Najlepsze darmowe aplikacje do edycji zdjęć w telefonie

Przez ostatnie lata smartfony przeszyły znaczącą metamorfozę i rozwinęły użyteczne funkcjonalności. Obecnie zaskakują już nie tylko wysoką wydajnością, ale także szeregiem innych funkcji, w tym rozbudowanymi możliwościami fotograficznymi. Dla większości użytkowników smartfon stał się podstawowym aparatem.

Tym bardziej, że telefon z dobrym aparatem nie musi być drogi. Warto wiedzieć nie tylko jak robić dobre zdjęcia smartfonem, ale również jak szybko i wygodnie je edytować na telefonie.

Z reguły nie trzeba też płacić, bo dostępne są dobre darmowe aplikacje do obróbki zdjęć. Którą z nich wybrać? Odpowiedź może być zależna od potrzeb, umiejętności i preferencji.

Mnóstwo praktycznych porad o fotografowaniu znajdziesz w poradnikach:

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Jak robić zdjęcia nocą? Fotografia nocna

Oto najlepsze aplikacje do edycji zdjęć w telefonie do pobrania. Pozwalają na edycję wykonywanych zdjęć z głównego aparatu oraz selfie, dowolnych plików posiadanych w pamięci smartfona, a w większości przypadków także na szybkie udostępnianie ich później na portalach społecznościowych.

Darmowe aplikacje do edycji zdjęć

Snapseed

darmowe aplikacje do edycji zdjęć

Wielu sympatyków mobilnej fotografii wymieniając najlepsze darmowe aplikacje do obróbki zdjęć zaczyna właśnie od Snapseed. To propozycja, która zadowala nawet bardziej wymagających użytkowników. Oferuje niemal 30 wbudowanych narzędzi oraz filtrów i tym samym rozbudowane możliwości retuszu zdjęć. Poza prostymi funkcjami „Obróć” czy „Przytnij” twórcy postarali się chociażby o tryb „HDR”, „Pędzel do korekty tylko wybranych obszarów zdjęcia”, „Winietowanie” czy „Rozmycie”.

Cenną informacją może być fakt, że Snapseed obsługuje nie tylko format JPG, ale również format RAW, z którego często korzystają zaawansowani użytkownicy. Umożliwia również zapisywanie swoich stylów i stosowanie ich później do kolejnych zdjęć, już bez ponownej obróbki. Aplikacja cechuje się też świetną optymalizacją.


Pixlr – Free Photo Editor

darmowe aplikacje do edycji zdjęć

Aplikacja, która na pierwszy rzut oka wydaje się mało rozbudowana. To jednak tylko pozory, ponieważ minimalistyczny interfejs skrywa tu mnóstwo funkcji. Pixlr – Free Photo Editor to bardzo dobra propozycja dla osób chcących szybko tworzyć kolaże fotograficzne.

Nie brakuje także wielu narzędzi do edycji zdjęć. „Auto Fix” pozwala szybko zmieniać kolorystykę, „Stylize” umożliwia nakładanie różnego rodzaju efektów – np. szkic ołówkiem czy akwarela. Można liczyć też na usuwanie przebarwień, efektu czerwonych oczu i wygładzać skórę. Zdjęcia można wzbogacić o tekst i przyozdobić ramką.


Adobe Photoshop Express

darmowe aplikacje do edycji zdjęć

Photoshop stał się synonimem obróbki zdjęć. To rozbudowana rodzina produktów, a wśród wielu różnych wydań na uwagę zasługuje także Adobe Photoshop Express na urządzenia mobilne. To bardzo dobra i rozbudowana aplikacja do edycji zdjęć iphone oraz Android. Pozwala nakładać na zdjęcia różnego rodzaju filtry i efekty, dodawać krawędzie i teksty, usuwać szumy, poprawiać perspektywę.

Można też nanosić inne szybkie poprawki w postaci kadrowania, wyrównywania, obracania czy usuwania efektu czerwonych oczu. Jak przystało na program, z którego korzystają także bardziej wymagający miłośnicy fotografii, można w nim edytować także format RAW.


LightX

darmowe aplikacje do edycji zdjęć

LightX to kolejna naprawdę wiele oferująca aplikacja do obróbki zdjęć. Poza szeregiem standardowych opcji zapewnia możliwość tworzenia kolaży. Oferuje też nieco humorystyczne podejście to tematu, dzięki naklejkom tematycznym oraz manipulacji kształtami do tworzenia efektów karykatury i kreskówki. LightX to także ciekawy wybór dla osób lubiących poprawiać selfie.

Z myślą o nich przygotowano tu sporo dodatkowych opcji, w tym automatyczny i ręczny tryb wygładzania, usuwanie niedoskonałości skóry, zmienię koloru włosów i fryzury, wybielanie zębów czy rozmazywanie tła. Dodatkowo można skorzystać z szeregu filtrów upiększających.


