Ładowanie indukcyjne telefonu – co to jest i jak działa?

16.03.2021 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Urządzenia działające bezprzewodowo to obecnie standard i codzienność. Na co dzień używamy telefonów komórkowych, bezprzewodowych słuchawek, klawiatury czy myszki. Internet w naszych domach najczęściej również jest bezprzewodowy. Teraz popularność zdobywają również bezprzewodowe ładowarki do urządzeń mobilnych.

Jak działa tego typu urządzenie i jaka ładowarka indukcyjna w największym stopniu spełni nasze oczekiwania? Jakie urządzenia można za jej pomocą naładować? Dowiesz się wszystkiego z tego artykułu.

W tym poradniku znajdziesz:

Polecane ładowarki indukcyjne

Jak działa ładowanie bezprzewodowe?

Choć przekazywanie energii bez użycia kabli brzmi jak fantastyka, sam proces nie jest specjalnie skomplikowany. Więc jak działa ładowanie indukcyjne?

Wszystko opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, o którym większość z nas uczyła się na lekcjach fizyki. Aby ładowanie indukcyjne było możliwe, zarówno ładowarka, jak i telefon muszą być wyposażone w specjalne cewki, dzięki którym jest wytwarzane pole elektromagnetyczne.

  1. Po podłączeniu ładowarki do zasilania, znajdująca się w niej cewka zaczyna wytwarzać własne pole elektromagnetyczne. W ten sposób w bliskiej odległości od niej gromadzi się ładunek elektryczny.
  2. Znajdująca się w naszym smartfonie cewka, drogą indukcji „odbiera” energię, która zamieniana jest w prąd kierowany do akumulatora. W ten sposób rozpoczyna się proces jego ładowania.

ładowanie indukcyjne

Standardy ładowania bezprzewodowego

Aby proces ładowania przebiegał bez przeszkód, zarówno ładowarka, jak i nasze urządzenie mobilne muszą spełniać te same standardy. Takim powszechnie uznanym i stosowanym standardem jest Qi. Standard ten został uzgodniony jeszcze w 2009 roku przez czołowych producentów urządzeń mobilnych zrzeszonych w Wireless Power Consortium.

Jednak od tamtego czasu musiało upłynąć kilka lat, aby rynek i klienci przekonali się do idei bezprzewodowego ładowania. Kolejni producenci stopniowo zaczęli wprowadzać tę opcję do swoich flagowych modeli. W roku 2017 także Apple ogłosił, że standard Qi będą spełniać nowe modele iPhone.

Od roku 2009 standard Qi był kilkukrotnie udoskonalany. W pierwszych jego wersjach urządzenie musiało leżeć bezpośrednio na ładowarce, a samo ładowanie przebiegało dość powoli.

Obecnie standard Qi w wersji 1.2 nie wymaga już styku urządzenia z ładowarką. Może je dzielić od niej odległość nieco ponad 4 cm. Pojawiła się też możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie. Samo ładowanie przebiega też o wiele szybciej.

Akumulator standardowego smartfona może być naładowany do połowy w około 30 minut.

Warto wspomnieć, że istnieją też standardy takich organizacji, jak PMA czy A4WP. Wydaje się jednak, że są one marginesem przy dynamicznie zyskującym na popularności standardzie Qi.

Nakładki do ładowania bezprzewodowego

Jeśli dowiemy się, że nasz smartfon nie jest przystosowany do ładowania indukcyjnego, nie oznacza to, że musimy kupić nowy model. W wielu przypadkach wystarczy, że zamiast tego dokupimy specjalną nakładkę, którą należy przymocować do tylnej części obudowy. W ten sposób możemy przystosować telefon do ładowania indukcyjnego.

Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne?

Najprostsza metoda to położenie go na ładowarce indukcyjnej. Ładowanie powinno rozpocząć się automatycznie i bez żadnych dodatkowych czynności. Dlatego na pytanie „jak włączyć ładowanie indukcyjne” odpowiedź brzmi – nie trzeba tego robić, gdyż funkcja ta działa przez cały czas.

Jeśli przymierzamy się do kupna telefonu z ładowaniem indukcyjnym, to najlepszym sposobem będzie sprawdzenie specyfikacji technicznej i odszukanie informacji o ładowaniu bezprzewodowym, ładowaniu indukcyjnym lub standardzie Qi. Takie informacje można znaleźć na stronie sklepu, na witrynie producenta lub w recenzjach na portalach technologicznych.

Czy ładowanie indukcyjne działa przez etui?

Zdecydowana większość osób nosi swoje telefony w etui. Dzięki temu smartfon chroniony jest przed uszkodzeniem, zarysowaniem ekranu, czy przypadkowym uderzeniem. Co jednak z ładowaniem indukcyjnym?

Uspokajamy – telefon w etui można ładować indukcyjnie – pod warunkiem, że nie będzie ono zbyt grube.

Ładowarki indukcyjne wytwarzają pole magnetyczne, które oddziałuje na ok. 1 cm. To oznacza, że praktycznie każdy pokrowiec, czy etui na telefon nie będzie stanowić dla niego bariery i pozwoli na wygodne ładowanie bezprzewodowe. Może jednak wydłużyć czas potrzebny na pełne naładowanie akumulatora.

Ładowanie zwrotne – telefon staje się ładowarką

Niektóre modele telefonów z ładowaniem indukcyjnym same mogą stać się ładowarką bezprzewodową. To przydatna funkcja, dzięki której można szybko doładować np. słuchawki, czy drugiego smartfona. W tę funkcję wyposażone są m.in. telefony z serii Samsung Galaxy S20 i Galaxy S21, czy najnowsze modele Xiaomi Mi 11.

Ładowanie indukcyjne – zalety

Decydując, czy warto kupić ładowarkę indukcyjną warto poznać wszystkie jej zalety:

1. Wygoda ładowania – wystarczy położyć telefon na ładowarce

Pierwsza ważna zaleta bezprzewodowego ładowania jest dość oczywista. Gdy chcemy naładować telefon lub przerwać ładowanie nie musimy za każdym razem podpinać i odpinać kabla. Teraz wystarczy położyć go na ładowarce. W domu czy w biurze i tak najczęściej kładziemy nasze urządzenia mobilne w stałym miejscu. W takim przypadku można powiedzieć, że będą się one ładowały „przy okazji”.

2. Ładowanie kilku urządzeń jednocześnie

Nowoczesna ładowarka indukcyjna Qi bez problemu naładuje też kilka urządzeń naraz. Jest to bardzo wygodne, bo w przypadku klasycznych ładowarek musielibyśmy zająć kilka gniazdek, a plątanina kabli nie byłaby estetyczna ani praktyczna. W przypadku ładowania bezprzewodowego wystarczy po prostu położyć nasz smartfon, słuchawki bezprzewodowe, czy smartwatch na ładowarce i wszystkie zaczną się ładować.

3. Brak problemów związanych z uszkodzeniami styków i portów

Brak kabli to też brak styków i portów, które po dłuższym czasie użytkowania lubią się wyrabiać i psuć. Ile już razy mieliśmy kłopot ze słabej jakości portem ładowarki w naszych smartfonach? Bezprzewodowe ładowanie całkowicie likwiduje ten problem.

4. Wygodne dla kierowcy

Bezprzewodowe ładowanie Qi wydaje się być wręcz stworzone do stosowania w aucie. Kabel łączący nasz smartfon z gniazdem zapalniczki nie jest estetyczny, a ponadto może być niewygodny dla kierowcy. Ładowarka indukcyjna znajdująca się w spodzie specjalnej półeczki w aucie, lub też umiejscowiona w uchwycie na telefon, to rozwiązanie bardzo wygodne.

Bez wątpienia zaletą ładowarek indukcyjnych jest też ich wygląd. Dla wielu osób jest to istotny argument. Tego typu urządzenia prezentują się znacznie bardziej nowocześnie niż zwykły kabel połączony z gniazdkiem.

ładowanie indukcyjne

Ładowanie indukcyjne – wady

1. Wolniejszy czas ładowania niż w klasycznej ładowarce

Wadą, na którą wiele osób zwraca uwagę w pierwszej kolejności, jest wolniejszy czas ładowania. Powodem tego zjawiska są straty energii, które mają miejsce podczas zmiany prądu w pole elektromagnetyczne. W ładowarkach z wysokiej półki cenowej różnica w czasie ładowania nie jest bardzo znacząca.

Ale nadal, jeśli porównamy przeciętną ładowarkę indukcyjną, z przeciętną ładowarką klasyczną, ta druga naładuje nasze urządzenie mobilne szybciej. Dlatego lepiej nie kupować najtańszej ładowarki bezprzewodowej, jeśli zależy nam na szybkim ładowaniu. W tym przypadku stawiajmy raczej na jakość.

2. Przerywanie ładowania w momencie korzystania z telefonu

Dla części osób wadą może też być przerwanie ładowania, gdy chcemy skorzystać z telefonu. Oczywiście nie zawsze, bo nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której piszemy smsa na telefonie leżącym na ładowarce. Ale gdy już będziemy chcieli zadzwonić, to musimy podnieść smartfon z ładowarki. W przypadku klasycznych ładowarek, w szczególnej sytuacji możemy rozmawiać z podpiętym telefonem.

3. Nagrzewanie się ładowarek indukcyjnych

Kolejna kwestia to nagrzewanie się ładowarek indukcyjnych. Podczas ładowania wydzielają się spore ilości ciepła. Dlatego też niektórzy producenci tych urządzeń wyposażają je w niewielkie wentylatory. Taki wentylatorek czasami może pracować głośno, a będzie to słyszalne szczególnie w nocy. Jeśli planujemy położyć taką ładowarkę przy łóżku, aby smartfon ładował się w nocy, najlepiej wybierać modele bez aktywnego chłodzenia.

Jaki telefon z ładowaniem indukcyjnym?

Jeśli jesteś po lekturze całego artykułu, to wiesz już wszystko, co niezbędne w temacie ładowanie indukcyjne. Jakie telefony obsługują standard Qi i można je ładować bezprzewodowo? Zwróć uwagę na poniższe modele.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (4 głosy)

Czytaj więcej