Microsoft 365 – zastępuje Office 365 i wprowadza sporo nowości

Microsoft 365 – tak nazywa się nowy zestaw narzędzi i aplikacji na abonament, który zastępuje Office 365. Wchodzi na jego miejsce, dając większe możliwości użytkownikom, bo to już nie tylko pakiet biurowy – stąd zresztą zmiana nazwy.

To kompleksowe rozwiązanie do efektywnej pracy, wygodnej komunikacji i zarządzania sobą w czasie. Premiera odbyła się 21 kwietnia 2020 rokuużytkownicy indywidualni, jak i całe rodziny mogą więc już z niego korzystać.

Korzystam z Office 365 – co zmiana dla mnie oznacza?

Jeśli do tej pory korzystaliście z pakietu Office 365 Personal lub Home, to nic nie musicie robić, bo 21 kwietnia 2020 dokonało się automatyczne przejście na Microsoft 365 – odpowiednio Personal lub Family. W tym miejscu należy podkreślić, że w przeciwieństwie do nazwy, cena się nie zmieniła i to „przejście” nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Żadne składniki pakietu ani jego funkcje nie zostały usunięte, więc bez przeszkód możecie korzystać z usługi tak, jak do tej pory. Wszystko zostało na swoim miejscu, a zatem…

Na liście dostępnych usług i aplikacji w Microsoft 365 znajdują się:

 • aplikacje Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Access, Publisher i Outlook
 • automatyczne aktualizacje i zawsze najnowsze wersje poszczególnych składników pakietu
 • 1TB na jednego użytkownika w chmurze Microsoft OneDrive do wykorzystania
 • 60 minut połączeń telefonicznych do wykorzystania w miesiącu w usłudze Skype
 • pełen dostęp do bezpłatnej pomocy technicznej przez telefon lub internetowy czat.

Do dyspozycji użytkownika oddane zostały (lub w przyszłości zostaną) dodatkowe funkcje i to na nich teraz chcielibyśmy się skoncentrować. Szczególnie, że jest ich sporo i rozszerzają one funkcjonalność pakietu do tego stopnia, że nowa nazwa jest jak najbardziej uzasadniona.

Nowe funkcje w aplikacjach Office

Podstawowym elementem pakietu Microsoft365 pozostają aplikacje Office, z których skorzystamy przy tworzeniu treści do pracy czy szkoły, jak i na co dzień. Dzięki nowym funkcjom wszystkie swoje zadania będziemy mogli realizować efektywniej i po prostu lepiej.

Oto te, które otrzymujemy na początek:

Microsoft Editor w MS Word

Microsoft Editor to rozwiązanie, które robi więcej niż tylko dbanie o poprawność naszych tekstów. Owszem, odnajduje błędy ortograficzne i gramatyczne oraz podpowiada, jak je wyeliminować, ale na tym nie koniec. Oferuje również poprawki stylistyczne, a nawet daje swoje propozycje całych zdań.

Microsoft 365 Microsoft Editor

Robi to w taki sposób, by były bardziej zrozumiałe, zwięzłe czy formalne oraz by nie występowały w nich powtórzenia czy też (różnie rozumiane) słowa niewłaściwie.

Presenter Coach i Designer w PowerPoint

Aplikacja do tworzenia pokazów slajdów również otrzymała nowe funkcje. Najważniejszą z nich jest Presenter Coach, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby wyeliminować nasze problemy związane z prezentacją. Zwraca uwagę na zbyt szybkie tempo mówienia, czytanie tekstu (a nie jego opowiadanie) czy też zbyt monotonny sposób wypowiedzi.

Microsoft 365 Presenter Coach

Designer natomiast jest w stanie błyskawicznie sprawić, że nasze prezentacje w PowerPoint będą lepiej wyglądać. Może na przykład stworzyć oś czasu na podstawie zwykłego tekstu albo też zadbać o odpowiednią formę przedstawienia grafiki. W ten sposób pobudza kreatywność i dba o odpowiednią estetykę.

Money w Excel

Microsoft 365 jest w założeniu pakietem, który zwiększy naszą produktywność i pomoże nam w realizacji codziennych zadań. Jedną z nowych funkcji stworzonych właśnie z myślą o tym ostatnim, jest Money. Narzędzie w programie Microsoft Excel, pozwalające na planowanie i monitorowanie swoich finansów: ustalanie budżetu, śledzenie wydatków itp.

Microsoft 365 Money Excel

W Polsce niestety nie jest to jeszcze dostępne, ale Money pozwala nawet na automatyczne importowanie danych na temat sald i transakcji z usług bankowych. Dzięki temu zawsze ma się aktualne informacje o swoich finansach. Mało tego, narzędzie może informować o zmianach cen w przypadku stałych wydatków (np. opłat abonamentowych).

Rozbudowany kalendarz w Outlook

Aby pomóc nam w zarządzaniu swoimi sprawami, Microsoft365 przynosi także rozbudowany kalendarz w aplikacji Outlook. Dzięki niemu stworzymy czytelny i estetyczny harmonogram zadań – zarówno tych służbowych, jak i prywatnych. I to na jednej tablicy. Zawsze więc będziemy mogli mieć wszystko pod kontrolą.

Microsoft 365 Outlook

Co nowego w Microsoft 365?

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, Microsoft 365 to więcej niż pakiet biurowy. Wraz z nową nazwą pojawiają się też nowe narzędzia do naszej dyspozycji. Dzięki tym trzem rozwiązaniom zyskujemy dostęp do pokaźnej gamy nowych możliwości:

Microsoft Teams

Teams to aplikacja, która powstała z myślą o biznesie, ale Microsoft postanowił dostosować ją także do celów prywatnych. Pozwoli na wygodne prowadzenie rozmów tekstowych i wideo, wspólne zarządzanie projektami i zadaniami oraz dzielenie się plikami i informacjami. Ten programik może ułatwić na przykład planowanie podróży czy wspólne przygotowywanie imprez rodzinnych.

Microsoft 365 Microsoft Teams

Microsoft Family Safety

Zupełnie nowa aplikacja Microsoft Family Safety – zgodnie z nazwą – powstała po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim członkom rodziny. Zarówno cyfrowe, jak i fizyczne.

Microsoft 365 Microsoft Family Safety

Family Safety umożliwia ustalanie filtrów treści w Internecie, aby na przykład uchronić dzieci przed kontaktem z treściami dla dorosłych, lub nakładanie limitów czasu, jaki nasi podopieczni mogą spędzać przed ekranem. Pozwala również na udostępnianie lokalizacji najbliższym oraz otrzymywanie powiadomień, gdy dziecko za bardzo oddali się od domu.

Microsoft Edge Chromium

Częścią pakietu jest również przeglądarka internetowa Microsoft Edge Chromium, która już niemal w niczym nie przypomina swojej starszej wersji, czy Internet Explorera. Oferuje rozbudowane ustawienia prywatności, przejrzysty interfejs, szerokie opcje personalizacji oraz Kolekcje. To nowa funkcja do gromadzenia informacji na dany temat, znacznie wygodniejsza i dająca większe możliwości niż klasyczne zakładki.

Microsoft 365 Personal i Family – cena

Microsoft 365 dla użytkowników domowych dostępny jest w dwóch wariantach: Personal i Family. W obu przypadkach mamy do czynienia z usługą subskrypcyjną, a więc taką, z której korzystać możemy tak długo, jak płacimy abonament. Licencję możemy odnawiać co miesiąc lub zapłacić z góry za cały rok (cena jest wtedy niższa i wychodzi tak, jakbyśmy przez dwa miesiące używali tych narzędzi za darmo).

 • Microsoft 365 Personal na 1 miesiąc kosztuje 29 zł
 • Microsoft 365 Personal na 1 rok kosztuje 299 zł
 • Microsoft 365 Family na 1 miesiąc kosztuje 42 zł
 • Microsoft 365 Family na 1 rok kosztuje 429 zł

Różnica pomiędzy pakietami widoczna jest wyłącznie w cenie oraz w fakcie, że z Personal może korzystać tylko jedna osoba, a z Family – nawet sześć (o ile wszyscy należą do jednej rodziny).

Lista funkcji Microsoft 365 Personal i Family

 • klasyczne programy Microsoft Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Access, Publisher i Outlook na PC do tworzenia, edytowania i przeglądania dokumentów online i offline,
 • mobilne programy Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Outlook i OneNote na smartfona do tworzenia, edytowania i przeglądania dokumentów online i offline,
 • chmurowe programy Microsoft Word, Excel i PowerPoint do tworzenia, edytowania i przeglądania dokumentów online, a także zdalnej współpracy nad nimi w czasie rzeczywistym,
 • aplikacje Microsoft Teams i Microsoft Family Safety,
 • przeglądarka internetowa Microsoft Edge Chromium,
 • dodatkowe funkcje, takie jak Editor, Presenter Coach, Designer i Money,
 • 300 szablonów, 8000 obrazów, 175 klipów wideo, 300 fontów i 2800 ikon do wykorzystania bez dodatkowych opłat,
 • 1 TB w usłudze OneDrive (lub 6 x 1 TB w planie Family),
 • automatyczne tworzenie kopii zapasowych i magazyn osobisty w OneDrive,
 • zaawansowane zabezpieczenia, na czele z ochroną przed ransomware,
 • 60 minut rozmów telefonicznych w usłudze Skype,
 • bieżące aktualizacje (czyli: nowe funkcje od razu i zawsze aktualne wersje programów) oraz wsparcie techniczne.

Na koniec informacja dla nieprzekonanych. Pakiet rodzinny Microsoft 365 można testować przez miesiąc bez opłat.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej