Mobilne panele solarne – czym są przenośne panele fotowoltaiczne?

W Polsce panele solarne cieszą się dużą popularnością już od co najmniej kilku lat. Znajdują się one na coraz większej liczbie dachów domów jednorodzinnych i nowoczesnych bloków mieszkalnych. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także mobilne panele solarne, których nie trzeba montować na dachu, na gruncie czy na elewacji. Co więcej, można zabrać je ze sobą niemal wszędzie. Jak działają panele solarne? Jakie panele solarne wybrać? Czy warto kupić przenośne panele solarne? W tym poradniku przedstawiamy najważniejsze informacje na temat paneli fotowoltaicznych.


Najlepsze mobilne panele solarne


Przenośne panele solarne – ranking 2023
Spis treści:

Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Jakie panele solarne wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ale warto zacząć od krótkiego opisu dostępnych obecnie technologii, w których wykonane są panele fotowoltaiczne.

Ile kosztują panele solarne? Cena zależy przede wszystkim właśnie od tej technologii, ponieważ za nią kryje się jeden z najważniejszych parametrów tego typu paneli, czyli sprawność. W skrócie oznacza ona procent energii słonecznej, którą panel jest w stanie przekształcić w energię elektryczną. Nie jest więc tajemnicą, że im wyższa sprawność, tym lepiej.

Wróćmy jednak do technologii wykonania paneli solarnych. Wspominamy o trzech, ale ze względu na niską sprawność pierwsza z wymienionych powoli odchodzi w zapomnienie. Zastanawiając się, jakie panele solarne wybrać, warto skupić się na dwóch ostatnich rodzajach.

  • Panele amorficzne – proces ich produkcji jest już dobrze znany i stosunkowo niedrogi, co przekłada się na ich niższą cenę. Dużą wadą jest wspomniana już niska sprawność.
  • Panele polikrystaliczne – popularny, choć nienajlepszy obecnie rodzaj paneli solarnych. Powstają ze sprasowanego krzemu, a ich sprawność wynosi około 16%. Te panele charakteryzują się dobrą relacją ceny do jakości i oferowanych możliwości.
  • Panele monokrystaliczne – są najdroższe ze wszystkich wymienionych tu rodzajów, ale charakteryzują się także najwyższym współczynnikiem sprawności, który wynosi nawet 18%. Powstają z pojedynczego bloku krzemu przez co są trwalsze od tych, które wymieniono wyżej. Co ważne, potrafią pobierać energię słoneczną w pochmurne dni. To właśnie ten rodzaj paneli jest obecnie najbardziej polecany.

Poza tymi montowanymi na dachu lub na gruncie czy elewacji, coraz popularniejsze stają się panele solarne przenośne. Można je zabrać ze sobą niemal wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej lub po prostu wykorzystać w domu, by obniżyć rachunek za prąd.


Popularne przenośne panele solarne


Panele solarne – czy cena ma znaczenie?

Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, cena paneli fotowoltaicznych ma znaczenie, ponieważ im droższe panele, tym między innymi wyższa ich sprawność. O tym jakie panele fotowoltaiczne wybrać nie należy raczej decydować na własną rękę, o ile nie jest się fachowcem w tej dziedzinie. Warto skorzystać z porad wyspecjalizowanych firm, które mają duże doświadczenie i chętnie doradzą, jakie panele wybrać.

Należy pamiętać, że panele solarne należy odpowiednio zamontować i podłączyć. Poza tym, instalacja to nie tylko panele. Jest także inwerter (inaczej nazywany falownikiem), licznik dwukierunkowy oraz magazyn energii. Warto zatem skorzystać z usług wspomnianych już firm, których pracownicy nie tylko doradzą jakie urządzenia wybrać, ale także profesjonalnie je zamontują.

Nieco inaczej jest w przypadku przenośnych paneli solarnych. Ich montaż nie jest skomplikowany i poradzi sobie z nim niemal każdy.

Mobilne panele fotowoltaiczne

Przenośne panele solarne to warte uwagi urządzenie, które przyda się osobom lubiącym przebywać na łonie natury, ale będzie niezbędne także w przypadku dłuższych przerw w dostawie prądu. Tego typu zestaw może składać się z paneli słonecznych oraz stacji zasilania, która magazynuje energię pobraną przez podłączone do niej panele oraz umożliwia wykorzystanie tej energii do zasilania różnego rodzaju urządzeń.

Ile kosztują mobilne panele solarne? Cena waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy i zależy przede wszystkim od ich mocy, a im ona wyższa, tym szybciej zgormadzona zostanie energia w stacji zasilania. Jednak wybierając mobilne panele fotowoltaiczne pod uwagę wziąć należy także inne kryteria:

  • Rozmiar – im większa moc, tym większy rozmiar, zatem panele o dużej mocy i stacja o dużej pojemności będą mniej mobilne i trudniej będzie je ze sobą zabrać na pole namiotowe czy działkę.
  • Odporność na czynniki zewnętrze – takie jak na przykład kurz czy woda. Zestaw, który będzie bardziej solidny z powodzeniem wykorzystać będzie można na plaży czy na łące.
  • Pojemność stacji ładującej – czyli ilość energii, którą potrafi zgromadzić, liczona w watogodzinach (Wh).
  • Żywotność stacji ładującej – a raczej znajdującego się w niej akumulatora. Im lepsza żywotność, tym więcej razy stacja może być naładowana i rozładowana bez znacznego ubytku pojemności.
  • Rodzaj portów stacji ładującej – niezbędny jest port MC4, który służy do podłączenia paneli. Z pewnością przyda się klasyczne gniazdko oraz różne rodzaje portów USB, do których podłączyć można urządzenia elektroniczne.

Aby jednak nie martwić się tym wszystkimi parametrami, poniżej prezentujemy ranking przenośnych paneli solarnych, które warto kupić.


Przenośne panele fotowoltaiczne – czy warto kupić?

Po przeczytaniu tego tekstu odpowiedź na pytanie dotyczące tego jakie panele solarne wybrać nie powinna być problemem, szczególnie jeśli chodzi o rozwiązania mobilne. Najlepsze mobilne panele fotowoltaiczne to takie, które spełnią oczekiwania użytkowników. Są modele, które można tylko podłączyć do stacji ładującej, ale są też takie, które posiadają różnego rodzaju porty USB, dzięki czemu służyć mogą jako przenośna ładowarka w miejscu, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego. Cena takich paneli waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a to przede wszystkim od niej zależą możliwości tych paneli. Wybór należy do Was.


Mogą Cię też zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (3 głosy)

Czytaj więcej