Laptopy i komputery do pracy – co do biura, a co do pracy zdalnej?

04.02.2021 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Najważniejsze informacje o tym, czym powinien charakteryzować się dobry komputer do pracy. Niezależnie czy jest ona wykonywana w biurze, czy domowych warunkach, zarówno stacjonarny pecet, jak i laptop biznesowy powinny spełniać określone wymagania. Warto spędzić więcej czasu przed ich zakupem, aby później praca była wygodna i efektywna.

Spis treści

Komputer do biura – siła tradycyjnych rozwiązań

Chociaż praca biurowa bardzo często wykonywana jest na laptopach, to wciąż popularnym rozwiązaniem jest tradycyjny komputer stacjonarny.

Dobrze zaprojektowane stanowisko pracy wyposażone w peceta, monitor, wygodną klawiaturę i na stałe podpięte zewnętrzne akcesoria i urządzenia dają znacznie wyższy komfort i przekładają się na efektywność wykonywanych obowiązków.

Jeśli więc dany pracownik nie musi korzystać z firmowego komputera poza biurem i ma swoje stałe miejsce pracy, to komputer będzie dobrym rozwiązaniem. Jego zaletą jest także pełna swoboda doboru podzespołów i ich wymiany w razie potrzeby, coś, co w laptopach nie zawsze jest możliwe.

komputer do pracy

Komputer All-in-One – PC zintegrowany z monitorem

Ciekawą opcją sprzętu do pracy jest także komputer AiO. Od tradycyjnego peceta różni się tym, że wszystkie podzespoły zamknięte są w obudowie monitora (w jego tylnej części). Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo miejsca na biurku, które do tej pory zajmowała obudowa stacjonarki. Wystarczy podłączyć klawiaturę i myszkę (najlepiej bezprzewodowo) i stanowisko do pracy jest gotowe.

Podzespoły w komputerach AiO zazwyczaj nie oferują bardzo wysokiej wydajności, ale jednocześnie zupełności wystarczają do wszelkich biurowych zastosowań. Wyjątkiem są tutaj komputery Apple iMac Pro przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników (projektantów, grafików, architektów).

komputer all in one do pracy

Mini komputer PC – dobre rozwiązanie na małej przestrzeni

Inną alternatywą dla stacjonarnego peceta jest komputer mini PC. Jego największą zaletą są właśnie niewielkie rozmiary, co sprawia, że zmieści się naprawdę na każdym biurku. Wydajność podstawowych modeli wystarczy do obsługi aplikacji biurowych, poczty, przeglądania internetu i multimediów. Słowem – wszystko, czego można oczekiwać od dobrego komputera biurowego. Mini PC jest też w pewnym sensie mobilny. Znacznie łatwiej go przenieść i przetransportować w razie potrzeby niż zwykłego peceta.

komputery mini pc do pracy

Laptop biznesowy – co powinien mieć laptop do pracy?

A co z laptopami? Teoretycznie na każdym laptopie można wykonywać podstawowe prace biurowe, ale jeśli jest to podstawowe narzędzie pracy, to warto zadbać, aby było odpowiedniej jakości. Laptopy biznesowe są zaprojektowane właśnie pod tym kątem.

Często mają mocniejszą i bardziej wytrzymałą obudowę, bardziej wygodną klawiaturę, odpowiednio dużą liczbę złączy pozwalającą na szybkie i wygodne podłączanie zewnętrznych akcesoriów oraz wydajne podzespoły.

Czym jeszcze powinien cechować się laptop biznesowy? Wszystkie szczegóły oraz wybrane przez nas modele znajdują się w poradniku.

laptop do pracy
Oprócz ogólnego artykułu, w którym omawiamy najważniejsze cechy laptopów do pracy, przygotowaliśmy konkretne rankingi przeznaczone dla konkretnych użytkowników i zawodów:

Apple MacBook do pracy – wydajność, prestiż i styl

Jeśli W pracy nie potrzebujesz laptopa z Windows, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na MacBooka. Laptopy Apple cenione są za bardzo wysoką jakość wykonania, świetną optymalizację systemu, długi czas pracy na baterii. Równie istotny (a może najważniejszy) jest ekosystem Apple, czy integracja i synchronizacja danych pomiędzy wszystkimi urządzeniami Apple.

MacBooki wybierane są szczególnie chętnie przez freelancerów i osoby wykonujące kreatywne zawody. Częściowo dla jego parametrów technicznych i komfortu pracy, ale równie ważny jest element wizerunku i prestiżu, który wiąże się z posiadaniem laptopa z symbolem nadgryzionego jabłka.

macbook do pracy

Ważne! Jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności z systemem MacOS, to warto wiedzieć, że pod wieloma względami różni się on od Windowsa. Omawiamy to szczegółowo w artykule Przesiadka z Windows na MacOS.

Może cię również zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!