Laptop bez napędu optycznego – czy warto kupić?

Jeszcze zupełnie niedawno płyty CD i DVD były jednymi z najszerzej wykorzystywanych nośników danych. Dziś zostały już prawie całkowicie wyparte przez pendrive’y i zewnętrzne dyski twarde, ale też łączność bezprzewodową, dystrybucją cyfrową i chmurę. Coraz częściej możemy się więc natknąć na laptopa bez napędu. Czy warto postawić na taki – zdawałoby się „wybrakowany” – produkt?

Każdy wykorzystuje laptopa w nieco inny sposób, dlatego też ma możliwości, by odpowiedzieć jednoznacznie, że tak, warto kupić laptopa bez napędu albo też nie, nie warto go kupować. Postanowiliśmy więc rozważyć różne scenariusze i zastanowić się nad tym, kiedy jest, a kiedy nie jest nam potrzebny napęd.

W tym artykule znajdziesz:

  • Kiedy może przydać się napęd?
  • Laptop do gier – z napędem czy bez?
  • Laptop do nauki i do pracy – czy warto kupić bez napędu?
  • Pytanie dodatkowe: czy laptop to nasz jedyny komputer?
  • Alternatywa: napęd zewnętrzny jako rozwiązanie problemu
  • Co zyskujemy, kupując laptopa bez napędu?

Kiedy może przydać się napęd?

Gdy wykorzystamy laptop do multimediów

Istnieje wiele różnych zastosowań domowych, w których napęd optyczny w laptopie może okazać się przydatny. Między innymi słuchanie muzyki z płyt, wspomniane już tworzenie kopii zapasowych czy otwieranie również wspominanych zdjęć, które mogliśmy wcześniej na nich zapisać. To właśnie na płytach DVD często znajdują się też filmy, które – być może – mielibyśmy ochotę obejrzeć.

Gdy kupujemy laptop bez systemu

Napęd może również okazać się niezbędny, jeśli kupujemy laptopa bez systemu (lub zamierzamy go z czasem zmienić), a mamy już kupionego Windowsa na płycie. Bez napędu bowiem nie będziemy w stanie go zainstalować.

Zupełnie jednak nie potrzebujemy napędu jeśli kwestia systemu jest już rozwiązana. Nie przyda się też, jeśli korzystamy z cyfrowych usług multimedialnych – muzyki słuchamy nie z płyt, lecz np. ze Spotify, a filmy oglądamy (dajmy na to) na Netfliksie.


Napęd optyczny w laptopie

Laptop do gier – z napędem czy bez?

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku graczy, choć i tych użytkowników należy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą stanowią ci, którzy korzystają z dystrybucji cyfrowej (czyli kupują gry w postaci kodu aktywowanego np. na Steamie). Oni nie zrobią użytku z napędu optycznego.

Z kolei gracze będący tradycjonalistami, którzy lubią postawić pudełko na półce i rozgrywkę rozpoczynać od umieszczania płyty w napędzie, bez tego elementu naturalnie się nie obejdą. Ci więc zdecydowanie powinni postawić na laptopa dla graczy, który umożliwia odtwarzanie płyt CD i DVD, bo wykorzystają go nie raz i nie dwa.

Zobacz laptopy do gier >

Laptop do nauki i do pracy – czy warto kupić bez napędu?

Choć prezentacje do szkoły i dokumenty do pracy zabieramy już dziś najczęściej na pendrive’ach albo też wrzucamy je do chmury, to napęd w laptopie przeznaczonym do takich właśnie celów może jednak być praktycznym dodatkiem. Przede wszystkim dlatego, że liczne programy multimedialne i biznesowe dystrybuowane są właśnie w formie fizycznej, czyli na płytach – czy to CD, czy też DVD.

Od laptopa do pracy i do nauki oczekujemy też możliwie największej uniwersalności. Tak podstawowe mimo wszystko elementy, jak napęd optyczny, powinny więc być obecne (chyba że jesteśmy przekonani, że nie będziemy mieli okazji go wykorzystać).

Pytanie dodatkowe: czy laptop to nasz jedyny komputer?

Jeżeli z napędu optycznego korzystamy (lub zamierzamy korzystać) bardzo często, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu, który oddaje do dyspozycji użytkowników ten element. Jeżeli jest wręcz przeciwnie, to spokojnie możemy postawić na laptop, który nie ma wbudowanego odtwarzacza lub nagrywarki CD/DVD. Co jednak w przypadku, gdy z napędu zdarza nam się korzystać jedynie okazjonalnie, ale zależy nam na tym, by mieć taką możliwość?

Właśnie wtedy należy odpowiedzieć sobie na to dodatkowe pytanie – czy laptop, który zamierzamy kupić będzie naszym jedynym komputerem?

Jeżeli tak, to naturalnie lepiej, jeśli będzie on wyposażony w napęd optyczny. Jeżeli jednak dysponujemy na przykład komputerem stacjonarnym z nagrywarką DVD, to być może nie potrzebujemy kolejnego odtwarzacza w laptopie? Oczywiście na to pytanie trzeba już sobie odpowiedzieć samemu.

Alternatywa: napęd zewnętrzny jako rozwiązanie problemu

Weźmy pod uwagę jeszcze jeden przypadek. Co jeśli nasz wymarzony laptop – dokładnie taki, jakiego szukaliśmy i spełniający praktycznie każdy ustalony przez nas warunek – dostępny jest tylko w wersji bez napędu, a jednak zdarza się nam odtwarzać płyty? Wtedy też nie dzieje się żadna tragedia. Na jego zakup możemy zdecydować się i tak. Z opresji wyjdziemy, kupując dodatkowo zewnętrzny napęd optyczny.

Zewnętrzny napęd optyczny

Zewnętrzne napędy optyczne to niewielkich rozmiarów peryferia PC, które pozwalają cieszyć się możliwością odtwarzania i nagrywania płyt CD lub DVD na laptopie niewyposażonym w napęd.

Urządzenia te podłącza się do komputera za pomocą przewodu USB, a w gniazda tego typu wyposażone są praktycznie wszystkie notebooki dostępne na rynku. Rozwiązanie to ma jeszcze duży plus w postaci niewygórowanej ceny – zakup takiego akcesorium wiąże się najczęściej z wydatkiem rzędu 100-200 złotych lub 300 zł w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli z obsługą standardu Blu-Ray.

Zobacz zewnętrzne napędy optyczne >

Co zyskujemy, kupując laptopa bez napędu?

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze trochę o tym, dlaczego warto. Przede wszystkim zakup laptopa bez napędu wiąże się najczęściej z nieco niższą ceną, więc jest to dobry sposób na drobną oszczędność pieniędzy (oczywiście nie są to jakieś ogromne kwoty, ale zawsze coś).

Brak tego elementu często pozwala też producentowi zmniejszyć gabaryty urządzenia – innymi słowy, taki notebook może być nieco smuklejszy oraz lżejszy, co pozytywnie wpływa na jego mobilność. Wreszcie, co wiąże się z tym, o czym już mówiliśmy, jeśli jesteśmy w stanie poświęcić napęd optyczny, możemy być w stanie kupić dokładnie takiego laptopa, o jakim marzyliśmy.

Decyzji nie warto jednak podejmować pochopnie. Poświęćcie kilkanaście minut przy wyborze laptopa dla siebie na to, by rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, a na pewno wybierzecie dobrze.


Może Cię zainteresować:

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Laptop bez napędu optycznego – czy warto kupić?
5 (100%) 2 głosów