W tym artykule znajdziesz:

  • Chłodzenie wodne
    – z czego się składa?
  • Jak działa chłodzenie wodne w komputerze?
  • Kiedy warto wybrać chłodzenie wodne i dlaczego?
  • Zaawansowane komputery do gier z chłodzeniem wodnym

Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów komputera, chociaż dla pozornie drugorzędnym, jest chłodzenie podzespołów. Szczególnie modele z podzespołami o wysokiej wydajności muszą być wyposażone w wydajne układy chłodzenia, które poradzą sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepła wytwarzanego przez procesor i pozostałe komponenty.

Odpowiedź na pytanie Jakie chłodzenie procesora wybrać? znajdziesz w naszym oddzielnym poradniku. Tutaj omówimy jeden z jego rodzajów – chłodzenie wodne.

Chłodzenie wodne – z czego się składa?

Chłodzenie wodne do komputera składa się z kilku podstawowych elementów. Są to: bloki chłodzące, chłodnica, pompa, zbiornik wyrównując, rury łączące wymienione elementy.

Opcjonalnie w skład zestawu mogą wchodzić również elementy pomocnicze, jak wskaźniki przepływu, ciepła, ciśnienia czy temperatury cieczy.

Oczywistym elementem zestawu jest również płyn wykorzystywany w systemie, którym najczęściej jest woda. Istnieją jednak specjalne preparaty, które można rozpuścić w wodzie by otrzymać bardziej wydajny i żywotny układ. Wśród nich znajdziemy specyfiki bakteriobójcze czy środki zapobiegające zamarzaniu wody. Faktem jest, że nasz komputer rzadko kiedy – o ile w ogóle – będzie wystawiony na działanie ekstremalnie niskich temperatur, zatem drugi ze wspomnianych specyfików może okazać się zbędny, jednak użycie preparatów antykorozyjnych oraz zapobiegających powstawaniu glonów jest wysoce zalecane i korzystnie wpłynie na cały system chłodzenia.

Zobacz chłodzenie wodne w sklepie >

Jak działa chłodzenie wodne w komputerze?

Zasada działania chłodzenia wodnego jest prosta, chodź instalację układu warto zlecić fachowcom. Drobny przeciek spowodowany naszą nieuwagą może uszkodzić komputer.

Chłodzenie wodne procesora działa praktycznie tak samo jak chłodzenie wodne karty graficznej oraz innych komponentów.

Do elementu, który chcemy chłodzić cieczą, mocuje się specjalny blok chłodzący. Chłodzony komponent odprowadza ciepło za pośrednictwem bloku – zgodnie z zasadami termodynamiki chłodna płytka bloku się ogrzewa, a gorący komponent ochładza. Ciepło z bloku zostaje oddane chłodnej wodzie doprowadzonej do niego rurką za pomocą pompy. Ogrzana woda trafia do chłodnicy, a stamtąd do zbiornika wyrównującego, będącego początkowym elementem układu.

Zbiornik wyrównujący przechowuje wodę i tworzy swego rodzaju bufor zapobiegający dostaniu się powietrza do układu – to stąd pompa pobiera wodę i doprowadza ją do komponentów.

Zobacz chłodzenie wodne do procesorów >

Niektóre z naszych wydajnych komputerów serii Komputronik Infinity wyposażyliśmy w nasz autorski system chłodzenia cieczą, zapewniający maksymalną wydajność chłodzenia procesora i karty graficznej.

Więcej o serii komputerów Komputronik Infinity przeczytasz w poradniku Jaki komputer do gier do 6000 złotych wybrać?

Kiedy warto wybrać chłodzenie wodne i dlaczego?

System chłodzenia to istotny element komputera, który w znaczący sposób wpływa na ogólną wydajność sprzętu. Jest również często zaniedbywany przy szukaniu nowego komputera – najczęściej uwagę zwracamy na procesor, kartę graficzną czy ilość dostępnej pamięci RAM. Te elementy są ważne i bezpośrednio wpływają na moc komputera, jednak odpowiednie chłodzenie oraz zasilanie również są niezbędne, by komputer pracował bezproblemowo.

Podzespoły w super wydajnych komputerach do gier nierzadko pobierają nawet do 500W energii. Nietrudno sobie wyobrazić hałas generowany przez 5 lub więcej wentylatorów próbujących w takim komputerze schłodzić jego elementy podczas intensywnej pracy.

Chłodzenie wodne w komputerze pozwala na znacznie wydajniejsze odprowadzenie ciepła z komponentów komputera i jest przy tym bezgłośne w działaniu. Rurki zapewniające przepływ płynu chłodzącego  dodają komputerowi futurystycznego wyglądu, co jest dodatkowym plusem.

Przykładem innowacyjnego komputera do gier z chłodzeniem wodnym jest Komputronik Infinity LC-900 [Z002]

Chłodzenie wodne komputera znajdzie miejsce zarówno w mocnym sprzęcie, w którym konwencjonalne wentylatory przestają być wystarczająco wydajne, oraz w komputerach hobbystów podkręcających swoje procesory i karty graficzne. Podkręcanie wiąże się ze znacznym wzrostem temperatur komponentów, a w konsekwencji bez odpowiednio dobrego chłodzenia ze spadkiem wydajności i żywotności zestawu.

Zobacz chłodzenie wodne do procesorów >

Zaawansowane komputery do gier z chłodzeniem wodnym

Poniżej przedstawiamy kilka spośród naszych wydajnych komputerów wyposażonych w chłodzenie cieczą:

Komputer z chłodzeniem wodnym Komputronik Infinity HC-500 [X003]

Pierwsza propozycja to wydajny, przeznaczony do gier komputer chłodzony cieczą, wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Core i5 i mocną kartę graficzną GeForce GTX 1070. Posiada 16 GB pamięci RAM DDR4 oraz dwa dyski twarde – niewielki, lecz superszybki SSD, pozwalający na błyskawiczne uruchamianie systemu i innych ważnych aplikacji, oraz tradycyjny HDD o pojemności aż 2 TB, na którym bez problemu przechowamy wiele ulubionych tytułów gier.

Zobacz Komputronik Infinity HC-500 [X003] >


Komputer z chłodzeniem wodnym Komputronik Infinity PBA-300 [X001]

Drugi z proponowanych modeli posiada już procesor serii Core i7 i kartę GeForce GTX 1080 z 8 GB pamięci. W tej konfiguracji nie ma dla niego gier, które miałyby problemy z działaniem, nawet na najwyższych ustawieniach grafiki. Ilość RAM oraz ilość i pojemność dysków jest ta sama, co w poprzedniku. Dodatkiem jest tu system operacyjny Windows 10 Home w komplecie, którego brakuje w pierwszym prezentowanym modelu. Dzięki dołączonemu systemowi, komputer będzie gotowy do pracy od razu po zakupie.

Zobacz Komputronik Infinity PBA-300 [X001] >


Komputer z chłodzeniem wodnym Komputronik Infinity HC-700 [S006]

Na tej liście komputer z chłodzeniem wodnym to opcja dla najbardziej wymagających graczy. Posiada ulepszoną wersję procesora Core i7, choć karta graficzna została bez zmian w stosunku do poprzednika, podobnie jak pamięć RAM. Zmianie uległ jeden z dysków – dwuterabajtowy HDD zastąpiono 480GB SSD. Nie zainstalujemy zatem tylu tytułów współczesnych gier co na poprzednikach, jednak każda zainstalowana aplikacja będzie uruchamiała się natychmiastowo, co znacznie zwiększy komfort użytkowania komputera. Na wygodę niewątpliwie wpłynie również dołączony do zestawu system operacyjny Windows 10 Home w wersji 64 bit.

Zobacz Komputronik Infinity HC-700 [S006] >


Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?
5 (100%) 1 głosów