Lenovo ThinkPad – historia legendarnej marki

27.05.2018 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Lenovo ThinkPad to marka, której nikomu nie trzeba raczej przedstawiać. Na rodzinę tę składają się laptopy dla specjalistów, którzy nie godzą się na kompromisy pod względem ergonomii, kultury pracy, jakości wykonania czy mobilności.

Przenośne komputery spod znaku ThinkPad towarzyszą nam już od prawie trzech dekad. Przyglądamy się temu, jak zaczęła się ich historia, co modele te reprezentują sobą dzisiaj, oraz jak maluje się przyszłość tej legendarnej marki.

W tym artykule znajdziesz:

 • Historia marki ThinkPad
 • Charakterystyczne cechy Lenovo ThinkPad
 • Najpopularniejsze serie Lenovo ThinkPad
 • Lenovo ThinkPad T oraz Lenovo ThinkPad X
 • Przyszłość serii ThinkPad

Historia marki ThinkPad

Laptopy z lat 80. ubiegłego wieku nie przypominały dzisiejszych konstrukcji. Przenośne komputery z tamtych czasów ważyły po kilkanaście kilogramów, a ich ekrany były niewiele większe niż dzisiejsze smartfony. RAM liczono w setkach kilobajtów, a dysków twardych nie miały w ogóle. Rewolucja przyszła na początku kolejnej dekady. Wtedy też na rynku zadebiutował on…

Pierwszy ThinkPad

ThinkPad 700C był laptopem, od którego rozpoczyna się historia tej marki, wówczas jeszcze należącej do firmy IBM. Jego premiera odbyła się w 1992 roku i już wtedy pojawiły się elementy, które pozostają charakterystyczne dla tej rodziny po dziś. Na czele z czerwonym TrackPointem między klawiszami G, H i B. Komputer wyglądał jak walizeczka, ale cechował się stosunkowo smukłym ekranem, który – co dziś naturalne – pełnił również funkcję pokrywy.

lenovo thinkpad historia
Lenovo ThinkPad 700C

Model 700C zdobył wiele branżowych nagród. Chwalony był przede wszystkim za innowacyjne rozwiązania oraz pierwszorzędną jakość wykonania – cechy, którymi rodzina ThinkPad szczyci się aż do dzisiaj.

ThinkPad w kosmosie

Rodzina ThinkPad od początku też była projektowana z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Do tego stopnia, że już rok później (czyli w 1993 roku) firma IBM nawiązała współpracę z NASA. Zaowocowało to wysłaniem laptopa ThinkPad 750C w przestrzeń kosmiczną. Jego następcy również byli wykorzystywani w misjach realizowanych przez amerykańską agencję.

lenovo thinkpad historia

Lenovo ThinkPad 750C

W marce tej stawiano także na innowacyjność. Przykładowo w 1994 roku zintegrowano z laptopem napęd CD, a trzy lata później – DVD. W tak zwanym międzyczasie dokonano zaś takiej miniaturyzacji, że przenośny komputer ważył zaledwie 1,86 kg i miał nieco ponad 38 mm grubości.

Stacja dokująca w Lenovo ThinkPad

Następny ważny punkt na osi czasu to rok 1999 i debiut laptopa ThinkPad 570. Otrzymał on stację dokującą – kolejny charakterystyczny element, który towarzyszy tej rodzinie aż do teraz.

lenovo thinkpad historia

Lenovo ThinkPad 570

W 2003 roku zadebiutowały pierwsze ThinkPady z touchpadem, a rok później – z czytnikiem linii papilarnych. Było to jasnym sygnałem, że warto zdecydować się na model wchodzący w skład tej rodziny, gdy celem jest bezpieczny laptop biznesowy.

