Laptop bez napędu optycznego – czy warto kupić?

03.08.2021 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeszcze zupełnie niedawno płyty CD i DVD były jednymi z najszerzej wykorzystywanych nośników danych. Dziś zostały już prawie całkowicie wyparte przez pendrive’y i zewnętrzne dyski twarde, ale też łączność bezprzewodową, dystrybucją cyfrową i chmurę. Coraz częściej możemy się więc natknąć na laptopa bez napędu. Czy warto postawić na taki – zdawałoby się „wybrakowany” – produkt?

Każdy wykorzystuje laptopa w nieco inny sposób, dlatego też ma możliwości, by odpowiedzieć jednoznacznie, że tak, warto kupić laptopa bez napędu albo też nie, nie warto go kupować. Postanowiliśmy więc rozważyć różne scenariusze i zastanowić się nad tym, kiedy jest, a kiedy nie jest nam potrzebny napęd.

W tym artykule znajdziesz:

Kiedy może przydać się napęd?

Gdy wykorzystamy laptop do multimediów

Istnieje wiele różnych zastosowań domowych, w których napęd optyczny w laptopie może okazać się przydatny. Między innymi słuchanie muzyki z płyt, wspomniane już tworzenie kopii zapasowych czy otwieranie również wspominanych zdjęć, które mogliśmy wcześniej na nich zapisać. To właśnie na płytach DVD często znajdują się też filmy, które – być może – mielibyśmy ochotę obejrzeć.

Gdy kupujemy laptop bez systemu

Napęd może również okazać się niezbędny, jeśli kupujemy laptopa bez systemu (lub zamierzamy go z czasem zmienić), a mamy już kupionego Windowsa na płycie. Bez napędu bowiem nie będziemy w stanie go zainstalować.

Zupełnie jednak nie potrzebujemy napędu jeśli kwestia systemu jest już rozwiązana. Nie przyda się też, jeśli korzystamy z cyfrowych usług multimedialnych – muzyki słuchamy nie z płyt, lecz np. ze Spotify, a filmy oglądamy (dajmy na to) na Netfliksie.


Napęd optyczny w laptopie

Laptop do gier – z napędem czy bez?

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku graczy, choć i tych użytkowników należy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą stanowią ci, którzy korzystają z dystrybucji cyfrowej (czyli kupują gry w postaci kodu aktywowanego np. na Steamie). Oni nie zrobią użytku z napędu optycznego.

Z kolei gracze będący tradycjonalistami, którzy lubią postawić pudełko na półce i rozgrywkę rozpoczynać od umieszczania płyty w napędzie, bez tego elementu naturalnie się nie obejdą. Ci więc zdecydowanie powinni postawić na laptopa dla graczy, który umożliwia odtwarzanie płyt CD i DVD, bo wykorzystają go nie raz i nie dwa.

Laptop do nauki i do pracy – czy warto kupić bez napędu?

Choć prezentacje do szkoły i dokumenty do pracy zabieramy już dziś najczęściej na pendrive’ach albo też wrzucamy je do chmury, to napęd w laptopie przeznaczonym do takich właśnie celów może jednak być praktycznym dodatkiem. Przede wszystkim dlatego, że liczne programy multimedialne i biznesowe dystrybuowane są właśnie w formie fizycznej, czyli na płytach – czy to CD, czy też DVD.

Od laptopa do pracy i do nauki oczekujemy też możliwie największej uniwersalności. Tak podstawowe mimo wszystko elementy, jak napęd optyczny, powinny więc być obecne (chyba że jesteśmy przekonani, że nie będziemy mieli okazji go wykorzystać).

Laptopy z napędem optycznym

Pytanie dodatkowe: czy laptop to nasz jedyny komputer?

Jeżeli z napędu optycznego korzystamy (lub zamierzamy korzystać) bardzo często, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu, który oddaje do dyspozycji użytkowników ten element. Jeżeli jest wręcz przeciwnie, to spokojnie możemy postawić na laptop, który nie ma wbudowanego odtwarzacza lub nagrywarki CD/DVD. Co jednak w przypadku, gdy z napędu zdarza nam się korzystać jedynie okazjonalnie, ale zależy nam na tym, by mieć taką możliwość?

Właśnie wtedy należy odpowiedzieć sobie na to dodatkowe pytanie – czy laptop, który zamierzamy kupić będzie naszym jedynym komputerem?

Jeżeli tak, to naturalnie lepiej, jeśli będzie on wyposażony w napęd optyczny. Jeżeli jednak dysponujemy na przykład komputerem stacjonarnym z nagrywarką DVD, to być może nie potrzebujemy kolejnego odtwarzacza w laptopie? Oczywiście na to pytanie trzeba już sobie odpowiedzieć samemu.

Alternatywa: napęd zewnętrzny jako rozwiązanie problemu

Weźmy pod uwagę jeszcze jeden przypadek. Co jeśli nasz wymarzony laptop – dokładnie taki, jakiego szukaliśmy i spełniający praktycznie każdy ustalony przez nas warunek – dostępny jest tylko w wersji bez napędu, a jednak zdarza się nam odtwarzać płyty? Wtedy też nie dzieje się żadna tragedia. Na jego zakup możemy zdecydować się i tak. Z opresji wyjdziemy, kupując dodatkowo zewnętrzny napęd optyczny.

Zewnętrzny napęd optyczny

Zewnętrzne napędy optyczne to niewielkich rozmiarów peryferia PC, które pozwalają cieszyć się możliwością odtwarzania i nagrywania płyt CD lub DVD na laptopie niewyposażonym w napęd.

Urządzenia te podłącza się do komputera za pomocą przewodu USB, a w gniazda tego typu wyposażone są praktycznie wszystkie notebooki dostępne na rynku. Rozwiązanie to ma jeszcze duży plus w postaci niewygórowanej ceny – zakup takiego akcesorium wiąże się najczęściej z wydatkiem rzędu 100-200 złotych lub 300 zł w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli z obsługą standardu Blu-Ray.

Co zyskujemy, kupując laptopa bez napędu?

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze trochę o tym, dlaczego warto. Przede wszystkim zakup laptopa bez napędu wiąże się najczęściej z nieco niższą ceną, więc jest to dobry sposób na drobną oszczędność pieniędzy (oczywiście nie są to jakieś ogromne kwoty, ale zawsze coś).

Brak tego elementu często pozwala też producentowi zmniejszyć gabaryty urządzenia – innymi słowy, taki notebook może być nieco smuklejszy oraz lżejszy, co pozytywnie wpływa na jego mobilność. Wreszcie, co wiąże się z tym, o czym już mówiliśmy, jeśli jesteśmy w stanie poświęcić napęd optyczny, możemy być w stanie kupić dokładnie takiego laptopa, o jakim marzyliśmy.

Decyzji nie warto jednak podejmować pochopnie. Poświęćcie kilkanaście minut przy wyborze laptopa dla siebie na to, by rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, a na pewno wybierzecie dobrze.

Polecane laptopy w Komputronik.pl

Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł