Monitor dla ucznia i studenta – jaki monitor do nauki wybrać?

10.03.2023 | autor: Grzegorz Świątek | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rozglądając się za ekranem dla ucznia najlepiej wybrać dobry monitor do nauki i do grania, a także do wszelkiego rodzaju innych zastosowań. Słowem: uniwersalny. Powinien być również przystępny cenowo, no i dobrze prezentować się na biurku młodego użytkownika. Właśnie takie modele polecamy w tym zestawieniu. Podpowiadamy też, na jakie cechy monitora szczególnie warto zwracać uwagę i czego można (a nawet należy) oczekiwać od takiego sprzętu.

Co powinien mieć dobry monitor dla ucznia do nauki zdalnej?

Dobry monitor do nauki – zdalnych zajęć, poszerzania wiedzy i odrabiania zadań w domu – musi spełnić kilka wymogów. Oto jego najważniejsze cechy:

  • rozmiar – najlepiej między 22 a 32 cale – nie za duży, ale też nie za mały. Wymiary najlepiej dopasować do wielkości biurka.
  • rozdzielczość – Full HD to dziś absolutne minimum – wyższa rozdzielczość będzie sprzyjać wielozadaniowości,
  • proporcje – standardowe to 16:9, można też rozejrzeć się za monitorem panoramicznym 21:9, aby móc umieścić kilka okien obok siebie,
  • rodzaj matrycy – IPS i VA oferują dziś bardzo zbliżone możliwości – przestarzałe TN wybieraj w ostateczności,
  • złącza – HDMI do podłączenia komputera to podstawa, miłym dodatkiem jest gniazdo do podłączenia słuchawek oraz hub USB pozwalający na wygodne podłączanie np. pendrive bezpośrednio do monitora
  • funkcje ergonomiczne – regulowana konstrukcja ułatwi ustawienie optymalnej pozycji ekranu i zwiększy wygodę pracy, a redukcja migotania i filtr światła niebieskiego chronią wzrok
  • funkcje gamingowe – jeśli szukasz monitora do gier, to zwróć też uwagę na czas reakcji – jak najniższy, najlepiej 1ms – i odświeżanie – tu z kolei jak najwyższe, najlepiej 100Hz lub więcej.

Monitor to oczywiście nie jedyna rzecz, którą warto mieć w domu, szczególnie na wypadek przejścia w tryb zdalnego nauczania. Sprawdź, co jeszcze jest potrzebne do komfortowej nauki w domu.

Jaki monitor dla ucznia i studenta? Polecamy te modele:


Popularne monitory do domu i nauki

Może Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Ze urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj więcej