
Lenovo ThinkPad to marka, której nikomu nie trzeba raczej przedstawiać. Na rodzinę tę składają się laptopy dla specjalistów, którzy nie godzą się na kompromisy pod względem ergonomii, kultury pracy, jakości wykonania czy mobilności.
Przenośne komputery spod znaku ThinkPad towarzyszą nam już od prawie trzech dekad. Przyglądamy się temu, jak zaczęła się ich historia, co modele te reprezentują sobą dzisiaj, oraz jak maluje się przyszłość tej legendarnej marki.
W tym artykule znajdziesz:
- Historia marki ThinkPad
- Charakterystyczne cechy Lenovo ThinkPad
- Najpopularniejsze serie Lenovo ThinkPad
- Lenovo ThinkPad T oraz Lenovo ThinkPad X
- Przyszłość serii ThinkPad
Historia marki ThinkPad
Laptopy z lat 80. ubiegłego wieku nie przypominały dzisiejszych konstrukcji. Przenośne komputery z tamtych czasów ważyły po kilkanaście kilogramów, a ich ekrany były niewiele większe niż dzisiejsze smartfony. RAM liczono w setkach kilobajtów, a dysków twardych nie miały w ogóle. Rewolucja przyszła na początku kolejnej dekady. Wtedy też na rynku zadebiutował on…
Pierwszy ThinkPad
ThinkPad 700C był laptopem, od którego rozpoczyna się historia tej marki, wówczas jeszcze należącej do firmy IBM. Jego premiera odbyła się w 1992 roku i już wtedy pojawiły się elementy, które pozostają charakterystyczne dla tej rodziny po dziś. Na czele z czerwonym TrackPointem między klawiszami G, H i B. Komputer wyglądał jak walizeczka, ale cechował się stosunkowo smukłym ekranem, który – co dziś naturalne – pełnił również funkcję pokrywy.
Lenovo ThinkPad 700C
Model 700C zdobył wiele branżowych nagród. Chwalony był przede wszystkim za innowacyjne rozwiązania oraz pierwszorzędną jakość wykonania – cechy, którymi rodzina ThinkPad szczyci się aż do dzisiaj.
ThinkPad w kosmosie
Rodzina ThinkPad od początku też była projektowana z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Do tego stopnia, że już rok później (czyli w 1993 roku) firma IBM nawiązała współpracę z NASA. Zaowocowało to wysłaniem laptopa ThinkPad 750C w przestrzeń kosmiczną. Jego następcy również byli wykorzystywani w misjach realizowanych przez amerykańską agencję.
Lenovo ThinkPad 750C
W marce tej stawiano także na innowacyjność. Przykładowo w 1994 roku zintegrowano z laptopem napęd CD, a trzy lata później – DVD. W tak zwanym międzyczasie dokonano zaś takiej miniaturyzacji, że przenośny komputer ważył zaledwie 1,86 kg i miał nieco ponad 38 mm grubości.
Stacja dokująca w Lenovo ThinkPad
Następny ważny punkt na osi czasu to rok 1999 i debiut laptopa ThinkPad 570. Otrzymał on stację dokującą – kolejny charakterystyczny element, który towarzyszy tej rodzinie aż do teraz.
Lenovo ThinkPad 570
W 2003 roku zadebiutowały pierwsze ThinkPady z touchpadem, a rok później – z czytnikiem linii papilarnych. Było to jasnym sygnałem, że warto zdecydować się na model wchodzący w skład tej rodziny, gdy celem jest bezpieczny laptop biznesowy.
ThinkPad z dotykowym ekranem
W roku 2006 natomiast pojawił się ThinkPad X41 – hybrydowy laptop 2w1 z obracanym ekranem dotykowym, otwierający nowe możliwości pracy. Obecnie rozwiązanie to (w znacznie bardziej zaawansowanej i nowoczesnej formie) stosowane jest w serii laptopów konwertowalnych Lenovo Yoga.
Lenovo ThinkPad X41
Rok 2008 przyniósł premierę modelu ThinkPad W700ds – stacji roboczej z ciekawostką w postaci drugiego ekranu, wysuwanego z boku.
Lenovo ThinkPad W700ds
Na dwudziestolecie marki przygotowano z kolei laptopa ThinkPad X1 Carbon z niezwykle wytrzymałą, a przy tym lekką obudową, bo wykonaną z włókna węglowego. Jedną z ostatnich nowinek jest system umożliwiający wymianę akumulatora bez wyłączania komputera.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Oczywiście nie każda nowinka się przyjęła. Przykładem może być składana klawiatura motylkowa z 1995 roku, z której zrezygnowano już po kilku miesiącach. To pokazuje jednak, że inżynierowie odpowiedzialni za rozwój tej marki nie boją się eksperymentować.
Właśnie dlatego laptopy spod znaku ThinkPad bez wątpienia zasługują na to, by nazywać je innowacyjnymi. Tak było za czasów IBM-u, jak i po 2005 roku, kiedy to marka została przejęta przez Lenovo.
Charakterystyczne cechy Lenovo ThinkPad
Laptopy spod znaku ThinkPad mają charakterystyczną, nieco surową stylistykę. Może się ona podobać lub nie, ale na pewno wyróżnia je na tle konkurencyjnych urządzeń. Jednak wygląd w przypadku komputerów do pracy to kwestia drugorzędna. Jakie zatem są ważniejsze cechy?
- Mobilność – każdy ultrabook biznesowy z logo „ThinkPad” na pokrywie cechuje się stosunkowo niewielką wagą, a zarazem dużą wytrzymałością, dzięki czemu bez przeszkód można z niego korzystać w najrozmaitszych warunkach. Laptopy te są projektowane w taki sposób, by zapewniać niezawodność i komfortowe środowisko pracy w każdym miejscu i o każdej porze.
- Wytrzymałość – laptopy Lenovo ThinkPad mają wytrzymałe obudowy, ramy ograniczające możliwość wystąpienia odkształceń lub mikropęknięć. Systemy wykrywające moment upadku w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzeń, czy układy kanałów minimalizujących negatywne efekty zalania klawiatury. Najbardziej zaawansowane modele spełniają wymagania norm wojskowych. Gdyby cokolwiek się działo, użytkownicy mogą liczyć na standardową gwarancję, jak i pomoc techniczną w 160 krajach świata.
- Funkcjonalność – charakterystyczne dla marki ThinkPad są również wspomniane wcześniej elementy, czyli (ułatwiający obsługę) TrackPoint i (zwiększające możliwości) stacje dokujące. Bezpieczną pracę umożliwiają także zintegrowane czytniki linii papilarnych i moduły TPM.
- Niezawodność – ThinkPad to także marka słynąca z tego, że we wchodzących w jej skład urządzeniach wykorzystywane są podzespoły wysokiej klasy, co oprócz niezawodności poprawia także wydajność, ergonomię i kulturę pracy. To do ThinkPada (a konkretnie modelu T480) należy też najdłuższy czas pracy między ładowaniami, przekraczający 17 godzin. To zatem dobry laptop do pracy nawet w najdłuższym dniu roboczym.
Najpopularniejsze serie Lenovo ThinkPad
Lenovo ThinkPad to prężnie rozwijana rodzina, a wśród dostępnych urządzeń dla siebie znajdzie coś zarówno profesjonalista o najwyższych wymaganiach, typowy przedsiębiorca, jak i student. Dostępne serie to między innymi:
- ThinkPad A – uniwersalne laptopy ze średniej półki cenowej, ale oferujące zabezpieczenia klasy korporacyjnej.
- ThinkPad E – przystępne cenowo laptopy dla małych i średnich przedsiębiorstw, dostępne w wielu różnych konfiguracjach.
- ThinkPad L – wydajne i wytrzymałe laptopy do codziennej pracy w biurze i poza nim, za stosunkowo nieduże pieniądze.
- ThinkPad P – mobilne stacje robocze cechujące się bardzo wysoką wydajnością i pełną kompatybilnością ze specjalistycznym oprogramowaniem.
- ThinkPad 13 – laptopy dla mniej wymagających biznesmenów lub studentów, stanowiące kompromis pomiędzy mobilnością a produktywnością.
Najpopularniejsze są jednak serie ThinkPad T oraz ThinkPad X.
Lenovo ThinkPad T – modele uniwersalne
Lenovo ThinkPad T to laptopy premium, charakteryzujące się bardzo wysoką wydajnością, pierwszorzędną wytrzymałością oraz szeroką funkcjonalnością.
W solidnych obudowach laptopów ThinkPad T znajduje się miejsce dla najnowszych procesorów, szybkiej pamięci RAM, pojemnych dysków oraz nowoczesnych modułów łączności bezprzewodowej. Na powierzchni zaś widoczne są czytniki linii papilarnych czy porty nowej generacji, takie jak USB-C Thunderbolt. Laptopy z tej serii to także wysokiej jakości ekrany, wygodne klawiatury i akumulatory zapewniające kilkunastogodzinne czasy pracy.
Wyróżnić wypada model T580 z systemem wymiany akumulatora bez konieczności wyłączania komputera, zapewniającym 27-godzinny czas pracy.
Więcej informacji znajdziesz w artykule Lenovo ThinkPad T – uniwersalne laptopy biznesowe
Polecane laptopy Lenovo ThinkPad T
Lenovo ThinkPad X – laptopy premium
Lenovo ThinkPad X to solidne ultrabooki dostosowane do potrzeb współczesnych specjalistów, którzy pracują nie tylko w biurze, ale też poza nim.
Laptopy ThinkPad X są lekkie i smukłe, a przy tym wytrzymałe, o czym świadczą certyfikaty militarne. Są też dobrze wyposażone, dzięki czemu niezależnie od miejsca przebywania, pozwalają wykonywać najrozmaitsze zadania, także te wymagające dużej mocy obliczeniowej. Wysokiej jakości ekrany (także dotykowe) i wygodne klawiatury sprawiają, że realizacja tych obowiązków to czysta przyjemność.
Tutaj do wyboru są między innymi modele X1 Extreme – dostosowany do obsługi wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, oraz ThinkPad X1 Carbon – z obudową wykonaną z włókna węglowego.
Niektóre laptopy z rodziny ThinkPad mają również dopisek YOGA. Oznacza to, że cechują się konstrukcją typu 2w1, a więc mają 360-stopniowe zawiasy umożliwiające na przykład korzystanie z nich tak, jakby były tabletami.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź nasz artykuł Lenovo ThinkPad X – biznesowe laptopy klasy premium
Polecane laptopy Lenovo ThinkPad X
Przyszłość serii ThinkPad
ThinkPad to marka, w której stawia się z jednej strony na sprawdzone rozwiązania gwarantujące niezawodność, z drugiej zaś – na innowacyjność. Można więc spodziewać się, że w przyszłości modele spod tego znaku zaskoczą tym lub innym elementem, popychając znów nieco sektor do przodu.
Problem z innowacjami jest taki, że nie łatwo jest domyślić jakie one będą. Firma Lenovo zdradziła już jednak kilka ciekawostek, jakich możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości.
I tak, wiemy na przykład, że pojawią się ThinkPady z procesorami AMD Ryzen Pro – modele T495, T495s i X395 zaoferują dzięki temu wysoką wydajność i długi czas pracy (za sprawą energooszczędności tych układów).
Lenovo ThinkPad z AMD Ryzen Pro
Zapowiedziany został również ThinkPad X1 Extreme 2. generacji. Na jego pokładzie znajdzie się procesor Intel Core i9 dziewiątej generacji, układ graficzny GeForce GTX 1650 z MaxQ, dysk o pojemności 4TB. Otrzyma układ audio obsługujący technologię Dolby Atmos, a obraz w jakości 4K HDR wyświetlany będzie na 15-calowym wyświetlaczu dotykowym typu OLED.
Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen. 2
Jeżeli chodzi o bardziej futurystyczne pomysły, to na pewno nie można pominąć zaprezentowanego niedawno prototypowego modelu ThinkPad X1 ze składanym ekranem. Laptop ten nie ma klawiatury, lecz jeden duży, elastyczny wyświetlacz OLED, rozciągający się na obie części komputera.
Lenovo ThinkPad X1 ze składanym ekranem
Rozwiązanie to oznaczać ma możliwość korzystania z notebooka na zupełnie nowe sposoby. Tak prezentuje się to na wideo.
Wszystko wskazuje na to, że nie tylko teraźniejszość, ale także przyszłość należy do serii ThinkPad.
Może Cię zainteresować:

Najnowsze

Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?

Co to jest IP67 i IP68 w smartfonie? Jak czytać normę IP?

Gadżety dla rowerzysty, czyli przydatne akcesoria rowerowe

Co zabrać na Wakacje? Poradnik wczasowicza

Podróż samochodem z dzieckiem – gry i zabawy

Wakacje z dzieckiem, czyli co zabrać w góry, nad morze lub jezioro?