ThinkPad z dotykowym ekranem

W roku 2006 natomiast pojawił się ThinkPad X41 – hybrydowy laptop 2w1 z obracanym ekranem dotykowym, otwierający nowe możliwości pracy. Obecnie rozwiązanie to (w znacznie bardziej zaawansowanej i nowoczesnej formie) stosowane jest w serii laptopów konwertowalnych Lenovo Yoga.

lenovo thinkpad historia

Lenovo ThinkPad X41

Rok 2008 przyniósł premierę modelu ThinkPad W700ds – stacji roboczej z ciekawostką w postaci drugiego ekranu, wysuwanego z boku.

lenovo thinkpad historia

Lenovo ThinkPad W700ds

Na dwudziestolecie marki przygotowano z kolei laptopa ThinkPad X1 Carbon z niezwykle wytrzymałą, a przy tym lekką obudową, bo wykonaną z włókna węglowego. Jedną z ostatnich nowinek jest system umożliwiający wymianę akumulatora bez wyłączania komputera.

lenovo thinkpad historia

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Oczywiście nie każda nowinka się przyjęła. Przykładem może być składana klawiatura motylkowa z 1995 roku, z której zrezygnowano już po kilku miesiącach. To pokazuje jednak, że inżynierowie odpowiedzialni za rozwój tej marki nie boją się eksperymentować.

Właśnie dlatego laptopy spod znaku ThinkPad bez wątpienia zasługują na to, by nazywać je innowacyjnymi. Tak było za czasów IBM-u, jak i po 2005 roku, kiedy to marka została przejęta przez Lenovo.

Charakterystyczne cechy Lenovo ThinkPad

Laptopy spod znaku ThinkPad mają charakterystyczną, nieco surową stylistykę. Może się ona podobać lub nie, ale na pewno wyróżnia je na tle konkurencyjnych urządzeń. Jednak wygląd w przypadku komputerów do pracy to kwestia drugorzędna. Jakie zatem są ważniejsze cechy?

 • Mobilność – każdy ultrabook biznesowy z logo „ThinkPad” na pokrywie cechuje się stosunkowo niewielką wagą, a zarazem dużą wytrzymałością, dzięki czemu bez przeszkód można z niego korzystać w najrozmaitszych warunkach. Laptopy te są projektowane w taki sposób, by zapewniać niezawodność i komfortowe środowisko pracy w każdym miejscu i o każdej porze.
 • Wytrzymałość – laptopy Lenovo ThinkPad mają wytrzymałe obudowy, ramy ograniczające możliwość wystąpienia odkształceń lub mikropęknięć. Systemy wykrywające moment upadku w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzeń, czy układy kanałów minimalizujących negatywne efekty zalania klawiatury. Najbardziej zaawansowane modele spełniają wymagania norm wojskowych. Gdyby cokolwiek się działo, użytkownicy mogą liczyć na standardową gwarancję, jak i pomoc techniczną w 160 krajach świata.
 • Funkcjonalność – charakterystyczne dla marki ThinkPad są również wspomniane wcześniej elementy, czyli (ułatwiający obsługę) TrackPoint i (zwiększające możliwości) stacje dokujące. Bezpieczną pracę umożliwiają także zintegrowane czytniki linii papilarnych i moduły TPM.
 • Niezawodność – ThinkPad to także marka słynąca z tego, że we wchodzących w jej skład urządzeniach wykorzystywane są podzespoły wysokiej klasy, co oprócz niezawodności poprawia także wydajność, ergonomię i kulturę pracy. To do ThinkPada (a konkretnie modelu T480) należy też najdłuższy czas pracy między ładowaniami, przekraczający 17 godzin. To zatem dobry laptop do pracy nawet w najdłuższym dniu roboczym.

Najpopularniejsze serie Lenovo ThinkPad

Lenovo ThinkPad to prężnie rozwijana rodzina, a wśród dostępnych urządzeń dla siebie znajdzie coś zarówno profesjonalista o najwyższych wymaganiach, typowy przedsiębiorca, jak i student. Dostępne serie to między innymi:

 • ThinkPad A – uniwersalne laptopy ze średniej półki cenowej, ale oferujące zabezpieczenia klasy korporacyjnej.
 • ThinkPad E – przystępne cenowo laptopy dla małych i średnich przedsiębiorstw, dostępne w wielu różnych konfiguracjach.
 • ThinkPad L – wydajne i wytrzymałe laptopy do codziennej pracy w biurze i poza nim, za stosunkowo nieduże pieniądze.
 • ThinkPad P – mobilne stacje robocze cechujące się bardzo wysoką wydajnością i pełną kompatybilnością ze specjalistycznym oprogramowaniem.
 • ThinkPad 13 – laptopy dla mniej wymagających biznesmenów lub studentów, stanowiące kompromis pomiędzy mobilnością a produktywnością.

Najpopularniejsze są jednak serie ThinkPad T oraz ThinkPad X.

