
- Czym właściwie są kryptowaluty? W tym artykule wyjaśniamy, co to jest bitcoin i inne kryptowaluty.
- Kopanie kryptowalut to druga kwestia, którą omawiamy w tym artykule. Dowiesz się więc, jak zabrać się za kopanie bitcoinów oraz czy to w ogóle się opłaca?
Kryptowaluty do niedawna były tematem tylko dla wtajemniczonych. Ostatnio w technologicznych mediach są odmieniane właściwie przez wszystkie przypadki. Sporo osób zaczęły interesować giełdy kryptowalut, inwestowanie w kryptowaluty czy koparki kryptowalut. Czym są owe kryptowaluty i jak zacząć kopać kryptowaluty? Jak inwestować w kryptowaluty? W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego o tzw. wirtualnych monetach, które powodują sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród użytkowników komputerów.
Spis treści
- Czym są kryptowaluty?
- Rodzaje kryptowalut
- Na czym polega kopanie bitcoinów?
- Jak zbudować koparkę kryptowalut?
- Program do kopania kryptowalut – który wybrać?
- Czy kopanie kryptowalut się opłaca?
- Na czym jeszcze można kopać bitcoiny?
Czym są kryptowaluty?
Koncepcja kryptowalut powstała już kilkanaście lat temu, ale temat co jakiś czas wraca do nas jak bumerang. Czym są kryptowaluty?
Właściwie mamy do czynienia ze szczególnym przypadkiem waluty wirtualnej. Zdecentralizowany system księgowy (bazujący na kryptografii) przechowuje informacje o stanie posiadania danej waluty. Mechanizm został jednak tak zaprojektowany, że stan posiadania jest związany z poszczególnymi węzłami systemu. Ale kontrolę nad portfelem ma tylko posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego. Takie rozwiązanie uniemożliwia dwukrotne wydanie tej samej jednostki.
Jakie są zalety kryptowalut? Pozwalają na dokonywanie operacji przy niemal zerowym koszcie transakcji. Dodatkowo są one zawierane bardzo szybko, bez pośredników i bez organu nadzorującego. Oprogramowanie „open-source” przekłada się na transparentne działanie systemu. Dużym atutem jest też wysokie bezpieczeństwo transakcji.
Warto jednak zaznaczyć, że kryptowaluty w większości państw jeśli są legalne lub mają nieuregulowany status, mogą nie być uznawane za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny. Daje to możliwość legalnego tworzenia jednostek w ramach wbudowanego algorytmu (tzw. kopania lub wydobywania).
Rodzaje kryptowalut
Pierwsza kryptowaluta – Bitcoin (BTC) została stworzona w 2009 roku przez osobę (lub grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Od tego czasu stała się najpopularniejszą kryptowalutą.
Projekt monety wirtualnej opiera się o „otwarte” oprogramowanie, w związku z czym ciągle powstają nowe kryptowaluty (tzw. altcoiny). Do najpopularniejszych z nich należy:
- Ethereum (ETH)
- Tether (USDT)
- Binance Coin (BNB)
- Cardano (ADA)
- Polkadot (DOT)
- Ripple (XRP)
- Uniswap (UNI)
- Chainlink (LINK)
- Litecoin (LTC)
- Bitcoin Cash (BCH)
Nieodłącznym elementem rynku są giełdy kryptowalut. Można tam dokonać wymiany jednej waluty wirtualnej na inną lub waluty wirtualnej na normalne pieniądze. Dana giełda zwykle zajmuje się wymianą różnych walut – nie znajdziemy zatem czegoś typu giełda bitcoinów.
Kto ustala notowania kryptowalut? Kurs kryptowalut w głównej mierze opiera się zaufaniu ludzi. Wartość danej monety jest zależna od popytu i podaży na rynku. Przykładowo kurs 1 bitcoina w chwili pisania artykułu wynosił prawie 200 tys. złotych. Taki mechanizm przyciąga wiele osób, daje możliwość inwestowania w kryptowaluty i osiągania zysków (ale też strat).
Na czym polega kopanie bitcoinów?
Kryptowaluty działają w oparciu o rozproszoną sieć peer-to-peer. Podstawą funkcjonowania jest weryfikowanie przeprowadzanych transakcji i dodawanie ich do publicznego rejestru blockchain. Określenie kopanie kryptowalut (tzw. mining) pochodzi od zastosowanego mechanizmu.
Kopanie bitcoin o co chodzi? Kluczową rolę odgrywają tutaj węzły sieci – tzw. górnicy, które zajmują się porządkowaniem informacji w tzw. bloki. Proces zaczyna się od zahaszowania (zaszyfrowania) każdej transakcji w puli. Za odkrycie poprawnego hasha przyznawana jest nagroda (w tym przypadku jednostka kryptowaluty o danej wartości), a węzeł przekazuje swój blok do sieci.
Szybkość odkrycia poprawnego hasha jest uzależniona od wykorzystanej mocy obliczeniowej, więc większe szanse daje mocniejsza koparka. W związku z tym górnicy łączą moce w tzw. baseny wydobywcze (mining pools). Przy sukcesie operacji, każdy członek kopalni dostaje część jednostki proporcjonalną do udostępnionej mocy obliczeniowej.
Jak zbudować koparkę kryptowalut?
Skoro na kryptowalutach można zarobić, to coraz więcej osób decyduje się na budowę koparki kryptowalut. Koparka kryptowalut – co to jest? Najprościej mówiąc jest to specjalne urządzenie do zarabiania właśnie na kopaniu kryptowalut.
- Jak działa koparka kryptowalut? Nie zagłębiając się w szczegóły, to urządzenie udostępniające moc obliczeniową do odkrycia poprawnego hasha. Profesjonalne kopalnie inwestują w wyspecjalizowane układy projektowane typowo pod kryptowaluty (tzw. koparki ASIC – często jest to najlepsza koparka do bitcoin). Ale amatorzy mogą zbudować koparkę w formie komputera.
- Jak kopać kryptowaluty na komputerze? Koparka do kryptowalut przypomina komputer, ale różni się od zwykłych zestawów do domu lub grania. Zwykle jest to konfiguracja wyposażona w kilka kart graficznych. Karty zwykle zapewniają bardzo dobre osiągi, a przy tym są opłacalne pod względem poboru energii elektrycznej. Potrzebne są też odpowiednio mocne zasilacze do ich napędzania. Pozostałe podzespoły schodzą na dalszy plan, bo nie mają istotnego wpływu na osiągi platformy.
Koparkę można zamontować w specjalnej, otwartej obudowie, która zapewnia optymalną wentylację komponentów. Jest to szczególnie istotne przy rozbudowanych konfiguracjach, gdzie części generują sporo ciepła. A to jak wiadomo może niekorzystnie wpływać na żywotność sprzętu.
Program do kopania kryptowalut – który wybrać?
Po zbudowaniu koparki, konieczne jest jeszcze zainstalowanie na komputerze specjalnego oprogramowania, które udostępni moc kart graficznych do kopania kryptowalut. Najlepsze programy do kopania kryptowalut:
- MinerGate
- CGMiner
- Claymore
- Bitcoin Miner
- Bitcoin Core
Aby uzyskać lepszą efektywność kopania kryptowalut, warto jeszcze zmodyfikować ustawienia karty graficznej. Tak, aby oferowała możliwie najlepszą wydajność, a przy tym pobierała najmniej energii elektrycznej. Można tego dokonać z poziomu aplikacji diagnostycznych lub wgrywając zmodyfikowane oprogramowanie (BIOS) do karty. Takie rozwiązanie polecamy jednak doświadczonym użytkownikom.
Czy kopanie kryptowalut się opłaca?
Koparka kryptowalut opłacalność – najważniejszą kwestią jest opłacalność użycia sprzętu. Każda karta oferuje różną wydajność w kopaniu – zwykle podawaną w MH/s (mega hashe na sekundę). Podczas obciążenia pobiera energię elektryczną, za którą trzeba zapłacić.
Ważne więc, aby uzyskać możliwie największy zysk w stosunku do kosztu energii elektrycznej. Można tutaj wykorzystać dostępne w internecie kalkulatory rentowności. Znajdziesz je pod hasłem: koparka kryptowalut kalkulator.
Karty graficzne do kopania – obecnie najlepiej sprawdzają się tutaj modele:
- Radeon RX 5700
- Radeon RX 5700 XT
- Radeon RX 6800
- Radeon RX 6800 XT
- GeForce RTX 3060 Ti
- GeForce RTX 3070
- GeForce RTX 3080
Warto dodać, że w niektórych nowych kartach graficznych – np. GeForce RTX 3060, producenci sztucznie ograniczyli wydajność kopania kryptowalut. Wykorzystanie takich modeli jest więc całkowicie nieopłacalne.
Kopanie kryptowalut ostatnio cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co powoduje problemy z dostępnością kart graficznych i mocnych zasilaczy. Efekt jest taki, że w sklepach zaczyna brakować sprzętu lub jest on dostępny w mocno zawyżonych cenach.
W takiej sytuacji opłacalność kopania często stoi pod dużym znakiem zapytania, bo inwestycja w koparkę zwróci się w dłuższym czasie niż to zakładano.
Polecane karty graficzne
Na czym jeszcze można kopać bitcoiny?
Czy trzeba obowiązkowo inwestować w koparkę kryptowalut w formie komputera lub koparki ASIC? Niekoniecznie. Profesjonalni górnicy z Azji coraz częściej decydują się na kopanie bitcoin na laptopie. Najlepiej sprawdzają się tutaj modele do gier z mocnymi kartami graficznymi, aczkolwiek i tak jest to dosyć niszowe rozwiązanie.
Sporą popularnością cieszą się miniaturowe koparki podłączane do portu USB (tzw. bitcoin koparka USB). Jednak efektywność takich urządzeń jest bardzo mała i nie można na nich zarobić dużych pieniędzy. Podobnie ma się sprawa z koparkami kryptowalut na telefon. Takie sposoby należy bardziej traktować jako ciekawostkę.
Jakiś czas temu w sieci pojawiły się również plotki o odblokowaniu kopania kryptowalut na konsoli PlayStation 5. Informacje były jednak nieprawdziwe, a udostępniony zrzut ekranu został sfałszowany, czym twórcy chcieli nabrać konsolowych graczy.
Może Cię zainteresować:
- Jaka karta graficzna? Doradzamy, jak wybrać
- Jaki komputer stacjonarny? Wybieramy gotowe zestawy
- Jaki zasilacz do komputera? Jak wybrać zasilacz ATX?
- Ranking zasilaczy do komputera. Najlepsze zasilacze komputerowe
- Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?
- Jak wyciszyć komputer stacjonarny? Co jest ważne?
- Z czego składa się komputer?

Najnowsze

Jak spakować się na wakacje? Jak spakować elektronikę na podróż?

Jaki prezent na Dzień Ojca? Wybieramy prezent dla taty

Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać? Ranking

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Smartwatch czy smartband? A może zegarek sportowy? Porównanie

Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?
