Wybrać laptop z systemem czy bez? Poradnik

04.11.2019 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Lepiej kupić laptop z zainstalowanym systemem operacyjnym czy może laptop bez systemu? Przed takim dylematem staje wiele osób, szukających idealnego notebooka dla siebie. Za tą drugą opcją na pewno przemawia niższa cena, ale czy warto oszczędzać akurat na tym elemencie?

Podpowiadamy, kiedy lepiej kupić laptopa z systemem, a kiedy bez.

Spis treści:

  • Co to jest system operacyjny w laptopie?
  • Jakie są systemy operacyjne?
  • Nowy laptop z systemem operacyjnym – kiedy warto?
  • Jak wybrać laptopa z systemem operacyjnym?
  • Który system operacyjny wybrać?
  • Jak zainstalować system operacyjny?
  • Podsumowanie, czyli dla kogo laptop bez systemu?

Co to jest system operacyjny w laptopie?

Zacznijmy od początku.

System operacyjny (OS) to podstawa naszego laptopa – jest to oprogramowanie, które pozwala na uruchamianie wszystkich programów na komputerze.

Bez niego laptop jest właściwie bezużyteczny. Nawet więc, gdy decydujemy się na zakup urządzenia bez zainstalowanego systemu, prędzej czy później będziemy musieli go zainstalować.

Jakie są systemy operacyjne?

Systemy operacyjne instalowane na laptopach to dokładnie te same systemy, z którymi mamy do czynienia na komputerach stacjonarnych. Mamy więc trzy podstawowe rodziny – są to:

  • Linux – darmowy system operacyjny, z mniejszą liczbą kompatybilnych programów i gier, ale zapewniający wysokie bezpieczeństwo i wydajność w podstawowych zastosowaniach. Dostępnych jest wiele różnych linuksowych dystrybucji, a najpopularniejsze z nich to: Ubuntu, openSUSE, Mint i Fedora.

laptop z systemem

Nowy laptop z systemem operacyjnym – kiedy warto?

Laptop z systemem operacyjnym to dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują wystarczającą ilością czasu albo też nie mają odpowiednich umiejętności, by samodzielnie zainstalować OS.

Wprawdzie dzisiaj instalacja jest uproszczona do granic możliwości, ale jeśli mimo to nie chcemy niczego popsuć (a obawiamy się, że jesteśmy w stanie), lepiej wybrać laptopa z dołączonym systemem.

Na takiego notebooka stawia się również wtedy, gdy nie ma się systemu na płycie lub pendrive. W przeciwnym razie dochodzi nam dodatkowy wydatek związany z zakupem własnej kopii (a ten przeważnie jest on większy niż gdyby kupić system w zestawie z laptopem).

Nowy laptop bez systemu operacyjnego – kiedy warto?

Jeśli mamy już system operacyjny na płycie (lub innym nośniku, np. pendrive), warto postawić na laptopa bez OS-a i zainstalować go później samodzielnie, korzystając z tegoż nośnika. W innym przypadku zapłacimy bowiem za system dwa razy.

Na takie rozwiązanie decydują się również osoby, które nie chcą używać płatnego systemu, lecz którejś z darmowych dystrybucji Linuksa. Wówczas nie warto kupować laptopa z systemem, bo zapłacimy dodatkowo za coś, z czego w ogóle nie zamierzamy korzystać.

Wreszcie, laptop bez OS-a jest też wyborem osób, które chcą korzystać z tzw. czystego systemu. Producenci notebooków często wraz z systemem instalują bowiem własne oprogramowanie, które może obniżać wydajność komputera (i na przykład wydłużać czas uruchamiania). Możliwe jest wprawdzie późniejsze „wyczyszczenie” takiego laptopa, ale nie każdy ma na to czas i ochotę.

Polecane laptopy bez systemu operacyjnego

Jak wybrać laptopa z systemem operacyjnym?

Jeśli zdecydujemy już, czy chcemy kupić laptopa z systemem operacyjnym, czy bez, możemy przejść do poszukiwań konkretnego modelu. Aby to sobie ułatwić, możemy w ustawieniach po lewej stronie ekranu wybrać jeden z filtrów pod „System Operacyjny” – „brak systemu w komplecie” lub któryś z systemów: np. Windows 10 Home, Windows 10 Pro lub Mac OS.

Polecane laptopy z Windows 10 Home

Warto też ustawić sobie w tym samym miejscu inne filtry. Dzięki temu ograniczymy wyniki wyszukiwania do konkretnych producentów, rodzaju laptopa (np. laptop biznesowy lub laptop gamingowy), powłoki ekranu, ilości pamięci operacyjnej czy technologii komunikacyjnych.

Wskazówki na temat tego, czym należy kierować się przy wyborze notebooka dla siebie, możecie przeczytać w poradniku Jak wybrać laptop? Poradnik zakupowy.

laptop z systemem

Jak wybrać system operacyjny do laptopa?

Podobnie jak podzespoły laptopa, system operacyjny należy wybrać pod kątem konkretnych zastosowań. W zależności od tego, czego oczekujemy od komputera i do czego chcemy go wykorzystywać, powinniśmy postawić na coś innego.

Szczegółowo omawiamy tę kwestię w artykule Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy.

System operacyjny do gier, multimediów i biura

Dla gracza, na przykład, najlepszy będzie Windows 10. Nie będzie robił problemów przy uruchamianiu nowych gier i oferuje też szereg dodatkowych narzędzi gamingowych. Podobnie rzecz ma się w przypadku korzystania z multimediów. Z kolei w pracy biurowej świetnie sprawdzi się Linux. Najczęściej jednak profesjonaliści żądający szerokiej funkcjonalności postawią na którąś z wersji systemu Windows w wersji Pro, albo też na macOS.

System Windows 7 – czy jeszcze warto?

Poza sytuacjami wyjątkowymi (jak np. ograniczenie kompatybilności specjalistycznego oprogramowania), nie warto już dziś wybierać systemu Windows 7, ani Windows 8.1. Ich wsparcie wkrótce wygaśnie. Lepiej postawić na laptop z systemem Windows 10. W przypadku macOS nie ma tego problemu, bo system jest na bieżąco aktualizowany.

Linuks

Z kolei stawiając na Linuksa o nic nie trzeba się martwić, ponieważ nic nie kosztuje i w każdej chwili można zmienić jedną dystrybucję na drugą. Najbardziej cenione przez użytkowników są Ubuntu, Fedora, openSUSE i Mint, ze względu na ich podobieństwo do Windows.

laptop z systemem

Tak czy inaczej, najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest właśnie Windows, który obecnie dostępny jest w następujących odsłonach: Windows 10 Home (dla użytkowników domowych), Windows 10 Pro (dla użytkowników biznesowych i profesjonalnych) oraz Windows 10 Home S. Ten ostatni jest specjalną wersją systemu. Można na nim instalować wyłącznie aplikacje pochodzące z oficjalnego sklepu Microsoft Store (zwiększa to bezpieczeństwo systemu).

Jaki Windows wybrać? Windows 10 Home czy Pro?

Jak zainstalować system operacyjny?

Jeśli kupimy laptopa bez systemu operacyjnego, w końcu i tak będziemy musieli o nim pomyśleć. Na szczęście instalacja systemu operacyjnego w ostatnich latach została uproszczona tak bardzo, jak to tylko możliwe, dzięki czemu nawet mniej wprawieni użytkownicy powinni sobie z nią poradzić.

Ci, którzy mają już jakieś doświadczenie, mogą oczywiście zagłębić się w instalator i skonfigurować poszczególne opcje OS-a, ale laik może skorzystać z ustawień domyślnych i podążać po prostu za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Dzięki temu instalacja ogranicza się właściwie do wciskania przycisku „Dalej” i wpisywania swoich danych.

Wszystko zaś zaczyna się od włożenia płyty z systemem do napędu optycznego: albo wbudowanego w laptop, albo – gdy kupiliśmy komputer bez tego elementu – do dodatkowego napędu zewnętrznego. Jeśli nim nie dysponujemy, możemy też zainstalować system, wykorzystując tzw. bootowalny pendrive (czyli instalator systemu na przenośnej pamięci USB).

Więcej przeczytasz w artykule Laptop bez napędu optycznego – czy warto kupić?

Zobacz zewnętrzne napędy optyczne >

Podsumowanie, czyli dla kogo laptop bez systemu?

Laptop bez systemu to propozycja dla bardziej doświadczonych użytkowników. Osób, które poradzą sobie z samodzielną instalacją OS-a i tych, którzy nie chcą „męczyć się” z dołączanym przez producenta oprogramowaniem. Jest to też rozwiązanie dla osób, które zamierzają korzystać z systemu Linux.

Z kolei laptop z systemem Windows 10 albo MacBook z Mac OS to opcje dla użytkowników, którzy dokładnie wiedzą, do czego będą wykorzystywali notebooka: do pracy, do grania czy – po prostu – na co dzień, cenią sobie wygodę i poszukują urządzenia, które będzie gotowe do użytkowania od razu po rozpakowaniu.

Laptopy, które polecamy w sklepie:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 279,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 63,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 56,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 29,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 3,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 50,90zł
Accura Premium RJ45 - RJ45 UTP kat.5e 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium RJ45 - RJ45 UTP kat.5e 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE Instant Ink
Cena od 75,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 62,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł