na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, ale jego olbrzymim atutem jest skuteczność. MemTest86 potrafi szybko i dokładnie przetestować pamięć RAM w komputerze i pomóc w identyfikacji problemów związanych z tym właśnie podzespołem.
„Skomplikowanie” polega na tym, że program należy umieścić na bootowalnym pendrivie, a następnie zresetować komputer i zamiast zainstalowanego systemu uruchomić właśnie rozruch z tego nośnika. Po chwili działanie rozpocznie kilkanaście algorytmów, by dokładnie zbadać kości RAM.
HD Tune – program do testowania i diagnostyki dysku
- HD Tune możesz pobrać ze strony producenta: https://www.hdtune.com/download.html
HD Tune służy do diagnostyki dysków twardych i innych magazynów pamięci. Korzystając z niego, możesz przetestować wewnętrzne i zewnętrzne dyski HDD, SSD, pamięci USB oraz karty SD. Dowiesz się, jakie prędkości transferów osiągają określone nośniki, jakim cechują się czasem dostępu, jaką mają temperaturę i przede wszystkim czy nie zawierają żadnych błędów.
Program wyświetla także podstawowe informacje na temat zainstalowanych w komputerze dysków twardych, jak pojemność, interfejs, bufor czy numer seryjny.
VR Mark – darmowy program do testowania komputera pod VR
- VR Mark możesz pobrać ze Steam (klikając „Pobierz demo”): https://store.steampowered.com/app/464170/VRMark
Gry w rzeczywistości wirtualnej zapewniają niezrównany poziom immersji, ale też stanowią olbrzymie wyzwanie dla komputerów. A że gogle kosztują niemało, to dobrze jest najpierw upewnić się, czy pecet poradzi sobie z ich obsługą. Właśnie to pozwala sprawdzić VR Mark.
Narzędzie zawiera trzy rozwiązania do testowania wydajności komputera, umożliwiające sprawdzenie wydajności komputera pod kątem prostych, zaawansowanych i najbardziej wymagających tytułów. Dzięki temu pozwala szybko zorientować się w temacie i podjąć odpowiednią decyzję.
PCMark 10 – program do testowania wydajności ogólnej
- PCMark 10 możesz pobrać ze Steam (klikając „Pobierz demo”): https://store.steampowered.com/app/524390/PCMark_10
Chcesz całościowo przetestować wydajność swojego komputera? W tym zadaniu najlepiej sprawdzi się PCMark 10, przede wszystkim ze względu na wiarygodne rezultaty. Zamiast próbować nierealnie obciążyć system, program generuje realistyczne scenariusze, takie jak praca z dokumentami, edycja grafiki 2D, prowadzenie wideokonferencji czy przeglądanie stron WWW.
Program analizuje działanie komputera w takich codziennych zadaniach, dając konkretną odpowiedź na pytanie, czy działa on tak, jakby się tego oczekiwało.
OCCT – program do sprawdzania stabilności pracy komputera
- OCCT możesz pobrać ze strony producenta: https://www.ocbase.com/
To program, którego głównymi odbiorcami są overclockerzy, próbujący zbadać granice możliwości podzespołów w swoich komputerach. Dzięki OCCT mogą oni sprawdzać stabilność i osiągane temperatury przy maksymalnym obciążeniu pamięci RAM, karty graficznej i procesora (wykonując tzw. stress test).
Aplikacja generuje kilka bogatych w szczegóły wykresów, na których można dokładnie prześledzić, jak zmieniały się temperatury, taktowania i napięcia w czasie.
SpeedFan – program do sprawdzania temperatury i kontroli wentylatorów
- SpeedFan możesz pobrać ze strony producenta: https://www.almico.com/sfdownload.php
SpeedFan umożliwia podgląd w czasie rzeczywistym temperatury poszczególnych podzespołów komputera, w tym procesora czy dysku twardego – o ile ich producenci zainstalowali na nich czujniki do pomiaru.
W oknie programu wyświetlają się również informacje na temat prędkości obrotowej wszystkich wentylatorów wewnątrz obudowy. Kluczowa funkcja polega jednak na możliwości wygodnej regulacji tychże prędkości. Możliwe jest dokładne ustalenie, kiedy mają one wzrastać, a kiedy maleć. Później wszystko już odbywa się automatycznie.
Konfigurator PC – złóż samodzielnie nowy komputer
Jeśli twój komputer nie daje rady albo chcesz złożyć nowego peceta i mieć pewność, że wszystkie podzespoły będą ze sobą dobrze współpracować, możesz skorzystać z Konfiguratora PC w sklepie Komputronik.
Masz dwie opcje: zbudowanie komputera od podstaw, albo wybranie któregoś z gotowych zestawów. Możesz również zmodyfikować go pod kątem swoich konkretnych potrzeb i budżetu.
Konfigurator przeprowadzi cię przez kolejne etapy, na każdym kroku podpowiadając jedynie takie podzespoły, które są kompatybilne z pozostałymi. Dzięki temu unikniesz umieszczania w koszyku niewłaściwych elementów, które mogą ze sobą nie współpracować.
Najlepiej zdecydować się też na usługę montażu przez ekipę ekspertów Komputronik. Po pierwsze profesjonalnie zmontują poszczególne komponenty, ale też gruntownie przetestują zestaw po złożeniu. W ten sposób mamy pewność, że wszystkie są sprawne i PC działa jak należy. A jeśli pojawi się jakiś problem, zaproponują jego rozwiązanie.
Może Cię zainteresować:

Najnowsze

Jak spakować się na wakacje? Jak spakować elektronikę na podróż?

Jaki prezent na Dzień Ojca? Wybieramy prezent dla taty

Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać? Ranking

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Smartwatch czy smartband? A może zegarek sportowy? Porównanie

Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?
