
1 stycznia 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych. Wprowadziła kilka bardzo istotnych zapisów, w tym ten mówiący o obowiązkowym rejestrowaniu czynności przeprowadzanych w terenie.
Do tego potrzebna będzie kamera osobista i to właśnie na tym urządzeniu warto się skupić. Mowa bowiem o sprzęcie, który wydaje się idealnym rozwiązaniem także dla innych grup zawodowych.
Czym powinna charakteryzować się dobra kamera osobista. Jakie funkcje powinna posiadać, by być jak najbardziej przydatna?
Spis treści:
- Kamera osobista – najważniejsze cechy
- Kamera dla służb mundurowych
- Nagrywanie czynności komornika
- Kamera dla komornika
Kamera osobista – najważniejsze cechy
Kamera personalna to sprzęt, który może być wykorzystywany podczas pracy w różnych warunkach. W związku z tym kluczową cechą jest wytrzymałość. Chodzi nie tylko o obudowę wykonaną z solidnych materiałów, ale również o odporność na wstrząsy, kurz, temperatury poniżej zera, czy wodę. Dobra kamera nasobna powinna być odporna zarówno na deszcz, jak i na strumień wody padający na nią pod dowolnym kątem. Tak jak np. SJCAM A10 Body Cam oferowana w sklepie Komputronik, która świetnie sprawdzi się jako kamera do munduru.
Podstawową funkcjonalnością każdej kamery jest rejestrowanie obrazu. Chociaż mini kamera osobista wyróżnia się niewielkimi gabarytami, to powinna zapewniać dobrej jakości nagrania. W dzisiejszych czasach za optymalną uznać należy rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli). Ważny jest jednocześnie szeroki kąt widzenia, przynajmniej 140°. Dzięki temu urządzenie będzie można wykorzystać w roli wideorejestratora.
Bardzo istotna jest również wytrzymała bateria. Należy zwracać uwagę nie tylko na pojemność, ale też sugerowany przez producenta czas pracy na jednym ładowaniu. Jak w przypadku każdego urządzenia wykorzystywanego poza biurem czy domem powinien być on jak najdłuższy.
Prócz obrazu trzeba rejestrować również dźwięk, dlatego niezbędnym elementem specyfikacji kamery osobistej jest dobry mikrofon. Niektóre modele dysponują podwójnym mikrofonem – jeden nagrywa głos, a drugi dźwięki pojawiające się w tle. Dodatkowym atutem będzie w tym przypadku funkcja redukcji szumów znacząco poprawiająca jakość nagrań.
Producenci różnie podchodzą do kwestii wyświetlaczy i dlatego też należy brać tu pod uwagę indywidualne preferencje. Dla niektórych wygodniejsza jest bowiem obsługa za pomocą samych przycisków, inni wolą natomiast dysponować dodatkowo wyświetlaczem prezentującym najważniejsze komunikaty. Jeśli chodzi o wbudowane złącza, to lepszym będzie USB typu C, zamiast starszego microUSB. Przydaje się także łączność bezprzewodowa Wi-Fi, niekiedy również Bluetooth do współpracy ze smartfonem lub słuchawkami i mikrofonem.
Dodatkowymi atutami mogą być funkcje dodatkowe, takie jak tryb nocny pomocny w słabym świetle lub po zmroku, tryb zdjęć seryjnych czy czujnik ruchu.
Kamera dla służb mundurowych
Wspomniani już komornicy nie są jedyną grupą zawodową, dla której omawiane urządzenie może okazać się już nie tylko przydatne, ale nawet niezbędne. Na myśl od razu przychodzi przecież kamera dla służb mundurowych. Kamera mundurowa jest już na wyposażeniu niektórych policjantów z wydziału ruchu drogowego oraz prewencji.
Kamera osobista policjanta (jak również funkcjonariusza innych służb) może być przydatna z kilku powodów. Przede wszystkim jest w stanie wywołać efekt odstraszania napastnika i służyć do gromadzenia wartościowego materiału dowodowego. Zarejestrowanie przebiegu interwencji pozwoli uniknąć policjantom kłopotów związanych z oskarżeniami np. o niedopełnienie czynności służbowych czy przyjęcie łapówki.
Z drugiej strony kamera policyjna może okazać się pomocna dla obywatela i zapobiegać nadużyciom władzy czy przekraczaniu uprawnień. Zamiast sytuacji słowo przeciwko słowu, sąd dysponować będzie niezbitym dowodem w postaci nagrania wideo.
Łatwo wymienić inne służby, w których kamery mundurowe mogą być w przyszłości stosowane na szerszą skalę. To chociażby straż miejska, straż graniczna, służba leśna, służba celna, inspekcja transportu drogowego czy straż ochrony kolei. Nie wypada pominąć przy tym firm zajmujących się ochroną osób i mienia.
Nagrywanie czynności komornika
Wypada odnieść się do przywoływanej nowelizacji ustawy o komornikach sądowych. O utrwalaniu przeprowadzanych przez komornika czynnościach mówi artykuł 8091.
Art. 8091 . § 1. Utrwalaniu za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk podlega przebieg następujących czynności egzekucyjnych dokonywanych przez komornika poza kancelarią:
- z udziałem dłużnika zmierzające do ustalenia jego stanu majątkowego;
- zajęcie ruchomości;
- wykonanie postanowienia o oddaniu ruchomości pod dozór innej osobie niż dłużnik;
- licytacja ruchomości z wyłączeniem licytacji elektronicznej;
- licytacja nieruchomości, chyba że jej przebieg jest utrwalany w sposób określony w art. 972 § 2;
- oględziny nieruchomości;
- wprowadzenie w zarząd nieruchomości w trybie art. 933;
- opróżnienie pomieszczeń z osób lub rzeczy;
- wydanie ruchomości i nieruchomości;
- wprowadzenie w posiadanie;
- przymusowe otwarcie pomieszczenia;
- przeszukanie mieszkania lub pomieszczenia gospodarczego dłużnika;
O tym, że przeprowadzane czynności będą rejestrowane, komornik musi każdorazowo uprzedzić. Oczywiście ustawodawca przewidział możliwość sprzeciwu wobec nagrywania. Komornik musi przerwać utrwalanie swojej pracy w miejscu zamieszkania dłużnika lub osoby trzeciej, gdy spotka się z takowym żądaniem. Musi je również wznowić w przypadku odwrotnego żądania. Strony i uczestnicy postępowania mają możliwość zapoznania się z zapisem obrazu i dźwięku w siedzibie kancelarii komorniczej.
Kamera komornicza to pomysł na zmniejszenie liczby skarg, jakie każdego roku napływały w ogromnych ilościach. Rejestrowanie czynności komorniczych ma pozwolić na błyskawiczne rozstrzyganie sporów.
Kamera dla komornika
W świetle nowych przepisów kamera to dla komornika gadżet niezbędny. Nie sposób jednak pomijać w kontekście tego urządzenia innych grup zawodowych, dla których może okazać się równie przydatna, a w przyszłości także obligatoryjna. Łatwo dostrzec, że może bowiem przyczynić się do obustronnych korzyści – dla funkcjonariusza publicznego i obywatela, ponieważ za takowe uznać trzeba rzetelnie przeprowadzone czynności służbowe i brak bezpodstawnych oskarżeń którejkolwiek ze stron.
Sam wybór odpowiedniej kamery nie powinien stanowić większego problemu, wystarczy wziąć pod uwagę wymienione wyżej kluczowe elementy specyfikacji.
Może Cię zainteresować:
Najnowsze

Masażer do nóg – na co pomaga? Jak używać?

Jak wyczyścić pralkę? Najlepsze sposoby

Co to jest saturator do wody? Polecane urządzenia do gazowania wody

Co oznacza klasa energetyczna? Jak czytać nowe etykiety energetyczne?

Jaki darmowy antywirus wybrać? Polecane programy antywirusowe

Inteligentny dom – smart pokój dla dziecka

Najlepsze prezenty na Komunię. Co kupić za 500 zł, 1000 zł i więcej?

Jak nawadniać ogród latem? Podlewanie trawnika i roślin
