Jakie PlayStation 4 kupić? PS4 Slim czy PS4 Pro? A może PS5?

15.02.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Spór graczy o to, która konsola jest najlepsza trwa od lat. I chociaż jednoznaczne wskazanie zwycięzcy nie jest łatwe, to lektura naszego poradnika powinna pomóc w odpowiedzi na pytanie jaką konsolę wybrać – szczególnie, gdy już wiesz, że celujesz w PlayStation.

PlayStation 4 to niewątpliwie ogromny sukces producenta. Konsola pobiła wiele rekordów sprzedaży, co najlepiej świadczy o jej jakości. Od premiery do 2020 roku urządzenie znalazło ponad 100 milionów nabywców. Liczba ta rosła i dopiero premiera PlayStation 5 była w stanie zatrzymać ten trend. Co oferują konsole ósmej generacji? A może warto zainwestować w PS5? Analizujemy!

Zobacz także: PlayStation 5 czy Xbox Series X? Porównanie konsol nowej generacji

Który model PS4 wybrać?

Ile jest wersji PS4? Jeśli chodzi o ósmą generację konsol PlayStation to do wyboru mamy: PlayStation 4, PlayStation 4 Slim oraz PlayStation 4 Pro.

Spis treści:

PlayStation 4 – najpopularniejsza konsola 8 generacji

PlayStation 4 to model podstawowy. Zadebiutował jako pierwszy i w związku z tym mógł pochwalić się największym gronem właścicieli. Do wyboru były dwa warianty – z dyskiem 500 GB lub 1 TB. To na nim bazuje pozostała dwójka i to właśnie podczas jej omawiania najlepiej uzmysławiają się wszelkie różnice pozwalając na zdecydowanie jakie PlayStation 4 kupić.

PlayStation 4 Slim – dla ceniących stylistykę

PlayStation 4 Slim często nazywana jest odchudzoną wersją pierwowzoru. Wydaje się ona idealną propozycją dla osób liczących na tę samą wydajność, ale jednocześnie atrakcyjniejszą stylistykę. Nie jest tajemnicą, iż konsola najczęściej zdobi salon i PlayStation 4 Slim wypadnie w tej roli bez zarzutu.

Dość powiedzieć, że PlayStation 4 Slim charakteryzuje się obudową o wymiarach 288 x 265 x 39 mm i jest tym samym o ponad 30% mniejsza od PlayStation 4. Dodatkowo producent postawił na bardziej zaokrąglone krawędzie, co przekłada się na mniej agresywną stylistykę. Tym bardziej, że nie znajdziemy tu błyszczących elementów, cała obudowa jest matowa.


jakie playstation 4

Jak już zostało wspomniane, wydajność pozostała bez zmian. Brak korekt w zakresie podzespołów nie oznacza jednak, że nic się nie zmieniło. Producent wykorzystał zdobyte doświadczenie, dzięki czemu udało mu się zadbać o zdecydowanie lepsze zarządzanie energią, której PlayStation 4 Slim pobiera zauważalnie mniej. Mówić można tu o oszczędności około 35% energii.

Nieco lepiej prezentuje się tu również kontroler DualShock 4, który został wzbogacony o świetlny wskaźnik w górnej części gładzika.

jakie playstation 4

Podobnie jak pierwowzór, konsola PlayStation 4 Slim oferowana jest w wersjach z dyskami twardymi o pojemnościach 500 GB oraz 1 TB.

Popularne pady do PlayStation 4:

Sprawdź również Jakie akcesoria do PlayStation 4 warto kupić?

PlayStation 4 Pro – najwydajniejsza konsola 8 generacji

Na zdecydowanie więcej można w przypadku PlayStation 4 Pro. Po czym rozpoznać PlayStation 4 Pro? Różnice w stylistyce są zauważalne, ale całość utrzymano w podobnym tonie. Rozmiary zostały tu zauważalnie zwiększone, podobnie jak waga. Nie jest to jednak w stanie przysłonić zmian w specyfikacji.

Specyfikacja PlayStation 4 Pro to zdecydowanie lepsze doświadczenia dla graczy w porównaniu z poprzedniczkami.

jakie playstation 4

Jakie zalety ma PlayStation 4 Pro?

Po pierwsze, oczekiwać można tu nieco pokaźniejszej palety złączy, których nigdy za wiele.

PlayStation 4 Pro korzysta wprawdzie z tego samego procesora co pozostali członkowie rodziny PS4, ale jego taktowanie zostało zauważalnie podniesione – z 1,6 GHz do 2,1 GHz. Nie bez znaczenia jest też zwiększona przepustowość pamięci, ale na pierwszy plan i tak wysuwa się GPU. To właśnie moc graficzna przeszła największą korektę, wzrastając z 1,84 TFLOPS do aż 4,2 TFLOPS.

Wiele osób pytać może, czy robiące wrażenie w teorii liczby mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w praktyce? Zdecydowanie tak.

PlayStation 4 Pro przygotowano z myślą o graczach nie lubiących kompromisów i chcących cieszyć się rozrywką na wysokim poziomie – w wyższej płynności (więcej klatek na sekundę) i rozdzielczości 4K (skalowanej, a niekiedy natywnej).

Przejście na nią z Full HD było dość gorączkowo oczekiwane i nie da się ukryć, że wpływa na odbiór gier czy przesyłanych strumieniowo filmów i seriali (z Netflix, YouTube czy innych aplikacji rozrywkowych), które również prezentować można w 4K.

jakie playstation 4

Wyższa rozdzielczość to jedno, ale wydajność PlayStation 4 Pro pozwala twórcom gier na dopracowanie chociażby takich elementów wizualnych jak dym, woda, ogień czy roślinność – wyglądają one bardziej naturalnie, są pełniejsze szczegółów. Dochodzi to tego szansa na wykorzystanie antyaliasingu (gładsze krawędzie) czy większe odległości rysowania, dzięki czemu horyzont sięga dalej, a widziane w oddali obiekty są bardziej szczegółowe.

Wady PlayStation 4 Pro

Wady? Prócz przywoływanych już rozmiarów warto nadmienić, iż mamy tu do czynienia z większym poborem prądu. Przy mocniejszych podzespołach nie dało się jednak tego uniknąć, a jak już zostało wspomniane, mowa tu o platformie dla osób nie uznających kompromisów.

Większym mankamentem może być zatem brak napędu Blu-ray UHD, który wedle plotek miał się pojawić, a ostatecznie go zabrakło – podobnie jak w pozostałych dwóch konsolach z tej serii.

Konsole PlayStation 4 – porównanie specyfikacji modeli

Porównajmy specyfikacje konsol PlayStation 4, PlayStation 4 Slim oraz PlayStation 4 Pro.

Model

PlayStation 4 /
PlayStation 4 Slim

PlayStation 4 Pro

Procesor CPU

8x AMD Jaguar x86-64 1,6 GHz

8x AMD Jaguar x86-64 2,1 GHz

Procesor GPU

18 CU AMD Radeon GCN 800 MHz
1,84 TFLOPS

36 CU AMD Radeon GCN 911 MHz
4,2 TFLOPS

Pamięć

8 GB GDDR5 256-bit 1375 MHz 176 GB/s

8 GB GDDR5 256-bit 1700 MHz 218 GB/s

Łączność bezprzewodowa

Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0

Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 (LE)

Dysk

500 GB lub 1 TB

1 TB

Wymiary

305 x 275 x 53 mm (PS4)

288 x 265 x 39 mm (PS4 Slim)

327 x 295 x 55 mm

Obecnie większość gier jest już dostosowana do możliwości PlayStation 4 Pro i w pełni wykorzystuje moce tej platformy. Pozwala to cieszyć się omawianymi wyżej efektami, a niekiedy także zwiększoną liczbą opcji graficznych do wyboru – na wzór PC, chociaż w mniejszej skali. Jeśli chodzi natomiast o starsze tytuły, spora część z nich doczekała się odpowiednich aktualizacji.

Zobacz także: Najlepsze gry na PS4 – 10 gier, w które warto zagrać

PlayStation 4 z obsługą technologii HDR

Kwestia wsparcia technologii HDR (High Dynamic Range) warta jest tego, aby poświęcić jej chwilę uwagi. Niekiedy mylnie sądzi się bowiem, iż wspiera ją tylko najwydajniejsza z omawianych konsol. Nie jest to prawdą.

HDR obsługiwane jest na wszystkich konsolach PlayStation 4.

Zasada ta obowiązuje od momentu pojawienia się aktualizacji 4.0 (na początku HDR było dostępne jedynie w PlayStation 4 Pro) . Producent postarał się, aby rozwiązaniem zapewniającym bardziej żywe, jaskrawe kolory cieszyć mogli się wszyscy gracze.

jakie playstation 4

HDR daje możliwość wyświetlania gamy kolorów zdecydowanie bliższej spektrum barw, jakie dostrzegalne są przez nasze oczy. Warto jednak pamiętać, że niezbędny jest to tego telewizor, który również obsługuje wymienioną technologię.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz artykuł Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range.

Którą wersję PlayStation 4 wybrać? PS4, PS4 Slim czy PS4 Pro?

Podsumowując:

  • PlayStation 4 i PlayStation 4 Slim –  to identyczna wydajność, ale delikatnie różniąca się stylistyka, a przede wszystkim odmienne rozmiary i energooszczędność (lepsza w mniejszej konsoli).
  • PlayStation 4 Pro – to z kolei zdecydowanie mocniejsze podzespoły, możliwość cieszenia się rozdzielczością 4K i najlepszy wybór dla fanów wirtualnej rzeczywistości (Playstation VR).

Odpowiedź na pytanie jakie PlayStation 4 kupić jest więc uzależniona od potrzeb, preferencji i zasobności portfela. Różnice w cenach są bowiem zauważalne.

PS4 czy PS5 – co wybrać?

Oczywiście warto też wziąć pod uwagę konsolę najnowszej generacji, czyli PlayStation 5.

Jednak tutaj problemem jest słaba dostępność PS5, dlatego poprzednia generacja staje się nadal atrakcyjnym wyborem.

A może lepiej zainwestować w PlayStation 5?

Jest jeszcze jedna możliwość. To oczywiście konsola najnowszej generacji, czyli PS5. To następca PS4 i obecnie najpopularniejsza konsola do gier Sony.

Konsola PlayStation 5 dostępna jest w dwóch wersjach:

  • SONY PlayStation 5 Digital (bez napędu optycznego) – cena to około: 1999 zł
  • SONY PlayStation 5 (z napędem Blu-Ray 4K UHD) – cena to około: 2499 zł

Wśród najpopularniejszych gier po premierze PS5 znalazły się zarówno kontynuacje znanych serii (np. Spider-man: Miles Morales, Gran Turismo 7, czy Horizon: Forbidden West), jak i zupełnie nowe tytuły (m.in. Returnal, Project Athia, czy Pragmata).

Zaletą konsol najnowszej generacji jest wsteczna kompatybilność, a więc będzie można na niej uruchomić gry z PS4. To ważne, ponieważ dotychczasowe premiery nowych konsol pokazywały, że tytuły przygotowywane na start niekoniecznie robią tak dobre wrażenie, jak można oczekiwać.

To w połączeniu z gigantyczną biblioteką gier, włączając w to takie tytuły z tego roku jak Final Fantasty VII: Remake, The Last of Us: Part 2, Ghost of Tsushima i Cyberpunk 2077, gwarantuje, że rozrywki na PlayStation 4 nie zabraknie jeszcze przez długie, długie miesiące.

Więcej o konsoli najnowszej generacji przeczytasz w artykule: Wszystko o PlayStation 5

Konsole PS5 oraz popularne akcesoria:


Źródło: PlayStation

Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!