Lenovo Ideapad 330 – multimedialny laptop do gier

Dobry laptop uniwersalny to znaczy taki, który świetnie sprawdza się na co dzień: podczas oglądania filmów i seriali czy surfowania po sieci, ale też nie odmawia posłuszeństwa, gdy ma się ochotę na gry. Lenovo Ideapad 330 dostępny w wariancie 15- i 17-calowym, taki właśnie jest.

Jakie konkretnie cechy o tym świadczą i dlaczego jest to godny uwagi komputer przenośny?

Sprawdź również nasz poradnik Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak wybrać laptopa

Wygląd zewnętrzny Lenovo Ideapad 330

Już na pierwszy rzut oka widać, że Lenovo Ideapad 330 to skrzyżowanie nowoczesności z klasyką gatunku. Cechuje go prosta, stonowana stylistyka, ale jest przy tym całkiem smukły i ma zaokrąglone rogi – może więc nie zachwyci, ale na pewno przypadnie do gustu sporej części użytkowników i użytkowniczek.

Przód i tył laptopa – wykonanego z wysokiej jakości tworzywa sztucznego –  pozostają pozbawione dodatkowych elementów. Na bokach znajdziemy porty USB 3.0 o klasycznej konstrukcji i USB typu C, gniazdo HDMI pozwalające podłączyć zewnętrzny wyświetlacz, gniazdo Ethernet (LAN) do przewodowego połączenia z Internetem, port audio jack na słuchawki lub głośniki oraz czytnik kart pamięci.

Lenovo Ideapad 330

Waga i rozmiary

Ideapad 330 nie jest ultramobilnym laptopem, ale mimo to jego transport nie powinien przysparzać większych trudności. Mniejszy, 15-calowy wariant, ma około 23 mm grubości i waży nieco ponad 2 kg.

Model 17-calowy jest tylko 2 mm grubszy (25 mm) i waży niespełna 3 kg.

Wyposażenie laptopa Ideapad 330

Dla wielu użytkowników zdecydowanie bardziej istotne niż sam wygląd jest wyposażenie. Firma Lenovo postarała się o to, by zapewnić użytkownikom wysoki komfort korzystania z laptopa.

Pełnowymiarowa klawiatura i antyrefleksyjny ekran

Jedną z cech charakteryzujących laptopy Lenovo jest wyśmienita klawiatura wyspowa. Doceniają ją zwykli użytkownicy, gracze, jak i Ci, którzy każdego dnia spędzają długie godziny na pisaniu.

W przypadku Ideapad 330 producent postawił na pełnowymiarową klawiaturę z wydzielonym blokiem numerycznym. To gwarancją wygody i przy okazji ułatwia też wykonywanie działań w arkuszu kalkulacyjnych czy jakąkolwiek inną pracę z częstym wpisywaniem liczb.

W wybranych modelach jest ona podświetlana, co pozwala komfortowo bawić się lub wykonywać obowiązki także po zmroku.

Lenovo Ideapad 330

Osoby zainteresowane tą rodziną laptopów mogą wybrać model z wyświetlaczem o uniwersalnej przekątnej 15,6 cala lub – zalecanej dla graczy i miłośników filmów – 17,3 cala. W obu przypadkach ma on powłokę antyrefleksyjną, niwelującą odbicia światła, oraz wysoką rozdzielczość do Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Oznacza to stosunkowo dużą szczegółowość i optymalną przestrzeń roboczą.

Szybkie ładowanie i skuteczny układ chłodzenia

Laptopy z serii Lenovo Ideapad 330 zostały zaprojektowane pod kątem multimediów i gier. Dlatego też zostały wyposażone w akumulatory, których naładowanie zapewnia nawet do 6 godzin działania. Nie powinno więc zabraknąć energii na kluczową scenę filmu czy też w samym środku emocjonującej rozgrywki.

Ciekawostką – istotną szczególnie dla zapominalskich i osób będących w ciągłym biegu – może być technologia Rapid Charge. Dzięki niej wystarczy podłączyć laptopa do prądu na zaledwie kwadrans, by zagwarantować sobie 2 godziny działania.

W trosce o komfort użytkowania, ale też niezawodność sprzętu, Lenovo zastosowało dobrze pomyślany układ chłodzenia, skutecznie odprowadzający ciepło na zewnątrz. Dba on więc o to, by wewnątrz komputera zawsze było odpowiednio chłodno.

Lenovo Ideapad 330

Dobre głośniki z Dolby Audio

Z kolei ciepłe i pełne jest brzmienie oferowane przez głośniki stereo z Dolby Audio. Oczywiście nie będą ono w stanie całkowicie zastąpić dobrego systemu 2.0 czy tym bardziej 2.1, ale w podstawowych, codziennych zastosowaniach sprawdzają się lepiej niż dobrze.

Dostępne konfiguracje Lenovo Ideapad 330

Producent przygotował wiele różnych konfiguracji, dzięki czemu każdy powinien być w stanie znaleźć odpowiedniego laptopa dla siebie.

  • Procesor: 15-calowy Lenovo Ideapad występuje w kilkudziesięciu wersjach. Do podstawowych zastosowań domowych wystarczy procesor Intel Celeron lub Intel Pentium, a bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać Core i3, Core i5 lub Core i7 – ósmej generacji. Na tych ostatnich opierają się także konstrukcje z ekranem 17 cali.
  •  Karta graficzna: wybierając laptop multimedialny, można zdecydować się na model ze zintegrowaną kartą graficzną. Miłośnicy elektronicznej rozrywki – dla których zalecana jest opcja 17-calowa – odnajdą natomiast wersje z wydajnym układem GeForce GTX 1050, który pozwoli cieszyć się także tymi nowszymi tytułami.
  • Pamięć RAM: w zależności od potrzeb dostępne są laptopy z 4 GB, 8 GB lub 12 GB pamięci operacyjnej. W każdym przypadku jest to RAM typu DDR4  2400MHz – szybki i energooszczędny.
  • Dysk: dostępne są warianty z samym dyskiem HDD do 1000GB, z samym SSD do 960GB, oraz z dwoma dyskami równocześnie HDD+SSD. Te ostatnie są szczególnie polecane, ponieważ zapewniają dużą przestrzeń na pliki, a równocześnie pozwalają osiągać wysokie prędkości transferu.
  • System i łączność: każdy laptop z serii Ideapad 330 ma system Windows 10 Home, a także moduły łączności bezprzewodowej Wi-Fi klasy AC oraz Bluetooth.

Lenovo Ideapad 330 – dla kogo i czy warto?

Lenovo Ideapad 330 to bardzo dobry przykład klasycznego laptopa uniwersalnego. To sprzęt, który najlepiej sprawdza się na co dzień: podczas oglądania filmów lub kolejnych odcinków ulubionych seriali na Netflix, słuchania muzyki, przeglądania stron internetowych czy wirtualnego spędzania czasu ze znajomymi na Facebooku i Instagramie.

W mocniejszych konfiguracjach – czyli z szybkim procesorem Intel Core i5 lub Core i7, oraz 8-12 GB RAM, grafiką GTX 1050 – Ideapad 330 to także  dobry laptop do gier, szczególnie dla tzw. niedzielnego gracza.

Lenovo Ideapad 330

Ta uniwersalność jest jego najmocniejszym atutem. Dodajmy do tego antyrefleksyjny wyświetlacz Full HD, wygodną klawiaturę, pojemny akumulator oraz komplet podstawowych gniazd i łączność bezprzewodową, a otrzymamy po prostu dobrego multimedialnego laptopa do gier i nie tylko.


Laptopy multimedialne Lenovo Ideapad:

Lenovo Ideapad 330-15 Lenovo Ideapad 330-17
Lenovo Ideapad 330 Lenovo Ideapad 330

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Lenovo Ideapad 330 – multimedialny laptop do gier
5 (100%) 2 głosów