Profesjonalny monitor to dla grafika podstawowe narzędzie pracy. Będziemy przed nim spędzać od kilku, do nawet kilkunastu godzin dziennie. Musi on spełniać wszystkie nasze wymagania, gdyż jakość prac, które będziemy tworzyć, w dużej części będzie zależeć właśnie od monitora. W przypadku tych urządzeń technologia zaskakuje nas z roku na rok. Produkowane są coraz doskonalsze monitory, które oferują idealny obraz w fantastycznej rozdzielczości. Dzięki temu możemy tworzyć projekty, które będą zachwycać naszych odbiorców.
O tym jaki uniwersalny monitor wybrać pisaliśmy w poradniku Jaki monitor wybrać? Praktyczne porady, ale jakie cechy i funkcje powinien posiadać monitor dla grafika? Sprawdź również koniecznie zestawienie Ranking monitorów oraz Jaki monitor dla grafika? Ranking monitorów, w którym wybieramy najlepsze modele dla grafików. Z poniższego zestawienia dowiesz się, jak wybrać monitor graficzny i na co zwracać uwagę przy kupnie takiego sprzętu.
Monitory graficzne w sklepie
Cechy monitora dla grafika:
- Wysoka rozdzielczość i duża przekątna ekranu
- Matryca IPS z odpowiednią powłoką
- Monitor dla grafika z paletą barw AdobeRGB
- Zaawansowane narzędzia kalibracyjne
- Dodatkowe udogodnienia
Wysoka rozdzielczość i duża przekątna ekranu
Podobnie jak w przypadku uniwersalnych monitorów, monitor dla grafika ma dziś co najmniej 24-calowy ekran. Im będzie on większy, tym łatwiej będzie Ci rozłożyć sobie obszar pracy wraz z wszystkimi potrzebnymi narzędziami programów graficznych. Jedynym ograniczeniem jest tu odległość pomiędzy Twoimi oczami a monitorem. Ekran powinien mieć taką wielkość, żebyś mógł objąć wzrokiem jego całość, bez konieczności poruszania głową.
Minimum, czyli Full HD – 1920 x 1080
Jeśli chodzi o rozdzielczość, to absolutnym minimum dla grafików jest obecnie ekran o rozdzielczości FullHD – 1920 × 1080 pikseli. Wielu profesjonalistów, gdy potrzebuje naprawdę dużo przestrzeni roboczej, łączy obok siebie dwa monitory Full HD. W takim wariancie najlepiej sprawdzają się modele z bardzo cienką ramką.
Bardzo atrakcyjna relację ceny do powierzchni roboczej zapewniają monitory z rozdzielczością QHD 2560 x 1440.
Jeśli jednak pracujesz profesjonalnie i przygotowujesz materiały do druku, warto kupić monitor z pełnym UltraHD 3840 x 2160 pikseli. Monitor 4k dla grafika daje fantastyczne możliwości.
Matryca IPS, ekran antyrefleksyjny
Jaka matryca? IPS czy TN? A może OLED?
Jeśli poważnie podchodzisz do pracy grafika, właściwie jedyną opcją, która powinna Cię zainteresować, są monitory z matrycą IPS i AH-IPS (ang. In-Plane Switching). Te nowoczesne matryce cechują się idealnym odwzorowaniem kolorów i umożliwiają wyświetlanie 24-bitowego koloru bez potrzeby stosowania ditheringu ani innych metod interpolacji barw.
Ciekłe kryształy są ułożone tak, że przesuwają się równolegle względem ekranu, podczas gdy w monitorach z matrycami TN są skręcone tak, że są w dużej mierze prostopadłe do ekranu.
Monitory OLED to stosunkowo nowe urządzenia, ale o bardzo wysokiej jakości. W przeciwieństwie do monitorów LCD (z matrycą IPS lub TN) posiadają samoświecące piksele – każdy pojedynczy punkt obrazu działa niezależnie od siebie, co przekłada się na lepszą jakość obrazu. Sprzęty te ceni się za idealny kontrast, bardzo głęboką czerń oraz świetne pokrycie przestrzeni DCI-P3, przez co doskonale nadaje się do obróbki wideo, czy też tzw. post-processingu obrazu. Mają one również bardzo szerokie pokrycie sRGB i Adobe RGB i są fabrycznie skalibrowane. Przez to mogą być one interesującą, choć droższą alternatywą także do obróbki zdjęć.
Jaka matryca dla grafika będzie najlepsza? W większości przypadków doskonale sprawdzi się IPS, oferując dobry stosunek cena-jakość. Jednak, jeśli dysponujemy większym budżetem, można rozważyć monitor graficzny typu OLED, który będzie sporo droższy, ale i może zaoferować większe możliwości.
Jaka powłoka monitora?
Musisz wybrać również odpowiednią powłokę matrycy. Powłoka błyszcząca lepiej odda wszystkie barwy, jednak może być męcząca dla oczu – mocniej odbija światło i w konsekwencji męczy wzrok.
Jeśli więc masz biurko w zaciemnionym miejscu, w którym odbicia światła Ci nie przeszkadzają, możesz kupić ekran z powłoką błyszczącą. Jeżeli jednak biurko masz w pobliżu okna, a Twój wzrok szybko się męczy, kup matrycę z powłoką matową.
Monitor dla grafika z paletą barw AdobeRGB
Nowoczesny monitor dla grafika charakteryzuje się przede wszystkim wiernym odwzorowaniem kolorów. Zapewnia je między innymi odpowiedni typ matrycy, rodzaj zastosowanego podświetlenia oraz pokrycie przestrzeni barw. Obecnie większość monitorów cechuje się 100-procentowym pokryciem przestrzeni sRGB. Jednak monitor dla profesjonalnego grafika powinien wyświetlać barwy palety AdobeRGB (minimum 70% pokrycia tej przestrzeni). Idealnie, jeśli nasz monitor będzie miał możliwość samodzielnej kalibracji lub też posiadać będzie odpowiednie certyfikaty.
Monitor graficzny z HDR
Jeśli pracujesz z fotografią z HDR lub materiałami wideo, które używają tej technologii, warto sięgnąć po monitor z HDR, który cechuje się wysoką maksymalną luminancją (jasnością). Najpopularniejszym typem HDR jest HDR10 i dobrej klasy monitor z obsługą tej technologii wyświetla obraz powyżej 1000 cd/m2.
Zaawansowane narzędzia kalibracyjne
Nie oszukujmy się – obraz na ekranie monitora wyjętego dopiero co z pudełka, rzadko wygląda tak, jak powinien. Nic jednak straconego, ponieważ nowoczesne urządzenia oddają w ręce użytkowników zaawansowane narzędzia kalibracyjne.
Programowy kalibrator, narzędzia do sterowania kolorami i korekcją gamma, regulacja jasności i kontrastu – to wszystko pozwala dziś dopasować obraz na ekranie do własnych preferencji. Dodatkowo coraz częściej w podstawowym wyposażeniu monitora znajduje się też kalibrator sprzętowy.
Funkcja kontroli równomiernego podświetlania
W dobrym monitorze przyda się również funkcja kontroli równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy. Dokonuje ona w czasie rzeczywistym korekt wyświetlanego obrazu. Można ją spotkać już w monitorach do 3000 zł.
Tryb optymalnego wyświetlana obrazu
Bardzo przydatną i ciekawą funkcją są predefiniowane tryby do optymalnego wyświetlania obrazu. Elektronika monitora udostępnia kilka trybów pracy, a najczęściej spotykane to np.: Paper, sRGB, Calibration oraz tryby zdefiniowane przez użytkownika. Dodatkowo wraz z monitorem może być dostarczona aplikacja pozwalającą przypisać tryb do danego programu tak, aby monitor przełączał się do niego z chwilą uruchomienia czy zmiany aplikacji.
