Monitor dla ucznia i studenta – jaki monitor do nauki wybrać?

Rozglądając się za ekranem dla ucznia najlepiej wybrać dobry monitor do nauki, codziennego użytkowania i do grania, a także do wszelkiego rodzaju innych zastosowań. Słowem: uniwersalny, duży i regulowany. Powinien być również przystępny cenowo, no i dobrze prezentować się na biurku młodego użytkownika. Właśnie takie monitory polecamy w tym rankingu. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki monitor do szkoły kupić, to jesteś we właściwym miejscu. Zachęcamy też do przeczytania naszego artykułu Jaki monitor wybrać, w którym szczegółowiej opisujemy na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dobrać je nie tylko do przeglądania internetu, ale i masy innych czynności, które młodzi ludzie wykonują na swoich komputerach. Koniecznie zobacz też nasz artykuł Ranking monitorów, w którym znajdziesz najlepsze tegoroczne modele.


Często wybierane monitory


Jaki monitor dla ucznia i studenta? Ranking

Jeśli zastanawiasz, jaki monitor dla ucznia będzie najbardziej odpowiedni, mamy tutaj dla Ciebie zestawienie kilku modeli z różnych półek cenowych i różnych parametrach.


Monitor dla ucznia

Co powinien mieć dobry monitor dla ucznia do nauki zdalnej?

Monitor dla ucznia to ważne urządzenie, które może pomóc w efektywniejszej nauce. Monitory najczęściej mają ekrany o rozmiarze od 19 do 34 cali – z kolei najczęściej spotykany rozmiar ekranu laptopa to 15,6 cala. Różnica w wyświetlanej przestrzeni jest więc gigantyczna. Według badań uniwersytetu Graziado Business School im większy ekran, tym mocniej zgłębiamy wyświetlane na nim dane. Oprócz tego, oszczędzamy czas, bo możemy zmieścić więcej aplikacji, rzadziej przeskakiwać między nimi i lepiej zorganizować przestrzeń. Poza tym, widząc więcej informacji, możemy bardziej się skupić na kluczowych elementach i swobodnie przewijać ekran, aby lepiej zapamiętać fakty, przez co utrwalają się one lepiej w naszej pamięci długotrwałej.

Posiadanie zewnętrznego monitora pozwala nam również korzystać z dwóch ekranów jednocześnie. Dzięki temu zwiększymy naszą produktywność, będziemy mogli przeglądać 2 lub więcej dokumentów jednocześnie, np. robiąc opracowanie na jednym ekranie i patrząc na tekst źródłowy na drugim. Unikniemy też rozproszeń. W kontekście nauki jest to niezwykle ważne.

Warto podkreślić, że monitor do szkoły wymaga zachowania prawidłowej postawy ciała, tak aby kąt zgięcia nóg w kolanach i stawach łokciowych wynosił 90 stopni. Dodatkowo górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu, a ekran ma być w odległości równej długości w pełni wyprostowanej ręki.

Dobry monitor do nauki – zdalnych zajęć, poszerzania wiedzy i odrabiania zadań w domu – musi spełnić kilka wymogów. Oto jego najważniejsze cechy:

  • Rozmiar – najlepiej między 22 a 32 cale – nie za duży, ale też nie za mały. Wymiary najlepiej dopasować do wielkości biurka
  • Rozdzielczość – Full HD to dziś absolutne minimum – wyższa rozdzielczość będzie sprzyjać wielozadaniowości
  • Proporcje – standardowe to 16:9, można też rozejrzeć się za monitorem panoramicznym 21:9, aby móc umieścić kilka okien obok siebie
  • Rodzaj matrycy – IPS i VA oferują dziś bardzo zbliżone możliwości – przestarzałe TN wybieraj w ostateczności
  • Złącza – HDMI do podłączenia komputera to podstawa, miłym dodatkiem jest gniazdo do podłączenia słuchawek oraz hub USB pozwalający na wygodne podłączanie np. pendrive bezpośrednio do monitora
  • Funkcje ergonomiczne – regulowana konstrukcja ułatwi ustawienie optymalnej pozycji ekranu i zwiększy wygodę pracy, a redukcja migotania i filtr światła niebieskiego chronią wzrok
  • Funkcje gamingowe – jeśli szukasz monitora do gier, to zwróć też uwagę na czas reakcji – jak najniższy, najlepiej 1ms – i odświeżanie – tu z kolei jak najwyższe, najlepiej 100Hz lub więcej

Monitor to oczywiście nie jedyna rzecz, którą warto mieć w domu, szczególnie na wypadek przejścia w tryb zdalnego nauczania. Sprawdź, co jeszcze jest potrzebne do komfortowej nauki w domu.

Jaki monitor dla ucznia?

Dobry monitor do nauki można już kupić za 500 złotych, ale droższe modele mogą dodatkowo oferować lepszy komfort rozrywki, np. przy filmach i grach. Warto pamiętać, że monitor do szkoły powinien mieć przynajmniej 24-calowy ekran, rozdzielczość minimum 1920 x 1080 pikseli, czyli Full HD (czasem używa się oznaczenia 1080p). Im wyższa rozdzielczość, tym więcej elementów zmieści się na ekranie i obraz będzie ostrzejszy.  Mniej będą męczyć się nam oczy, w czym może pomóc też system redukcji światła niebieskiego. Obecnie, w miarę możliwości, warto mierzyć w rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli (inaczej: QHD lub 1440p). W drugiej kolejności należy patrzeć na odświeżanie, najlepiej 120 Hz lub wyższe – dla płynności przewijania obrazu, a gdy zależy nam na graniu, dodatkowo czas reakcji, wynoszący 1 ms lub niżej.


Może Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej