Klawiatura mechaniczna czy membranowa do gier? Czym się różnią?

04.03.2021 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Dobry gracz potrafi wykorzystać wszystkie atuty dedykowanej dla niego myszy oraz klawiatury, zwiększając tym samym swoje osiągnięcia. Dostępne na rynku klawiatury gamingowe można podzielić na trzy kategorie: mechaniczne, membranowe i hybrydowe – czym się różnią poszczególne rodzaje klawiatur? Jaki mechanizm klawiszy sprawdzi się najlepiej pod Twoimi palcami?

Przejdź do:

Klawiatury gamingowe w Komputronik.pl

Jaka klawiatura do gier, czyli rodzaje klawiatur

Klawiatury dla graczy dzieli się przede wszystkim ze względu na technologię, jaka jest wykorzystywana do wciskania klawiszy. Właśnie o tym informuje jej rodzaj, a aktualnie można spotkać trzy typy:

Wśród klawiatur do gier dominują modele przewodowe. Takie modele znajdziesz w rankingu: Jaka klawiatura gamingowa do 500 zł? Nie brakuje również modeli bezprzewodowych, ale w tej kategorii liczyć się musimy z większym budżetem.

Jak działa klawiatura mechaniczna?

Klawiatury mechaniczne mają sporo zalet, które cenione są przez graczy, dlatego to one królują w rankingach klawiatur do gier.

W klawiaturach mechanicznych pod spodem każdego klawisza znajduje się osobny, niezależny przełącznik ze sprężyną, służący do jego aktywacji.

Zalety klawiatury mechanicznej

Użytkownicy takich urządzeń zachwalają przede wszystkim sposób działania i niezawodność przełączników. Cenią aktywację w połowie skoku (dzięki czemu wystarczy użyć niewielkiej siły) i liczyć na ekspresowy powrót do domyślnej pozycji wyjściowej.

Klawiatura mechaniczna jest też bardzo trwała – dobry przełącznik bez problemu wytrzymuje 50 milionów wciśnięć.

Wady klawiatury mechanicznej

Za największy minus klawiatury mechaniczny uznawana jest przede wszystkim głośniejsza praca niż w przypadku membrany. Tutaj wyraźnie słyszalny jest klik, niezależnie od rodzaju przełącznika, a to może przeszkadzać innym w czasie nocnych rozgrywek. Przeważnie ten rodzaj klawiatur wiąże się z dużo wyższą ceną, w porównaniu do alternatywy w postaci klawiatury membranowej. Za wadę można uznać też związane z konstrukcją nieco większe gabaryty.

Najpopularniejsze klawiatury mechaniczne

Co musisz wiedzieć o przełącznikach mechanicznych?

Wybór klawiatury mechanicznej dla gracza jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku klawiatury membranowej. Chodzi o to, że mechanizm pracy przełączników mechanicznych podzielony jest na różne typy.

Każdy sposób działania przełączników wiąże się z innym wyczuciem klawiszy podczas rozgrywki.

Nie każdy rodzaj przełączników sprawdzi się do dynamicznego grania i użytkowania codziennego np. pracy wymagającej pisania.

Przykładowo czerwone przełączniki działają miękko i lekko przez, co doskonale sprawdzą się przy dynamicznych grach np. strzelankach. Niewielki nacisk wymagany do aktywacji klawisza sprawia, że ten rodzaj przełączników bardzo rzadko wybierany jest do pisania.

Klawiatury mechaniczne pracują głośniej niż membranowe. Jeśli cicha praca jest dla Ciebie priorytetem, warto zwrócić uwagę na rodzaj przełączników, na jakich się opiera, bo sposób ich działania wpływa na poziom generowanego hałasu.

Co oznaczają kolory przełączników mechanicznych?

Dodajmy, że są cztery podstawowe typy przełączników mechanicznych:

 • Czerwone (Red): wymagają niedużej siły i są najczęściej wybierane przez graczy.
 • Czarne (Black): podobne do czerwonych, ale działające również liniowo, ale nieco ciężej.
 • Niebieskie (Blue): najgłośniejsze i stawiające opór w połowie skoku, dobre dla osób, które dużą piszą.
 • Brązowe (Brown): coś pomiędzy Red i Blue, szczególnie atrakcyjne dla miłośników gier MOBA i innych, w których wielokrotnie wciskany jest ten sam klawisz. Doskonale sprawdzają się, gdy szukasz klawiatury do gier i pisania.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, jakie przełączniki mechaniczne są godne zaufania. Najpopularniejsze przełączniki mechaniczne to Cherry MX, które wykorzystywane są w większości modeli ze średniej i wysokiej półki cenowej. Tańszą alternatywą dla nich są np. Kailh oraz Outemu. To nie koniec, coraz więcej producentów wykorzystuje autorskie rozwiązania, które również cenione są przez graczy. Są to między innymi przełączniki Logitech Romer-G czy Razer Switches.

Klawiatura membranowa a mechaniczna – czym się różni?

Klawiatura membranowa to znacznie tańsze rozwiązanie i to właśnie niskim kosztom produkcji (a przez to też niedużej cenie rynkowej) zawdzięcza swoją popularność.

Klawiatury mechaniczne działają w oparciu o membrany umieszczone pod klawiszami. Gdy te ostatnie są wciskane, wytwarzany jest nacisk na membranę i tym samym przez obwód elektryczny przebiega sygnał wysyłany do komputera.

Zalety klawiatury membranowej

Poza wspomnianą przystępniejszą ceną, największą zaletą tej technologii jest bardzo ciche działania, co docenią przede wszystkim ci, którzy lubią strzelać, polować, eksplorować i rywalizować bez wyraźnych dźwięków klawiatury. Takie urządzenia mogą też być mniejsze i lżejsze od „mechaników”.

Wady klawiatury membranowej

Wadami z kolei są: mniejsza trwałość (ok. 10-20 mln wciśnięć) oraz dłuższy czas reakcji i wolniejszy powrót do pozycji wyjściowej.

Popularne klawiatury membranowe do gier

Klawiatura hybrydowa, czyli mechaniczno-membranowa

Jeśli nadal nie wiesz, jaką klawiaturę gamingową wybrać – membranową czy mechaniczną, warto pomyśleć nad kompromisem. Klawiatury hybrydowe, która charakteryzują się tym, że łączą najbardziej pożądane cechy urządzeń mechanicznych i membranowych.

W klawiaturach membranowo – mechanicznych można liczyć na wyczuwalny i szybki powrót oraz wyższą precyzję (niż w przypadku zwykłej klawiatury membranowej), a równocześnie na cichsze i bardziej miękkie w działaniu(niż w „mechaniku”).

Za taką charakterystykę odpowiada mechanizm wykorzystujący zarazem „gumkę”, jak i konstrukcję zbliżoną do przełącznika mechanicznego.

Klawiatury membranowo-mechaniczne do gier

Jaka klawiatura dla gracza będzie najlepsza?

Podsumowując zatem, jaka klawiatura do gier będzie najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy użytkownik ma nieco inne wymagania i preferencje. Warto też pamiętać, że rodzaj klawiatury to tylko jeden z istotnych elementów. Przy wyborze urządzenia należy również wziąć pod uwagę:

 • Ergonomia – zwróć uwagę na regulację wysokości lub np. ma podpórkę pod nadgarstki.
 • Wysokiej jakości i trwała obudowa odporna na uginanie.
 • Podświetlenie (mile widziane RGB, ale nie jest niezbędne)
 • Programowalne makra
 • Anti-Ghosting – czyli możliwość odczytania wielu klawiszy równocześnie.
 • Dopasowany do specyfiki gry mechanizm przycisków (w wypadku klawiatury mechanicznej).

Dla kogo klawiatura membranowa?

Jeśli szukamy niedrogiego urządzenia, właściwie opcja jest jedna: „membranówka”. To wcale nie jest zły wybór – warto jednak zadbać o to, by taki sprzęt był solidnie wykonany. W tej kategorii łatwiej też znaleźć modele bezprzewodowe i niskoprofilowe.

Dla kogo klawiatura mechaniczna?

Bardziej wymagający gracze z pewnością jednak docenią korzyści płynące z posiadania klawiatury mechanicznej. Ta daje bowiem większą kontrolę nad rozgrywką poprzez przekazywanie konkretnych sygnałów czuciowych i dźwiękowych – słyszalny klik, wyczuwalne odbicie klawisza. Pozwalają one też szybciej reagować na wydarzenia na ekranie.

Dodajmy, że najbardziej uniwersalnymi przełącznikami są te czerwone oraz niebieskie, które równie dobrze co w grach spisują się podczas pisania.

Klawiatura mechaniczna, membranowa czy hybrydowa?

Przed podjęciem decyzji, jaka klawiatura do gier będzie dla Ciebie najlepsza, warto szczegółowo je porównać. Oto zestawienie najważniejszych cech klawiatury mechanicznej, membranowej oraz hybrydowej.

Klawiatura mechaniczna

 • cena: wysoka
 • głośność pracy: (przeważnie) głośna
 • dystans do aktywacji: 1,5/2 mm (z opcją 4 mm)
 • powrót klawisza: szybki
 • rodzaj nacisku: przeciętnie lekki, sprężysty
 • wytrzymałość: ok. 20-60 mln kliknięć
 • ślady zużycia: brak śladów
 • gabaryty: nieco większe

Klawiatura membranowa

 • cena: niska
 • głośność pracy: cicha
 • dystans do aktywacji: 4 mm
 • powrót klawisza: do pozycji startowej wolny
 • rodzaj nacisku: lekki, miękki
 • wytrzymałość: ok. 10-20 mln kliknięć
 • ślady zużycia: „lepkość”
 • gabaryty: nieduże

Klawiatura hybrydowa

 • cena: średnia
 • głośność pracy: przeciętna
 • dystans do aktywacji: 2 mm
 • powrót klawisza: przeciętny
 • rodzaj nacisku: lekki, sprężysty
 • wytrzymałość: ok. 10-20 mln kliknięć
 • ślady zużycia: „lepkość” (choć po dłuższym czasie)
 • gabaryty: przeciętne

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 44,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 49,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 59,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 4,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 51,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 84,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 59,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 21,90zł