Jakie PlayStation 4 kupić? PS4 Slim czy PS4 Pro? A może PS5?

17.06.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Spór graczy o to, która konsola jest najlepsza trwa od lat. I chociaż jednoznaczne wskazanie zwycięzcy nie jest łatwe, to lektura naszego poradnika powinna pomóc w odpowiedzi na pytanie jaką konsolę wybrać.

PlayStation 4 to niewątpliwie ogromny sukces producenta. Konsola pobiła wiele rekordów sprzedaży, co najlepiej świadczy o jej jakości. Nie tak dawno w oficjalnych komunikatach informowano, że do 2020 roku urządzenie znalazło ponad 100 milionów nabywców.

Liczba ta wciąż rośnie i dopiero premiera PlayStation 5 może ten trend zatrzymać.

Czym różnią się poszczególne wersje i który model PS4 wybrać?

  • PlayStation 4 – najpopularniejsza konsola na świecie
  • PlayStation 4 Slim – dla ceniących stylistykę
  • PlayStation 4 Pro – najwydajniejsza konsola na rynku
  • PS4 Slim vs PS4 Pro – porównanie specyfikacji
  • PlayStation 4 wspiera technologię HDR
  • Którą konsolę PlayStation 4 wybrać?
  • A może warto czekać na PlayStation 5?

Konsole Sony Playstation w Komputronik.pl

Co istotne, obecnie w sklepach znaleźć kilka wersji konsoli. Oprócz pierwotnej PlayStation 4, przez PlayStation 4 Slim, aż po PlayStation 4 Pro.

PlayStation 4 PlayStation 4 Slim PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 – najpopularniejsza konsola na świecie

PlayStation 4 to model podstawowy. Zadebiutował jako pierwszy i może pochwalić się w związku z tym zdecydowanie największym gronem właścicieli. Do wyboru są dwa warianty – z dyskiem 500 GB lub 1 TB. To na nim bazuje pozostała dwójka i to właśnie podczas jej omawiania najlepiej uzmysławiają się wszelkie różnice pozwalając na zdecydowanie jakie PlayStation kupić.

PlayStation 4 Slim – dla ceniących stylistykę

PlayStation 4 Slim często nazywana jest odchudzoną wersją pierwowzoru. Wydaje się ona idealną propozycją dla osób liczących na tę samą wydajność, ale jednocześnie atrakcyjniejszą stylistykę. Nie jest tajemnicą, iż konsola najczęściej zdobi salon i PlayStation 4 Slim wypadnie w tej roli bez zarzutu.

Dość powiedzieć, że PlayStation 4 Slim charakteryzuje się obudową o wymiarach 288 x 265 x 39 mm i jest tym samym o ponad 30% mniejsza od PlayStation 4. Dodatkowo producent postawił na bardziej zaokrąglone krawędzie, co przekłada się na mniej agresywną stylistykę. Tym bardziej, że nie znajdziemy tu błyszczących elementów, cała obudowa jest matowa.


jakie playstation 4

Jak już zostało wspomniane, wydajność pozostała bez zmian. Brak korekt w zakresie podzespołów nie oznacza jednak, że nic się nie zmieniło. Producent wykorzystał zdobyte doświadczenie, dzięki czemu udało mu się zadbać o zdecydowanie lepsze zarządzanie energią, której PlayStation 4 Slim pobiera zauważalnie mniej. Mówić można tu o oszczędności około 35% energii.

Nieco lepiej prezentuje się tu również kontroler DualShock 4, który został wzbogacony o świetlny wskaźnik w górnej części gładzika.

jakie playstation 4
Zobacz kontroler DualShock 4 w sklepie >

Podobnie jak pierwowzór, konsola PlayStation 4 Slim oferowana jest w wersjach z dyskami twardymi o pojemnościach 500 GB oraz 1 TB.

Sprawdź również Jakie akcesoria do PlayStation 4 warto kupić?

PlayStation 4 Pro – najwydajniejsza konsola na rynku

Na zdecydowanie więcej zmian liczyć można w przypadku PlayStation 4 Pro, która jest obecnie najwydajniejsza konsolą. Nie tylko jeśli weźmie się pod uwagę ofertę Sony, ale rynek tego typu urządzeń w ogóle.

Różnice w stylistyce są zauważalne, ale całość utrzymano w podobnym tonie. Rozmiary zostały tu zauważalnie zwiększone, podobnie jak waga. Nie jest to jednak w stanie przysłonić zmian w specyfikacji. Te są na tyle istotne, że niosą za sobą zdecydowanie lepsze doświadczenia dla graczy.

jakie playstation 4

Czym cechuje się PlayStation 4 Pro?

Po pierwsze, oczekiwać można tu nieco pokaźniejszej palety złączy, których nigdy za wiele. PlayStation 4 Pro korzysta wprawdzie z tego samego procesora co pozostali członkowie rodziny PS4, ale jego taktowanie zostało zauważalnie podniesione – z 1,6 GHz do 2,1 GHz. Nie bez znaczenia jest też zwiększona przepustowość pamięci, ale na pierwszy plan i tak wysuwa się GPU. To właśnie moc graficzna przeszła największą korektę, wzrastając z 1,84 TFLOPS do aż 4,2 TFLOPS.

Wiele osób pytać może, czy robiące wrażenie w teorii liczby mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w praktyce? Zdecydowanie tak. PlayStation 4 Pro przygotowano z myślą o graczach nie lubiących kompromisów i chcących cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie – w wyższej płynności (więcej klatek na sekundę) i rozdzielczości 4K (skalowanej, a niekiedy natywnej).

Przejście na nią z Full HD było dość gorączkowo oczekiwane i nie da się ukryć, że wpływa na odbiór gier czy przesyłanych strumieniowo filmów i seriali (z Netflix, YouTube czy innych aplikacji rozrywkowych), które również prezentować można w 4K.

jakie playstation 4

Wady? Prócz przywoływanych już rozmiarów warto nadmienić, iż mamy tu do czynienia z większym poborem prądu. Przy mocniejszych podzespołach nie dało się jednak tego uniknąć, a jak już zostało wspomniane, mowa tu o platformie dla osób nie uznających kompromisów.

Większym mankamentem może być zatem brak napędu Blu-ray UHD, który wedle plotek miał się pojawić, a ostatecznie go zabrakło – podobnie jak w pozostałych dwóch konsolach z tej serii.

Wyższa rozdzielczość to jedno, ale wydajność PlayStation 4 Pro pozwala twórcom gier na dopracowanie chociażby takich elementów wizualnych jak dym, woda, ogień czy roślinność – wyglądają one bardziej naturalnie, są pełniejsze szczegółów. Dochodzi to tego szansa na wykorzystanie antyaliasingu (gładsze krawędzie) czy większe odległości rysowania, dzięki czemu horyzont sięga dalej, a widziane w oddali obiekty są bardziej szczegółowe.

Konsole PlayStation – porównanie specyfikacji PS4 Slim i PS4 Pro

Porównajmy specyfikacje konsol PlayStation 4, PlayStation 4 Slim oraz PlayStation 4 Pro.

Model

PlayStation 4 /
PlayStation 4 Slim

PlayStation 4 Pro

Procesor CPU

8x AMD Jaguar x86-64 1,6 GHz

8x AMD Jaguar x86-64 2,1 GHz

Procesor GPU

18 CU AMD Radeon GCN 800 MHz
1,84 TFLOPS

36 CU AMD Radeon GCN 911 MHz
4,2 TFLOPS

Pamięć

8 GB GDDR5 256-bit 1375 MHz 176 GB/s

8 GB GDDR5 256-bit 1700 MHz 218 GB/s

Łączność bezprzewodowa

Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0

Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 (LE)

Dysk

500 GB lub 1 TB

1 TB

Wymiary

305 x 275 x 53 mm (PS4)

288 x 265 x 39 mm (PS4 Slim)

327 x 295 x 55 mm

Większość nowych gier jest już dostosowana do możliwości PlayStation 4 Pro i w pełni wykorzystuje moce tej platformy. Pozwala to cieszyć się omawianymi wyżej efektami, a niekiedy także zwiększoną liczbą opcji graficznych do wyboru – na wzór PC, chociaż w mniejszej skali. Jeśli chodzi natomiast o starsze tytuły, spora część z nich doczekała się odpowiednich aktualizacji.

Sprawdź koniecznie artykuł Najlepsze gry na PS4. Ranking TOP 10 gier, gdzie znajdziesz mnóstwo tytułów, w które koniecznie trzeba zagrać, a także gry, które dopiero się ukażą w najbliższej przyszłości.

PlayStation 4 z obsługą technologii HDR

Kwestia wsparcia technologii HDR (High Dynamic Range) warta jest tego, aby poświęcić jej chwilę uwagi. Niekiedy mylnie sądzi się bowiem, iż wspiera ją tylko najwydajniejsza z omawianych konsol. Nie jest to prawdą.

jakie playstation 4

HDR towarzyszy wprawdzie PlayStation 4 Pro od jej premiery, ale obsługiwane jest na wszystkich konsolach z tej rodziny. Zasada ta obowiązuje od momentu pojawienia się aktualizacji 4.0. Producent postarał się, aby rozwiązaniem zapewniającym bardziej żywe, jaskrawe kolory cieszyć mogli się wszyscy gracze.

HDR daje możliwość wyświetlania gamy kolorów zdecydowanie bliższej spektrum barw, jakie dostrzegalne są przez nasze oczy. Warto jednak pamiętać, że niezbędny jest to tego telewizor, który również obsługuje wymienioną technologię.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz artykuł Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range.

Którą wersję PlayStation 4 wybrać? PS4 Slim czy PS4 Pro?

Podsumowując, PlayStation 4 i PlayStation 4 Slim to identyczna wydajność, ale delikatnie różniąca się stylistyka, a przede wszystkim odmienne rozmiary i energooszczędność (lepsza w mniejszej konsoli).

PlayStation 4 Pro to z kolei zdecydowanie mocniejsze podzespoły, możliwość cieszenia się rozdzielczością 4K i najlepszy wybór dla planujących przygodę z rzeczywistością wirtualną (Playstation VR).

Odpowiedź na pytanie jakie PlayStation kupić jest więc uzależniona od potrzeb, preferencji i zasobności portfela. Różnice w cenach są bowiem zauważalne.

A może poczekać na Sony PlayStation 5?

Jest jeszcze jedna możliwość. To oczywiście konsola najnowszej generacji, czyli PS5. Następca najpopularniejszej obecnie PS4 został w końcu oficjalnie zaprezentowany i wszystkie szczegóły są już znane.

Konsola dostępna będzie w dwóch wersjach: PS5 Digital Edition (bez napędu optycznego) i w wersji z napędem Blu-Ray 4K UHD. Jej cena wynosi będzie odpowiednio 1849 zł i 2299 zł.

Na konferencji Future of Gaming w połowie czerwca 2020 pokazano po raz pierwszy nie tylko wygląd samej konsoli, ale też ponad 20 nowych gier. Wśród nich będą zarówno kontynuacje znanych serii (np. Spider-man: Miles Morales, Gran Turismo 7, czy Horizon: Forbidden West), jak i zupełnie nowe tytuły (m.in. Returnal, Project Athia, czy Pragmata).

Zaletą nowej konsoli będzie wsteczna kompatybilność, a więc będzie można na niej uruchomić gry z PS4 (prawdopodobnie nie wszystkie, ale zdecydowaną ich większość, w tym najważniejsze z nich). Z drugiej strony, dotychczasowe premiery nowych konsol pokazywały, że tytuły przygotowywane na start niekoniecznie robią tak dobre wrażenie, jak można oczekiwać.

Jeśli więc nie jesteś fanatykiem nowości i niekoniecznie musisz mieć najnowszy sprzęt w dniu premiery, to najbardziej rozsądnym zakupem w 2020 roku będzie PlayStation 4 lub PS4 Pro.

Dlatego czasem lepiej poczekać kilka miesięcy, kiedy zarówno cena konsoli się ustabilizuje, a i wybór gier będzie znacznie szerszy. W dodatku można spodziewać się, że wraz z premierą PS5 obniżona zostanie cena „czwórki”.

To w połączeniu z gigantyczną biblioteką gier, włączając w to takie tytuły z tego roku jak Final Fantasty VII: Remake, The Last of Us: Part 2, Ghost of Tsushima i Cyberpunk 2077, gwarantuje, że rozrywki na PlayStation 4 nie zabraknie jeszcze przez długie, długie miesiące.

Więcej w artykule PlayStation 5 – kiedy premiera, jaka cena?


Konsole, pady, gry i akcesoria Sony PlayStation w sklepie:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł