Komputer to jedno z tych urządzeń, które czasami szybko się starzeje. Widać to po zacinaniu się nowych gier, wolnym wykonywaniu obliczeń, czy po prostu mało komfortowej obsłudze systemu. W takiej sytuacji niektórzy użytkownicy decydują się na zakup nowego sprzętu. Nie jest to jednak koniecznością, bo w niektórych przypadkach wystarczy modernizacja obecnego zestawu. Z naszego poradnika dowiesz się, czy modernizacja komputera się opłaca, co warto wymienić w starym komputerze i jak ulepszyć komputer stacjonarny.
Spis treści
- Czy warto modernizować stary komputer?
- Co warto wymienić w starym komputerze?
- Co ile wymiana komputera?
- Konfigurator komputera PC – samodzielnie złóż nowego peceta
Stary komputer – czy warto modernizować?
Modernizacja starego komputera – czy warto ją wykonać? Nie ma jednej ogólnej odpowiedzi dla wszystkich przypadków. Wiele zależy od dotychczasowej konfiguracji PC, oraz tego jaki ta modernizacja da efekt i ile będzie nas kosztować – a więc po prostu czy będzie opłacalna.
Możemy wymienić kilka przykładowych powodów modernizacji PC:
- za mała wydajność – chcemy aby komputer był wydajniejszy,
- głośna praca – obecny generuje za dużo hałasu i chcemy aby pracował ciszej,
- ergonomia – stary PC ma za mało portów lub są już przestarzałe,
- szybka łączność bezprzewodowa – chcemy aby komputer miał zintegrowaną kartę WiFi lub Bluetooth,
- awaryjność – stary komputer jest już dawno po gwarancji, a nam zależy na pewnym i stabilnym działaniu, bez obawy o jakąś usterkę,
- przestarzały wygląd – chcemy wymienić obudowę na ładniejszą, nowocześniejszą lub mniejszą.
W sprzyjających warunkach, jeżeli nowe części są dostępne, nie są drogie i dadzą oczekiwany wzrost wydajności, upgrade komputera może być dużo tańszy od zakupu nowego zestawu. Zaoszczędzimy na zakupie zbędnych podzespołów i ewentualnej marży sklepu na składaniu nowego zestawu. Nie wygenerujemy też kolejnych elektrośmieci, więc modernizacja komputera na pewno będzie też ekologiczną decyzją.
Co warto wymienić w starym komputerze?
No dobrze, mamy stary komputer – modernizować czy kupować nowy? Modernizacja komputera stacjonarnego w głównej mierze będzie zależeć od obecnej konfiguracji i tego jaki efekt chcemy uzyskać. Które podzespoły warto modernizować i o czym warto pamiętać przy ich wymianie?
Płyta główna
To jeden z kluczowych elementów w komputerze. Sama wymiana płyty zwykle nie ma dużego wpływu na wydajność, ale to od niej zależy funkcjonalność i zgodność z innymi podzespołami – np. procesorem, pamięcią RAM czy dyskiem SSD.
Upgrade płyty (np. ze starego modelu pod AMD AM3+ na AMD AM4 lub Intel LGA 1155 na Intel LGA 1200) często otwiera furtkę do modernizacji innych części i bardziej rozbudowanych projektów.
Nowa płyta może nam dać np.: zintegrowaną kartę WiFi lub Bluetooth, nowoczesne i szybkie porty USB, więcej portów USB, nowocześniejszą kartę dźwiękową.
Nowy procesor
Wymiana procesora ma duży wpływ na osiągi komputera – zwłaszcza przy obliczeniach i grach. Warto jednak pamiętać, aby był to model kompatybilny z daną płytą główną. Przy modernizacji powinniśmy też zwrócić uwagę na wystarczającą efektywność chłodzenia i moc zasilacza.
Ciekawym pomysłem może być np. wymiana starego układu AMD Ryzen 5 2600 na nowy AMD Ryzen 7 5800X lub Intel Core i3-10100F na Core i7-11700K.
Mocniejsza karta graficzna
Karta graficzna ma ogromny wpływ na wydajność w grach, więc jej wymiana jest najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem na poprawę osiągów w nowszych tytułach. Warto pamiętać o wystarczająco mocnym zasilaczu i kompatybilności obudowy – mocniejsze karty mogą się nie zmieścić do małych obudów. Przykładem może być wymiana np. GeForce GTX 1060 na GeForce RTX 3060Ti – wzrost wydajności będzie nawet kilkukrotny.
Pamięć RAM
Dołożenie lub wymiana – dobrym pomysłem na modernizację starszego komputera może być dołożenie lub wymiana pamięci RAM. (np. dodatkowe 4GB lub dodatkowe 8GB). Pozwoli to poprawić komfort pracy z systemem, zwłaszcza przy korzystaniu naraz z wielu aplikacji. Przed taką operacją warto upewnić się, jaki standard pamięci wspiera dana płyta główna i czy na pewno ma dostępne wolne złącza. W przeciwnym wypadku konieczna będzie wymiana obecnych modułów.
Wymiana dysku na SSD
W starszych komputerach i laptopach często można spotkać stare dyski typu HDD. Wymiana HDD na dysk SSD pozwoli znacząco poprawić komfort pracy z komputerem, a przy tym nie będzie specjalnie drogą inwestycją. Przed modernizacją warto sprawdzić standard obsługiwanych dysków przez płytę główną.
Dyski SSD SATA 2.5″
Dysk SSD M.2
Zasilacz
Sam zasilacz nie ma wpływu na szybkość działania komputera, ale jego wymiana może być niezbędna przy modernizacji innych podzespołów (np. procesora lub karty graficznej). Na co zwracać uwagę? Kluczowym parametrem jest moc znamionowa oraz typ i liczba dostępnych wtyczek do podłączenia komponentów. Nowy zasilacz może też zmniejszyć ogólny hałas komputera, dlatego jeśli chcesz aby nowy PC pracował ciszej, wybieraj zasilacze działające ciszej niż standardowe.
Reinstalacja systemu
Co prawda nie jest to typowa modernizacja komputera, ale przeinstalowanie systemu czasami pozwala poprawić komfort użytkowania komputera (zwłaszcza jeżeli obecny system jest stary i mocno „zaśmiecony”).
Nowsza wersja może też wprowadzić obsługę nowych technologii, które pozwolą wykorzystać nowe funkcje lub wpłyną na poprawę wydajności. Warto się nad tym zastanowić, bo taka „modernizacja” może dać dobry efekt i zwykle nie wiąże się z dodatkowym wydatkiem.
Zadbanie o komputer
Mamy stary komputer – co zrobić? Na koniec sprawa, o której użytkownicy komputerów czasami zapominają, a może mieć ogromny wpływ na szybkość działania sprzętu. Regularne czyszczenie podzespołów i układu chłodzenia pozwala zapobiegać przegrzewaniu komponentów i „sztucznym” spadkom wydajności.
Dbanie o komputer nie wiąże się z dużymi kosztami, a pozwoli uniknąć nieprzyjemnych wpadek. Jeżeli nie czujemy się z tym pewnie, konserwację podzespołów można zlecić serwisowi komputerowemu.
Co ile wymiana komputera?
Na koniec najważniejsze pytanie – co ile wymiana komputera? Nie ma złotej zasady. Wszystko zależy od tego, czy obecnie używany zestaw spełnia nasze oczekiwania i czy dysponujemy pieniędzmi na zakup nowego sprzętu. Podobnie z pytaniem: upgrade starego PC czy kupno nowego PC-ta, wiele zależy od tego, czy modernizacja będzie opłacalna i przyniesie oczekiwany efekt.
Elementami, które mogą ulec najszybszemu zużyciu i na przykład spowodować awarię komputera, są zasilacz i chłodzenie CPU.
Można więc przyjąć, że te warto wymienić co trzy lub co pięć lat, zależnie od tego, jak mocno eksploatujemy PC i w jakich warunkach działa (zakurzenie, wilgotność, itp).
Kolejnym elementem, który warto wymienić ze względu na potencjalne ryzyko awarii jest np.: dysk twardy. Szczególnie gdy przechowujemy na nim cenne dane. Aby zdiagnozować stanu dysku można użyć specjalnych aplikacji.
Konfigurator komputera PC
Pomocnym narzędziem przy planowaniu modernizacji komputera może być konfigurator komputera PC. Strona pozwala wybrać niezbędne elementy zestawu i dobrać do nich kompatybilne części.
Konfigurator szczególnie polecamy mniej zaawansowanym klientom, którzy nie mają dobrego rozeznania w częściach komputerowych.
Może Cię zainteresować: