Koniec marki Zelmer – czas na Bosch i Siemens

10.06.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W świecie globalizacji proces przejmowania mniejszych marek przez większe firmy to zjawisko powszechnie. Dlatego wiadomość o likwidacji marki Zelmer w kategorii małego sprzętu AGD, zastąpieniu jej przez marki Bosch i Siemens, dla wielu ekspertów nie była dużą niespodzianką. Można to uznać za kontynuację procesu, który rozpoczął się już w 2013 roku, kiedy to BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., został większościowym akcjonariuszem Zelmer S.A.

Bosch i Siemens zastąpią markę Zelmer na rynku małego AGD

W tym artykule znajdziesz:

  • Historia marki Zelmer
  • Małe AGD Zelmer – zakończenie produkcji
  • Czy marka Zelmer całkowicie znika z rynku?
  • Gwarancja Zelmer – jak wygląda ta kwestia?
  • Co zamiast Zelmer?

Zelmer – kultowa marka AGD

Początki firmy Zelmer sięgają lat 30-tych XX wieku. Na początku firma specjalizowała się w produkcji kuchni polowych, obrabiarek i sprzętu wojskowego. W II połowie XX wieku znakiem rozpoznawczym firmy stały się odkurzacze znane ze swojej jakości i niezawodności (jak na tamte czasy).

Firma produkowała także sprzęty małego AGD, takie jak maszynki do mielenia, czy miksery. Niestety początek XXI wieku nie był dla firmy łaskawy. Zaostrzająca się konkurencja ze strony zagranicznych marek pogorszyła sytuację w sprzedaży. Przełomem okazał się rok 2005, gdy duży pakiet akcji firmy został zakupiony przez zagraniczny fundusz inwestycyjny EI. Nowy zarząd szybko doprowadził do reorganizacji firmy i wzrostu sprzedaży.

Po roku 2005 firma szybko rozwijała swoje portfolio produktów. Do odkurzaczy, robotów kuchennych i maszynek do mięsa dołączyły m.in. kuchenki mikrofalowe, suszarki do włosów, blendery, parowary, wagi, a nawet urządzenia dużego AGD, takie jak zmywarki czy płyty indukcyjne.

Zelmer zaczął też z powodzeniem zdobywać zagraniczne rynki – m.in. rynek rosyjski, niemiecki, czeski, węgierski czy słowacki. Ekspansja polskiej firmy została dostrzeżona przez globalnych graczy. W roku 2013 doszło do przejęcia firmy Zelmer przez koncern Bosch. W roku 2015 zatrudnienie osiągnęło poziom 1000 pracowników.

Zakończenie produkcji małego AGD Zelmer

Duże koncerny kierują się przede wszystkim interesem globalnym. Być może z tego właśnie względu firma Bosch uznała, że utrzymywanie marki Zelmer w kategorii małego AGD jest w dłuższej perspektywie niekorzystne dla firmy. Przecież produkty Zelmera stały na sklepowych półkach tuż obok urządzeń Boscha.

W maju b.r. ogłoszono zakończenie sprzedaży artykułów małego AGD pod logo Zelmera. Urządzenia te mają być dostępne w sprzedaży tylko do końca roku.

Dotyczy to bardzo szerokiej gamy sprzętów. Są to przede wszystkim urządzenia kuchenne, takie jak miksery, roboty kuchenne, maszynki do mielenia, parowary, blendery, czajniki, grille elektryczne, wypiekacze do chleba czy sokowirówki. Wycofane zostaną także odkurzacze.

Czy oznacza to, że produkty te całkowicie znikną z rynku? Tego, póki co nie wiadomo, bo być może część z nich po niewielkich zmianach będzie po prostu sprzedawana pod logo Bosch. Czas pokaże, czy taki scenariusz będzie realizowany.

Czy marka Zelmer całkowicie znika z rynku?

Na szczęście marka Zelmer nie zniknie z rynku całkowicie.

Logiem tym nadal znakowane będą urządzenia dużego AGD, takie jak pralki, zmywarki, piekarniki, lodówki, okapy czy płyty indukcyjne.

W drugiej połowie 2019 roku Bosch otworzy w Łodzi fabrykę zmywarek. Będzie to jedna z najbardziej nowoczesnych fabryk w Europie. W tej samej lokalizacji otworzone zostanie też Centrum badawczo-rozwojowe suszarek do ubrań. Dalsze inwestycje planowane są również w zakładzie produkcyjnym w Rogoźnicy pod Rzeszowem. Obecnie produkowane są tam m.in. ekspresy do kawy Tassimo.

Co z gwarancją na małe AGD Zelmer?

Wycofanie Zelmeru z rynku małych urządzeń gospodarstwa domowego nie oznacza, że gwarancja na kupiony sprzęt przestanie obowiązywać. Firma Bosch BSH zapewni zarówno obsługę gwarancyjną, jak i pogwarancyjną dla produktów Zelmer. A więc na urządzenia firmy Zelmer gwarancja nadal będzie obowiązywać, nawet gdy kupimy sprzęt tej marki w nadchodzących miesiącach.

Co zamiast Zelmer?

W kategorii małego AGD warto przyglądnąć się produktom firm Bosch i Siemens.

Pierwsza z tych firm słynie z dobrej jakości robotów kuchennych, czajników, mikserów i blenderów. Wykonane są one z materiałów wysokiej jakości. Nowoczesne silniki mają doskonałe osiągi i pozwalają efektywnie przetwarzać składniki. Ofertę tego typu urządzeń znajdziesz tutaj: blendery, miksery, roboty kuchenne, czajniki elektryczne.

Bosch to także urządzenia niezwiązane z kuchnią. Wymienić tu należy przede wszystkim żelazka oferujące wysoką jakość w rozsądnych cenach. Wspomnieć też trzeba o mocnych odkurzaczach tej firmy. Interesujące produkty możemy znaleźć też w kategoriach związanych z pielęgnacją ciała i stylizacją. Warto tu wskazać w szczególności suszarki, lokówki i prostownice.

Marka Siemens ma nieco mniejsze portfolio produktów w kategorii małego sprzętu gospodarstwa domowego. Są to jednak sprzęty z wyższej półki wyróżniające się jakością wykonania oraz eleganckim designem. Mowa tu przede wszystkim o ekspresach do kawy, blenderach, czajnikach i tosterach.

Małe AGD do kuchni BOSCH

Może Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 - (3 głosy)

Czytaj więcej