Lodówka No Frost czy z chłodzeniem statycznym?

Jeszcze wiele osób zna problem osadzania się szronu lub lodu na ściankach lodówki i zamrażalnika. Jest to zamrożona para wodna pochodząca z żywności i z powietrza. Dopóki jest to cienka warstwa, nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Jednak gdy warstwa robi się grubsza, nie mamy innego wyjścia, jak rozmrozić lodówkę i usunąć lód, co jest to dość kłopotliwe, dlatego za wszelką cenę staramy się tego uniknąć.

Jaka lodówka uwolni nas od obowiązku okresowego rozmrażania? Rozwiązaniem są lodówki No Frost, czyli lodówki bezszronowe. Dowiedzmy się więc, jakie rodzaje systemu No Frost są obecnie dostępne i czym różni się lodówka z chłodzeniem statycznym od lodówki No Frost.

W tym artykule znajdziesz:

 • Lodówka No Frost – co to znaczy?
 • Rodzaje systemu No Frost
 • Lodówka z chłodzeniem statycznym
 • Pozostałe technologie chłodzenia
 • No Frost, czy warto?

Lodówka No Frost – co to znaczy?

Osad w postaci szronu powstaje z zamrożonej pary wodnej. Pochodzi ona najczęściej z żywności, którą wkładamy do lodówki. Aby więc pozbyć się pary wodnej, należy odpowiednio wysuszyć wnętrze chłodziarki i zamrażalnika. Dokładnie to zadanie ma system No Frost.

Wskutek działania odpowiednich wentylatorów i innych elementów wyposażenia, powietrze wewnątrz jest na bieżąco osuszane. Specjalny skraplacz ma za zadanie usunąć skroploną parę wodną na zewnątrz urządzenia, gdzie woda z powrotem odparowuje do powietrza.

Jakie wady ma system No Frost?

System ten oprócz oczywistych zalet generuje jednak pewne niedogodności. Przede wszystkim chodzi o wysuszanie żywności wewnątrz lodówki. Suche powietrze szybko wysusza ser, szynkę i inne produkty. Dlatego też należy zawijać je w folię lub umieszczać w specjalnych szufladach.

Rodzaje systemu No Frost

Na rynku dostępnych jest kilka odmian systemu No Frost:

 • Low Frost – zasada systemu Low Frost jest niemal identyczna jak No Forst. Jednak system low frost jest mniej efektywny. Lodówka low frost po pewnym czasie może wymagać rozmrażania.
 • No Frost plus – od systemu No Frost różni się tym, że powietrze cyrkulujące wewnątrz komory, nasycone jest jonami ujemnymi. Lodówka No Frost plus pomaga odświeżać wnętrze i likwidować nieprzyjemne zapachy.
 • Semi No Frost – lodówka Semi No Frost używa technologii No Frost wyłącznie w komorze zamrażalnika.
 • Full No Frost – termin ten oznacza, że technologia No Frost używana jest zarówno w komorze chłodziarki i zamrażalnika.

Lodówka z chłodzeniem statycznym

Lodówka z chłodzeniem statycznym, a więc bez żadnego systemu powstrzymującego osiadanie szronu, to rozwiązanie dość już staroświeckie. Zapewne znajdziemy jeszcze tego typu urządzenia w sklepach i będą one dostępne w naprawdę niskich cenach. Zastanówmy się jednak, czy nie warto dopłacić kilkudziesięciu złotych i zakupić urządzenie, które ma system No Frost przynajmniej w obszarze komory chłodziarki. Oszczędzi nam to uciążliwego odszraniania.

 • lodówki wolnostojące z chłodzeniem statycznym,
 • lodówki do zabudowy z chłodzeniem statycznym.

lodówka No Frost

Pozostałe technologie chłodzenia

 • HyperFresh – świetna technologia pozwalająca w pełni uniknąć wysuszania produktów spożywczych. Lodówka HyperFresh może dostosowywać poziom wilgotności powietrza w szufladach w zależności od tego, jaki rodzaj żywności się w niej znajduje.
 • IonAir – powietrze nasycone jonami ujemnymi ma zastosowanie nie tylko w oczyszczaczach powietrza. Lodówka IonAir wyposażona w jonizator zapewnia znacznie bardziej świeże powietrze wewnątrz komory.
 • Szuflada zero stopni – utrzymuje idealną temperaturę do przechowywania mięs i ryb. Dzięki temu zachowują one swoją świeżość nawet dwa razy dłużej.

No Frost, czy warto?

Lodówka z systemem No Frost to w dzisiejszych czasach absolutna konieczność. Młodsze osoby już nawet nie pamiętają czasów, gdy w kuchni stała lodówka z otwartymi drzwiami w czasie jej rozmrażania.

W czasie zakupu lodówki warto wybrać model full No Frost. Dzięki temu nie będziemy musieli zawracać sobie głowy rozmrażaniem zarówno chłodziarki, jak i zamrażalnika.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej