Czym są kryptowaluty? Czy koparki kryptowalut są opłacalne?

10.03.2021 | autor: Paweł Maziarz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
 • Czym właściwie są kryptowaluty? W tym artykule wyjaśniamy, co to jest bitcoin i inne kryptowaluty.
 • Kopanie kryptowalut to druga kwestia, którą omawiamy w tym artykule. Dowiesz się więc, jak zabrać się za kopanie bitcoinów oraz czy to w ogóle się opłaca?

Kryptowaluty do niedawna były tematem tylko dla wtajemniczonych. Ostatnio w technologicznych mediach są odmieniane właściwie przez wszystkie przypadki. Sporo osób zaczęły interesować giełdy kryptowalut, inwestowanie w kryptowaluty czy koparki kryptowalut. Czym są owe kryptowaluty i jak zacząć kopać kryptowaluty? Jak inwestować w kryptowaluty? W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego o tzw. wirtualnych monetach, które powodują sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród użytkowników komputerów.

Spis treści

Czym są kryptowaluty?

Koncepcja kryptowalut powstała już kilkanaście lat temu, ale temat co jakiś czas wraca do nas jak bumerang. Czym są kryptowaluty?

Właściwie mamy do czynienia ze szczególnym przypadkiem waluty wirtualnej. Zdecentralizowany system księgowy (bazujący na kryptografii) przechowuje informacje o stanie posiadania danej waluty. Mechanizm został jednak tak zaprojektowany, że stan posiadania jest związany z poszczególnymi węzłami systemu. Ale kontrolę nad portfelem ma tylko posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego. Takie rozwiązanie uniemożliwia dwukrotne wydanie tej samej jednostki.

Jakie są zalety kryptowalut? Pozwalają na dokonywanie operacji przy niemal zerowym koszcie transakcji. Dodatkowo są one zawierane bardzo szybko, bez pośredników i bez organu nadzorującego. Oprogramowanie „open-source” przekłada się na transparentne działanie systemu. Dużym atutem jest też wysokie bezpieczeństwo transakcji.

Warto jednak zaznaczyć, że kryptowaluty w większości państw jeśli są legalne lub mają nieuregulowany status, mogą nie być uznawane za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny. Daje to możliwość legalnego tworzenia jednostek w ramach wbudowanego algorytmu (tzw. kopania lub wydobywania).

Rodzaje kryptowalut

 Pierwsza kryptowaluta – Bitcoin (BTC) została stworzona w 2009 roku przez osobę (lub grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Od tego czasu stała się najpopularniejszą kryptowalutą.

Projekt monety wirtualnej opiera się o „otwarte” oprogramowanie, w związku z czym ciągle powstają nowe kryptowaluty (tzw. altcoiny). Do najpopularniejszych z nich należy:

 • Ethereum (ETH)
 • Tether (USDT)
 • Binance Coin (BNB)
 • Cardano (ADA)
 • Polkadot (DOT)
 • Ripple (XRP)
 • Uniswap (UNI)
 • Chainlink (LINK)
 • Litecoin (LTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)

Nieodłącznym elementem rynku są giełdy kryptowalut. Można tam dokonać wymiany jednej waluty wirtualnej na inną lub waluty wirtualnej na normalne pieniądze. Dana giełda zwykle zajmuje się wymianą różnych walut – nie znajdziemy zatem czegoś typu giełda bitcoinów.

Kto ustala notowania kryptowalut? Kurs kryptowalut w głównej mierze opiera się zaufaniu ludzi. Wartość danej monety jest zależna od popytu i podaży na rynku. Przykładowo kurs 1 bitcoina w chwili pisania artykułu wynosił prawie 200 tys. złotych. Taki mechanizm przyciąga wiele osób, daje możliwość inwestowania w kryptowaluty i osiągania zysków (ale też strat).

kryptowaluta co to

Na czym polega kopanie bitcoinów?

Kryptowaluty działają w oparciu o rozproszoną sieć peer-to-peer. Podstawą funkcjonowania jest weryfikowanie przeprowadzanych transakcji i dodawanie ich do publicznego rejestru blockchain. Określenie kopanie kryptowalut (tzw. mining) pochodzi od zastosowanego mechanizmu.

Kopanie bitcoin o co chodzi?  Kluczową rolę odgrywają tutaj węzły sieci – tzw. górnicy, które zajmują się porządkowaniem informacji w tzw. bloki. Proces zaczyna się od zahaszowania (zaszyfrowania) każdej transakcji w puli. Za odkrycie poprawnego hasha przyznawana jest nagroda (w tym przypadku jednostka kryptowaluty o danej wartości), a węzeł przekazuje swój blok do sieci.

Szybkość odkrycia poprawnego hasha jest uzależniona od wykorzystanej mocy obliczeniowej, więc większe szanse daje mocniejsza koparka. W związku z tym górnicy łączą moce w tzw. baseny wydobywcze (mining pools). Przy sukcesie operacji, każdy członek kopalni dostaje część jednostki proporcjonalną do udostępnionej mocy obliczeniowej.

Jak zbudować koparkę kryptowalut?

Skoro na kryptowalutach można zarobić, to coraz więcej osób decyduje się na budowę koparki kryptowalut. Koparka kryptowalut – co to jest? Najprościej mówiąc jest to specjalne urządzenie do zarabiania właśnie na kopaniu kryptowalut.

 • Jak działa koparka kryptowalut? Nie zagłębiając się w szczegóły, to urządzenie udostępniające moc obliczeniową do odkrycia poprawnego hasha. Profesjonalne kopalnie inwestują w wyspecjalizowane układy projektowane typowo pod kryptowaluty (tzw. koparki ASIC – często jest to najlepsza koparka do bitcoin). Ale amatorzy mogą zbudować koparkę w formie komputera.
 • Jak kopać kryptowaluty na komputerze? Koparka do kryptowalut przypomina komputer, ale różni się od zwykłych zestawów do domu lub grania. Zwykle jest to konfiguracja wyposażona w kilka kart graficznych. Karty zwykle zapewniają bardzo dobre osiągi, a przy tym są opłacalne pod względem poboru energii elektrycznej. Potrzebne są też odpowiednio mocne zasilacze do ich napędzania. Pozostałe podzespoły schodzą na dalszy plan, bo nie mają istotnego wpływu na osiągi platformy.

Koparkę można zamontować w specjalnej, otwartej obudowie, która zapewnia optymalną wentylację komponentów. Jest to szczególnie istotne przy rozbudowanych konfiguracjach, gdzie części generują sporo ciepła. A to jak wiadomo może niekorzystnie wpływać na żywotność sprzętu.

koparka kryptowaluty

Program do kopania kryptowalut – który wybrać?

Po zbudowaniu koparki, konieczne jest jeszcze zainstalowanie na komputerze specjalnego oprogramowania, które udostępni moc kart graficznych do kopania kryptowalut. Najlepsze programy do kopania kryptowalut:

 • MinerGate
 • CGMiner
 • Claymore
 • Bitcoin Miner
 • Bitcoin Core

Aby uzyskać lepszą efektywność kopania kryptowalut, warto jeszcze zmodyfikować ustawienia karty graficznej. Tak, aby oferowała możliwie najlepszą wydajność, a przy tym pobierała najmniej energii elektrycznej. Można tego dokonać z poziomu aplikacji diagnostycznych lub wgrywając zmodyfikowane oprogramowanie (BIOS) do karty. Takie rozwiązanie polecamy jednak doświadczonym użytkownikom.

Czy kopanie kryptowalut się opłaca?

 Koparka kryptowalut opłacalność – najważniejszą kwestią jest opłacalność użycia sprzętu. Każda karta oferuje różną wydajność w kopaniu – zwykle podawaną w MH/s (mega hashe na sekundę). Podczas obciążenia pobiera energię elektryczną, za którą trzeba zapłacić.

Ważne więc, aby uzyskać możliwie największy zysk w stosunku do kosztu energii elektrycznej. Można tutaj wykorzystać dostępne w internecie kalkulatory rentowności. Znajdziesz je pod hasłem: koparka kryptowalut kalkulator.

Karty graficzne do kopania – obecnie najlepiej sprawdzają się tutaj modele:

 • Radeon RX 5700
 • Radeon RX 5700 XT
 • Radeon RX 6800
 • Radeon RX 6800 XT
 • GeForce RTX 3060 Ti
 • GeForce RTX 3070
 • GeForce RTX 3080

Warto dodać, że w niektórych nowych kartach graficznych – np. GeForce RTX 3060, producenci sztucznie ograniczyli wydajność kopania kryptowalut. Wykorzystanie takich modeli jest więc całkowicie nieopłacalne.

Kopanie kryptowalut ostatnio cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co powoduje problemy z dostępnością kart graficznych i mocnych zasilaczy. Efekt jest taki, że w sklepach zaczyna brakować sprzętu lub jest on dostępny w mocno zawyżonych cenach.

W takiej sytuacji opłacalność kopania często stoi pod dużym znakiem zapytania, bo inwestycja w koparkę zwróci się w dłuższym czasie niż to zakładano.

Polecane karty graficzne

Na czym jeszcze można kopać bitcoiny?

Czy trzeba obowiązkowo inwestować w koparkę kryptowalut w formie komputera lub koparki ASIC? Niekoniecznie. Profesjonalni górnicy z Azji coraz częściej decydują się na kopanie bitcoin na laptopie. Najlepiej sprawdzają się tutaj modele do gier z mocnymi kartami graficznymi, aczkolwiek i tak jest to dosyć niszowe rozwiązanie.

Sporą popularnością cieszą się miniaturowe koparki podłączane do portu USB (tzw. bitcoin koparka USB). Jednak efektywność takich urządzeń jest bardzo mała i nie można na nich zarobić dużych pieniędzy. Podobnie ma się sprawa z koparkami kryptowalut na telefon. Takie sposoby należy bardziej traktować jako ciekawostkę.

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się również plotki o odblokowaniu kopania kryptowalut na konsoli PlayStation 5. Informacje były jednak nieprawdziwe, a udostępniony zrzut ekranu został sfałszowany, czym twórcy chcieli nabrać konsolowych graczy.

Może Cię zainteresować:

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!