Jaki laptop dla studenta? Jak wybrać najlepszy model?

Laptop stanowić może doskonałe narzędzie pracy, źródło zabawy, a także okazać się niezawodnym pomocnikiem w nauce. A skoro tak to nie dziwią pytania, jaki laptop na studia wybrać? Aby cieszyć się z udanego zakupu zwrócić trzeba uwagę na kilka najistotniejszych kwestii. Wskazujemy zatem cechy, jakimi charakteryzować powinny się dobre laptopy, właśnie o to postaraliśmy się w poniższym poradniku.

Dobry laptop dla studenta – najważniejsze cechy

 • duża mobilność,
 • dobry ekran,
 • wydajny procesor,
 • wytrzymała bateria,
 • dysk twardy – SSD lub HDD,
 • podświetlana klawiatura.

Mobilny laptop dla studenta

Podstawową zaletą laptopa jest możliwość jego przenoszenia i pracy w niemal każdym miejscu. Oczywiście i tutaj obowiązują pewne zasady, które wpływają na mobilność urządzenia.

Przede wszystkim zastanowić trzeba się nad przekątną ekranu, która odgrywa w tym kontekście najistotniejszą rolę. Warto dobrać wielkość wyświetlacza do swoich preferencji, zadbać o odpowiedni kompromis pomiędzy komfortem pracy a mobilnością. Wydaje się, że na studia najrozsądniej będzie wybrać model z ekranem od 12 cali do 14 cali.

Przełoży się to od razu na wagę całej konstrukcji oraz jej gabaryty. Producenci zawsze podają te parametry, tym bardziej warto rzucić na nie okiem przed zakupem. Z pewnością mile widziana będzie możliwość przenoszenia laptopa w torbie czy nawet plecaku. O tym, jaki plecak lub torbę do laptopa warto wybrać przeczytasz w poradniku: Jak wybrać torbę do laptopa?

Najczęściej kupowane laptopy 12-14 cali

Mobilny laptop i tablet w jednym

Coraz częstszą praktyką jest osadzanie laptopa na zawiasach, które pozwalają mocno go odchylać – o 180 stopni, a niekiedy nawet o 360 stopni. Ta cecha znacząco podnosi funkcjonalność laptopa, pozwala korzystać z niego w różnych trybach/pozycjach. Rozwinięciem tej koncepcji są tak zwane laptopy hybrydowe. W ich przypadku klawiaturę można w dowolnym momencie całkowicie odłączyć od ekranu i tym samym przekształcić urządzenie w tablet (ekran w takich modelach jest dotykowy).
laptop dla studenta
Laptopy hybrydowe często określane są też laptopami 2w1. Zobacz również: Ranking laptopów konwertowalnych – TOP 5

Popularne laptopy 2 w 1

Dobry ekran – jaka rozdzielczość i matryca?

Przekątna ekranu to jedno, równie istotna jest jego jakość. Najlepiej wybrać model z ekranem, który posiada:

 • rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) – obecnie nie są one już przesadnie drogie, a takie parametry gwarantują absolutnie wystarczającą szczegółowość obrazu nie tylko podczas pracy w dokumencie tekstowym, ale nawet jeśli w wolnej chwili będzie się chciało obejrzeć film.
 • matowa powłoka ekranu – jej obecność sprawia, że nie pojawiają się refleksy świetlne i tym samym z laptopa łatwiej korzystać w mocno oświetlonym pomieszczeniu (chociażby na sali wykładowej) bądź na dworze w promieniach słońca.

laptop dla studenta

Laptop dla studenta – jaki procesor wybrać?

W przypadku tańszych laptopów oczekiwać należy procesorów Intel Atom, Intel Pentium lub Intel Core M. Nie są one niestety szczególnie wydajne i dlatego lepiej sięgać po modele, w których moce obliczeniowe gwarantowane są przez układy z rodziny Intel Core i.

W przypadku laptopa na studia w pełni wystarczające będą:

Zapewnią bezproblemową pracę z większością aplikacji, szybkie przeglądanie Internetu, nie będą miały też problemów z podstawowymi multimediami, a nawet prostymi grami (chociaż w ich przypadku należałoby dodatkowo zadbać o dedykowaną kartę graficzną). Przy zakupie zwrócić można dodatkowo uwagę na dokładne oznaczenia procesorów Intel Core i, a konkretnie ostatnią literę w nazwie, np. i5-6200U.

Oznaczenia procesorów w laptopie

Obowiązują tu pewne zależności, które określić można następująco:

 • U – procesory o niskim zużyciu energii (ultra-low power).
 • Y – procesory o bardzo niskim zużyciu energii (extremely low power) znajdują się w laptopach punktujących głównie czasem działania na baterii.
 • M – podstawowe procesory mobile o dość wysokiej wydajność trafiające głównie do laptopów o standardowych rozmiarach.
 • HQ, MQ lub HK– procesory o wysokiej wydajności wyposażone w cztery rdzenie i osiem wątków.

Wytrzymała bateria

Prócz ekranu i podzespołów odpowiadających za wydajność niezwykle istotna jest również bateria. Laptop na studia cechować powinien wytrzymałą baterią, czyli taką, która zapewni przynajmniej 8-10 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Dzięki temu można będzie zabrać urządzenie na uczelnię bez obaw, że w ciągu zajdzie konieczność szukania miejsca do ładowania. Producenci podają zazwyczaj orientacyjny czas pracy na baterii, dodatkowo sprawdzić można to w dostępnych w Internecie testach poszczególnych laptopów.

laptop dla studenta

Laptop z dyskiem SSD

Więcej zalet posiadają dyski SSD. Są mniejsze, dzięki czemu pozwalają zachowywać laptopom lepszą mobilność, a dodatkowo cechują się zwiększoną wytrzymałością na wstrząsy i wibracje. Wydają się zatem idealne w przypadku laptopa na studia, który będzie bardzo często przenoszony i narażony na różnego rodzaju „stresowe sytuacje”.

To jednak nie wszystko, ponieważ dyski SSD cechują się dodatkowo lepszymi osiągami – zapisywanie danych czy uruchamianie systemu operacyjnego i poszczególnych programów trwa krócej niż w przypadku dysków HDD. To także solidny argument skłaniający ku wyborze tego rozwiązania.

Dysk HDD – czy warto?

W czym przeważają dyski HDD? Są nieco tańsze, ale najważniejsze, że mogą pochwalić się zauważalnie większymi pojemnościami. Mogą być zatem lepszym wyborem dla osób, które przechowują na laptopie dużo danych, chcą mieć zawsze przy sobie nie tylko notatki, ale też kolekcje ulubionych filmów czy zdjęcia z wakacji.

Pośrednim rozwiązaniem są tutaj dyski SSHD (hybrydowe), które starają się łączyć zalety wymienionych wyżej technologii, ale nie występują one szczególnie często w sprzedaży.

Laptop dla studenta – jaki system operacyjny?

W sprzedaży znaleźć można laptopy zarówno bez, jak i z preinstalowanym systemem operacyjnym. Czy warto zastanowić się na pierwszą opcją? Tak, pod warunkiem, że już się go posiada lub chce się postawić na darmowy system (np. Linux). Brak systemu obniża nieco cenę, a zatem można będzie zaoszczędzić lub też przy podobnym wydatku sięgnąć po laptopa z mocniejszymi podzespołami.

Laptop dla studenta z Windows 10

Jeśli natomiast stawia się na zakup laptopa z system operacyjnym to najlepiej wybrać platformę Windows 10. To wydajnie najpopularniejszego systemu, które gwarantuje kompatybilność z praktycznie każdym oprogramowaniem. Windows 10 występuje w kilku wariantach, spośród których najpopularniejsze to Home i Pro. Ta druga jest nieco bardzo rozbudowana (dodatkowe narzędzia administracyjne i zabezpieczające), niemniej w przypadku studentów dobrze sprawdzą się obydwie.

Dysk HDD – czy warto?

W czym przeważają dyski HDD? Są nieco tańsze, ale najważniejsze, że mogą pochwalić się zauważalnie większymi pojemnościami. Mogą być zatem lepszym wyborem dla osób, które przechowują na laptopie dużo danych, chcą mieć zawsze przy sobie nie tylko notatki, ale też kolekcje ulubionych filmów czy zdjęcia z wakacji.

Pośrednim rozwiązaniem są tutaj dyski SSHD (hybrydowe), które starają się łączyć zalety wymienionych wyżej technologii, ale nie występują one szczególnie często w sprzedaży.

Jaka klawiatura w laptopie dla studenta?

Klawiatura to element, który jest przez wiele osób całkowicie pomijany. Panuje przekonanie, że każdy z laptopów ma tutaj do zaoferowania dokładnie to samo. Takie myślenie jest błędne i może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Tym bardziej, że student, będzie korzystał z laptopa w celu tworzenia notatek, pisania prac zaliczeniowych czy nawet pracy magisterskiej. Ważne, aby było to jak najbardziej komfortowe.

Przede wszystkim warto poznać układ klawiszy. Każdy ma tutaj indywidualne preferencje i dlatego też nie można polecać konkretnego rozwiązania. Jeśli pojawia się okazja obejrzenia laptopa w sklepie (fizycznego kontaktu) to ocenić można także skok klawiszy. Bezwzględnie warto za to polecić kupo laptopa z podświetlaną klawiaturą. Ułatwia to pracę po zmroku, nie trzeba wtedy oświetlać całego pomieszczenia.

Zobacz ranking: Jaki laptop z podświetlaną klawiaturą kupić? TOP 5

Wybieramy laptop dla studenta – Rankingi modeli

Zobacz nasze rankingi, a w nich najlepsze laptopy dla studentów:

Jeśli szukasz laptopa na studia, który wyróżnia się kolorem obudowy, zobacz:

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.