Modernizacja starego komputera czy kupno nowego?

06.08.2021 | autor: Paweł Maziarz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Komputer to jedno z tych urządzeń, które czasami szybko się starzeje. Widać to po zacinaniu się nowych gier, wolnym wykonywaniu obliczeń, czy po prostu mało komfortowej obsłudze systemu. W takiej sytuacji niektórzy użytkownicy decydują się na zakup nowego sprzętu. Nie jest to jednak koniecznością, bo w niektórych przypadkach wystarczy modernizacja obecnego zestawu. Z naszego poradnika dowiesz się, czy modernizacja komputera się opłaca, co warto wymienić w starym komputerze i jak ulepszyć komputer stacjonarny.

Spis treści

Stary komputer – czy warto modernizować?

Modernizacja starego komputera – czy warto ją wykonać? Nie ma jednej ogólnej odpowiedzi dla wszystkich przypadków. Wiele zależy od dotychczasowej konfiguracji PC, oraz tego jaki ta modernizacja da efekt i ile będzie nas kosztować – a więc po prostu czy będzie opłacalna.

Możemy wymienić kilka przykładowych powodów modernizacji PC:

  • za mała wydajność – chcemy aby komputer był wydajniejszy,
  • głośna praca – obecny generuje za dużo hałasu i chcemy aby pracował ciszej,
  • ergonomia – stary PC ma za mało portów lub są już przestarzałe,
  • szybka łączność bezprzewodowa – chcemy aby komputer miał zintegrowaną kartę WiFi lub Bluetooth,
  • awaryjność – stary komputer jest już dawno po gwarancji, a nam zależy na pewnym i stabilnym działaniu, bez obawy o jakąś usterkę,
  • przestarzały wygląd – chcemy wymienić obudowę na ładniejszą, nowocześniejszą lub mniejszą.

W sprzyjających warunkach, jeżeli nowe części są dostępne, nie są drogie i dadzą oczekiwany wzrost wydajności, upgrade komputera może być dużo tańszy od zakupu nowego zestawu. Zaoszczędzimy na zakupie zbędnych podzespołów i ewentualnej marży sklepu na składaniu nowego zestawu. Nie wygenerujemy też kolejnych elektrośmieci, więc modernizacja komputera na pewno będzie też ekologiczną decyzją.

Co warto wymienić w starym komputerze?

No dobrze, mamy stary komputer – modernizować czy kupować nowy? Modernizacja komputera stacjonarnego w głównej mierze będzie zależeć od obecnej konfiguracji i tego jaki efekt chcemy uzyskać. Które podzespoły warto modernizować i o czym warto pamiętać przy ich wymianie?

Płyta główna

To jeden z kluczowych elementów w komputerze. Sama wymiana płyty zwykle nie ma dużego wpływu na wydajność, ale to od niej zależy funkcjonalność i zgodność z innymi podzespołami – np. procesorem, pamięcią RAM czy dyskiem SSD.

Upgrade płyty (np. ze starego modelu pod AMD AM3+ na AMD AM4 lub Intel LGA 1155 na Intel LGA 1200) często otwiera furtkę do modernizacji innych części i bardziej rozbudowanych projektów.

Nowa płyta może nam dać np.: zintegrowaną kartę WiFi lub Bluetooth, nowoczesne i szybkie porty USB, więcej portów USB, nowocześniejszą kartę dźwiękową.

Przeczytaj również Jak wybrać płytę główną?

Nowy procesor

Wymiana procesora ma duży wpływ na osiągi komputera – zwłaszcza przy obliczeniach i grach. Warto jednak pamiętać, aby był to model kompatybilny z daną płytą główną. Przy modernizacji powinniśmy też zwrócić uwagę na wystarczającą efektywność chłodzenia i moc zasilacza.

Ciekawym pomysłem może być np. wymiana starego układu AMD Ryzen 5 2600 na nowy AMD Ryzen 7 5800X lub Intel Core i3-10100F na Core i7-11700K.

Polecamy poradnik Jaki procesor wybrać? 1o wskazówek

Mocniejsza karta graficzna

Karta graficzna ma ogromny wpływ na wydajność w grach, więc jej wymiana jest najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem na poprawę osiągów w nowszych tytułach. Warto pamiętać o wystarczająco mocnym zasilaczu i kompatybilności obudowy – mocniejsze karty mogą się nie zmieścić do małych obudów. Przykładem może być wymiana np. GeForce GTX 1060 na GeForce RTX 3060Ti – wzrost wydajności będzie nawet kilkukrotny.

Sprawdź Ranking kart graficznych

Pamięć RAM

Dołożenie lub wymiana – dobrym pomysłem na modernizację starszego komputera może być dołożenie lub wymiana pamięci RAM. (np. dodatkowe 4GB lub dodatkowe 8GB). Pozwoli to poprawić komfort pracy z systemem, zwłaszcza przy korzystaniu naraz z wielu aplikacji. Przed taką operacją warto upewnić się, jaki standard pamięci wspiera dana płyta główna i czy na pewno ma dostępne wolne złącza. W przeciwnym wypadku konieczna będzie wymiana obecnych modułów.

Przeczytaj artykuł Jak wybrać pamięć RAM? Poradnik

Wymiana dysku na SSD

W starszych komputerach i laptopach często można spotkać stare dyski typu HDD. Wymiana dysku HDD na nośnik SSD pozwoli znacząco poprawić komfort pracy z komputerem, a przy tym nie będzie specjalnie drogą inwestycją. Przed modernizacją warto sprawdzić standard obsługiwanych dysków przez płytę główną.

Polecamy artykuł Jaki dysk SSD wybrać i dlaczego warto go mieć?

Zasilacz

Sam zasilacz nie ma wpływu na szybkość działania komputera, ale jego wymiana może być niezbędna przy modernizacji innych podzespołów (np. procesora lub karty graficznej). Na co zwracać uwagę? Kluczowym parametrem jest moc znamionowa oraz typ i liczba dostępnych wtyczek do podłączenia komponentów. Nowy zasilacz może też zmniejszyć ogólny hałas komputera, dlatego jeśli chcesz aby nowy PC pracował ciszej, wybieraj zasilacze działające ciszej niż standardowe.

Polecane modele znajdziesz w Rankingu zasilaczy komputerowych

Reinstalacja systemu

Co prawda nie jest to typowa modernizacja komputera, ale przeinstalowanie systemu czasami pozwala poprawić komfort użytkowania komputera (zwłaszcza jeżeli obecny system jest stary i mocno „zaśmiecony”).

Nowsza wersja może też wprowadzić obsługę nowych technologii, które pozwolą wykorzystać nowe funkcje lub wpłyną na poprawę wydajności. Warto się nad tym zastanowić, bo taka „modernizacja” może dać dobry efekt i zwykle nie wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Zadbanie o komputer

Mamy stary komputer – co zrobić? Na koniec sprawa, o której użytkownicy komputerów  czasami zapominają, a może mieć ogromny wpływ na szybkość działania sprzętu. Regularne czyszczenie podzespołów i układu chłodzenia pozwala zapobiegać przegrzewaniu komponentów i „sztucznym” spadkom wydajności.

Dbanie o komputer nie wiąże się z dużymi kosztami, a pozwoli uniknąć nieprzyjemnych wpadek. Jeżeli nie czujemy się z tym pewnie, konserwację podzespołów można zlecić serwisowi komputerowemu.

Więcej wskazówek w artykule Jak dbać o komputer?

Co ile wymiana komputera?

Na koniec najważniejsze pytanie – co ile wymiana komputera? Nie ma złotej zasady. Wszystko zależy od tego, czy obecnie używany zestaw spełnia nasze oczekiwania i czy dysponujemy pieniędzmi na zakup nowego sprzętu. Podobnie z pytaniem: upgrade starego PC czy kupno nowego PC-ta, wiele zależy od tego, czy modernizacja będzie opłacalna i przyniesie oczekiwany efekt.

Elementami, które mogą ulec najszybszemu zużyciu i na przykład spowodować awarię komputera, są zasilacz i chłodzenie CPU.

Można więc przyjąć, że te warto wymienić co trzy lub co pięć lat, zależnie od tego, jak mocno eksploatujemy PC i w jakich warunkach działa (zakurzenie, wilgotność, itp).

Kolejnym elementem, który warto wymienić ze względu na potencjalne ryzyko awarii jest np.: dysk twardy. Szczególnie gdy przechowujemy na nim cenne dane. Aby zdiagnozować stanu dysku można użyć specjalnych aplikacji.

Konfigurator komputera PC

Pomocnym narzędziem przy planowaniu modernizacji komputera może być konfigurator komputera PC. Strona pozwala wybrać niezbędne elementy zestawu i dobrać do nich kompatybilne części.

konfigurator PC

Konfigurator szczególnie polecamy mniej zaawansowanym klientom, którzy nie mają dobrego rozeznania w częściach komputerowych.

Może Cię zainteresować:

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!