Kreatywność dziecka – jak pobudzać i rozwijać pasje dziecka?

12.08.2019 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Każde dziecko rodzi się z określonym potencjałem i w trakcie dorastania ujawniają się w nim określone talenty i predyspozycje. Naszą rolą jako rodziców, jest umiejętnie wspierać naszą pociechę w odkrywaniu tych talentów oraz ich rozwijaniu. Nie jest to rola łatwa. Często zdarza nam się popełniać błędy.

Rozwijanie pasji u dziecka – o czym pamiętać?

Najczęstszy błąd to narzucanie dziecku określonych zainteresowań i skłanianie do aktywności, których dziecko nie lubi, a które naszym zdaniem powinno wykonywać. Pamiętajmy jednak, że zawsze najlepiej rozwijają się te umiejętności, które dziecko lubi i do których ćwiczenia jest przekonane.

Spis treści:

  • Rozwijanie kreatywności u małego dziecka
  • Zabawki edukacyjne dla dzieci w każdym wieku
  • Artysta – rozwijanie pasji kreatywnych u dziecka
  • Dlaczego warto pobudzać i rozwijać pasje dziecka

Sprawdź również nasze poradniki:

Rozwijanie kreatywności u małego dziecka

Jak rozwijać kreatywność dziecka? W pierwszych latach życia zainteresowania dzieci są najczęściej bardzo krótkotrwałe. Po kilku miesiącach nasz podopieczny nudzi się dodatkowymi zajęciami, a kupione zabawki szybko lądują w kącie. Nie ma jednak powodów do niepokoju. To naturalne, że dziecko w wieku przedszkolnym dopiero szuka ulubionych aktywności. Pozwólmy mu eksperymentować, rozwijanie kreatywności musi potrwać. Prędzej czy później coś zainteresuje go na dłużej.

Dziecko 4 miesiące – maty edukacyjne

Gdy nasz maluszek ma 4 miesiące, warto kupić mu matę edukacyjną. Wspiera ona zarówno rozwój ruchowy, jak i spostrzegawczość oraz zdolności motoryczne. Dzieci mogą poznawać różne odgłosy, dotykać materiałów o różnej fakturze, przesuwać przedmioty na pałąkach. Pobudza to kreatywne myślenie. Zadbajmy, by mata wykonana była z grubego materiału. Naszemu maluszkowi będzie na niej wygodnie.

Maty edukacyjne >


6 miesięczne dziecko – książeczki edukacyjne

Czy wiesz, że możesz przeglądać książeczki z dzieckiem już, gdy ma zaledwie 6 miesięcy? Oczywiście nasz maluszek wytrzyma maksymalnie minutę nad książeczką, ale warto to robić. Dobre książeczki kryją w sobie mnóstwo niespodzianek. Mogą wydawać dźwięki naśladujące pojazdy, czy zwierzątka, mogą zawierać piękne obrazki, lub mieć ruchome elementy. Wszystko to wspiera rozwój dziecka na wielu płaszczyznach.


Dziecko 18 miesięcy – układanki

Półtoraroczne dziecko można już zainteresować różnego rodzaju prostymi układankami. Najlepiej jeśli łączą one naukę rozróżniania kształtów, kolorów i liczb. Tego typu układanki najpierw stymulują ciekawość dziecka, a następnie rozwijają zdolności manualne oraz inteligencję. Uczą też cierpliwości, bo sukces nie zawsze przychodzi łatwo. Elementy układanki powinny być duże, aby nie było niebezpieczeństwa zadławienia się nimi.

Inne zabawki edukacyjne dla dzieci 18 miesięcy+Inne zabawki edukacyjne dla dzieci 3 lata+


Dziecko 6 lat – puzzle edukacyjne

Puzzle edukacyjne to doskonały pomysł na naukę poprzez zabawę. To też świetny sposób na spędzenie z dzieckiem wspólnego czasu. Układanie puzzli doskonale pobudza rozwój mózgu. Ćwiczy pamięć i koncentrację. Uczy cierpliwości i spokojnego dążenia do celu. Dziecko uczy się szybko rozpoznawać kształty i dopasowywać elementy do innych. Przy okazji jest to też nauka porządku, gdyż po zabawie puzzle należy pozbierać i uporządkować.


8 letnie dziecko – robot edukacyjny

Ośmiolatek to już wymagająca osoba. Nie jest łatwo go zainteresować. Jednak robot edukacyjny z pewnością wzbudzi jego ciekawość. Tego typu urządzenia często uczą podstaw programowania. Pomagają zrozumieć prawa fizyki i mechanikę tego typu sprzętu. Jest to też dobry wstęp do elektroniki. Roboty często można przekształcać według własnych upodobań. Dzięki temu zabawka ta szybko się nie znudzi.


Artysta – rozwijanie pasji kreatywnych u dziecka

Zdolności artystyczne rozwijają u dziecka wrażliwość i kreatywność. Zdecydowanie warto je wspierać. Jest wiele sposobów, aby robić to skutecznie. Przede wszystkim dostarcz początkującemu artyście odpowiednie narzędzia. Nasz maluch powinien mieć dostęp do kredek, farb, bloków rysunkowych, instrumentów muzycznych, czy plasteliny. W żadnym wypadku nie zmuszajmy go do zabawy nimi – powinno to wynikać wyłącznie z jego chęci. Pomagając, nie twórzmy prac za niego. Znacznie bardziej wartościowa jest pobazgrana kartka wykonana samodzielnie, niż piękny rysunek, który narysujemy za dziecko.

Pomóc w rozwoju naszego dziecka możemy, dostarczając mu zarówno podstawowe narzędzia, zabawki, jak i bardziej nowoczesne sprzęty.

Flamastry i cienkopisy

Jak rozwijać kreatywność u dziecka już od najmłodszych lat? Rysowanie i kolorowanie to jedna z najlepszych możliwości rozwijania talentów artystycznych. Dziecko uczy się dobierać i łączyć kolory, ćwiczy dokładność i uchwyt, co bardzo przydaje się później w nauce pisania. Ważne, aby flamastry były łatwo zmywalne, ponieważ nasz mały artysta na początku będzie malował nie tylko po papierze. Flamastry nie powinny też szybko wysychać, bo trudno oczekiwać, że małe dziecko będzie pamiętać o ich zatykaniu.


Długopis 3D

Tego typu gadżetów nie było, gdy byliśmy dziećmi. Ale już nasze dzieci mogą korzystać z tych innowacyjnych narzędzi. Długopisem 3D można rysować trójwymiarowe rysunki. Jak to działa? Specjalny wkład jest podgrzewany wewnątrz długopisu. Rysujemy nim po kartce, a następnie delikatnie odrywamy rysunek i w ten sposób uzyskujemy trójwymiarowy model. Możliwości długopisu 3D wyznacza jedynie wyobraźnia dziecka.


Tablet graficzny

Doskonały sprzęt rozwijający kreatywne pasje starszych dzieci. Służy do tworzenia elektronicznych rysunków i obrazków. Do sprzętu dołączony jest specjalny rysik. Przesuwając nim po powierzchni ekranu tworzymy obrazki. Sprzęt potrafi wykrywać siłę nacisku oraz kąt rysowania. W ten sposób dziecko może nie tylko tworzyć własne rysunki, ale też edytować fotografie.

Sprawdź również poradnik Jaki tablet graficzny wybrać?


Ciastolina

My w dzieciństwie bawiliśmy się plasteliną, a nasze dzieci uwielbiają ciastolinę. Jest znacznie bardziej elastyczna od swojej poprzedniczki i ma zdecydowanie ładniejsze kolory. Zabawy ciastoliną wspomagają rozwój małej motoryki dziecka, a także jego wyobraźnię i precyzję ruchów. Idealnie, jeśli do zestawu dołączone będą narzędzia – foremki, stemple, narzędzia do wyciskania, pojemniki do przechowywania. Bawić się nimi mogą dzieci już od 3 roku życia.


Kolorowanki

Jeden z najtańszych, ale też i najskuteczniejszych sposobów na rozwijanie artystycznych zdolności małych dzieci. Dostępne są nie tylko jako tradycyjne, małe książeczki, ale też jako duże płachty kartonu do prac zajmujących nawet kilka dni. Kolorowanie uczy nasze maluchy doboru i łączenia barw, a także ćwiczy koordynację rąk, w której trzymają kredkę. Ciekawym rozwiązaniem są też puzzle, które można pokolorować dopiero po złożeniu.


Tablice kredowe

Jeśli Twojemu dziecku zdarza się malować po ścianach pokoju, to najlepiej kup mu tablice kredowe. Są to duże samoprzylepne naklejki na ścianę, na które możemy naklejać kolorowe magnesy lub po nich malować kredą. Są one łatwo zmywalne i dają dużą powierzchnią do rysowania. Tablice dostępne są ze wzorami dla dzieci w różnym wieku. Po zdjęciu nie pozostawiają śladów na większości ścian.

Warto pobudzać i rozwijać pasje dziecka

Rozwijanie kreatywności w wieku przedszkolnym oraz w czasie nauki w szkole bez wątpienia procentuje w przyszłości. Nasze dzieci będą bardziej pewne siebie i swoich umiejętności. W trakcie tego typu aktywności nasz syn, czy nasza córka nie tylko będą pogłębiać swoją wiedzę, ale też będą doskonalić swoje umiejętności społeczne, spotykając się z wieloma ciekawymi osobami. Zdecydowanie więc rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci się opłaca. Róbmy to jak najczęściej.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 67,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 54,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł