Laptop z systemem czy bez? Poradnik zakupowy

Lepiej kupić laptop z zainstalowanym systemem operacyjnym czy może lepszym wyborem są laptopy bez systemu? Przed takim dylematem staje wiele osób, szukających idealnego notebooka dla siebie. Za tą drugą opcją na pewno przemawia niższa cena, ale czy warto oszczędzać akurat na tym elemencie? Podpowiadamy, kiedy lepiej kupić laptopa z systemem, a kiedy bez i jakie są dobre i złe strony obydwu rozwiązań. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne instalowanie systemu, przeczytaj również Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy.

Spis treści:


Polecane laptopy w sklepie


Co to jest system operacyjny w laptopie?

Zacznijmy od początku.

System operacyjny (OS) to podstawa naszego laptopa – jest to oprogramowanie, które pozwala na uruchamianie wszystkich programów na komputerze.

Bez niego laptop jest właściwie bezużyteczny. Nawet więc, gdy decydujemy się na zakup urządzenia bez zainstalowanego systemu, prędzej czy później będziemy musieli go zainstalować.

Jakie są systemy operacyjne?

Systemy operacyjne instalowane na laptopach to dokładnie te same systemy, z którymi mamy do czynienia na komputerach stacjonarnych. Mamy więc trzy podstawowe rodziny – są to:

  • Windows – najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Laptop z systemem Windows 10 nadaje się do pracy, do grania i do korzystania z funkcji multimedialnych. Najpopularniejsze obecnie wersje to Windows 11 Home dla zwykłych użytkowników domowych i graczy oraz Windows 10 Pro dla profesjonalistów.
  • macOS – pomijając mniejszą dostępność gier jest to równie wszechstronny system, ale ograniczony do laptopów firmy Apple, a więc MacBooków. System ten jest na bieżąco aktualizowany.
  • Linux – darmowy system operacyjny, z mniejszą liczbą kompatybilnych programów i gier, ale zapewniający wysokie bezpieczeństwo i wydajność w podstawowych zastosowaniach. Dostępnych jest wiele różnych linuksowych dystrybucji, a najpopularniejsze z nich to: Ubuntu, openSUSE, Mint i Fedora.

Zobacz laptopy Apple MacBook


Nowy laptop z systemem operacyjnym – kiedy warto?

Laptop z systemem operacyjnym to dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują wystarczającą ilością czasu albo też nie mają odpowiednich umiejętności, by samodzielnie zainstalować OS.

Wprawdzie dzisiaj instalacja jest uproszczona do granic możliwości, ale jeśli mimo to nie chcemy niczego popsuć (a obawiamy się, że jesteśmy w stanie), lepiej wybrać laptopa z dołączonym systemem.

Na takiego notebooka stawia się również wtedy, gdy nie ma się systemu na płycie lub pendrive. W przeciwnym razie dochodzi nam dodatkowy wydatek związany z zakupem własnej kopii (a ten przeważnie jest on większy niż gdyby kupić system w zestawie z laptopem).

Laptop z systemem operacyjnym czy bez?

Nowy laptop bez systemu operacyjnego – kiedy warto?

Jeśli mamy już system operacyjny na płycie (lub innym nośniku, np. pendrive), warto postawić na laptopa bez OS-a i zainstalować go później samodzielnie, korzystając z tegoż nośnika. W innym przypadku zapłacimy bowiem za system dwa razy.

Na takie rozwiązanie decydują się również osoby, które nie chcą używać płatnego systemu, lecz którejś z darmowych dystrybucji Linuksa. Wówczas nie warto kupować laptopa z systemem, bo zapłacimy dodatkowo za coś, z czego w ogóle nie zamierzamy korzystać.

Wreszcie, laptop bez OS-a jest też wyborem osób, które chcą korzystać z tzw. czystego systemu. Producenci notebooków często wraz z systemem instalują bowiem własne oprogramowanie, które może obniżać wydajność komputera (i na przykład wydłużać czas uruchamiania). Możliwe jest wprawdzie późniejsze „wyczyszczenie” takiego laptopa, ale nie każdy ma na to czas i ochotę.


Polecane laptopy bez systemu operacyjnego


Jak wybrać laptopa z systemem operacyjnym?

Jeśli zdecydujemy już, czy chcemy kupić laptopa z systemem operacyjnym, czy bez, możemy przejść do poszukiwań konkretnego modelu. Aby to sobie ułatwić, możemy w ustawieniach po lewej stronie ekranu wybrać jeden z filtrów pod „System Operacyjny” – „brak systemu w komplecie” lub któryś z systemów: np. Windows 11 Home, Windows 11 Pro, 10 Home, Windows 10 Pro lub Mac OS.

Warto też ustawić sobie w tym samym miejscu inne filtry. Dzięki temu ograniczymy wyniki wyszukiwania do konkretnych producentów, rodzaju laptopa (np. laptop biznesowy lub laptop gamingowy), powłoki ekranu, ilości pamięci operacyjnej czy technologii komunikacyjnych.

Wskazówki na temat tego, czym należy kierować się przy wyborze notebooka dla siebie, możecie przeczytać w poradniku Jak wybrać laptop? Poradnik zakupowy.

Laptop z systemem operacyjnym czy bez?

 

Jak wybrać system operacyjny do laptopa?

Podobnie jak podzespoły laptopa, system operacyjny należy wybrać pod kątem konkretnych zastosowań. W zależności od tego, czego oczekujemy od komputera i do czego chcemy go wykorzystywać, powinniśmy postawić na coś innego.

Szczegółowo omawiamy tę kwestię w artykule Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy.

System operacyjny do gier, multimediów i biura

Dla gracza, na przykład, najlepszy będzie Windows 10 lub 11. Nie będzie robił problemów przy uruchamianiu nowych gier i oferuje też szereg dodatkowych narzędzi gamingowych. Podobnie rzecz ma się w przypadku korzystania z multimediów. Z kolei w pracy biurowej świetnie sprawdzi się Linux. Najczęściej jednak profesjonaliści żądający szerokiej funkcjonalności postawią na którąś z wersji systemu Windows w wersji Pro, albo też na macOS.

Windows 11

Kupno laptopa z Windows 11 niesie ze sobą wiele plusów. Najnowsza wersja systemu od Microsoft oferuje bardziej zaawansowane zabezpieczenia, lepszą wydajność i dostęp do najświeższych aplikacji oraz gier. Dodatkowo, dzięki wsparciu dla aplikacji z Androida, użytkownicy mają teraz dostęp do mnóstwa aplikacji z Google Play, czego wcześniej na laptopach z Windows nie doświadczono.


Polecane laptopy z Windows 11


Linuks

Z kolei stawiając na Linuksa o nic nie trzeba się martwić, ponieważ nic nie kosztuje i w każdej chwili można zmienić jedną dystrybucję na drugą. Najbardziej cenione przez użytkowników są Ubuntu, Fedora, openSUSE i Mint, ze względu na ich podobieństwo do Windows.

Tak czy inaczej, najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest właśnie Windows, który obecnie dostępny jest w następujących odsłonach: Windows 10/11 Home (dla użytkowników domowych), Windows 10/11 Pro (dla użytkowników biznesowych i profesjonalnych) oraz Windows 10 Home S. Ten ostatni jest specjalną wersją systemu. Można na nim instalować wyłącznie aplikacje pochodzące z oficjalnego sklepu Microsoft Store (zwiększa to bezpieczeństwo systemu).

Jak zainstalować system operacyjny?

Jeśli kupimy laptopa bez systemu operacyjnego, w końcu i tak będziemy musieli o nim pomyśleć. Na szczęście instalacja systemu operacyjnego w ostatnich latach została uproszczona tak bardzo, jak to tylko możliwe, dzięki czemu nawet mniej wprawieni użytkownicy powinni sobie z nią poradzić.

Ci, którzy mają już jakieś doświadczenie, mogą oczywiście zagłębić się w instalator i skonfigurować poszczególne opcje OS-a, ale laik może skorzystać z ustawień domyślnych i podążać po prostu za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Dzięki temu instalacja ogranicza się właściwie do wciskania przycisku „Dalej” i wpisywania swoich danych.

Wszystko zaś zaczyna się od włożenia płyty z systemem do napędu optycznego: albo wbudowanego w laptop, albo – gdy kupiliśmy komputer bez tego elementu – do zewnętrznego napędu optycznego . Jeśli nim nie dysponujemy, możemy też zainstalować system, wykorzystując tzw. bootowalny pendrive (czyli instalator systemu na przenośnej pamięci USB).

Jak zainstalować system operacyjny w laptopie?

Podsumowanie, czyli dla kogo laptop bez systemu?

Laptop bez systemu to propozycja dla bardziej doświadczonych użytkowników. Osób, które poradzą sobie z samodzielną instalacją OS-a i tych, którzy nie chcą „męczyć się” z dołączanym przez producenta oprogramowaniem. Jest to też rozwiązanie dla osób, które zamierzają korzystać z systemu Linux.

Z kolei laptop z systemem Windows 10 albo MacBook z Mac OS to opcje dla użytkowników, którzy dokładnie wiedzą, do czego będą wykorzystywali notebooka: do pracy, do grania czy – po prostu – na co dzień, cenią sobie wygodę i poszukują urządzenia, które będzie gotowe do użytkowania od razu po rozpakowaniu.


zdjęcie autora
Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (12 głosów)

Czytaj więcej