Gotowanie w trasie i na wakacjach. Co warto mieć?

Wakacje to czas, w którym turystyka ma duże znaczenie. W końcu możesz wyjechać i odpocząć z rodziną lub ze znajomymi. Część z nas wybierze zapewne oferty hoteli z zapewnionym wyżywieniem, inne osoby mogą wybrać wypoczynek na łonie natury z dala od tłocznych hoteli.

W obu tych przypadkach warto wziąć ze sobą urządzenia, które pozwolą na szybkie gotowanie na wakacjach we własnym zakresie. Wbrew pozorom sprzęt taki nie zajmuje dużo miejsca i jest bardzo łatwy w obsłudze.

Gotowanie na wakacjach – co zabrać? Lista

Chcąc ułatwić sobie gotowanie na wakacjach, a szczególnie gotowanie w plenerze, podstawą jest oczywiście wyposażenie się w sprzęt do przygotowywania ciepłych posiłków. Tu potrzebny będzie dostęp do gniazdka elektrycznego. Nie powinien to być jednak duży problem – na kempingach i w kwaterach prywatnych zawsze jest dostęp do elektryczności. Pamiętajmy jedynie, aby wziąć ze sobą jeden lub kilka przedłużaczy – dadzą nam one większą swobodę w ustawieniu naszej polowej kuchni.

A jak gotować pod namiotem? Może okazać się, że pogoda nie dopisze i cały czas będzie padać. Trzeba brać i taki scenariusz pod uwagę. Gotowanie pod namiotem może być koniecznością i warto być przygotowanym na taką ewentualność.

Zastanawiając się, co na kemping zabrać, warto pamiętać, że możemy też nie mieć szansy skorzystania z gniazdka. Może również okazać się, że gotowanie w trasie będzie wymagało rozpalenia ogniska. Przydadzą się wtedy akcesoria do gotowania, które nie wymagają podłączania do prądu.

Kuchenka turystyczna na wakacje – którą wybrać?

Współczesna kuchenka turystyczna to nic innego jak przenośna płyta grzejna. Wyobraźmy sobie po prostu, że zabieramy ze sobą jeden lub dwa pola grzejna z naszej płyty ceramicznej lub indukcyjnej. Płyty takie mają niewielkie rozmiary, są lekkie i bezpieczne w użytkowaniu. W przypadku kuchenek turystycznych nie ma potrzeby podłączania płyt do napięcia 400 V. Bez problemu wystarczy nam zwykłe gniazdko 220 V.

Indukcja na wycieczkach raczej się nie sprawdzi – musielibyśmy brać ze sobą specjalne garnki i patelnie do niej przystosowane. Za to na kuchenkach ceramicznych bądź żeliwnych możemy używać dowolnych naczyń.

Kuchenki turystyczne posiadają najczęściej jedno lub dwa pola grzejne. Jaka kuchenka turystyczna będzie lepsza? Jeśli wyjeżdżamy samemu bądź z drugą osobą, wystarczy nam jedno pole – wtedy kuchenka pod namiot będzie mniejsza i bardziej poręczna. Jeśli jedziemy większą grupą, to kuchenka na kemping z dwoma polami sprawdzi się znacznie lepiej.

Grill elektryczny na wakacje

Jeśli lubisz potrawy smażone i pieczone, a jednocześnie uwielbiasz spędzać czas przy grillu, elektryczny grill na wyjazd będzie idealny. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Grill elektryczny przydaje się zarówno na kempingu, jak i pod namiotem. Na miejscu nie trzeba martwić się o zakup węgla czy rozpałki, bo są po prostu niepotrzebne. Grill elektryczny jest też bardzo łatwy w obsłudze i myciu. Zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a to istotne ułatwienie, na które warto zwrócić uwagę, wybierając grill nad jezioro lub grill nad morze. 

Grill elektryczny jest gotowy do pracy w ciągu kilku minut od włączenia go. W przeciwieństwie do modelu na węgiel, grilla elektrycznego można bezpiecznie używać nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Warto wybrać grill pod namiot z płaską powierzchnią. Możesz jej używać na co dzień jako patelnię. Bez problemu zrobisz na niej jajecznicę, czy usmażysz kotlet.