Lenovo ThinkPad T – modele uniwersalne

Lenovo ThinkPad T to laptopy premium, charakteryzujące się bardzo wysoką wydajnością, pierwszorzędną wytrzymałością oraz szeroką funkcjonalnością.

W solidnych obudowach laptopów ThinkPad T znajduje się miejsce dla najnowszych procesorów, szybkiej pamięci RAM, pojemnych dysków oraz nowoczesnych modułów łączności bezprzewodowej. Na powierzchni zaś widoczne są czytniki linii papilarnych czy porty nowej generacji, takie jak USB-C Thunderbolt. Laptopy z tej serii to także wysokiej jakości ekrany, wygodne klawiatury i akumulatory zapewniające kilkunastogodzinne czasy pracy.

Wyróżnić wypada model T580 z systemem wymiany akumulatora bez konieczności wyłączania komputera, zapewniającym 27-godzinny czas pracy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Lenovo ThinkPad T – uniwersalne laptopy biznesowe

Polecane laptopy Lenovo ThinkPad T

Lenovo ThinkPad X – laptopy premium

Lenovo ThinkPad X to solidne ultrabooki dostosowane do potrzeb współczesnych specjalistów, którzy pracują nie tylko w biurze, ale też poza nim.

Laptopy ThinkPad X są lekkie i smukłe, a przy tym wytrzymałe, o czym świadczą certyfikaty militarne. Są też dobrze wyposażone, dzięki czemu niezależnie od miejsca przebywania, pozwalają wykonywać najrozmaitsze zadania, także te wymagające dużej mocy obliczeniowej. Wysokiej jakości ekrany (także dotykowe) i wygodne klawiatury sprawiają, że realizacja tych obowiązków to czysta przyjemność.

Tutaj do wyboru są między innymi modele X1 Extreme – dostosowany do obsługi wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, oraz ThinkPad X1 Carbon – z obudową wykonaną z włókna węglowego.

Niektóre laptopy z rodziny ThinkPad mają również dopisek YOGA. Oznacza to, że cechują się konstrukcją typu 2w1, a więc mają 360-stopniowe zawiasy umożliwiające na przykład korzystanie z nich tak, jakby były tabletami.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź nasz artykuł Lenovo ThinkPad X – biznesowe laptopy klasy premium

Polecane laptopy Lenovo ThinkPad X

Przyszłość serii ThinkPad

ThinkPad to marka, w której stawia się z jednej strony na sprawdzone rozwiązania gwarantujące niezawodność, z drugiej zaś – na innowacyjność. Można więc spodziewać się, że w przyszłości modele spod tego znaku zaskoczą tym lub innym elementem, popychając znów nieco sektor do przodu.

Problem z innowacjami jest taki, że nie łatwo jest domyślić jakie one będą. Firma Lenovo zdradziła już jednak kilka ciekawostek, jakich możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości.

I tak, wiemy na przykład, że pojawią się ThinkPady z procesorami AMD Ryzen Pro – modele T495, T495s i X395 zaoferują dzięki temu wysoką wydajność i długi czas pracy (za sprawą energooszczędności tych układów).

lenovo thinkpad historia

Lenovo ThinkPad z AMD Ryzen Pro

Zapowiedziany został również ThinkPad X1 Extreme 2. generacji. Na jego pokładzie znajdzie się procesor Intel Core i9 dziewiątej generacji, układ graficzny GeForce GTX 1650 z MaxQ, dysk o pojemności 4TB. Otrzyma układ audio obsługujący technologię Dolby Atmos, a obraz w jakości 4K HDR wyświetlany będzie na 15-calowym wyświetlaczu dotykowym typu OLED.

lenovo thinkpad historia

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen. 2

Jeżeli chodzi o bardziej futurystyczne pomysły, to na pewno nie można pominąć zaprezentowanego niedawno prototypowego modelu ThinkPad X1 ze składanym ekranem. Laptop ten nie ma klawiatury, lecz jeden duży, elastyczny wyświetlacz OLED, rozciągający się na obie części komputera.

lenovo thinkpad historia
Lenovo ThinkPad X1 ze składanym ekranem

Rozwiązanie to oznaczać ma możliwość korzystania z notebooka na zupełnie nowe sposoby. Tak prezentuje się to na wideo.

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko teraźniejszość, ale także przyszłość należy do serii ThinkPad.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!