Którą konsolę Nintendo wybrać? Porównanie modeli

Super Mario, Zelda, Donkey Kong i Pokemon, ale też Game Boy czy NES – Nintendo, nie bez powodu zwane też „wielkim N”, dało nam na przestrzeni ostatnich dekad wiele fantastycznych gier i urządzeń, które pozwalają w pełni się nimi cieszyć.

Obecnie japoński gigant znajduje się jakby w cieniu Sony i Microsoftu, ale jego konsole wciąż dają mnóstwo frajdy i mogą nawet bardziej cieszyć niż nowe PlayStation i Xbox.

Jaką konsolę wybrać, by być zadowolonym? Komu bardziej spodoba się Nintendo Switch, komu 2DS lub 3DS, a dla kogo powstało Nintendo Classic Mini SNES?

Dla kogo konsola Nintendo?

Zacząć należy od tego, że konsole Nintendo nie są dla każdego. Urządzeniom „wielkiego N” przyświeca cel dostarczania maksimum rozrywki – intrygowania historią, zaciekawiania bohaterami i dawania czystej frajdy z rozgrywki. Z tego też powodu gry Nintendo świetnie sprawdzają się również podczas imprez i spotkań ze znajomymi. Dzięki fascynującym światom radość można jednak także czerpać z gry w pojedynkę.

która konsola Nintendo

Znacznie mniej uwagi producent przykłada do oferowanej grafiki, przez co gry najczęściej wyglądają dużo gorzej niż te z PlayStation lub Xboksa, przynajmniej jeśli oceniamy oprawę wizualną w kategoriach realizmu, bo poza tym są naprawdę przyjemne dla oczu. Gry są też bardziej kolorowe, przez co niektórzy uważają, że konsole Nintendo są dobre tylko dla dzieci, co jednak jest absolutnie bezpodstawnym zarzutem. Podsumowując…

Wybierz konsolę Nintendo, jeśli zależy ci na:

  • czystej, niczym niezakłóconej zabawie
  • tytułach, w które pograsz samemu i ze znajomymi
  • ekscytującej akcji i intrygujących opowieściach

Czym różnią się konsole Nintendo?

Obecnie w ofercie Nintendo znajdują się trzy kategorie urządzeń: uniwersalna konsola Nintendo Switch (z której można korzystać w domu i poza nim), przenośne konsole 2DS i 3DS oraz konsola Nintendo Classic Mini SNES dla fanów rozrywki w stylu retro. Omówmy sobie wszystkie je pokrótce.

Nintendo Switch – konsola uniwersalna

Firma Nintendo udowodniła, że potrafi połączyć wodę z ogniem – wprowadziła na rynek Nintendo Switch, czyli konsolę, która jest równocześnie przenośna i stacjonarna. W trybie standardowym urządzenie można zabrać ze sobą wszędzie i cieszyć się grami w każdym miejscu na świecie. Wystarczy jednak włożyć konsolę do stacji dokującej, by obraz został przesłany automatycznie na duży ekran telewizora.

która konsola Nintendo

Jeśli chcemy grać na konsoli Switch w pojedynkę, wystarczy, że umieścimy po bokach 6,2-calowego ekranu kontrolery. W każdej chwili można je jednak odłączyć i już na jednym urządzeniu grać mogą dwie osoby. Plusem jest pojemny akumulator, który pozwala nawet na 6 godzin gry po jednorazowym naładowaniu go do pełna. W wersji stacjonarnej można wykorzystać ten sam kontroler albo też opcjonalny pad Nintendo Switch Pro Controller.

Nintendo Switch to nie tylko ciekawa konstrukcja, która pozwala cieszyć się grami na wiele różnych sposobów, ale też ogromna liczba wydawców, którzy zapowiadają gry na tę właśnie platformę. Już dzisiaj znaleźć coś dla siebie na najnowszym sprzęcie „wielkiego N” mogą zarówno młodsi, jak i starsi gracze.

Konsola Nintendo Switch to:

  • unikatowe połączenie konsoli stacjonarnej i przenośnej,
  • sprzęt, który pozwala grać samemu lub z innymi na wiele różnych sposobów,
  • różnorakie gry dla młodszych i starszych graczy

Koniecznie musisz zagrać w:

Zobacz wszystkie gry na Nintendo Switch >

Więcej propozycji znajdziesz tutaj Najlepsze gry na Nintendo Switch. Ranking TOP 10.

Nintendo Switch Lite

Dwa lata po premierze konsoli Nintendo Switch, producent zaprezentował jej nową wersję oznaczoną jako Lite. Chociaż jest zbliżona do oryginalnej wersji urządzenia, to jednak jej charakter jest już zupełnie inny. Ten wariant jest bowiem typową konsolą przenośną, lepiej leżącą w dłoni, lżejszą i bardziej kompaktową. Jej atutem jest także dłuższy czas pracy na baterii, co jest kluczową kwestią każdego mobilnego urządzenia.

która konsola Nintendo

Odbyło się to kosztem mniejszego ekranu (5,5 zamiast 6,2 cala), kontrolerami wbudowanymi na stałe w obudowę konsoli oraz brakiem możliwości podłączenia do telewizora.

Zaletą jest zdecydowanie większy komfort grania w trybie przenośnym oraz niższa cena niż w przypadku Nintendo Switch.

Nintendo 2DS/3DS – graj, gdziekolwiek jesteś

Nintendo 2DS i 3DS to najpopularniejsze na świecie konsole przenośne, czyli takie, które można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. To bardzo dobry wybór dla osób, które nie chcą rozstawać się ze swoimi ulubionymi grami i chcą wypełniać rozgrywką każdą wolną chwilę – w autobusie lub tramwaju, w poczekalni do lekarza, w przerwie między zajęciami czy też podczas wypadów za miasto.

Urządzenia Nintendo 2DS/3DS składają się z dwóch części: górna to ekran główny, dolną zaś stanowi ekran dodatkowy, na którym wyświetlana może być mapa, zawartość ekwipunku naszego bohatera lub wskazówki. Niewielkie gabaryty i poręczna konstrukcja sprawiają, że ze sprzętu korzysta się wyjątkowo komfortowo, a jego przenoszenie nie stanowi żadnego problemu.

która konsola Nintendo

Konsola 3DS różni się od 2DS zamykaną konstrukcją, ułożeniem przycisków (w dolnej części, a nie po bokach) oraz wyświetlaczem głównym, który wyświetla obraz trójwymiarowy, widziany bez konieczności zakładania specjalnych okularów 3D. To nie lada gratka – zarówno dla młodszych, jak i bardziej doświadczonych graczy – która wyróżnia to urządzenie na tle konkurencji. Jest też wersja 3DS XL z większymi ekranami.

Co wybrać: 2DS czy 3DS? Ta druga zyskuje przede wszystkim ekranem i zamykaną konstrukcją. 2DS za to ma dłuższy czas pracy na akumulatorze. Konsolę z „dwójką” w nazwie można też kupić taniej, a do tego trudniej ją uszkodzić, bo nie ma zawiasów. Poza tym urządzenia niczym się nie różnią, więc decyzję musicie podjąć sami.

Konsola Nintendo 2DS/3DS to:

  • konsola przenośna o poręcznej konstrukcji,
  • gry, które można wszędzie ze sobą zabrać,
  • mnóstwo gier dla gracza w każdym wieku – zagraj koniecznie w:

Zobacz wszystkie gry na Nintendo 2DS/3DS >

Nintendo Classic Mini SNES

Ten model zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych konsol Nintendo. Nie oferuje perfekcyjnej grafiki, nie można też pograć w najnowsze tytuły, ale mimo to, Nintendo Classic Mini SNES jest konsolą, obok której nie można przejść obojętnie. Magia tkwi w sentymencie, bowiem konsola ta stworzona została dla miłośników rozrywki w stylu retro. Z tego też względu cieszyć się będzie popularnością raczej wśród starszych graczy, z długim stażem w świecie elektronicznej rozgrywki.

Jeśli więc zaliczasz się do tej grupy, to nie będziesz posiadał się ze szczęścia mogąc zagrać w takie klasyki jak: Super Mario World, The Legend of Zelda: A Link to the Past, Super Metroid, Street Fighter II Turbo, Super Castlevania IV, Donkey Kong Country, StarFox, Final Fantasy III czy Contra III: The Alien Wars.

która konsola Nintendo

Produkty Nintendo, które polecamy w sklepie:

Nintendo Switch Nintendo 2DS/3DS Nintendo Classic Mini SNES

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.

Którą konsolę Nintendo wybrać? Porównanie modeli
4.5 (90%) 2 głosów