O tym, jak wybrać grill elektryczny dowiesz się z poradnika: Jaki grill elektryczny? Poradnik zakupowy

Opiekacz z funkcją smażenia

Nie będziesz w stanie zmieścić do swojego bagażu kuchenki turystycznej ani grilla elektrycznego? Nie martw się, jest inne rozwiązanie. Możesz wziąć ze sobą znacznie mniejsze urządzenie – turystyczny opiekacz do kanapek. Warto jednak poszukać modelu, który można rozłożyć pod kątem 180 stopni. Takie urządzenie może wtedy pełnić rolę patelni elektrycznej, na której jest możliwość przygotowywania niewielkich posiłków na obiad.

Internet jest pełen pomysłów na wykorzystanie tego przydatnego urządzenia. Opiekacz do kanapek pod namiot sprawdzi się nawet jako zamiennik grilla elektrycznego. Opłaca się poszukać ciekawych przepisów i inspiracji. Na pewno warto zabrać ze sobą taki opiekacz do kanapek na wyjazd.

Przenośna lodówka turystyczna

Skoro masz w planie samodzielnie przygotowywać posiłki, to niezbędne jest Ci miejsce, w których będziesz przechowywać składniki do nich. Takim miejscem jest przenośna lodówka turystyczna na wakacje. Dostępne na rynku modele możesz podłączać do zwykłego gniazdka 220 V lub do gniazda zapalniczki samochodowej. Istnieją też modele, które w ogóle nie wymagają dostępu do elektryczności – musimy jedynie umieścić w nich specjalne wkłady chłodzące.

A jeśli zastanawiasz się, jaka lodówka na kemping będzie lepsza, warto postawić ma model z zasilaniem. Jedzenie i napoje można przechowywać znacznie dłużej, niż w lodówce z wkładami chłodzącymi trzymającymi kilka godzin.

Więcej o lodówkach turystycznych, dowiesz się z poradnika: Jak wybrać przenośną lodówkę turystyczną?

Akcesoria do gotowania w trasie

Mamy już zapewnione ciepłe posiłki i lodówkę. Teraz pora zatroszczyć się o talerze i sztućce. Trudno jednak wyobrazić sobie branie ze sobą na wyjazd szklanych talerzy. Plastikowe jednorazówki to też słabe rozwiązanie – łatwo je uszkodzić, a poza tym to duże zużycie plastiku. O wiele lepszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem są zestawy naczyń turystycznych.

Naczynia turystyczne

Niezbędne podczas dłuższego wypoczynku na łonie natury. Specjalnie zaprojektowane do użytku w czasie kempingów, biwaków i podróży. Są stworzone ze specjalnego tworzywa, które jest lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Łatwo je spakować, bo zajmują mało miejsca.

Jest kilka rodzajów naczyń turystycznych. Warto poszukać modeli składanych, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w plecaku. Można wybrać mały komplet dla jednej osoby, jednak znajdziemy też zestawy wieloosobowe, które są znacznie bardziej rozbudowane.

Ciekawym pomysłem są również składane butelki. Do użytku mamy dużą butelkę i możemy normalnie przenosić w niej napoje. Jednak gdy nie będzie już potrzebna, dzięki sprytnemu mechanizmowi możemy ją rozłożyć na trzy części, a jej objętość znacznie się zmniejszy.

Termosy i kubki termiczne

Aby herbata, kawa i napoje nie wystygły przez długi czas, przyda nam się termos lub kubek termiczny. Bez problemu utrzymują one ciepło przez wiele godzin. Możemy je wziąć ze sobą na wycieczkę pieszą lub rowerową. Termosy i kubki powinny mieć podwójne ścianki – dzięki temu nie tylko lepiej utrzymują ciepło, ale też są bardziej odporne na uszkodzenia. Idealnie, jeśli będą też miały specjalne zamknięcie, które zabezpieczy gorący napój przed wylaniem się, gdy z niego nie korzystamy.

Adaptery zasilania

To urządzenia przydatne na kempingach, ale nie tylko. Podróżując do innych krajów, gdzie używa się różnych gniazdek, będziesz potrzebować takiego właśnie adaptera. Pozwoli on na bezpieczne korzystanie z urządzeń, które mogą być niekompatybilne z zastanym na miejscu gniazdkiem. Wybierając podróżny adapter zasilania trzeba zwrócić uwagę, dla jakiego kraju jest on przeznaczony. W ofercie znajdziemy również uniwersalne przejściówki, które nadają się do użytku na całym świecie.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (7 głosów)

Czytaj więcej