Jak wybrać komputer dla studenta?

Studenci bez wątpienia są największą grupą społeczną ceniącą sobie mobilność. Trudno dziś znaleźć studenta nieposiadającego smartfona czy tabletu. Coraz częściej korzystają oni także z ultralekkich i konwertowalnych laptopów. Wciąż nie brakuje jednak sytuacji, w których najlepiej dla studenta sprawdzają się komputery stacjonarne. To właśnie on oferuje najwięcej możliwości, o ile oczywiście zakup zostanie dobrze przemyślany.

Jaki komputer dla studenta warto wybrać? Wskazujemy kilka najistdivtniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Jak wybrać komputer dla studenta? Najważniejsze cechy:

  • wydajny procesor,
  • dysk twardy SSD,
  • karta graficzna na miarę potrzeb,
  • obudowa z dobrą wentylacją,
  • dobre rozmieszenie złączy.

Wydajny procesor – dlaczego jest ważny?

Procesor jest najważniejszym elementem specyfikacji niemal każdego urządzenia elektronicznego. Nie inaczej jest zatem, jeśli mamy na myśli komputer do szkoły. Stacjonarny komputer dla studenta będzie używany nie tylko do korzystania z internetu czy pracy z edytorem tekstu, ale również do oglądania filmów lub wielogodzinnego grania w ulubione, często wymagające odpowiedniej wydajności gry.

Wtedy nie obejdzie się już bez odpowiedniego procesora, który jako podstawowy element składowy komputera zapewni odpowiednią moc obliczeniową. Jeśli o niego chodzi, to jednostka z dwoma rdzeniami jest absolutnym minimum. Pozwoli zarówno na komfortową pracę, jak i relaks w ulubionym stylu. Najpewniejszym wyborem będzie procesor czterordzeniowy, którego możliwości pozwolą wykorzystywać komputer dla ucznia przez ładnych kilka lat.

Intel Core i3 lub Core i5 siódmej generacji

Dokładniej mamy na myśli konstrukcje intela Core i3 i Core i5 siódmej generacji. Procesory te charakteryzuje 14 nm proces produkcji, wysoka częstotliwość przekraczająca 3 MHz i wysoka ilość pamięci podręcznej procesora trzeciego poziomu (cache L3). Szczególnie istotny jest ostatni parametr, gdyż pamięć ta odpowiada za przechowywanie najczęściej i najdłużej przetwarzanych danych, dzięki czemu procesor ma do nich znacznie szybszy dostęp.

komputer dla studenta

Wszystkie informacje na temat procesorów znajdziesz w poradniku Jaki procesor wybrać?

Komputer dla studenta z dyskiem twardym typu SSD

Dyski SSD systematycznie zyskują na popularności i to właśnie one są najlepszym wyborem, jeżeli budujemy komputer dla ucznia. Największa przewaga w stosunku do dysków HDD to szybkość działania, cichsza praca oraz większa wytrzymałość.

Jak zaoszczędzić? Dysk SSD i HDD

Ewentualnym problemem może okazać się wysoka cena nośnika o odpowiednio dużej pojemności, ale i na to można znaleźć niezwykle proste rozwiązanie. Jest nim zastosowanie dwóch dysków – SSD na system operacyjny, najważniejsze programy oraz gry i HDD na pozostałe dane, do których dostęp potrzebny jest tylko okazjonalnie. W ten sposób mniejszy dysk nie będzie niepotrzebnie obciążany i zarówno komputer multimedialny, jak i nośnik będą znacznie wydajniej pracować.

Jaka prędkość zapisu i odczytu?

Parametry, które są najistotniejsze w przypadku dysków SSD z interfejsem Serial ATA III to szybkość odczytu i zapisu, pojemność, a także interfejs. Bardzo szybkie nośniki oferują prędkość zapisu i odczytu wynoszą od 500 do 600MB/s, ale minusem może być ich wysoka cena. Alternatywą mogą być nieco tańsze dyski o mniejszej prędkości zapisu i odczytu, a które również pozwalają na komfortowe użytkowanie komputera.

Jaka pojemność dysku?

Jeżeli chodzi o pojemność dysku, należy dobrać ją samemu wedle własnych potrzeb. Można jednak przyjąć, że optymalny będzie wybór SSD o pojemności około 250 GB. Nośnik tej wielkości będzie w stanie pomieścić zarówno system operacyjny, jak i wiele innych programów.
Sytuacja wygląda inaczej w momencie zastosowania dwóch dysków: SSD i HDD. Wtedy wystarczającym okaże się SSD o pojemności 120-160 GB, ponieważ pozostałe dane mogą być przechowywane na dysku twardym o pojemności np: 1TB lub większym.

Karta graficzna na miarę potrzeb

Spora część komputerów do nauki oferowana jest ze zintegrowanymi z płytą główną, procesorem lub kartami graficznymi. Są one wykonywane głównie przez producenta chipsetu. Ich wydajność nie jest zadowalająca, dlatego tego typu, zdecydowanie najtańsze rozwiązanie można polecić tylko tym osobom, które mają pewność, że komputer na studia będzie służył im jedynie do przeglądania Internetu, czy pracy z podstawowymi aplikacjami.

Jeśli nasz komputer niezbędny będzie do korzystania z bardziej rozbudowanych aplikacji związanych z multimediami, czy zabawą z grami trzeba już postawić na dedykowaną grafikę. W tej kwestii mamy do wyboru rozwiązania dwóch producentów:

Trudno określić, który producent oferuje lepszy sprzęt, jednak radzimy poszukiwać kart graficznych mających przynajmniej 2 GB pamięci RAM. Zapewni to odpowiednią szybkość karty i ograniczy zużycie energii. Trzeba też pamiętać, że dedykowaną kartę graficzną, w którą wyposażony jest nasz komputer do multimediów, można za jakiś czas wymienić na inną, mocniejszą.

komputer dla studenta

Polecamy także poradnik Jaka karta graficzna? Doradzamy, jak wybrać.

Obudowa z dobrą wentylacją

Obudowy komputerowe przeszły w ostatnich latach ogromną metamorfozę. Niektóre z nich to obecnie niemal dzieła sztuki, ale to nie wygląd w przypadku tego elementu jest najważniejszy. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby komputer dla studenta wyposażony był w obudowę z dobrą wentylacją, czyli umożliwiającą bezproblemowy przepływ powietrza.

Nie bez znaczenia są także miejsca przeznaczone na montaż wentylatorów, dzięki którym odprowadzane jest ciepło i komputer stacjonarny jest odpowiednio chłodzony. Po zamontowaniu wiatraczki muszą tak komponować się z pozostałymi elementami, aby gorące powietrze mogło swobodnie przepływać do tylnej części obudowy i następnie poza nią. Pamiętaj, że niższa temperatura podzespołów jest zapewnieniem, że nawet najwydajniejszy komputer do nauki będzie zużywał znacznie mniej prądu. Kultura pracy sprzętu również będzie na wzorowym poziomie.

Zobacz wentylatory do obudów >

Obudowa, zwłaszcza w przypadku komputera multimedialnego powinna być również odpowiednio duża. Dzięki temu, w razie konieczności zyskasz możliwość zainstalowania niereferencyjnego, czyli nabywanego osobno względem procesora układu chłodzenia. Konstrukcje tego typu w znacznej większości posiadają wysokie radiatory, dlatego niezbędna jest duża ilość miejsca do tego, aby je zmieścić i umożliwić efektywną pracę.

Więcej o obudowach komputerowych dowiesz się z poradnika: Jak wybrać obudowę komputerową?

Zobacz również polecane modele obudów komputerowych w rankingach:

komputer dla studenta

Niezbędna ilość i dobre rozmieszenie złączy

Złącza karty graficznej, dźwiękowej czy sieci LAN znajdują się w każdym „pececie”, bez względu na to, czy jest to komputer dla ucznia, czy innego użytkownika. Jeśli chcemy kupić komputer na studia, warto jednak sprawdzić, jak prezentuje się ilość portów USB, ich standardów, a także jak zostały rozmieszczone.

Obecnie szeroko wykorzystywane są złącza USB 3.0 i bardzo dobrze, jeżeli kilka z nich znajduje się nie z tyłu, ale na przednim panelu obudowy. Ogromnie ułatwia to bowiem podłączenie, chociażby pendrive’a czy smartfona. Atutem będzie też bez wątpienia komputer dla studenta z czytnikiem kart pamięci, ponieważ coraz częściej odczytujemy dane właśnie z nich, a nie z odchodzących w niebyt płyt CD czy DVD.

Jaki komputer dla studenta? Ranking gotowych zestawów

Ranking gotowych zestawów, które sprawdzą się do domu u nauki oraz dla graczy znajdziesz w poradniku: Jaki komputer stacjonarny? Wybieramy gotowe zestawy

Czym jest komputer AiO i czy warto w niego inwestować?

Jaki komputer All in One wybrać? Poradnik i ranking komputerów AIO

Komputery dla studenta polecane przez ekspertów:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej