Laptop bez napędu optycznego – czy warto kupić?

03.08.2021 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeszcze zupełnie niedawno płyty CD i DVD były jednymi z najszerzej wykorzystywanych nośników danych. Dziś zostały już prawie całkowicie wyparte przez pendrive’y i zewnętrzne dyski twarde, ale też łączność bezprzewodową, dystrybucją cyfrową i chmurę. Coraz częściej możemy się więc natknąć na laptopa bez napędu. Czy warto postawić na taki – zdawałoby się „wybrakowany” – produkt?

Każdy wykorzystuje laptopa w nieco inny sposób, dlatego też ma możliwości, by odpowiedzieć jednoznacznie, że tak, warto kupić laptopa bez napędu albo też nie, nie warto go kupować. Postanowiliśmy więc rozważyć różne scenariusze i zastanowić się nad tym, kiedy jest, a kiedy nie jest nam potrzebny napęd.

W tym artykule znajdziesz:

Kiedy może przydać się napęd?

Gdy wykorzystamy laptop do multimediów

Istnieje wiele różnych zastosowań domowych, w których napęd optyczny w laptopie może okazać się przydatny. Między innymi słuchanie muzyki z płyt, wspomniane już tworzenie kopii zapasowych czy otwieranie również wspominanych zdjęć, które mogliśmy wcześniej na nich zapisać. To właśnie na płytach DVD często znajdują się też filmy, które – być może – mielibyśmy ochotę obejrzeć.

Gdy kupujemy laptop bez systemu

Napęd może również okazać się niezbędny, jeśli kupujemy laptopa bez systemu (lub zamierzamy go z czasem zmienić), a mamy już kupionego Windowsa na płycie. Bez napędu bowiem nie będziemy w stanie go zainstalować.

Zupełnie jednak nie potrzebujemy napędu jeśli kwestia systemu jest już rozwiązana. Nie przyda się też, jeśli korzystamy z cyfrowych usług multimedialnych – muzyki słuchamy nie z płyt, lecz np. ze Spotify, a filmy oglądamy (dajmy na to) na Netfliksie.


Napęd optyczny w laptopie

Laptop do gier – z napędem czy bez?

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku graczy, choć i tych użytkowników należy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą stanowią ci, którzy korzystają z dystrybucji cyfrowej (czyli kupują gry w postaci kodu aktywowanego np. na Steamie). Oni nie zrobią użytku z napędu optycznego.

Z kolei gracze będący tradycjonalistami, którzy lubią postawić pudełko na półce i rozgrywkę rozpoczynać od umieszczania płyty w napędzie, bez tego elementu naturalnie się nie obejdą. Ci więc zdecydowanie powinni postawić na laptopa dla graczy, który umożliwia odtwarzanie płyt CD i DVD, bo wykorzystają go nie raz i nie dwa.

Laptop do nauki i do pracy – czy warto kupić bez napędu?

Choć prezentacje do szkoły i dokumenty do pracy zabieramy już dziś najczęściej na pendrive’ach albo też wrzucamy je do chmury, to napęd w laptopie przeznaczonym do takich właśnie celów może jednak być praktycznym dodatkiem. Przede wszystkim dlatego, że liczne programy multimedialne i biznesowe dystrybuowane są właśnie w formie fizycznej, czyli na płytach – czy to CD, czy też DVD.

Od laptopa do pracy i do nauki oczekujemy też możliwie największej uniwersalności. Tak podstawowe mimo wszystko elementy, jak napęd optyczny, powinny więc być obecne (chyba że jesteśmy przekonani, że nie będziemy mieli okazji go wykorzystać).

Laptopy z napędem optycznym

Pytanie dodatkowe: czy laptop to nasz jedyny komputer?

Jeżeli z napędu optycznego korzystamy (lub zamierzamy korzystać) bardzo często, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu, który oddaje do dyspozycji użytkowników ten element. Jeżeli jest wręcz przeciwnie, to spokojnie możemy postawić na laptop, który nie ma wbudowanego odtwarzacza lub nagrywarki CD/DVD. Co jednak w przypadku, gdy z napędu zdarza nam się korzystać jedynie okazjonalnie, ale zależy nam na tym, by mieć taką możliwość?

Właśnie wtedy należy odpowiedzieć sobie na to dodatkowe pytanie – czy laptop, który zamierzamy kupić będzie naszym jedynym komputerem?

Jeżeli tak, to naturalnie lepiej, jeśli będzie on wyposażony w napęd optyczny. Jeżeli jednak dysponujemy na przykład komputerem stacjonarnym z nagrywarką DVD, to być może nie potrzebujemy kolejnego odtwarzacza w laptopie? Oczywiście na to pytanie trzeba już sobie odpowiedzieć samemu.

Alternatywa: napęd zewnętrzny jako rozwiązanie problemu

Weźmy pod uwagę jeszcze jeden przypadek. Co jeśli nasz wymarzony laptop – dokładnie taki, jakiego szukaliśmy i spełniający praktycznie każdy ustalony przez nas warunek – dostępny jest tylko w wersji bez napędu, a jednak zdarza się nam odtwarzać płyty? Wtedy też nie dzieje się żadna tragedia. Na jego zakup możemy zdecydować się i tak. Z opresji wyjdziemy, kupując dodatkowo zewnętrzny napęd optyczny.

Zewnętrzny napęd optyczny

Zewnętrzne napędy optyczne to niewielkich rozmiarów peryferia PC, które pozwalają cieszyć się możliwością odtwarzania i nagrywania płyt CD lub DVD na laptopie niewyposażonym w napęd.

Urządzenia te podłącza się do komputera za pomocą przewodu USB, a w gniazda tego typu wyposażone są praktycznie wszystkie notebooki dostępne na rynku. Rozwiązanie to ma jeszcze duży plus w postaci niewygórowanej ceny – zakup takiego akcesorium wiąże się najczęściej z wydatkiem rzędu 100-200 złotych lub 300 zł w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli z obsługą standardu Blu-Ray.

Co zyskujemy, kupując laptopa bez napędu?

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze trochę o tym, dlaczego warto. Przede wszystkim zakup laptopa bez napędu wiąże się najczęściej z nieco niższą ceną, więc jest to dobry sposób na drobną oszczędność pieniędzy (oczywiście nie są to jakieś ogromne kwoty, ale zawsze coś).

Brak tego elementu często pozwala też producentowi zmniejszyć gabaryty urządzenia – innymi słowy, taki notebook może być nieco smuklejszy oraz lżejszy, co pozytywnie wpływa na jego mobilność. Wreszcie, co wiąże się z tym, o czym już mówiliśmy, jeśli jesteśmy w stanie poświęcić napęd optyczny, możemy być w stanie kupić dokładnie takiego laptopa, o jakim marzyliśmy.

Decyzji nie warto jednak podejmować pochopnie. Poświęćcie kilkanaście minut przy wyborze laptopa dla siebie na to, by rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, a na pewno wybierzecie dobrze.

Polecane laptopy w Komputronik.pl

Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!