Instagram

darmowe aplikacje do edycji zdjęć

Przeglądając darmowe aplikacje do edycji zdjęć nie sposób pominąć Instagrama. To fotograficzny serwis społecznościowy. Służy przede wszystkim do dzielenia się gotowymi zdjęciami (oryginalnymi lub przerabianymi), ale również tutaj można liczyć na funkcje pozwalające zmieniać fotografie. Instagram oferuje przede wszystkim sporo naprawdę dobrze działających filtrów, dzięki którym w kilka sekund zmienia się charakter zdjęcia.

Poza tym można edytować także między innymi kontrast, nasycenie barw, ostrość i poziom jasności oraz tworzyć kolaże. Wprawdzie nie są tak rozbudowane jak w dedykowanych aplikacjach, ale części użytkownikom mogą wystarczyć.


VSCO

darmowe aplikacje do edycji zdjęć

Ta aplikacja w pewnym stopniu nawiązuje do idei, z jakiej słynie Instagram. Także w tym przypadku podstawą jest platforma do dzielenia się swoimi zdjęciami. Z tą różnicą, że VSCO ukierunkowane jest bardziej na fotografię artystyczną. W tę stronę poszły zresztą udostępnione przez twórców narzędzia do edycji.

W darmowej wersji nie ma ich wiele, ale te które są działają bardzo dobrze. To przede wszystkim filtry, w tym te nawiązujące do fotografii analogowej oraz opcje pozwalające na edycję kontrastu, nasycenia, dodawanie efektu ziarnistości oraz zanikania, a także kadrowanie.


Polarr Photo Editor

darmowe aplikacje do edycji zdjęć

Nieco mniej popularna aplikacja, ale również zasługuje na uwagę. To wygodny w obsłudze i wbrew pozorom dość rozbudowany edytor zdjęć android i iOS. Sprawdza się w rękach zupełnych amatorów, jak również bardziej zaawansowanych użytkowników. Ci pierwsi mogą korzystać z szeregu automatycznych opcji i filtrów.

Użytkownicy PRO natomiast mogą docenić bardziej złożone narzędzia, chociażby obsługę warstw czy kreator własnych filtrów. Podobać może się również opcja do personalizowania wyglądu interfejsu aplikacji. Można zmieniać kolory czy układ ikon dostosowując wszystko do własnych preferencji.


Cupslice

Tę aplikację doceniają przede wszystkim osoby preferujące proste apki do przerabiania zdjęć. Korzystanie z niej nie sprawia najmniejszych trudności i nie wymaga wielu umiejętności charakterystycznych dla grafików. Cupslice bazuje na rozbudowanym katalogu filtrów, ramek i naklejek, które można dodawać do fotografii.

Tego typu działania preferuje wielu użytkowników portali społecznościowych. Dzięki takim dodatkom można błyskawicznie przygotować oryginalne lub śmieszne zdjęcie i podzielić się nim ze znajomymi. W razie potrzeby można skorzystać też z kilku innych narzędzi, chociażby przycinania, poprawy jasności czy kolorów.


Photo Lab Picture Editor

To aplikacja skierowana przede wszystkim do osób uwielbiających zdjęcia twarzy – swojej lub innych, czyli tak zwane selfie. Możliwości edycji koncentrują się tu bowiem właśnie na tym elemencie. Producent chwali się zastosowaniem aż 900 różnych efektów, w tym 50 stylów sztuki neuronowej.

Dzięki nim można na wiele sposobów zmieniać wykonane zdjęcia. Aplikacja jest prosta w obsłudze, korzystanie z wymienionych zasobów nie wymaga specjalistycznej wiedzy.  Lubiący eksperymenty i nieco uśmiechu, mogą docenić też narzędzie Fotomontaże twarzy. Jest mocno zautomatyzowane i łatwe w obsłudze.


PicsArt Photo Editor

Nazwa tej aplikacji dobrze sugeruje, że tym przypadku pozwala użytkownikom realizować artystyczne wizje. Chociaż darmowa wersja jest zauważalnie ograniczona względem płatnej i tak okazuje się bardziej rozbudowana niż spora część konkurencyjnych propozycji. PicsArt Photo Editor pozwala edytować zarówno wideo jak i zdjęcia. Punktem wyjścia są tu różnego rodzaju efekty (szkic, glitch, vintage).

Nie brakuje również naklejek oraz takich narzędzi jak przycinanie, rozciąganie czy klonowanie. Osoby często korzystające z aplikacji mogą docenić funkcję Replay, która pozwala przenosić wybrane czynności z gotowej prezentacji do swojego projektu i tym samym znacząco skrócić czas obróbki zdjęcia.


Polecane smartfony do zdjęć

Znasz już najlepsze darmowe aplikacje do edycji zdjęć, czas więc wybrać jeszcze odpowiedni smartfon z dobrym aparatem.

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.