Nagrywanie na YouTube – jaki sprzęt wybrać?

01.07.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli zdecydowałeś się założyć kanał na YouTube, to oprócz dobrych pomysłów i kreatywnych scenariuszy przyda się odpowiedni sprzęt foto/wideo. Konkurencja w Internecie jest duża, a jakość wykonania filmów ma coraz większe znaczenie. Jak zacząć nagrywać na YouTube i jakiego sprzętu potrzebujesz?

Spis treści

 • Dobieranie sprzętu do nagrywania
 • Kiedy wybrać aparat fotograficzny?
 • Nagrania w ruchu, vlogi – jaka kamera do nagrywania filmików?
 • Jaki sprzęt wybrać do ujęć sportowych?
 • Czy smartfon nadaje się do vlogowania?
 • Jaki mikrofon do nagrywania dźwięku?
 • Oświetlenie przy nagrywaniu filmów
 • Akcesoria do oświetlenia
 • Jaki komputer do montowania filmów?
 • Programy do montowania filmów

Dobieranie sprzętu do nagrywania

Dobór sprzętu zależy od tego, na jakich filmach chcemy się koncentrować. Jeśli będziemy robić głównie ujęcia studyjne, to lepiej sprawdzi się aparat – bezlusterkowiec lub lustrzanka. Jeśli filmy wykonywać będziemy głównie w plenerze, to dobrym wyborem będzie kamera.

Dla dynamicznych filmów związanych z aktywnością fizyczną przeznaczone są kamery sportowe, a zależnie od tego jaka będzie tematyka Twoich filmów i kanału na YT, możesz też nagrywać filmy niedrogim dronem z kamerą. Jeśli twój budżet nie pozwala na zakup sprzętu za kilka tysięcy złotych, możesz zacząć od nagrywania filmów dobrej klasy smartfonem.

Istotny jest też sprzęt dodatkowy. Gimbal przyda się do stabilizowania ujęć kręconych z ręki. Mikrofon poprawi jakość dźwięku. Zestawy oświetleniowe sprawią, że film wyglądać będzie bardziej profesjonalnie.

Kiedy wybrać aparat fotograficzny?

Jeśli nastawiasz się na kręcenie ujęć statycznych, gdzie centralnym punktem ma być osoba lub przedmiot wybierz aparat fotograficzny. Aparaty pozwolą na zrobienie szczegółowych ujęć o niskiej głębi ostrości. Umożliwia to odpowiednie wyostrzenie pojedynczego punktu, podczas gdy reszta pozostaje rozmyta. Daje to wrażenie rozległej przestrzeni i sprawia, że kadr wygląda ciekawiej.

Bezlusterkowiec czy lustrzanka?

Aparat powinien mieć wymienną optykę, więc odpadają kompakty. Możesz wybrać pomiędzy bezlusterkowcem a lustrzaną. Przewagą tych pierwszych jest przede wszystkim lepiej działający autofokus. Oczywiście w tym obszarze wiele zależy od konkretnego modelu, jednak można uznać, że co do zasady bezlusterkowce mają sprawniejszy autofokus od lustrzanek. A przy kręceniu filmów jest to bardzo istotna kwestia.


Popularne bezlusterkowce


Najczęściej wybierane lustrzanki


Jaki aparat do filmów?

Wybierając aparat do filmów zwróćmy uwagę na jego matrycę. Aparat powinien nagrywać co najmniej w rozdzielczości FullHD przy płynności nagrań 30fps. Ideałem będzie jednak 4K przy 60fps. Sprawdźmy też, czy wybrany przez nas model aparatu ma wejście audio oraz opcje ułatwiające nagrywanie i wstępną obróbkę filmów.

Niezłej klasy aparat do kręcenia pierwszych filmów na YouTube kupimy za około 2500 zł. Pamiętajmy jednak, że często do tych kosztów trzeba dodać jeszcze koszty akcesoriów, takich jak statyw czy dodatkowe obiektywy. Te ostatnie powinny być na tyle szerokie, żeby pokazać odpowiednio duży kard i jednocześnie dobrze tłumić drgania. Mogą to być 24mm lub 14mm.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać?

Nagrania w ruchu, vlogi – jaka kamera do nagrywania filmików?

Do kręcenia filmów w plenerze warto wybrać kamerę. Na otwartej przestrzeni pokazuje ona swoje przewagi nad aparatami. Większość kamer posiada nieduże przetworniki, na przykład 1/3 cala. Przy dobraniu odpowiedniego obiektywu, umożliwia to osiągnięcie dużego zakresu ogniskowych przy dużej głębi ostrości. Nasze ujęcia będą więc ostre na wielu planach, co jest dużą zaletą przy zdjęciach na otwartej przestrzeni.

Kamery lepiej też nadają się do obsługi jedną ręką. Będzie nam więc wygodniej filmować w ruchu. Przy tego typu ujęciach istotna jest stabilizacja. Warto postawić na modele posiadające wbudowany, optyczny system stabilizacji obrazu. W przypadku aparatów do uzyskania takiego efektu niezbędne jest dokupienie gimbala.

Większość kamer wyposażonych jest też w uchwyt górny. Będzie nam więc wygodniej kręcić ujęcia z niewielkich wysokości. Przyda się też ruchomy ekran, umożliwiający wygodny podgląd w każdej pozycji.

Przy filmowaniu na zewnątrz prawdziwym wyzwaniem jest dźwięk. Otaczają nas różne odgłosy, które trudno jest odizolować. Na tym polu także kamery mają przewagę, bo z reguły mają złącze słuchawek i mikrofonów. A nawet jeśli będziemy korzystać z wbudowanych mikrofonów, to oferują one najczęściej bardzo przyzwoitą jakość. Wiele modeli kamer ma też funkcję kontroli natężenia nagrywanego dźwięku.

Kamery wideo w Komputronik.pl

Jaki sprzęt wybrać do ujęć sportowych?

A co w przypadku, gdy chcemy filmować dynamiczne ujęcia sportowe? Tu najlepiej sprawdzi się:

Kamerka sportowa – dobrze, żeby wybrany przez nas sprzęt obejmował szerokie pole widzenia, gdyż podczas filmowania aktywności fizycznej przeważnie nie ma czasu na kadrowanie. Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaka kamera sportowa?

Kamery sportowe w Komputronik.pl

Gimbal – kolejna kwestia to stabilizacja. Mechanizmy optycznej stabilizacji dostępne są w modelach z wyższej półki. Jeśli zdecydujemy się na model bez tej opcji, musimy dokupić gimbala ze stabilizacją w wersji mechanicznej lub elektronicznej.

Dron z kamerą – do nagrywania wydarzeń sportowych i różnych ewolucji, świetnie nadają się też drony z kamerą. Zależnie od możliwości finansowych może to być proste urządzenie z kamerą HD, lub bardziej zaawansowane z nagrywaniem FullHD, 4K, 60fps, ze stabilizacją i gimbalem. Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaki dron z kamerą kupić?

Popularne drony z kamerą

Czy smartfon nadaje się do vlogowania?

Być może smartfony nie nakręcą wideo w takiej jakości jak dobrej klasy kamery, ale za to mają nad nimi jedną dużą przewagę. Pozwalają na błyskawiczną publikację nakręconego filmu na YouTube. W czasach, gdy informacje krążą w błyskawicznym tempie, taka możliwość jest nie do przecenienia.

Przeczytaj artykuł Jaki smartfon do zdjęć? Wybieramy telefon z dobrym aparatem

Wybierając smartfon do vlogowania warto skoncentrować się na flagowych produktach czołowych firm, bo te na pewno będą wyposażone w wysokiej klasy optykę. Jasny obiektyw – na przykład f/2.0, umożliwia nagrywanie filmów nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych. Istotna jest też głębia ostrości i precyzyjny autofokus. Do tego obowiązkowo gimbal zapewniający odpowiednią stabilizację obrazu.

Obecne flagowce bez wyjątku nagrywają wideo w rozdzielczości 4K. Zwróćmy jednak uwagę, jak długi może być film nagrany w tej rozdzielczości. Warto też sprawdzić możliwość podłączenia mikrofonu, regulację czasu naświetlania, możliwość zdefiniowania liczby klatek na sekundę czy opcję skorzystania z funkcji timelapse oraz slow motion.

Więcej informacji znajdziesz np.: w poradniku Jaki smartfon z aparatem szerokokątnym kupić?

Najczęściej kupowane smartfony w sklepie

Jaki mikrofon do nagrywania dźwięku?

Oprócz dobrej jakości wideo, ważny jest też dźwięk. Oczywiście możemy na początek skorzystać z mikrofonu zintegrowanego w kamerze lub aparacie. Jednak poza zaawansowanymi kamerami wyposażonymi w dobrej klasy mikrofony, nie oczekuj od zintegrowanych mikrofonów powalającej jakości dźwięku. Na szczęście ceny zewnętrznych mikrofonów w stosunku do cen aparatów czy kamer to niewielki wydatek. Jak wybrać mikrofon do nagrywania dla youtubera? W tym przypadku znowu wszystko zależy od typu filmów, na których chcesz się koncentrować.

Mikrofon do nagrań studyjnych

Do nagrań studyjnych w pomieszczeniu o niezłej akustyce dobrze nadają się mikrofony pojemnościowe. Charakteryzują się one wysoką czułością, więc doskonale wyłapią każde słowo osób w studiu. Tego typu sprzęt często może rejestrować dźwięk bezpośrednio na komputerze, co ułatwia jego późniejszą edycję. Zwróćmy też uwagę na charakterystykę kierunkową mikrofonu. Jeśli wideo nagrywamy sami, to zastosujmy mikrofon o charakterystyce kardioidalnej. Jeśli robimy wywiad, to lepszy będzie mikrofon reporterski, dwukierunkowy.

Mikrofon do nagrań ma otwartym powietrzu

Na otwartym powietrzu najlepiej sprawdzą się mikrofony krawatowe. Są to niewielkie urządzenia, które instaluje się na ubraniu. Nie zajmują rąk, co jest przydatne przy pracy w terenie. Bliskość ust osoby nagrywającej sprawia, że nasz głos będzie dobrze nagrywany, a dźwięki otoczenia nie są rejestrowane. Warto postawić na model dynamiczny, który jest bardziej odporny na warunki pogodowe.

Mikrofony do aparatów i kamer w Komputronik.pl

Co jest potrzebne do podłączenia mikrofonu

Jeśli chcemy podłączyć mikrofon do kamery lub aparatu, potrzebujemy dwóch rzeczy – wejścia mikrofonowego oraz uchwytu, który fizycznie zamocuje sprzęt na aparacie. Wejście mikrofonowe to najczęściej klasyczny mini-jack 3,5mm. Jeśli chodzi o zamocowanie fizyczne, to jest to złącze instalacyjne zwane gorącą stopką.

Brak złącza audio w sprzęcie

A co w przypadku, gdy nie mamy złącza audio w naszym sprzęcie? W takim wypadku skorzystać możemy z rejestratorów dźwięku. Są to niewielkie urządzenia, które z powodzeniem zmieszczą się w kieszeni. Nie pomylmy ich z dyktafonem. Dyktafon nagrywa dźwięk mocno zanieczyszczony, przez co nie nadaje się dla potrzeb osób nagrywających filmy. W przypadku użycia rejestratorów dźwięku trzeba pamiętać, że będziemy musieli poświęcić nieco czasu na późniejszą synchronizację dźwięku z obrazem.

Oświetlenie przy nagrywaniu filmów

Zasada jest prosta. Bez dobrego oświetlenia nie ma dobrego filmu. Nie pomoże nam nawet najlepszy sprzęt wideo. Bez dobrego światła nie wyciągniemy dobrej jakości kolorów, stracimy też kontrast i ostrość, a materiał stanie się ziarnisty i mało atrakcyjny.

Trudno liczyć na sprzyjające warunki pogodowe. Musimy więc kupić przynajmniej podstawowy zestaw świetlówek i towarzyszącego im sprzętu. Na potrzeby nagrań YouTube skupmy się na następujących rodzajach oświetlenia:

 • Lampy halogenowe – osiągają wysoką jasność i temperaturę barwną. Takie ciepłe światło umożliwia odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Halogeny mocno się jednak nagrzewają, przez co mają ograniczony czas pracy.
 • Lampy fluorescencyjne – wydajne, żywotne, tworzące równomierne i miękkie światło. Tanie w zakupie i eksploatacji. Dobrze nadają się do oświetlania niewielkich powierzchni.
 • Lampy LED – ich zalety to funkcjonalność, poręczność i niski koszt użytkowania. Tworzą miękkie, równomierne światło. Mają wysokie wskaźniki CRI, a więc bardzo dobrze odwzorowują kolory.

Akcesoria do oświetlenia

Sama lampa do nagrywania to jednak nie wszystko. Ważne są też akcesoria towarzyszące, a są to przede wszystkim:

 • Parasolki dyfuzyjne – odpowiadają za zmiękczanie światła
 • Czasze – pozwalają nadać światłu odpowiedni kierunek
 • Softboxy – dzięki nim zredukujesz lub wyeliminujesz cienie na nagraniach
 • Statywy – umożliwiają mocowanie poszczególnych akcesoriów
 • Blendy – odbijają światło, dzięki czemu możemy uzyskać odpowiednie odblaski

Ile to wszystko kosztuje? Na szczęście nie są to duże kwoty. Podstawowy zestaw oświetleniowy możesz skompletować już za 200 zł. Z kolei za kwotę 600 zł możemy już otrzymać zestaw godny profesjonalnego YouTubera. Złożą się na niego dwa softboxy ze statywami, mocne lampy, parasolki i blendy.

Jaki komputer do montowania filmów?

Nagranie filmu to dopiero połowa sukcesu. Teraz trzeba obrobić uzyskany materiał. Do tego celu potrzebujemy odpowiednio mocnego komputera. Aby nie trwało to wiele godzin, powinien posiadać przynajmniej czterordzeniowy procesor – co najmniej Intel Core i5, Core i7 lub Ryzen 3, Ryzen 5. Jego pracę powinien wspomagać szybki dysk SSD i odpowiednio duża ilość pamięci RAM – najlepiej 16GB.

Na zgrane materiały i backup przyda się drugi dysk HDD o dużej pojemności, lub zewnętrzny dysk USB 3.0 Do szybkiego zgrywania danych komputer powinien być wyposażony w USB 3.0. Ostatnim elementem może być mocna dedykowana karta graficzna – na przykład z serii GeForce GTX.

Polecane laptopy znajdziesz w rankingu: Jaki laptop do obróbki i montażu filmów? TOP 5

Dla odpowiedniej kontroli nad obróbką filmu i aplikacją, niezbędny będzie dobrej klasy monitor, obsługujący rozdzielczość FullHD, najlepiej z matrycą IPS. Nie warto męczyć się na niewielkim ekranie – warto wybrać przynajmniej 24 cale. Nie zaszkodzi też powłoka antyrefleksyjna.

W osobnym poradniku opisaliśmy także Jaki komputer do streamowania? Jak zacząć streamować?

Programy do montowania filmów

Do edycji materiałów wideo możemy skorzystać z wersji niekomercyjnych i komercyjnych, ale trzeba pamiętać, że licencje niektórych programów darmowych zezwalają na używanie ich tylko w celach prywatnych, nie związanych z zarabianiem.

W przypadku niedrogich programów z licencją do tworzenia filmów na których mielibyśmy czerpać korzyści finansowe, warto wymienić:

 • Corel VideoStudio Pro 2019 – program do edycji wideo, który w pełni wspiera ekrany o rozdzielczości 4K. Umożliwia jednoczesną edycję materiału aż z czterech źródeł. Pozwala korzystać z 1500 w pełni konfigurowalnych efektów i filtrów wideo. Posiada automatyczne narzędzia do balansowania poziomów dźwięku i ustawiania głosów tła.
 • Adobe Premiere Elements 2019 – program do przerabiania filmów, którego praca wspomagana jest przez sztuczną inteligencję Adobe Sensei. W trybie szybkiego montażu program podpowie nam kolejne etapy kadrowania wideo lub łączenia klipów, zdjęć, napisów oraz muzyki. Program obsługuje m.in. zmienną płynność odtwarzania.
 • Pinnacle Studio 22 Ultimate – program do montowania filmów na YouTube oraz wielu innych zastosowań. Obsługuje materiały w jakości FullHD oraz 4K. Do twojej dyspozycji jest ponad dwa tysiące pomysłowych efektów i dodatków. Gotowe projekty możesz szybko udostępnić on-line.

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł