
Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny, a więc „back to school” – to dobry moment na przejrzenie dostępnych na rynku laptopów dla uczących się dzieci. Decydując, jaki laptop dla ucznia wybrać, warto pamiętać o dwóch kwestiach.
O ile same zadania stawiane przed dzieckiem w ramach obowiązków szkolnych nie będą raczej wymagały sprzętu z wyższej półki, to jednak laptop nie będzie wykorzystywany przez naszą pociechę tylko w celu nauki, ale i rozrywki.
Laptop dla ucznia – najważniejsze cechy
Laptop do 2000 zł w zupełności wystarczyłby do szkoły, ale warto przemyśleć wybór, by nasze dziecko dzięki laptopowi mogło się nie tylko uczyć, ale i odprężyć po pracowitym dniu. Dodatkowo dziecko może interesować się obróbką filmów czy grafiki i zdjęć, a do tych zadań niezbędna będzie mocniejsza karta graficzna i procesor. Jeśli więc dopłacimy do lepszego sprzętu, dziecko będzie mogło realizować swoją pasję.
Poniżej opisujemy najważniejsze cechy, na jakie warto zwrócić uwagę kupując dobry laptop dla ucznia do szkoły:
- dobra karta graficzna
- wydajny procesor
- pojemny i szybki dysk twardy
- ekran 15 cali (do użytku w domu) lub 13-14 cali (do noszenia do szkoły)
- wytrzymała i lekka obudowa
Polecane laptopy w Komputronik.pl
Dobra karta graficzna, czyli jaka?
Wyróżniamy dwa rodzaje kart graficznych w laptopach. W zależności od potrzeb i zastosowań wybrać powinniśmy jedno z nich:
- zintegrowana karta graficzna – do zadań szkolnych w zupełności wystarczy karta graficzna zintegrowana z procesorem. Wśród kart zintegrowanych przez długi czas stosowano wyłącznie różne warianty układów Intel HD Graphics, ale obecnie są dostępne także laptopy z podzespołami AMD Ryzen i wbudowanymi kartami graficznymi AMD Vega
- dedykowana karta graficzna – jeśli jednak zależy nam, by dziecko poza nauką miało możliwość korzystania z laptopa do uruchamiania nowszych gier lub do obróbki obrazu, to dobrze będzie dopłacić do sprzętu wyposażonego w kartę dedykowaną. Najpopularniejsze są produkty marki Nvidia (Geforce) oraz AMD (Radeon).
Szybki procesor
Procesor ma kluczowy wpływ na wydajność i możliwości laptopa. Wybór odpowiedniego decyduje więc o tym, do czego będziemy mogli notebooka wykorzystać:
- podstawowe zastosowania – do prostych zadań zdecydowanie wystarczy procesor z niższej półki – do takich dzisiaj zaliczyć można procesory dwurdzeniowe o niskim taktowaniu. Wystarczą do przeglądania internetu oraz uruchamiania podstawowych aplikacji. Przykładem takich układów są procesory Intel Pentium i starsze wersje Intel Core i3. Zaletą laptopów wyposażonych w takie podzespoły jest zdecydowanie niższa cena
- uniwersalny laptop do nauki i gier – jeśli dysponujemy nieco większą kwotą i szukamy laptop do szkoły, który służyć nam będzie przez dłuższy czas, to warto zainwestować w model wyposażony w procesor Intel Core siódmej lub ósmej generacji. Łatwo rozpoznać ją po pierwszej cyfrze w nazwie procesora (np. Intel Core i3 7020U to siódma generacja a Intel Core i3-8130U to ósma generacja). Alternatywą są laptopy z procesorami AMD Ryzen.
- gry i wymagające programy – aby otrzymać laptopa do bardziej zaawansowanych czy nawet profesjonalnych zastosowań, warto dopłacić do laptopa z procesorem w wersji i5 lub nawet i7. Parametry na które należy zwrócić uwagę to ilość rdzeni i częstotliwość taktowania procesora. Generalna zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej.
Przeczytaj również poradnik: Jaki laptop kupić?
Pojemny i szybki dysk twardy
Podstawowa funkcja dysku twardego to przechowywanie danych. Im większa jest jego pojemność, tym więcej zdjęć, filmów możemy na nim zapisać. Duży dysk twardy pozwoli też na instalację większej liczby programów i gier.
Wyróżniamy dwa rodzaje dysków instalowanych w laptopach. Tradycyjne dyski talerzowe HDD oraz dyski SSD. Te pierwsze są tańsze i oferują większą pojemność (najczęściej 500 GB lub 1000 GB), są jednak dość wolne.
Dyski SSD są natomiast znacznie szybsze, więc laptop z dyskiem SSD będzie wyraźnie szybciej się uruchamiał i działał płynniej. Ich pojemność wynosi najczęściej 128 lub 256 GB.
Więcej o dyskach w laptopach przeczytasz w poradnikach:
Laptopy z dyskiem SSD
Ekran – jaki rozmiar i rozdzielczość?
Laptop do nauki powinien być wyposażony w ekran o rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli). Zapewni on szczegółowy obraz wysokiej jakości. Tańsze modele z niższej półki mogą oferować rozdzielczość 1366×768 pikseli, ale raczej należy to już do rzadkości. Jeśli chodzi o rozmiar ekranu w laptopie, to najlepszym wyborem będzie:
- laptop z ekranem 15,6 cala – najczęściej stosowany rozmiar wyświetlacza. Duża matryca może się też przydać do oglądania filmów, czy grania (oczywiście już po odrobieniu lekcji)
- laptop z ekranem o przekątnej 13 i 14 cali – jeśli dziecko będzie często nosić laptop do szkoły, możemy rozważyć zakup mniejszego modelu. Będzie znacznie bardziej poręczny i lekki. Bez problemu zmieści się w plecaku i nie obciąży zbytnio naszej pociechy.
Wielkość matrycy nie jest jednak jedyną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy jej wyborze. Matryce najczęściej występują dwóch wersjach:
- matryce błyszczące – zapewniają lepszą jakość kolorów, ale obraz będzie gorzej widoczny w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu,
- matryce matowe – poświęcają jakość obrazu na rzecz mniejszego obciążenia dla oczu, lepszej jakości obrazu przy silnym oświetleniu oraz mniejszej podatności na zabrudzenia.
Propozycje, jaki laptop dla ucznia wybrać znajdziesz w rankingach:
Na rynku są dostępne także laptopy z ekranem dotykowym. Ułatwia on przeglądanie internetu i oglądanie zdjęć.
Solidna i lekka obudowa
Na koniec warto wspomnieć o jakości wykonania kupowanego laptopa. Laptop dla ucznia może nie mieć komponentów z górnej półki, ale powinien być wytrzymały i – zależnie od tego, czy pociecha będzie miała go nosić ze sobą czy nie – odpowiednio lekki.
Solidny laptop dla ucznia powinien dać się bez problemu przenosić, nie budząc obaw, że po wyjęciu z torby będzie uszkodzony. Ponadto dziecko prawdopodobnie będzie niejednokrotnie korzystało z laptopa podczas jedzenia czy picia, więc dodatkowym atutem będzie klawiatura, którą da się łatwo zdemontować i wyczyścić. Przed zalaniem natomiast mogą ochronić specjalne nakładki, które można dokupić do laptopa oddzielnie.
Jeśli szukasz laptopa dla ucznia, który wyróżnia się kolorem obudowy, zobacz:
- laptopy różowe
- laptopy białe
- laptopy niebieskie
Sprawdź również ranking: Jaki laptop do szkoły? Najlepsze laptopy dla ucznia
Laptop do nauki zdalnej
Jeszcze do niedawna nauka szkolna przeprowadzana była wyłącznie w budynku szkoły. Niestety czas pandemii COVID-19 zmusza do przejścia w tryb nauczania zdalnego i przeprowadzania lekcji przez internet.
Powszechnie do tego wykorzystywane są laptopy, głównie ze względu na łatwą ich dostępność oraz możliwość łatwego przenoszenia w razie potrzeby.
Dobry laptop do lekcji online powinien być wyposażony w dobrej jakości kamerkę internetową i wbudowany mikrofon (nie trzeba wówczas dokupować dodatkowych akcesoriów), wygodną klawiaturę i duży ekran – najlepiej 15,6 cala.
Przydatny będzie też wydajny procesor (AMD Ryzen 5, Intel Core i5 lub mocniejsze) i co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD. Takie parametry zapewnią sprawne działanie kilku aplikacji jednocześnie.
Bez względu na to, czy potrzebujemy laptop dla ucznia szkoły podstawowej czy laptop do szkoły średniej, kluczowe jest, aby zapewniał stabilne połączenie z internetem.
Laptop do nauki zdalnej powinien więc obsługiwać standard łączności bezprzewodowej WiFi 5 (lub najlepiej WiFi 6). Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest podłączyć laptopa do internetu na stałe przewodem ethernet. Jeśli laptop nie posiada takiego złącza RJ45, można zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.
Laptopy uniwersalne do domu
Lekkie laptopy dla ucznia / ultrabooki
Laptopy do 3000 zł
Mogą Cię zainteresować:


Najnowsze


Smart home – od czego zacząć?


Jak robić zdjęcia nocą? Fotografia nocna


Jaki smartfon wybrać? 10 porad, które ułatwią Ci zakup


Jaki odkurzacz pionowy wybrać?


Jak wybrać laptop z dyskiem SSD? Polecane laptopy z SSD


Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu


Nauka w domu – co jest niezbędne dla dziecka?


Jaki laptop gamingowy? Wybieramy laptopa do gier