Tablica LUT (Look Up Table)
Najlepsze monitory dla profesjonalistów posiadają tzw. tablice LUT, czyli specjalne układy, które odpowiednio mapują kolory w zależności od typu wyświetlanej zawartości. Obecność LUT w monitorze zapewnia dodatkowy poziom elastyczności, który dba o zaawansowaną korekcję. Wartość LUT wyrażana jest w bitach i najlepiej mierzyć w modele z 10-, 12- lub 14-bitowym LUT. Monitor z 14-bitowym LUT jest w stanie przetworzyć 4,39 biliona kolorów – jest to precyzja 260 000x większa niż w typowym monitorze konsumenckim.
Niska wartość Delta E
Współczynnik Delta E wskazuje poziom przekłamania kolorów. Im jest niższy, tym naturalniej i „wierniej” oryginałowi wygląda obraz, który oglądamy na monitorze. Dobry monitor do grafiki odznacza się współczynnikiem Delta E <2. Jeśli interesuje Cię natomiast najlepszy monitor graficzny, to warto mierzyć w taki ze współczynnikiem Delta E=1 lub Delta E <1.
Szeroki kąt widzenia
Kąt widzenia w monitorze ma wpływ na równomierne ułożenie kolorów. Przy dużych monitorach, gdy patrzymy na obraz wykraczający poza podany przez producenta kąt widzenia, doświadczymy degradacji jakości obrazu i przekłamań. To może wpłynąć negatywnie na zdolność podejmowania decyzji względem edycji obrazu. Im szerszy jest kąt widzenia, tym mniej doświadczysz spadku wierności wyświetlanego obrazu. Idealny kąt widzenia, jaką powinny mieć monitory do grafiki, to minimum 178 stopni w poziomie i pionie.
Dodatkowe udogodnienia
Podstawowe parametry pracy są najważniejsze, ale o komforcie pracy decydują też szczegóły. Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych cech i funkcji, których nie powinno zabraknąć w profesjonalnym sprzęcie. Relatywnie tani monitor dla grafika do 1000 zł może takie udogodnienia posiadać.
Stabilizacja jasności – bardzo przydatna funkcja błyskawicznie regulująca jasność po włączeniu monitora, czy po wyjściu ze stanu uśpienia. Pozwala szybko wznowić pracę
USB-C z obsługą Thunderbolt 3/4 – złącze USB-C z obsługą protokołu Intel Thunderbolt 3/4 zapewnia jednoczesne podłączenie monitora do komputera, ładowanie go (jeśli to laptop) i zarazem przesyłanie danych i to z zawrotnymi prędkościami 40 Gbps (8x szybciej niż USB 3.0). Ponadto Thunderbolt 3/4 pozwala na podłączenie do 2 monitorów 4K.
Proporcje ekranu 3:2 lub 16:10 – tradycyjne monitory mają proporcje ekranu 16:9 (panoramiczne), które nie są do końca idealne do pracy nad grafiką czy zdjęciami. Z racji tego, że domyślne proporcje obrazu dla fotografii to 3:2, właśnie taki rodzaj monitora będzie również najlepszy do obróbki zdjęć. Dobrą alternatywą dla monitorów 3:2 są również modele z proporcjami obrazu 16:10.
Monitor z pivot umożliwia obrócenie ekranu do pozycji pionowej, co jest szczególnie istotne w przypadku ekranów panoramicznych.
Ergonomiczna stopka – stopka z regulacją odchylenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej, zmianą wysokości i możliwością pracy w trybie portretowym pozwala na umieszczenie ekranu w najbardziej dogodnej pozycji.
Kaptur osłaniający ekran – dostępny jest w bardziej zaawansowanych i droższych modelach, który znacząco wpływającym na komfort pracy. Chroni on powierzchnie ekranu przed zewnętrznym oświetleniem, które zależnie od natężenia i barwy, wpływa na charakterystykę kolorów na matrycy. Kaptur pozwala również na zredukowanie ustawień jasności, zmniejszając w ten sposób zużycie energii nawet do 40%.
Mogą Cię zainteresować: