Komputer czy konsola do gier? Co lepsze?

Gry stanowią źródło doskonałej rozrywki i relaksu, a niekiedy mają też walory edukacyjne, dlatego lubimy spędzać przy nich czas niezależnie od wieku. Niezbędny jest do tego odpowiedni sprzęt. Bardzo często pojawiają się w związku z tym pytania: co wybrać? co lepsze komputer czy konsola? Wydajny nowoczesny komputer do gier czy PS4?

Nie łatwo o jednoznaczną odpowiedź, obydwie platformy mają swoje plusy i minusy. Podejmując decyzję o zakupie trzeba zastanawiać się nad budżetem, ulubionymi gatunkami gier, czy upodobaniami związanymi z komfortem grania. Wskazujemy na najistotniejsze kwestie i staramy się pomóc dokonać optymalnego dla siebie wyboru.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Które gry na konsolę, a które na PC?
 • Gdzie szukać przewagi PC?
 • Komputer czy konsola? Co się bardziej opłaca?
 • Na czym gra się bardziej komfortowo?
 • Komputer – kiedy warto?
 • Konsola PS4 – kiedy warto?
 • Konsola XBOX – kiedy warto?

Które gry na konsolę, a które na PC?

Jakie gry na PC? W przypadku niektórych gatunków gier lepiej sprawdza się komputer. Chodzi przede wszystkim o strategie i strzelanki, szczególnie sieciowe (np.: CounterStrike itp). W strzelankach bardzo ważna jest precyzja ruchów i celownika, o którą najłatwiej przy biurku, z klawiaturą i dobrą myszką w zestawie.

Jakie gry na konsole? Konsole są utożsamiane głównie z grami zręcznościowymi i sportowymi, w których wygodnie jest nam bawić się siedząc na kanapie, z bezprzewodowym padem w dłoniach. Nie jest jednak problemem kupienie dobrego pada również do komputera PC, ani podłączenie PC do telewizora. Ten atut nie jest zatem już wyłącznie zaletą konsol.

Istotna jest za to kwestia gier na wyłączność poszczególnych platform, ponieważ tutaj istotną przewagę mają konsole. To na konsole pojawia się więcej gier, których nie uruchomimy na PC, a wśród których znajdziemy wiele hitów. W przypadku PlayStation to chociażby serie The Last of Us, Uncharted czy God of War. Marka Xbox kojarzona jest na przykład z seriami Halo, Forza czy Gears of War.

Warto zaznaczyć, że nowe gry na Xbox One mogą działać też na PC, ale tylko z systemem Windows 10.

Jakie gry na PC? Jakie gry na konsole?
 • gry strategiczne
 • strzelanki
 • gry zręcznościowe
 • gry sportowe

Gdzie szukać przewagi PC?

Wiele osób uważa, że przewagę PC nad konsolą można znaleźć w lepszej jakości grafiki, choć wiele zależy od wydajności PC. Komputer do gier czy konsola wypada tu lepiej? Wydajny PC z mocną kartą graficzną, ale trzeba mieć na względzie, że do uruchamiania gier na maksymalnych ustawieniach potrzeby jest sprzęt za kilka tysięcy złotych – czyli dwu albo trzykrotnie droższy od konsoli.

Wśród konsol najlepiej pod względem wydajności plasują się modele PlayStation 4 Pro i Xbox One X, gdzie możliwe jest cieszenie się rozdzielczością 4K i technologią HDR.

komputer czy konsola do gier

Komputer czy konsola? Co się bardziej opłaca?

Przechodzimy zatem do kwestii finansów. Tańsze warianty PlayStation 4 można mieć za około 1300 złotych, a PlayStation 4 Pro za około 1800 złotych. Ceny Xbox One zaczynają się już od 1000 złotych. Najwydajniejsza konsola na rynku, a więc Xbox One X kosztuje 2099 złotych.

Wydajny komputer do gier będzie zdecydowanie droższy, trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 3000 złotych, a aby cieszyć się wysokimi ustawieniami grafiki i rozdzielczością 4K, trzeba wydać ponad 4500 złotych. Wrażenia wizualne będą lepsze niż na konsoli, ale portfel uszczuplić trzeba zdecydowanie bardziej.

Komputer w cenie konsoli nie pozwoli na płynną rozgrywkę w większości gier.

Różnice w cenach gier ostatnio się zmniejszają, ale wciąż nieco tańsze są gry na PC. Warto tu odnotować, że na każdej z platform liczyć można na różnego rodzaju programy lojalnościowe – PlayStation Plus, Games with Gold, EA Access na konsolach i Origin Access na PC.

Na czym gra się bardziej komfortowo?

Komfort zabawy to sprawa najbardziej indywidualna. W przypadku komputerów w niektórych grach przewagę daje myszka oraz klawiatura. Oczywiście i tutaj korzystać można z różnego rodzaju padów (o ile wspierane są przez daną grę). Dłuższe siedzenie przy biurku może jednak bardziej męczyć, niż granie na padzie siedząc w fotelu. Komputer jako konsola? Tak, ale nie zawsze mamy możliwość podłączenia komputera do telewizora.

Przy konsoli bawimy się głównie przed telewizorem i najczęściej na kanapie lub fotelu, co niejako utożsamiane jest z komfortem. Doskonale sprawdza się to podczas zabawy w lokalnej kooperacji, z innymi graczami siedzącymi obok.

Producenci konsol nie pozostają również obojętni na dynamiczny rozwój urządzeń mobilnych. Przykładem jest chociażby usługa PlayLink, dzięki której można sterować grami za pomocą smartfona lub tabletu. Oferowana jest posiadaczom PlayStation 4, którzy skorzystać mogą też z usługi Remote Play, czyli strumieniowania gry z konsoli na smartfona, np. gdy inni domownicy zajmują telewizor.

Nie sposób pominąć w tym kontekście konsolę Nintendo SWITCH, której konstrukcja umożliwia zabawę w trybie stacjonarnym i mobilnym.

komputer czy konsola do gier

Komputer – kiedy warto?

Komputer to przede wszystkim sprzęt, na którym można nie tylko grać, ale też uczyć się czy pracować. W przypadku zabawy z grami jest w stanie zapewnić najlepsze wrażenia wizualne (nie tylko rozdzielczość, ale też zaawansowane efekty fizyczne, realistyczne włosy, itp.), ale pod warunkiem, że wybierzemy mocną i droższą konfigurację.

Plusem są także możliwe modyfikacje i upgrade – po roku wymienić można chociażby kartę graficzną i dodać PC dodatkowej mocy w nowszych grach. Komputer to najlepsze rozwiązanie dla graczy,  preferujących obsługę za pomocą myszki i klawiatury.

O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera gamingowego przeczytasz w poradniku: Jak wybrać komputer do gier?

Konsola PS4 – kiedy warto?

PlayStation 4 to najpopularniejsza konsola do gier na świecie. Nie bez powodu. To sprzęt bezawaryjny, dający pewność, że zakupiona gra będzie działała jak należy. Liczyć można tu na wysoki komfort zabawy, ciekawe rozwiązania z wykorzystaniem urządzeń mobilnych oraz dużą bazę gier na wyłączność.

Więcej o konsoli PS4 przeczytasz w poradnikach: Którą konsolę PlayStation 4 wybrać? oraz Najlepsze gry na PS4.

Konsola XBOX – kiedy warto?

Sięgając po konsolę Xbox One również otrzymujemy pewność płynnego działania każdej dostępnej gry. I tu nie brakuje tytułów na wyłączność, ale są to oczywiście inne propozycje. Warto się z nimi zapoznać, bo właśnie to może okazać się decydujące. Dodatkowym smaczkiem jest  program wstecznej kompatybilności, dzięki któremu na Xbox One grać można w gry z Xbox 360. Nie sposób też zapominać, że Xbox One X to najwydajniejsza konsola do gier, zapewnia zatem najlepszą grafikę w grach.

Zobacz również poradniki o konsoli XBOX – Którego Xboxa wybrać? Porównanie modeli oraz Najlepsze gry na Xbox One

Komputery do gier Konsole PlayStation 4 Konsole Xbox
Jaka konsola do gier Jaka konsola do gier

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.