Monitor interaktywny czy tablica interaktywna? Co wybrać do szkoły?

05.08.2022 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Edukacja w szkołach jest coraz częściej wspomagana przez innowacyjne technologie i urządzenia. Nowoczesne pracownie edukacyjne i klasy szkolne wyposażane są w zestawy interaktywne które wspomagają naukę – projektor i tablica interaktywna, lub monitory multimedialne.

Dzięki nim przyswajanie wiedzy jest łatwiejsze i ciekawsze, przez prosty dostęp do multimediów: filmów, gier interaktywnych, zabaw edukacyjnych i quizów. Jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami? Co czyni je wyjątkowymi, a jakie są ich słabe strony? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści

Co to jest monitor interaktywny?

Monitor interaktywny (monitor multimedialny) to dotykowy sprzęt, służący do wyświetlania treści i odtwarzania dźwięku.

Interaktywny monitor można porównać do dużego, usprawnionego telewizora LCD, który reaguje na dotyk. Treść generowana jest w osobnym lub wbudowanym w monitor komputerze OPS z zainstalowanym oprogramowaniem.

Jest niezależnym sprzętem, który można postawić w klasie na specjalnym stojaku lub powiesić go na ścianie.

Żródło zdjęcia: avtek.pl

Czym jest tablica interaktywna?

Tablice interaktywne to urządzenia, które z wyglądu przypominają białe tablice suchościeralne. Taka tablica pozwala na wyświetlanie dowolnej zawartości z ekranu komputera, np. stron internetowych, zdjęć, filmów czy plików tekstowych w dużym formacie. Działa w zestawie z podłączonym komputerem oraz projektorem multimedialnym.

Jej bardzo ważną funkcją jest pełna interakcja z użytkownikiem. Ekran jest dotykowy i w zależności od technologii, w której tablica interaktywna została wykonana, do pisania używa się specjalnego pióra, pisaka lub dłoni.

Przeczytaj również Tablica interaktywna – co to jest? Do czego można ją wykorzystać?

Użytkownicy mogą za jej pomocą obsługiwać dowolny program w komputerze.

Tablice multimedialne posiadają własne oprogramowanie, które pozwala na wcześniejsze przygotowanie materiałów do wykorzystania podczas lekcji czy prezentacji. Urządzenia te sprawdzają się równie dobrze podczas wywiadówek i szkolnych wydarzeń.

Mogą pełnić funkcję tablic ogłoszeniowych. Na co dzień tablice można również wykorzystywać do wyświetlania szkolnego biuletynu czy gazetki.

tablica interaktywna czy monitor

Żródło zdjęcia: avtek.pl

Co wybrać do szkoły – monitor czy tablicę interaktywną?

Przy planowaniu wyposażenia nowoczesnych pracowni szkolnych często pojawia się dylemat: czy wybrać tradycyjny zestaw złożony z tablicy interaktywnej z projektorem, czy lepiej zainwestować w monitory interaktywne. Poniżej przedstawiamy cechy obu produktów oraz ich plusy i minusy, aby ułatwić wybór. Praktyka wyraźnie pokazuje, że w środowisku szkolnym lepiej sprawdza się nowoczesny monitor interaktywny.

Poczytaj o programie dofinansowania do szkół Aktywna Tablica 2021

Monitor interaktywny vs tablica interaktywna

Poniżej przedstawiamy szczegółowe cechy dla tych urządzeń, które wspomagają edukacje w szkole. Sprawiają, że zajęcia lekcyjne są ciekawsze i bardziej urozmaicone. Zarówno monitory interaktywne, jak i tablice mają swoje mocne i słabe strony. Oba mają za zadanie wyświetlanie treści i obrazów, lecz różnią się wykorzystaną technologią. Poniższe zestawienie opisuje możliwości obu rozwiązań.

tablica interaktywna czy monitor interaktywny

Monitor interaktywny – zalety i wady monitora interaktywnego

To urządzenie pozwala prezentować materiały dla uczniów w przystępny i interesujący sposób. Monitor interaktywny dla szkół jest lepszym rozwiązaniem – jest niezawodny i przyjazny dla budżetu szkolnego.

