Monitor graficzny – 5 najważniejszych cech

05.11.2020 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Profesjonalny monitor to dla grafika podstawowe narzędzie pracy. Będziemy przed nim spędzać od kilku, do nawet kilkunastu godzin dziennie. Musi on spełniać wszystkie nasze wymagania, gdyż jakość prac, które będziemy tworzyć, w dużej części będzie zależeć właśnie od monitora.

W przypadku tych urządzeń technologia zaskakuje nas z roku na rok. Produkowane są coraz doskonalsze monitory, które oferują idealny obraz w fantastycznej rozdzielczości. Dzięki temu możemy tworzyć projekty, które będą zachwycać naszych odbiorców.

O tym jaki uniwersalny monitor wybrać pisaliśmy w poradniku Jaki monitor wybrać? Praktyczne porady, ale jakie cechy i funkcje powinien posiadać monitor dla grafika?

Sprawdź również koniecznie zestawienie Jaki monitor dla grafika? Ranking monitorów, w którym wybieramy najlepsze modele.

Cechy monitora dla grafika:

  • Wysoka rozdzielczość i duża przekątna ekranu
  • Matryca IPS z odpowiednią powłoką
  • Monitor dla grafika z paletą barw AdobeRGB
  • Zaawansowane narzędzia kalibracyjne
  • Dodatkowe udogodnienia

Monitory graficzne w Komputronik.pl

Wysoka rozdzielczość i duża przekątna ekranu

Podobnie jak w przypadku uniwersalnych monitorów, monitor dla grafika ma dziś co najmniej 24-calowy ekran. Im będzie on większy, tym łatwiej będzie Ci rozłożyć sobie obszar pracy wraz z wszystkimi potrzebnymi narzędziami programów graficznych. Jedynym ograniczeniem jest tu odległość pomiędzy Twoimi oczami a monitorem. Ekran powinien mieć taką wielkość, żebyś mógł objąć wzrokiem jego całość, bez konieczności poruszania głową.

Minimum, czyli Full HD – 1920 x 1080

Jeśli chodzi o rozdzielczość, to absolutnym minimum dla grafików jest obecnie ekran o rozdzielczości FullHD – 1920 × 1080 pikseli. Wielu profesjonalistów, gdy potrzebuje naprawdę dużo przestrzeni roboczej, łączy obok siebie dwa monitory Full HD. W takim wariancie najlepiej sprawdzają się modele z bardzo cienką ramką.

Bardzo atrakcyjna relację ceny do powierzchni roboczej zapewniają monitory z rozdzielczością QHD 2560 x 1440.

Jeśli jednak pracujesz profesjonalnie i przygotowujesz materiały do druku, warto kupić monitor z pełnym UltraHD 3840 x 2160 pikseli. Monitor 4k dla grafika daje fantastyczne możliwości.

Matryca IPS, ekran antyrefleksyjny

Jaka matryca? IPS czy TN?

Jeśli poważnie podchodzisz do pracy grafika, to właściwie jedyną matrycą, która powinna Cię zainteresować, jest matryca IPS i AH-IPS (ang. In-Plane Switching). Te nowoczesne matryce cechują się idealnym odwzorowaniem kolorów. Umożliwiają one wyświetlanie 24-bitowego koloru bez potrzeby korzystania z ditheringu ani innych metod interpolacji barw.

Ciekłe kryształy są ułożone tak, że przesuwają się równolegle względem ekranu, podczas gdy w matrycach TN są skręcone tak, że są w dużej mierze prostopadłe do ekranu.

Jaka powłoka monitora?

Musisz wybrać również odpowiednią powłokę matrycy. Powłoka błyszcząca lepiej odda wszystkie barwy, jednak może być męcząca dla oczu – mocniej odbija światło i w konsekwencji męczy wzrok.

Jeśli więc masz biurko w zaciemnionym miejscu, w którym odbicia światła Ci nie przeszkadzają, możesz kupić ekran z powłoką błyszczącą. Jeżeli jednak biurko masz w pobliżu okna, a Twój wzrok szybko się męczy, kup matrycę z powłoką matową.

Monitor dla grafika z paletą barw AdobeRGB

Nowoczesny monitor dla grafika charakteryzuje się przede wszystkim wiernym odwzorowaniem kolorów. Zapewnia je między innymi odpowiedni typ matrycy, rodzaj zastosowanego podświetlenia oraz pokrycie przestrzeni barw. Obecnie większość monitorów cechuje się 100-procentowym pokryciem przestrzeni sRGB. Jednak monitor dla profesjonalnego grafika powinien wyświetlać barwy palety AdobeRGB. Idealnie, jeśli nasz monitor będzie miał możliwość samodzielnej kalibracji lub też posiadać będzie odpowiednie certyfikaty.

Monitor graficzny

Zaawansowane narzędzia kalibracyjne

Nie oszukujmy się – obraz na ekranie monitora wyjętego dopiero co z pudełka, rzadko wygląda tak, jak powinien. Nic jednak straconego, ponieważ nowoczesne urządzenia oddają w ręce użytkowników zaawansowane narzędzia kalibracyjne.

Programowy kalibrator, narzędzia do sterowania kolorami i korekcją gamma, regulacja jasności i kontrastu – to wszystko pozwala dziś dopasować obraz na ekranie do własnych preferencji. Dodatkowo coraz częściej w podstawowym wyposażeniu monitora znajduje się też kalibrator sprzętowy.

Funkcja kontroli równomiernego podświetlania

W dobrym monitorze przyda się również funkcja kontroli równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy. Dokonuje ona w czasie rzeczywistym korekt wyświetlanego obrazu. Można ją spotkać już w monitorach do 3000 zł.

Tryb optymalnego wyświetlana obrazu

Bardzo przydatną i ciekawą funkcją są predefiniowane tryby do optymalnego wyświetlania obrazu. Elektronika monitora udostępnia kilka trybów pracy, a najczęściej spotykane to np.: Paper, sRGB, Calibration oraz tryby zdefiniowane przez użytkownika. Dodatkowo wraz z monitorem może być dostarczona aplikacja pozwalającą przypisać tryb do danego programu tak, aby monitor przełączał się do niego z chwilą uruchomienia czy zmiany aplikacji.

Dodatkowe udogodnienia

Podstawowe parametry pracy są najważniejsze, ale o komforcie pracy decydują też szczegóły. Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych cech i funkcji, których nie powinno zabraknąć w profesjonalnym sprzęcie. Relatywnie tani monitor dla grafika do 1000 zł może takie udogodnienia posiadać.

Stabilizacja jasności – bardzo przydatna funkcja błyskawicznie regulująca jasność po włączeniu monitora, czy po wyjściu ze stanu uśpienia. Pozwala szybko wznowić pracę

Złącze USB – oczywiście mamy je w naszym komputerze, ale nie każdy ma ochotę się do niego schylać za każdym razem, gdy chcemy podłączyć pendrive. Nawet tani monitor dla grafika może mieć takie złącze.

Funkcja PIVOT – pozwala na odwrócenie monitora do pozycji pionowej, co ma duże znaczenie szczególnie przy ekranach panoramicznych.

Ergonomiczna stopka – stopka z regulacją odchylenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej, zmianą wysokości i możliwością pracy w trybie portretowym pozwala na umieszczenie ekranu w najbardziej dogodnej pozycji.

Kaptur osłaniający ekran – dostępny jest w bardziej zaawansowanych i droższych modelach, który znacząco wpływającym na komfort pracy. Chroni on powierzchnie ekranu przed zewnętrznym oświetleniem, które zależnie od natężenia i barwy, wpływa na charakterystykę kolorów na matrycy. Kaptur pozwala również na zredukowanie ustawień jasności, zmniejszając w ten sposób zużycie energii nawet do 40%.

Monitory dla grafika, które polecamy:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!