Zalety monitorów interaktywnych:

 • Ekrany interaktywne są w pełni dotykowe.
 • Wyświetlacz posiada wysoką rozdzielczość (Full HD lub 4K).
 • Po monitorze możemy pisać jak po tablicy suchościeralnej za pomocą dedykowanych „pisaków” albo palcem.
 • Wyraźny obraz, którego nie zaburza światło padające na ekran. Obrazy można wyświetlać nawet w jasno oświetlonej klasie, a na ekranie nie powstaną cienie.
 • Są kompletnym rozwiązaniem, samodzielnym urządzeniem, do którego nie trzeba dokupować głośników (są wbudowane w monitory). Zwykle ich moc jest wystarczająca, aby dźwięk mógł dotrzeć nawet do 20-30 osób.
 • Są łatwe w instalacji i obsłudze – interaktywny monitor w klasie wystarczy postawić na specjalnym stelażu w wybranym miejscu lub powiesić na ścianie, podłączyć do zasilania i można zacząć pracować.
 • Działają na systemie Android – można z nich korzystać z poziomu przeglądarki lub aplikacji do robienia notatek. Mają wiele przydatnych funkcji i rozbudowane oprogramowanie z możliwością rozszerzenia zakresu działania.
 • Mogą wyświetlać obrazy w najwyższej możliwej jakości (rozdzielczości 4K). To umożliwia czytelne i precyzyjne wyświetlanie najdrobniejszych detali obrazu.
 • Mogą pracować bezawaryjnie nawet do 40.000 godzin, żywotność do 25 lat.
 • Mają możliwość podłączenia do kilku komputerów jednocześnie.
 • Można je kupić ze zwolnieniem z podatku VAT.
 • Niskie koszty eksploatacji.

Wady monitorów interaktywnych

 • wysoka cena zakupu

Tablica interaktywna – wady i zalety tablicy interaktywnej

Tablica w kontekście zastosowania w szkołach ma więcej wad niż zalet. Głównym jej minusem jest to, że nie można z niej korzystać w jasnych pomieszczeniach, bo obraz staje się niewidoczny. To jest bardzo niepraktyczne w klasach szkolnych gdzie dzieci i młodzież chce w czasie lekcji sporządzać dodatkowe notatki.

Zalety tablic interaktywnych

 • Występują w większych wymiarach. To sprawia, że doskonale sprawdzają się w salach przeznaczonych na większą ilość osób.
 • Mają niższą cenę niż monitory interaktywne, co może pozornie może wydawać się bardziej ekonomiczne w przypadku szkół, które muszą wyposażyć wiele pomieszczeń w zestawy interaktywne.
 • Umożliwiają pracy na dowolnych programach komputerowych i przesyłania obrazu na tablicę. Wspomaga to procesy przyswajania wiedzy w szybki sposób.
 • Są wielofunkcyjne – służą do wyświetlania obrazu, ale także jako tablica suchościeralna i magnetyczna, na której można pisać.
 • Projektory mają jedną przewagę nad monitorami interaktywnymi – mogą wyświetlać duży obraz, świetnie sprawdzą się w dużych aulach wykładowych. Jednak ich ceny są bardzo wysokie i z reguły przekraczają możliwości placówek edukacyjnych.

Wady tablic interaktywnych

 • Nie wyświetlają obrazu o wysokiej rozdzielczości, niska jakość obrazu (XGA lub WXGA).
 • Osoba (uczeń lub nauczyciel) stojąca przed tablicą rzuca na nią cień, zakrywając wyświetlane informacje.
 • Światło zmniejsza widoczność wyświetlanego obrazu, tablice interaktywne nadają się lepiej do zacieniony pomieszczeń.
 • Tablica interaktywna zawsze występuje w zestawie z projektorem – instalacja, odpowiednie ich zabezpieczenie, podłączenie ich do siebie nawzajem oraz konfiguracja to czasochłonny proces.
 • Wyższe koszty eksploatacji (średnio ok. 5000 na 10 lat) i serwisu całego zestawu – trzeba wymieniać lampy oraz czyścić filtry.
 • Może być podłączona tylko do jednego komputera
 • Żywotność zestawu to 5-6 lat
 • Konieczna kalibracja obrazu przy zmianie pozycji projektora.

Monitory interaktywne i tablice interaktywne dla szkół – Podsumowanie

Ze względu na łatwość użytkowania i wysoką jakość obrazu nawet w oświetlonych pomieszczeniach monitory zdecydowanie przewyższają swoją funkcjonalnością tablice. Mimo że ich początkowy koszt jest wyższy niż w przypadku kupna zestawu interaktywnego, późniejsze niższe koszty eksploatacyjne równoważą wydatki.

Nowe innowacyjne technologie są dużą pomocą w edukacji szkolnej. W przypadku nauczania w klasach większe zastosowanie ma monitor interaktywny. W przypadku dużych sal wykładowych gdzie potrzebny jest duży obraz, bardziej sprawdzi się tablica interaktywna.

Polecane tablice i monitory interaktywne

Może Cię zainteresować

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej